Προς το περιεχόμενο

Η καλυτερη κωμικη σειρα. Top 5


stormrain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε καν

why not? Μπορει τα φιλαρακια να ειναι all time classic αλλα ηταν αλλη εποχη τοτε, και αλλη τωρα. Δεν λεω, ωραιο το friends και ειναι στο νο.1 μαζι με το bbt, απλα τωρα πια υπαρχουν πολλα περισσοτερα για να καυτηριάσει μια σειρα, ενω τοτε μετα απο καποιες σεζον ειχε γινει drama παρα sitcom το friends.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
μετα απο καποιες σεζον ειχε γινει drama παρα sitcom το friends.

 

Δεν είχε γίνει δράμα παρά sitcom. Ήταν sitcom, στο οποίο ενδιαφερόσουν και νοιαζόσουν για τους χαρακτήρες. Γι' αυτό και είναι για μένα πάνω από το Big Bang Theory. Γιατί δε θα συγκινηθώ ποτέ σε σημείο να κλάψω με το Big Bang Theory.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Friends=1 απο τις πιο βαρετες, μονοτονες σειρες

On the other hand:

Friends=1 απο τις πιο διασκεδαστικες, με μεγαλη ευρηματικοτητα και ποικιλια καταστασεων σειρες.

 

Τα αστεια τους, εκτός απο το να σε κανουν απλως να χαμογελας σε εκαναν παρα πολλες φορες και να γελας καθως και πολλες φορες να "σκας στα γελια" που λεμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όσον αφορά τα Friends, προσωπικά δεν μπορώ να παρακολουθήσω εύκολα τις season 9η και 10η (ενώ και με την 8η έχω κάποια προβλήματα). Από την άλλη, βλέπω σχετικά ευχάριστα τις προηγούμενες, -όσο ευχάριστα τέλος πάντων γίνεται όταν το Star τις έχει χιλιοπαίξει (κι εγώ τις έχω χιλιοδεί, τουλάχιστο μέχρι πριν 5-6 χρόνια).

 

Δεν τη θεωρώ βαρετή σειρά, αλλά νομίζω ότι έπρεπε να σταματήσει νωρίτερα.

 

Στo Big Bang Theory δεν γελάω ούτε με πιστόλι στον κρόταφο, όσο άντεξα να δω τέλος πάντων. Και δεν ήταν μια και δυο φορές που προσπάθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα Friends, προσωπικά δεν μπορώ να παρακολουθήσω εύκολα τις season 9η και 10η (ενώ και με την 8η έχω κάποια προβλήματα). Από την άλλη, βλέπω σχετικά ευχάριστα τις προηγούμενες, -όσο ευχάριστα τέλος πάντων γίνεται όταν το Star τις έχει χιλιοπαίξει (κι εγώ τις έχω χιλιοδεί, τουλάχιστο μέχρι πριν 5-6 χρόνια).

Τα πρωτα 6-7 χρονια ηταν πολυ πιο αναλαφρη και οι ερμηνειες πολυ πιο αυθεντικες.

Μετα καπως η αποδοση και των κειμενων και της υποκριτικης των ηθοποιων επεσε λιγακι αλλά και παλι βλεποτνα ανετα.

 

Αν μιλαμε και για Ελληνικες σειρες βεβαια, το απολυτο βραβειο βαζοντας κατω και ολες τις ξενες σειρες ηταν φυσικα οι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

ΜΑΚΡΑΝ η κορυφαια κωμικη σειρα ολων των εποχων και δεν μιλαω μόνο για Ελλαδα.

 

Βεβαια εαν την δει καποιος για πρωτη φορα τωρα ή την ειδε μεσα στην δεκαετια του 2000ς πιθανοτατα δεν θα του αρεσε διοτι δεν θα την καταλαβε. Βασικα με τους Απαραδεκτους πρεπει να μπεις απο την αρχη στο πνευμα της σειρας. Οποιος την εβλεπε τοτε που πρωτοπαιζοταν, το 1992 ή ποτε τελοσπαντων βγηκε, θα καταλαβαινε την αληθινη μαγεια.....

 

Αν μιλαμε και για show τυπου Μπενι Χιλ τοτε πραγματικα μιλαμε για κορυφαιες καταστασεις!! Και οπως συμβαινει και με τους Απαραδεκτους, σε ακομα μεγαλυτερο βαθμο στο Μπενι Χιλ, καποιος που θα δει το Μπενι Χιλ τωρα, δεν θα του αρεσει γιατι τα αστεια φαινονται παιδικα, παρωχημενα και ξεπερασμενα. Αυτο γινεται διοτι απο τοτε που βγηκε το Μπενι Χιλ εχουν περασει εκατονταδες, μην πω χιλιαδες, παρομοιες σειρες που εχουν χιλιοπαιξει τα ιδια αστεια και εχουν γινει πλεον γνωστα και μη αυθεντικα.

Καποιος ομως που εβλεπε Μπενι Χιλ τοτε που πρωτοπαιχτηκε στην Ελληνικη τηλεοραση εκτιμουσε πραγματικα την ολη τρέλα του show, την τελειως φοβερη φιγουρα του Μπενι Χιλ, τα "σοκιν" αστεια χωρις εκχυδαϊσμους και την μοναδικη μουσικη επενδυση.....

Παλιες καλες εποχες..... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 κωμικες σειρες που εχω αγαπησει ειναι οι εξης

 

friends

community

freaks and geeks(αυτην δεν την ακουω να πολυαναφερεται,και αξιζει τρελα)

 

mjbulls για μενα καλυτερη ελληνικη σειρα ειναι το "εισαι το ταιρι μου"..απαραδεχτους δεν εχω δει αλλα απο καποια βιντεακια που εχω δει δεν με εχει τραβηξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε και για Ελληνικες σειρες βεβαια, το απολυτο βραβειο βαζοντας κατω και ολες τις ξενες σειρες ηταν φυσικα οι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

ΜΑΚΡΑΝ η κορυφαια κωμικη σειρα ολων των εποχων και δεν μιλαω μόνο για Ελλαδα.

 

εννοειται.

οι Απαραδεκτοι ειναι στην ουσια ο προδρομος των Friends,η σειρα ηταν πολυ χρονια μπροστα.

Καποιος ομως που εβλεπε Μπενι Χιλ τοτε που πρωτοπαιχτηκε στην Ελληνικη τηλεοραση εκτιμουσε πραγματικα την ολη τρέλα του show, την τελειως φοβερη φιγουρα του Μπενι Χιλ, τα "σοκιν" αστεια χωρις εκχυδαϊσμους και την μοναδικη μουσικη επενδυση.....

Παλιες καλες εποχες...

 

ξεχασες και τις αιθεριες υπαρξεις με τα προκλητικα ενδυματα που παιζανε στο σοου του,κατι που προκαλουσε συχνα την αντιδραση του αγγλικου πουριτανικου κοινου.

πολυ μπροστα και ο Βεnny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

they just dont make them like this anymore:

 

http://www.youtube.com/watch?v=pFh09hF6qlA

 

η σειρα ηταν μπροστα απο την εποχη της (και γιαυτο πατωσε),εμπνευσμενο παντρεμα Dirty Harry και Maxwell Smart,τελειο casting και χημεια,φοβερη πλακα,θανατηφορες ατακες και σπαρταριστο physical humor

και με την κοινωνικοπολιτικη της σατιρα να παραμενει επικαιρη ακομη και σημερα.επισης μου αρεσει που πολλα επεισοδια ειχαν εμπνευστει απο και παρωδουσαν κλασσικες genre ταινιες οπως τo Vertigo και το Robocop ενω οι

pop culture αναφορες και διακωμωδήσεις ηταν απειρες απο τον Hitchcock μεχρι την fitness trainer Jane Fonda.

 

αν μοναχα τωρα καποιος απο το Hollywood εδινε το πρασινο φως για να γυριστει το σεναριο κινηματογραφικη μεταφορας που εφτιαξε ο δημιουργος της σειρας πριν μερικα χρονια...

 

Να είσαι καλά φίλε μου που ανέφερες αυτή τη σειράρα!Είχα ξεμείνει από καφροκωμωδίες,και με το Sledge Hammer χτύπησα jack pot.Απίστευτη σειρά,ατάκες που δεν ξέρεις από που θα σου ρθουν, και ο Sledge Hammer μπαίνει εύκολα στο top 10 των αγαπημένων μου χαρακτήρων!Και πάλι ευχαριστώ!

 

Για όποιον ενδιαφέρεται τα επεισόδια υπάρχουν ολόκληρα στο youtube,αρκεί να τα ψάξει με τον ακριβή τίτλο του επεισοδίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oντως υπαρχει ολη η σειρα στο youtube,απο κει την κατεβασα και την βλεπω αυτες τις ημερες. :devil:

επισης εχει ανεβει και το dvd bonus feature με το cast και τον creator να μιλανε για την σειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...