Προς το περιεχόμενο

Αριθμός Μητρώου ΙΚΑ (Οχι ΑΜΚΑ)


kkostas77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έχω μια απορία όσον αφορά τον αριθμό μητρώου .

Παλαιότερα ήμουν ασφαλισμένος στο ΙΚΑ και είχα βγάλει δικό μου αριθμό μητρώου . Μετά έφυγα για σπουδές οπότε είμαι ασφαλισμένος μέχρι και τώρα στον πατέρα μου στον δικό του αριθμό μητρώου . Από αύριο που θα ξεκινήσω πάλι να εργάζομαι μου ζήτησαν αριθμό μητρώου εκτός του ΑΜΚΑ .Θα πρέπει να ζητήσω τον παλιό που είχα στο ΙΚΑ ή θα πρέπει να βγάλω άλλο ?

 

Τον δικό σου , αυτόν που είχες βγάλεις παλαιότερα. Αν δεν το θυμάσαι ρωτάς στο ΙΚΑ λέγοντας το ονοματεπώνυμο και το ΑΦΜ σου και σου λένε τον αριθμό μητρώου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τον δικό σου , αυτόν που είχες βγάλεις παλαιότερα. Αν δεν το θυμάσαι ρωτάς στο ΙΚΑ λέγοντας το ονοματεπώνυμο και το ΑΦΜ σου και σου λένε τον αριθμό μητρώου σου.

 

Σ'ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο ΑΜΚΑ μετά από τόσο καιρό δεν μου έχει χρησιμεύσει πουθενά απολύτως από μόνος του. Η μόνη αλλαγή στην καθημερινότητα μου είναι ότι απλά ότι έχω να θυμάμαι άλλον έναν αριθμό.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Η κυβέρνηση κατηγορείται για πρωτοφανή και εθνικά επικίνδυνη πρακτική για έμμεση νομιμοποίηση εκατοντάδων χιλιάδων παράνομων μεταναστών μέσω του μεγαλύτερου ασφαλιστικού φορέα της χώρας του ΙΚΑ.

 

Με αφορμή τις δημόσιες ανακοινώσεις του διοικητή του ΙΚΑ κ. Ροβέρδου Σπυρόπουλου το πρωί, στην εκπομπή του mega «Κοινωνία ώρα mega», ότι με την αρχή της ισχύος του Εργόσημου θα μπορούν ακόμα και οι παρανόμως εισελθόντες και διαμένοντες στη χώρα, ανεξαρτήτως δε του χρόνου εισόδου να προσέρχονται στα κατά τόπους ΚΕΠ και να προμηθεύονται Αριθμό Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ), η Νέα Δημοκρατία κατέθεσε αμέσως επίκαιρη ερώτηση προς τον υπουργό Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, κ. Γ. Κουτρουμάνη, ζητώντας να μάθει εάν οι ανακοινώσεις του κ. Σπυρόπουλου έχουν την κάλυψη της κυβέρνησης και του Πρωθυπουργού.

 

Μεταξύ άλλων ο διοικητής του ΙΚΑ επέμεινε ότι η χορήγηση ΑΜΚΑ σε όλους του παράνομους μετανάστες είναι και προσοδοφόρα για το ΙΚΑ, αλλά και κοινωνικά δίκαιη! Μάλιστα, ο κ. Σπυρόπουλος διευκρίνισε ότι οι παράνομοι μετανάστες μετά από πέντε χρόνια θα μπορούν ως κάτοχοι πλέον του αριθμού κοινωνικής ασφάλισης να διεκδικούν τη νομιμοποίησή τους.

 

 

Και ρωτάω εγώ τώρα, πως περιμένουν να επωφεληθούν από κάτι τέτοιο, όταν για να κάνεις πρόσληψή χρειάζεται εκτός από το ΑΜΚΑ και Αριθμό Μητρώου ΙΚΑ. :wacko:

Όμως για να βγάλεις Αριθμό Μητρώου ΙΚΑ, χρειάζεσαι και ΑΦΜ.

Όμως για να βγάλεις ΑΦΜ χρειάζεσαι ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ. :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

πως μπορώ να μάθω τον ΑΜΑ μου?

είχα κάνει μια πρακτική πέρσι και είχα βγάλει και τον χρειάζομαι..

άμα πάω στα ΚΕΠ μπορούν να μου τον πουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορώ να μάθω τον ΑΜΑ μου?

είχα κάνει μια πρακτική πέρσι και είχα βγάλει και τον χρειάζομαι..

άμα πάω στα ΚΕΠ μπορούν να μου τον πουν?

 

Στο ΙΚΑ λογικα.Οταν ειχες βγαλει σου ειχαν δωσει ενα αντιγραφο.Δε το εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το εχω κρατησει..στο ΙΚΑ νομιζω αμα πας ηπ στην σχολη σου θα σου πουνε..

 

Γιατι κρατα ενα η σχολη σου απο τι θυμαμαι και ενα εσυ..αλλα πανε στο ικα θα γινει η δουλεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για το ΑΜΚΑ θελει καποιο αποδεικτικο ή απλα σκετα τον αριθμο?Ρωταω γτ θα παωκαι εγω αυριο να ξερω..

 

καποιος που το εχει κανει μπορει να μου απαντησει λιγο σε αυτο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τι θυμαμαι μονο τον αριθμο σου ζητανε...

 

Σαν το ΑΦΜ ειναι το ΑΜΚΑ...Απλα πρεπει να το ξερεις...

 

νομιζω οτι για το αφμ πρεπει να θελει αντιγραφο απο τη βεβαιωση του αφμ,το οποιο δεν με πειραζει επειδη το εχω..ομως για το αμκα δεν εχω μαζι μου το χαρτι που λεει πανω το αμκα γιαυτο λεω..

πριν ποσο καιρο το εκανες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αριθμός μητρώου ΙΚΑ αναγράφεται στην εκτύπωση ενσήμων , σε βεβαίωση εργοδότη , στο χαρτί ενσήμων που σου στέλνει το ΙΚΑ σπίτι μετά από κάποιο καιρό. Αλλιώς εάν δεν έχεις κάποιο από αυτά τα χαρτιά ρωτάς στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ενα 6μηνο περιπου..Δεν εχω ουτε εγω κανενα τετοιο χαρτι...

 

Ενω την βεβαιωση του ΑΦΜ και γω την εχω...

 

Καλυτερα το πρωι πριν πας παρε ενα τηλ να σαι σιγουρος, μην πας τζαμπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βεβαίωση απόδοσης ΑΜΚΑ μπορεί να δοθεί άμεσα απο ΚΕΠ, γενικά είναι καλό να υπάρχει στο σπίτι και αυτό το χαρτί μαζί με βεβαίωση ΑΦΜ φωτοτυπίες απο ταυτότητα/διπλώματα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγάλεις αριθμό μητρώου ΙΚΑ χρειάζεσαι πρόσληψη από εργοδότη.

Το catch είναι πως για να σε προσλάβουν, συνήθως θέλουν να έχεις ήδη αριθμό μητρώου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...