Προς το περιεχόμενο

Αριθμός Μητρώου ΙΚΑ (Οχι ΑΜΚΑ)


kkostas77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το catch είναι πως για να σε προσλάβουν, συνήθως θέλουν να έχεις ήδη αριθμό μητρώου...

 

Οχι...Δεν ειναι ετσι εκτος και εχεις ξαναεργαστει οποτε ναι τον ζητανε αφου ηδη τον εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι...Δεν ειναι ετσι εκτος και εχεις ξαναεργαστει οποτε ναι τον ζητανε αφου ηδη τον εχεις.

Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις πάνω σ'αυτό, όμως είδα κάποιες περιπτώσεις όπου οι εργοδότες απλά δεν θέλουν να μπλέξουν σ'αυτή τη διαδικασία. Πάντως σε κάποιες αγγελίες που έπαιρνα τηλέφωνο, ρωτούσαν σχεδόν απευθείας αν τον είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις πάνω σ'αυτό, όμως είδα κάποιες περιπτώσεις όπου οι εργοδότες απλά δεν θέλουν να μπλέξουν σ'αυτή τη διαδικασία. Πάντως σε κάποιες αγγελίες που έπαιρνα τηλέφωνο, ρωτούσαν σχεδόν απευθείας αν τον είχα.

 

Μα ο εργοδοτης δεν μπλεκει σε καμμια διαδικασια...Με μια φωτοτυπια της συμβασης σου και της αναγγελιας της στον ΟΑΕΔ που ειναι απο τον νομο υποχρεωμενος να κανει εσυ πας και βγαζεις ΑΜ ΙΚΑ . Εκτος και δεν κανουν αυτα που ειναι υποχρεωμενοι.

Ετσι εκανα περυσι με τον γιο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρακτική, μου είχε δώσει ο καθηγητής μια βεβαίωση πρόσληψης, κάτι τέτοιο, ώστε να μπορώ να βγάλω ΑΜΑ.

Πήγα στο ΙΚΑ, χρειάζεται ΑΜΚΑ τυπωμένο νομίζω ή/και ΑΦΜ τυπωμένο και σου βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Παιδιά χίλια συγνώμη που το επαναφέρω αλλά είναι ανάγκη...

 

1)Είχα βγάλει αριθμό μητρώου ΙΚΑ πριν 5-6 χρόνια. Τώρα μου το ζητάνε κάπου... εψαξα να βρω τα χαρτιά με τον αριθμό και τον βρήκα κάπου αλλά γράφει Α.Μ.Α.. Αυτό είναι;

 

Δεν χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω τότε και τον είχα βάλει στα συρτάρια με άλλα σημαντικά έγγραφα και δεν θυμάμαι αν ήταν αυτό...

 

2)

Επίσης ισχύει το ότι αυτό βγαίνει μια φορά σε όλη σου τη ζωή; Δλδ αν πάω να μου βγάλουν άλλο θα βρουν ότι ήδη έχω βγάλει σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χίλια συγνώμη που το επαναφέρω αλλά είναι ανάγκη...

 

1)Είχα βγάλει αριθμό μητρώου ΙΚΑ πριν 5-6 χρόνια. Τώρα μου το ζητάνε κάπου... εψαξα να βρω τα χαρτιά με τον αριθμό και τον βρήκα κάπου αλλά γράφει Α.Μ.Α.. Αυτό είναι;

 

Δεν χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω τότε και τον είχα βάλει στα συρτάρια με άλλα σημαντικά έγγραφα και δεν θυμάμαι αν ήταν αυτό...

 

2)

Επίσης ισχύει το ότι αυτό βγαίνει μια φορά σε όλη σου τη ζωή; Δλδ αν πάω να μου βγάλουν άλλο θα βρουν ότι ήδη έχω βγάλει σωστά;

 

 

Ναι αυτος ειναι και αν πας να βγαλεις αλλο που δεν υπαρχει λογος και ειναι εις βαρος σου θα σε βρουν αφου ειναι μηχανογραφημενα τα τελευταια χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θέλω να τον συμπληρώσω σε μια νέα σύμβαση... Λογικά δεν θα χρειαστεί το πρωτότυπο χαρτί αλλά μόνο ο αριθμός. 'Eτσι δεν είναι;;

 

 

Ετσι ειναι ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θέλω να τον συμπληρώσω σε μια νέα σύμβαση... Λογικά δεν θα χρειαστεί το πρωτότυπο χαρτί αλλά μόνο ο αριθμός. 'Eτσι δεν είναι;;

Ακομα και αν χρειαστει το χαρτι, βγαλτο φωτοτυπια και περνα απο ενα ΚΕΠ μαζι με το πρωτοτυπο να στο κανουν γνησιο αντιγραφο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου ζητήσουν κάποιο χαρτί από το λογιστήριο της εταιρείας ( άλλοι ζητάνε απλά τον αριθμό άλλοι χαρτί ) μπορείς να τους πας και φωτοτυπία αποσπάσματος ( αυτό που στέλνει το ΙΚΑ μετά από κάποιο καιρό και γράφει τα ένσημα σου πάνω ) και εγώ το έχω χάσει το χαρτί που είχα βγάλει αρχικά στο ΙΚΑ και κάνω τη δουλειά μου με φωτοτυπία αποσπάσματος ( γράφει και ΑΜΚΑ πάνω , 2 σε ένα ). Επίσης, μπορείς να βγάλεις μία εκτύπωση ενσήμων στο τμήμα Εσόδων του ΙΚΑ ( για να μη μπλέξεις με το χάος που επικρατεί στο τμήμα Μητρώου ) και να πας αυτήν στον εργοδότη , θα σου ζητήσουν ΑΦΜ εκεί λογικά ή με τον αριθμό ταυτότητας κάτι τέτοιο δε χρειάζεται να ξέρεις αριθμό μητρώου ΙΚΑ.

 

edit: Δεν είχα προσέξει καλά το μήνυμα, αυτό που γράφω παραπάνω σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει το χαρτί που είχε βγάλει στο ΙΚΑ όταν είχε βγάλει ΑΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Σόρρυ που επαναφέρω αυτό το θέμα

αλλά επειδή το καλοκαίρι θα κατέβω κύπρο για δουλειά(για 3 βδομάδες το πολύ) γίνεται να βγάλω το Α.Μ ικα από εκει?

Απ' ότι διάβασα χρειάζεται και πιστοποιητικό μόνιμης κατοικίας που προφανώς δεν έχω αφού θα κάτσω για κάνα μήνα εκεί στο θείο μου.

Γίνεται να βγάλω ή όχι?Έχει κανείς σας αντίστοιχη εμπειρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...