Προς το περιεχόμενο

Αριθμός Μητρώου ΙΚΑ (Οχι ΑΜΚΑ)


kkostas77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι αναλόγως ΙΚΑ, π.χ. σε κάποια ΙΚΑ δε ζητάνε καν φωτοτυπία αναγγελίας πρόσληψης ή βεβαίωση εργοδότη. Πάντως κανονικά ζητάνε και αποδεικτικό κατοικίας. Διεύθυνση κατοικίας ποιά φαίνεται η τωρινή σου ή της άλλης πόλης; Την ετικέτα ασφαλιστικής ικανότητας για το βιβλιάριο ασθενείας όταν συμπληρώσεις τα ένσημα που πρέπει και τα αποσπάσματα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης ( καλά αυτά όποτε θυμούνται τα στέλνουν) σε ποιά διεύθυνση θα σου έρθουνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υποθετω στην τωρινη διευθυνση, την οποια δε μου την καταχωρισαν σωστα (αντι για 17 εγραψαν 57 στον αριθμο) κ μετα επρεπε να αρχισω τα τηλεφωνα για να τη διορθωσουν...

εχω την ελπιδα οτι αυτα που λες, ειτε θα πανε στη δουλεια μου, ειτε θα μπορεσω να τα παρω εγω οποτε θελησω αργοτερα απο καποιο ικα... dum spiro spero...:eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθετω στην τωρινη διευθυνση, την οποια δε μου την καταχωρισαν σωστα (αντι για 17 εγραψαν 57 στον αριθμο) κ μετα επρεπε να αρχισω τα τηλεφωνα για να τη διορθωσουν...

εχω την ελπιδα οτι αυτα που λες, ειτε θα πανε στη δουλεια μου, ειτε θα μπορεσω να τα παρω εγω οποτε θελησω αργοτερα απο καποιο ικα... dum spiro spero...:eek:

 

Έχουνε γράψει δηλαδή την τωρινή σου διεύθυνση χωρίς να σου ζητήσουνε καν αποδεικτικό ότι μένεις εκεί και στην καταχωρήσανε και λάθος;:lol: Α ρε δημόσιοι υπάλληλοι...:lol:

 

Βεβαιώσου λοιπόν ότι έχει διορθωθεί, το αυτοκόλλητο για το βιβλιάριο ασθενείας έρχεται στο σπίτι, εντάξει τα αποσπάσματα έρχονται με τέτοια καθυστέρηση συνήθως που θα αναγκαστείς να εκτυπώνεις τα ένσημα σου από το ΙΚΑ ή για κάποια βεβαιώσεις από εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
παιδια το χαρτι που σας δωσαν για το μητρωο ικα γραφει πανω κ τον αμκα???

 

Αναλόγως έχω δει άλλες βεβαιώσεις να το γράφουν και άλλες όχι , αν δε το γράφει παίρνεις ξεχωριστή βεβαίωση για το Α.Μ.Κ.Α. Εμένα το γράφει πάνω στα αποσπάσματα ασφάλισης που έρχονται από το ΙΚΑ οπότε δεν έχω πάει να βγάλω ξεχωριστή βεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη την ξεχωριστη βεβαιωση με το αμκα την παιρνω απ το ΙΚΑ παλι? και θα περιεχει και τον ΑΜΑ κ τον ΑΜΚΑ? γτ πηγα σημερα στο ικα κ μου ειπαν οτι δε μπορουν να μου βγαλουν καινουρια... μου το ζητησαν αυτο το χαρτι για δουλεια αλλιως δε θα ειχα τοση πρεμουρα thanks που ασχοληθηκες παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
αυτη την ξεχωριστη βεβαιωση με το αμκα την παιρνω απ το ΙΚΑ παλι? και θα περιεχει και τον ΑΜΑ κ τον ΑΜΚΑ? γτ πηγα σημερα στο ικα κ μου ειπαν οτι δε μπορουν να μου βγαλουν καινουρια... μου το ζητησαν αυτο το χαρτι για δουλεια αλλιως δε θα ειχα τοση πρεμουρα thanks που ασχοληθηκες παντως!

 

Δηλαδή έχεις μητρώο ΙΚΑ και έχεις χάσει τη βεβαίωση; Είχα την εντύπωση ότι γινόταν να στην ξαναβγάλουν τη βεβαίωση, ξέρω περίπτωση που του είχανε βγάλει καινούργια βεβαίωση ( είχε βγάλει μητρώο ΙΚΑ πριν χρόνια, μετά όντας ασφαλισμενος σε άλλο ταμείο, την είχε χάσει, ούτε τον αριθμό μητρώου θυμόταν και του βγάλανε άλλη βεβαίωση. Πήγαινε στο τμήμα εσόδων του ΙΚΑ και ζήτα μία εκτύπωση των ενσήμων σου και δώσε αυτό το χαρτί στη δουλειά σου.

 

Αν θέλουν οπωσδήποτε τη βεβαίωση ( μόνο για πρακτική ξέρω ότι ζητάνε αυτό το χαρτί οπωσδήποτε γιατί το καταθέτουν ΟΑΕΔ μαζί με τα άλλα δικαιολογητικά, δε ξέρω σε ποιά άλλη περίπτωση ζητάνε οπωσδήποτε τη βεβαίωση) πήγαινε σε άλλο ΙΚΑ και ζήτα την. Σε κάποια υποκαταστήματα του ΙΚΑ είναι περίεργοι, π.χ.ζητάνε αναγγελία πρόσληψης και ας έχεις μητρώο και ας θες απλά να ξανατυπώσεις τη βεβαίωση, ενώ σε άλλα υποκαταστήματα του ΙΚΑ κάνεις τη δουλειά σου χωρίς τα δικαιολογητικά αυτά. Δοκίμασε να πεις στο ΙΚΑ Ομονοίας που είναι στη Γ' Σεπτεμβρίου και Καποδιστρίου αν είσαι κοντά.

 

Για τη βεβαίωση ΑΜΚΑ δε ξέρω , απλά ξέρω περιπτώσεις ατόμων που στις βεβαιώσεις τους δεν αναγραφόταν το Α.Μ.Κ.Α. και φέρνανε μία ξεχωριστή βεβαίωση για το ΑΜΚΑ, δε θυμάμαι τώρα τι έγραφε πάνω η βεβαίωση. Το ΑΜΚΑ σου μπορείς να το μάθεις από δω:

http://www.amka.gr/AMKAGR/

 

Ρώτα στη δουλειά σου αν χρειάζονται οπωσδήποτε και τις βεβαιώσεις ή μόνο τον αριθμό μητρώου ΙΚΑ και τον ΑΜΚΑ. Αν δε χρειάζονται έγγραφα μπορείς να πας στο ΙΚΑ να ρωτήσεις τον αριθμό μητρώου σου αν δεν τον ξέρεις και τον ΑΜΚΑ από το site.

Επεξ/σία από black_widow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Μηπως υπαρχει καπου το εντυπο για αρχικη εκδοση αριθμου μητρωου ΙΚΑ να το κατεβαω να το συμπληρωσει ο γιος μου να το εχει ετοιμο πριν παει στο ΙΚΑ ?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πηγαμε σημερα και εβγαλε ο γιος.Κατεθεσα σε φωτοτυπιες :

 

Αναγγελια προσληψης του εργοδοτη σε ΟΑΕΔ (οχι συμβαση)

Λογαριασμο ΔΕΗ δικο μου

Υπευθυνη δωλωση οτι μενει μαζι μας

Χαρτι αποδοσης ΑΜΚΑ

Χαρτι αποδοσης ΑΦΜ

Φωτοτυπια ταυτοτητα;

Εντυπο αρχικης απογραφης ΙΚΑ

 

Αυτα σο ΙΚΑ εργαζομενου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι στο ΤΣΜΕΔΕ και για μια προσληψη μου ειπαν να βγαλω μητρωο ΙΚΑ

 

Πηγα στο ΙΚΑ μου ζητησαν βεβαιωση απο τον εργοδοτη.

 

ΓΙα να μην τρεχω θυμηθηκα οτι εχω μια βεβαιωση απο ενα ΚΕΚ μεσω του ΟΑΕΔ για επαγγελματικη καταρτιση οπου μας ειχαν ασφαλισμενους στο ΙΚΑ αλλα δεν πηγα ποτε να βγαλω βιβλιαρια. Μπορω να χρησιμοποιησω εκεινη την βεβαιωση για να βγαλω αριθμου μητρωου ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι στο ΤΣΜΕΔΕ και για μια προσληψη μου ειπαν να βγαλω μητρωο ΙΚΑ

 

Πηγα στο ΙΚΑ μου ζητησαν βεβαιωση απο τον εργοδοτη.

 

ΓΙα να μην τρεχω θυμηθηκα οτι εχω μια βεβαιωση απο ενα ΚΕΚ μεσω του ΟΑΕΔ για επαγγελματικη καταρτιση οπου μας ειχαν ασφαλισμενους στο ΙΚΑ αλλα δεν πηγα ποτε να βγαλω βιβλιαρια. Μπορω να χρησιμοποιησω εκεινη την βεβαιωση για να βγαλω αριθμου μητρωου ΙΚΑ?

 

Α καλά στην τράπεζα που έκανα την πρακτική μου είχαμε πολλούς μηχανικούς που έπρεπε να βγάλουν και αριθμό μητρώου ΙΚΑ ( οι μισθωτοί μηχανικοί για το κλάδο παροχών σε χρήμα - δεν ξέρω εάν το θυμάμαι καλά - ασφαλίζονται στο ΙΚΑ και για τους υπόλοιπους στο ΤΣΜΕΔΕ ) και σε κάθε ΙΚΑ ζητάγανε διαφορετικά χαρτιά . Σε άλλα θέλανε υποχρεωτικά βεβαίωση εργοδότη σε άλλα όχι. Εκτός από το ΙΚΑ στην περιοχή κατοικίας σου μπορείς να πας και στο υποκατάστημα ΙΚΑ που υπάγεται ο εργοδότης.

 

Τους εξήγησες ότι κανονικά είσαι στο ΤΣΜΕΔΕ και μόνο για συγκεκριμένο κλάδο πρέπει να ασφαλιστείς και στο ΙΚΑ ;Θα πρέπει να το διευκρινίσεις αυτό για να μη βρεθείς με δύο ΑΜΚΑ.

 

Στη δική μου περίπτωση στην πρώτη εργασία που είχα κάνει μας είχανε ασφαλίσει στο ΙΚΑ ( για περίπτωση μισθωτού κανονικά στο ΙΚΑ μιλάω όχι σε συγκεκριμένο κλάδο του ΙΚΑ ) χωρίς να μας πούνε να πάμε να βγάλουμε αριθμό μητρώου. Μας είχανε δώσει βεβαιώσεις εργοδότη για τα ένσημα στο τέλος αλλά το αμέλησα να πάω να βγάλω αριθμό μητρώου . Στη δεύτερη εργασία το ΙΚΑ ζήτησε να δει πρόσληψη από το δεύτερο εργοδότη και δε δέχτηκε να προσκομίσω τις βεβαιώσεις ενσήμων του πρώτου εργοδότη . Τα ένσημα πάντως και του πρώτου εργοδότη έχουν καταχωρηθεί κανονικά.

 

Πηγαμε σημερα και εβγαλε ο γιος.Κατεθεσα σε φωτοτυπιες :

 

Αναγγελια προσληψης του εργοδοτη σε ΟΑΕΔ (οχι συμβαση)

Λογαριασμο ΔΕΗ δικο μου

Υπευθυνη δωλωση οτι μενει μαζι μας

Χαρτι αποδοσης ΑΜΚΑ

Χαρτι αποδοσης ΑΦΜ

Φωτοτυπια ταυτοτητα;

Εντυπο αρχικης απογραφης ΙΚΑ

 

Αυτα σο ΙΚΑ εργαζομενου!!!!

 

Το χαρτί απόδοσης ΑΜΚΑ από που το πήρες ; Από τα ΚΕΠ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μηπως υπαρχει καπου το εντυπο για αρχικη εκδοση αριθμου μητρωου ΙΚΑ να το κατεβαω να το συμπληρωσει ο γιος μου να το εχει ετοιμο πριν παει στο ΙΚΑ ?

 

Ευχαριστω.

Αυτο το βρηκες φιλτατε?

Δεν ειχα δει αυτο το thread και πηγα χτες να βγαλω αριθμο μητρωου διοτι πριν ημουν στο ΤΑΕ. Οπου με ενημερωσαν πως θελω φωτοτυπια ταυτοτητας (οκ), ΑΜΚΑ (οκ), και βεβαιωση ΑΦΜ απο την εφορια (Not Ok). Πηγα στην εφορια, οπου με κοιτουσαν με απορια, λεγοντας μου πως δεν υφισταται τετοιο πραγμα και πρωτη φορα ακουν να το ζητουν. Ο,τι να ναι δηλαδη, οποτε θα με ενδιεφερε να εχω το εντυπο για να μην συμπληρωνω εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το βρηκες φιλτατε?

Δεν ειχα δει αυτο το thread και πηγα χτες να βγαλω αριθμο μητρωου διοτι πριν ημουν στο ΤΑΕ. Οπου με ενημερωσαν πως θελω φωτοτυπια ταυτοτητας (οκ), ΑΜΚΑ (οκ), και βεβαιωση ΑΦΜ απο την εφορια (Not Ok). Πηγα στην εφορια, οπου με κοιτουσαν με απορια, λεγοντας μου πως δεν υφισταται τετοιο πραγμα και πρωτη φορα ακουν να το ζητουν. Ο,τι να ναι δηλαδη, οποτε θα με ενδιεφερε να εχω το εντυπο για να μην συμπληρωνω εκει.

 

Βεβαίωση Απόδοσης ΑΦΜ λέγεται . Εγώ έχω ένα χαρτί που λέγεται " Επανεκτύπωση βεβαίωσης απόδοσης ΑΦΜ " κάπως έτσι γιατί είχα χάσει τη βεβαίωση και είχα ξεχάσει και το ΑΦΜ μου ποιό είναι . Μάλλον βαριόντουσαν να εξυπηρετήσουν , δεν παίζει αυτό το πράγμα . Γράφει πάνω πότε σου δόθηκε αριθμός ΑΦΜ , τα στοιχεία σου , σφραγίδα , υπογραφή κ.λ.π. Δεν μπορεί να πήγες στο τμήμα μητρώου της εφορίας και να μην ξέρανε τι είναι , έλεος... :shock: Δεν μπορείς να βγάλεις αριθμό μητρώου ΙΚΑ χωρίς αυτό ( εκτός εάν έχεις αντίγραφο εκκαθαριστικού ή φορολογικής δήλωσης ).

 

H αίτηση που συμπληρώνεις στο ΙΚΑ είναι αυτή ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΑΜΕΣΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ

 

θα πας σε αυτό το Link και στο τμήμα " Αίτηση Απογραφής 'Αμεσα Ασφαλισμένου " θα βρεις ένα έγγραφο με το τι δικαιολογητικά χρειάζονται και οδηγίες για τη διαδικασία . Για ΑΦΜ μπορείς να προσκομίσεις αντίγραφο εκκαθαριστικού ή φορολογικής δήλωσης αντί για το χαρτί απόδοσης.

 

Τα δικαιολογητικά που κανονικά ζητάνε είναι αυτά που λέει ο Platano εκτός από το αποδεικτικό κατοικίας που το ζητάνε μόνο εάν πας να κάνεις την εγγραφή στο ΙΚΑ στην περιοχή που μένεις , εάν πας να την κάνεις στο ΙΚΑ που υπάγεται ο εργοδότης δε ζητάνε αποδεικτικό κατοικίας .

 

Όσοι είχατε άλλο ταμείο πριν ( αυτό ισχύει και για τον danton που είναι στο ΤΣΜΕΔΕ για τους υπόλοιπους κλάδους ) θέλετε και έγγραφο από το οποίο να προκύπτει η ημερομηνία έναρξης της ασφάλισης σε άλλο ασφαλιστικό φορέα της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, προκειμένου να χαρακτηριστεί ο ασφαλισμένος ως «παλαιός» ή «νέος».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαυρη_χηρα σε ευχαριστω

 

Πηγα σημερα πρωι πρωι στο ΙΚΑ και ειναι οπως τα λες. ΜΕχρι και ο καθε υπαλληλος ζηταει οτι θελει. Χρησιμοποιησα την βεβαιωση απο μια πρακτικη σε ενα ΚΕΚ που ειχα και εβγαλα αριθμο Μητρωο. Ειπα και ενα ψεμματακι οτι ακομα τρεχει το προγραμμα και το χρειαζομαι για να πληρωθω... Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν δινουν με συνοπτικες διαδικασιες αριθμο μητρωου ΙΚΑ? Ολοι πρεπει να εχουν ανεξαρτητα εαν δουλευουν η οχι και που ειναι ασφαλισμενοι...

 

Απο οτι μου ειπε και ενας φιλος μου οσοι γραφονται τωρα στο ΤΣΜΕΔΕ παιρνουν και αριθ. μητρωου και στο ΙΚΑ αυτοματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι πρεπει να εχουν ανεξαρτητα εαν δουλευουν η οχι και που ειναι ασφαλισμενοι...

 

 

 

 

Για ποιο λογο ??? Εγω ποτε δεν ειχα ουτε σαν ελευθερος επαγγελματιας (ΤΕΒΕ) ουτε σαν υπαλληλος ΔΕΗ τα τελευταια 20 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...