Προς το περιεχόμενο

Αριθμός Μητρώου ΙΚΑ (Οχι ΑΜΚΑ)


kkostas77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθέτω την εξής διαδικασία που θα είναι χρήσιμη σε πολλούς από εμάς.

Διαδικασία για να βλέπει κάποιος τα ένσημα Ι.Κ.Α. του μέσω internet:

1. Εγγράφεστε στο site www.ermis.gov.gr και αποκτάτε όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης

2. Επισκέπτεστε ένα οποιαδήποτε ΚΕΠ και πιστοποιείτε την εγγραφή σας προσκομίζοντας:

 

•Ταυτότητα ή διαβατήριο

•Τι όνομα χρήστη που σας χορηγήθηκε από το ermis.gov.gr

•Το βιβλιάριο υγείας σας ή ένα απόσπασμα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω την εξής διαδικασία που θα είναι χρήσιμη σε πολλούς από εμάς.

Διαδικασία για να βλέπει κάποιος τα ένσημα Ι.Κ.Α. του μέσω internet:

1. Εγγράφεστε στο site www.ermis.gov.gr και αποκτάτε όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης

2. Επισκέπτεστε ένα οποιαδήποτε ΚΕΠ και πιστοποιείτε την εγγραφή σας προσκομίζοντας:

 

•Ταυτότητα ή διαβατήριο

•Τι όνομα χρήστη που σας χορηγήθηκε από το ermis.gov.gr

•Το βιβλιάριο υγείας σας ή ένα απόσπασμα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης

 

Αυτό είναι ενδιαφέρον , δεν το ήξερα. :mrgreen:

 

Λογικά θα εμφανίζονται τα ένσημα μέχρι πριν κάποιους μνήμες , το ΙΚΑ δεν είναι και ακριβώς γρήγορο σε αυτά , στην καταχώρηση τους εννοώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα σημερα τηλεφωνο στα γραφεια του ΙΚΑ να μαθω τι χαρτια χρειαζονται για να μην πηγαινω τζαμπα..

 

Εγω ρωτησα σαν φοιτητης πρακτικης που ειμαι και ειπα να το μοιραστω μαζι σας..

 

Χρειαζονται 6 πραγματα:

1. Αιτηση που την παιρνεις απο το ΙΚΑ.

 

2.Φωτοτυπια της ταυτοτητας

 

3. Αριθμος ΑΜΚΑ.

 

4. Α.Φ.Μ

 

5.Η Συμβαση

 

6.Τραπεζικος Λογαριασμος

 

Τον ρωτησα χρειαζεται καμια αποδειξη π.χ Δ.Ε.Η μου ειπε οχι..

 

Υ.Γ: Με ρωταει αυτα που σου ειπα εξι ειναι λεω μαλλον μου λεει οχι μαλλον μετα θα ερχεστε εδω και θα φωναζεται...Χαχαχαχα..

 

Τι μπορει να εχει τραβηξει ο ανθρωπος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπιμένω για αυτό που έχω πει με τη διεύθυνση κατοικίας. Σε άλλο υποκατάστημα μπορεί να σου ζήταγαν αποδεικτικό κατοικίας . Δεν πρέπει να είναι απαραίτητα λογαριασμός , π.χ. εάν είχες κάνει φορολογική δήλωση την προηγούμενη χρονιά και είχες δηλώσει ως διεύθυση αυτή που μένεις θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τη δήλωση ως αποδεικτικό κατοικίας. Μιλάω πάντα για περίπτωση που η διεύθυνση που κατοικείς τώρα δεν υπάρχει στα χαρτιά που τους έχεις δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πηγα ακομα Παρασκευη που θα παω θα μαθω..του ειπα στο τηλεφωνο ειμαι φοιτητης ...λετε να μην ξερει..και του το τονισα..ποτε μου δεν εχω κανει φορολογικη δηλωσει..δεν εχω και στο ονομα μου...

 

Δεν πιστευω να εχω μπλεξιματα..

 

 

Και δεν καταλαβα τι σχεση εχει που μενεις? δηλαδη αμα παω να παρω τα ενσημα απο τα Ιωαννινα δεν θα μου τα δωσουν..Ενιαιος φορεας δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και δεν καταλαβα τι σχεση εχει που μενεις? δηλαδη αμα παω να παρω τα ενσημα απο τα Ιωαννινα δεν θα μου τα δωσουν..Ενιαιος φορεας δεν ειναι?

 

Έχει σχέση με το που θα σου στέλνουν τα αποσπάσματα κ.λ.π. Πίστεψε κάτι ξέρω παραπάνω για να σου λέω ότι το κάθε υποκατάστημα ΙΚΑ ζητάει και τα δικά του . Το έχω δει στην πράξη όταν έπρεπε να βγάλουν αριθμό μητρώου ΙΚΑ οι μηχανικοί στην τράπεζα που έκανα πρακτική για να ασφαλιστούν σε ένα κλάδο συγκεκριμένο ( ΤΣΜΕΔΕ έχουν βασικά ) , σε κάποια ΙΚΑ να φανταστείς τους αρκούν τα μισά δικαιολογητικά από αυτά που σου είπανε γιατί έτσι την έχουν δει οι υπάλληλοι.

 

Eπίσης : Αρμόδιο υποκατάστημα απογραφής, είναι το Υποκατάστημα ή παράρτημα το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στην ασφαλιστική περιοχή του όποιου ανήκει η διεύθυνση του τόπου κατοικίας ή του τόπου απασχόλησης.

 

Επίσης : Οι ασφαλισμένοι υποχρεούνται να γνωστοποιούν την οποιαδήποτε μεταβολή στοιχείων τους στο υποκατάστημα του τόπου κατοικίας.

 

Και μπορώ να συνεχίσω να λέω. Κοινώς εάν δεν σκοπεύεις να βγάλεις αριθμό μητρώου ΙΚΑ στα Γιάννενα ναι πρέπει να δηλώσεις και διεύθυνση κατοικίας και να ενημερώνεις όταν αλλάζεις κατοικία. Εκτύπωση ενσήμων μπορείς να ζητήσεις από οποιοδήποτε ΙΚΑ έχει μηχανογράφηση αλλά αυτό είναι το λιγότερο γραφειοκρατικό του ΙΚΑ.

 

Πηγή : http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/home.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρασκευη θα παω να μαθω...θα τους ξαναπαρω αυριο τηλεφωνο να το εξακριβωσω..

 

Εχω 10 μερες διορια απο τη σχολη να βγαλω τον αριθμο μητρωου και τη παρασκευη κλεινω εβδομδα...θα μπλεχτουν οι πλεξουδες μας αμα αλλα μου λενε στο τηλεφωνο και αλλα απο κει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρασκευη θα παω να μαθω...θα τους ξαναπαρω αυριο τηλεφωνο να το εξακριβωσω..

 

Εχω 10 μερες διορια απο τη σχολη να βγαλω τον αριθμο μητρωου και τη παρασκευη κλεινω εβδομδα...θα μπλεχτουν οι πλεξουδες μας αμα αλλα μου λενε στο τηλεφωνο και αλλα απο κει...

 

Κοίτα , μπορεί πράγματι να σου δώσουν αριθμό μητρώου ΙΚΑ χωρίς αποδεικτικό κατοικίας αφού σου είπαν έτσι στο τηλ. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι σε κάποια ΙΚΑ είναι πιο τυπικοί και ως προς το θέμα της κατοικίας , μην παρασυρθεί κάποιος που διαβάζει το topic.

 

Στο τηλέφωνο πρέπει να τους πεις ότι αλλού είναι το πατρικό σου ( εκτός Αττικής ) αλλού η τωρινή κατοικία σου. Αν σου πει ΟΚ χωρίς αποδεικτικό κατοικίας πας ήσυχος να κάνεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναπηρα τηλεφωνο ξανα σημερα και τους ειπα ειμαι φοιτητης κι νοικιαζω πρεπει ν φερω καποιο αποδεικτικο στοιχειο που να το αποδεικνυει π.χ λεω ΔΕΗ και μου λεει οχι δεν χρειαζεται...

 

Τωρα αμα παω και μου πουν χουκ μουκ τι να πω...

 

τζαμπα η μερα θα παει..

 

Εχω παρει και στις Κοζανης και στα Ιωαννινα και μου ειπαν τα ιδια και οι δυο υπαλληλοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναπηρα τηλεφωνο ξανα σημερα και τους ειπα ειμαι φοιτητης κι νοικιαζω πρεπει ν φερω καποιο αποδεικτικο στοιχειο που να το αποδεικνυει π.χ λεω ΔΕΗ και μου λεει οχι δεν χρειαζεται...

 

Τωρα αμα παω και μου πουν χουκ μουκ τι να πω...

 

τζαμπα η μερα θα παει..

 

Εχω παρει και στις Κοζανης και στα Ιωαννινα και μου ειπαν τα ιδια και οι δυο υπαλληλοι..

 

Αφού σου είπαν έτσι ΟΚ , απλά ξανατονίζω ότι κανονικά το ζητάνε και το αποδεικτικό σε άλλα υποκαταστήματα ΙΚΑ. Κανονικά τα δικαιολογητικά είναι αυτά που αναφέρονται στο site του ΙΚΑ. Δε ξαναλέω κάτι επί του θέματος , νομίζω ήμουν σαφής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Black_widow όπως όλοι ξέρουμε γενικα αργεί η καταχώρηση δεδομένων στο Ι.Κ.Α.

Αλλά όταν τέλος πάντων εισάγουν τα δεδομένα είναι χρήσιμο να μπορούμε να τα δούμε και μέσω internet :D

Εν το μεταξύ χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος αν εκτυπώσεις τη συγκεκριμένη σελίδα ισοδυναμεί με χαρτί του Ι.Κ.Α. με τα συνολικά ένσημα.Γενικά μέσω του www.ermis.gov.gr δίνεται η δυνατότητα να γίνουν online κάποιες γραφειοκρατικές διαδικασίες.Και αυτό που πραγματοποιείται στα Κ.Ε.Π. που ανέφερα παραπάνω είναι ταυτοποίηση των στοιχείων του πολίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι για την περίπτωσή μου που είναι εντελώς χύμα:

 

Είμαι 27, δεν έχω δουλέψει ποτέ με κανονική πρόσληψη στην Ελλάδα, Από τα 23 ως τα 25 μαύρα, και μετά το στρατό δούλεψα ενάμισι χρόνο στο εξωτερικό.

Τώρα στο κλαμπ της ανεργίας, αλλά προφανώς για να προσληφθώ χρειάζομαι αμ ΙΚΑ.

 

Πλέον δεν είμαι προστατευόμενο μέλος αφού είμαι πάνω από 25.

 

Αρκούν η φωτοτυπία ταυτότητας, βεβαίωση ΑΦΜ και υπεύθυνη δήλωση ότι με φιλοξενεί ο πατέρας μου για να βγάλω αριθμό μητρώου ΙΚΑ;

 

Επίσης δεν έχω ΑΜΚΑ. Παίζει ρόλο; Βγαίνει μαζί με τον αριθμό μητρώου;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πηρα σημερα τηλεφωνο στα γραφεια του ΙΚΑ να μαθω τι χαρτια χρειαζονται για να μην πηγαινω τζαμπα..

 

Εγω ρωτησα σαν φοιτητης πρακτικης που ειμαι και ειπα να το μοιραστω μαζι σας..

 

Χρειαζονται 6 πραγματα:

1. Αιτηση που την παιρνεις απο το ΙΚΑ.

 

2.Φωτοτυπια της ταυτοτητας

 

3. Αριθμος ΑΜΚΑ.

 

4. Α.Φ.Μ

 

5.Η Συμβαση

 

6.Τραπεζικος Λογαριασμος

 

Τον ρωτησα χρειαζεται καμια αποδειξη π.χ Δ.Ε.Η μου ειπε οχι..

 

Υ.Γ: Με ρωταει αυτα που σου ειπα εξι ειναι λεω μαλλον μου λεει οχι μαλλον μετα θα ερχεστε εδω και θα φωναζεται...Χαχαχαχα..

 

Τι μπορει να εχει τραβηξει ο ανθρωπος...

Για το ΑΜΚΑ θελει καποιο αποδεικτικο ή απλα σκετα τον αριθμο?Ρωταω γτ θα παωκαι εγω αυριο να ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι για την περίπτωσή μου που είναι εντελώς χύμα:

 

Είμαι 27, δεν έχω δουλέψει ποτέ με κανονική πρόσληψη στην Ελλάδα, Από τα 23 ως τα 25 μαύρα, και μετά το στρατό δούλεψα ενάμισι χρόνο στο εξωτερικό.

Τώρα στο κλαμπ της ανεργίας, αλλά προφανώς για να προσληφθώ χρειάζομαι αμ ΙΚΑ.

 

Πλέον δεν είμαι προστατευόμενο μέλος αφού είμαι πάνω από 25.

 

Αρκούν η φωτοτυπία ταυτότητας, βεβαίωση ΑΦΜ και υπεύθυνη δήλωση ότι με φιλοξενεί ο πατέρας μου για να βγάλω αριθμό μητρώου ΙΚΑ;

 

Επίσης δεν έχω ΑΜΚΑ. Παίζει ρόλο; Βγαίνει μαζί με τον αριθμό μητρώου;

 

Ευχαριστώ

 

Για να βγάλεις αριθμό μητρώου ΙΚΑ χρειάζεσαι πρόσληψη από εργοδότη. Πηγαίνεις με το χαρτί της πρόσληψης και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά και βγάζεις αριθμό μητρώου ΙΚΑ.

 

Αν δεν παίζει πρόσληψη άμεσα αλλά χρειάζεσαι βιβλιάριο υγείας ( όπως λες δεν είσαι προστατευόμενο μέλος πλέον ) : Αν δεν έχεις βγάλει κάρτα ΟΑΕΔ πας στον ΟΑΕΔ βγάζεις κάρτα , ζητάς και μία βεβαίωση ανεργίας για να βγάλεις βιβλιάριο υγείας για τους ανέργους μέχρι 29 ( θες και ΑΜΚΑ για το βιβλιάριο ) .

 

Για το ΑΜΚΑ βεβαιώνεσαι πρώτα εδώ ότι όντως δεν έχεις http://www.amka.gr/AMKAGR/

 

Εάν δεν έχεις ΑΜΚΑ http://www.amka.gr/postha.html

 

Δικαιολογητικά για ΑΜΚΑ http://www.amka.gr/aparaitita.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, έχω μια απορία όσον αφορά τον αριθμό μητρώου .

Παλαιότερα ήμουν ασφαλισμένος στο ΙΚΑ και είχα βγάλει δικό μου αριθμό μητρώου . Μετά έφυγα για σπουδές οπότε είμαι ασφαλισμένος μέχρι και τώρα στον πατέρα μου στον δικό του αριθμό μητρώου . Από αύριο που θα ξεκινήσω πάλι να εργάζομαι μου ζήτησαν αριθμό μητρώου εκτός του ΑΜΚΑ .Θα πρέπει να ζητήσω τον παλιό που είχα στο ΙΚΑ ή θα πρέπει να βγάλω άλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...