Προς το περιεχόμενο

Η καλυτερη κωμικη σειρα. Top 5


stormrain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εβαλες "big bang theory" και "πανεξυπνο χιουμορ" στην ιδια προταση ??? :shock:

 

Γιατι η "πλοκη" κολαει?? :shock:

 

Παντως tzino για τον alf που λες, και γω δεν φανταζομουν οτι θα μου αρεσει μετα απο τοσο καιρο. Σε καταλαβαινω απολυτα, φοβερος :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι βρίσκουν στο φρέντς δεν ξέρω

anyway

mp flying circus

black adder

fawlty towers

married with children

honeymooners

 

---------- Προσθήκη στις 11:49 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:49 ----------

 

και άλλα ισάξια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
τι βρίσκουν στο φρέντς δεν ξέρω

Για μενα το friends ηταν το 1o sitcom το οποιο ειχε πραγματικη εξελιξη των χαρακτηρων η οποια με την σειρα της γινοταν μερος της κωμωδιας. (we where on a brake!). Επισης εκανε τον θεατη να ενδιαφερεται πραγματικα για την εξελιξη της ζωης των προταγωνιστων περα της πλακας της ιστοριας. Αυτος ηταν ο λογος που μου αρεσε τοσο και ειναι στο top 5 μου.

 

Αν δεις τις κορφαιες (αμερικανικες) sitcoms πριν απο το friends οπως

Who's the Boss?

ALF

My Two Dads

Married... with Children

Roseanne

Saved by the Bell

The Fresh Prince of Bel-Air

the nanny

cheers

frasier

The Golden Girls

Everybody Loves Raymond

 

αλλα και UK οπως

black adder (αλλαζει το context επειδη αλλαζουν εποχες αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)

faulty towers

yes minister

 

θα παρατηρησεις οτι αυτο δεν ισχυει σε καμια με τον τροπο του "friends". (το seinfeld δεν το εχω δει αλλα απο το λιγο που ειδα δεν προκειται, και δεν νομιζω οτι εχει καμια εξελιξη μεσα.)

 

Το friends νομιζω πηγε τα sitcoms ενα βημα μπροστα μπλεκοντας το commedy με την εξελιξη του "drama"

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχισα το seinfeld και εχω δει μεχρι και το σ02ε04 ... γινεται καλυτερο πιο μετα η...??

γιατι μεχρι τωρα friends > seinfeld

 

το it crowd ειναι γαματο...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
αρχισα το seinfeld και εχω δει μεχρι και το σ02ε04 ... γινεται καλυτερο πιο μετα η...??

γιατι μεχρι τωρα friends > seinfeld

 

το it crowd ειναι γαματο...!!

 

Eιναι ηδη καλυτερο, αλλα σιγουρα μετα γινεται ακομα περισσοτερο! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
αρχισα το seinfeld και εχω δει μεχρι και το σ02ε04 ... γινεται καλυτερο πιο μετα η...??

γιατι μεχρι τωρα friends > seinfeld

To Seinfeld στις αρχικές season όσο πάει και καλυτερεύει (μετά πιάνει peak :-D). Παρακάτω υπάρχουν πάρα πολύ καλά επεισόδια.

 

Κάτι που ίσως δεν είναι τόσο γνωστό, υπήρχε αρκετή αβεβαιότητα για τη συνέχεια της σειράς στις αρχικές season, και επίσης από τη μεριά των δημιουργών (και κυρίως του Larry David) υπήρχε μια ...δυσκοιλιότητα όταν τους έλεγαν ότι θέλουν νέα season με περισσότερα επεισόδια.

 

Οπότε τουλάχιστο αρχικά, δεν σχεδίαζαν ιστορίες για τους χαρακτήρες που θα ξεπερνούσαν μια season ή μερικά (λιγοστά) επεισόδια. Αργότερα αυτό βελτιώνεται (σίγουρα παρουσιάζεται μια πρόοδος στην ιστορία των χαρακτήρων -κάτι που είναι πιο προφανές για τις περιπτώσεις των Elaine και George Constanza).

 

Επίσης παρακάτω θα δεις και ...άπειρες ιδέες που επαναχρησιμοποιήθηκαν σε επεισόδια των Friends.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

To Friends έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με το Seinfeld. Σε κάνει να νοιάζεσαι για τους χαρακτήρες και να δένεσαι μαζί τους. Το Seinfeld είναι σκέτο χιούμορ. Δεν υπάρχει περίπτωση να σε συγκινήσει.

 

Τώρα προφανώς για κάποιους, που δε τους αρέσουν τα μελιστάλαχτα (όπως θα τα χαρακτήριζαν), αυτό είναι πλεονέκτημα του Seinfeld.

 

Προσωπικά, αγαπώ το Friends, μου αρέσει το Seinfeld.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βασικά στο Seinfeld δεν αποτελούσε καν στόχος της σειράς να νοιάζεσαι για, να δεθείς με, ή να συμπαθήσεις τους χαρακτήρες (άλλο βέβαια αν κατάφερε να συμπαθήσεις τους χαρακτήρες λόγω της ιδιαιτερότητας τους ή/και της τρέλας/καφρίλας τους).

 

Ένα μεγάλο κομμάτι στο χιούμορ της σειράς ήταν το πόσο αντιπαθητικοί ήταν οι πρωταγωνιστές, πόσο επιφανειακοί στις αντιδράσεις τους, στις σχέσεις τους, πόσο αγενείς κλπ κλπ (βέβαια την αγένεια τουλάχιστο τους την αντεπέδιδαν διάφοροι :lol: ) ή πόσο "παρεξηγήσιμοι" και περίεργοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
πουντο?? :shock: εγω θελω ατακες αλα chandler : tom jones wants his pants back! :lol::lol:

 

Kramer: I'm at the corner of first, and first. Wait a minute. How can the same street intersect with itself? I must be at the center of the universe!

 

Jerry σε Kramer: "Do you have any conceivable reason for even getting up in the morning?"

"I like to get the Daily News."

 

Και βασικα αν συνεχισω να quotαρω το Seinfeld θα χρειαστουν πολλεεεες σελιδες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να μια (από τις πολλές -αυτή βρήκα τώρα), που πάντα με κάνει να γελάω :-D

 

 

Η ατάκα είναι αναφορά στον ισχυρισμό Αυστρελέζας μάνας για την εξαφάνιση του παιδιού της (τελικά βέβαια η μάνα καταδικάστηκε για το φόνο του)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Βασικά στο Seinfeld δεν αποτελούσε καν στόχος της σειράς να νοιάζεσαι για, να δεθείς με, ή να συμπαθήσεις τους χαρακτήρες (άλλο βέβαια αν κατάφερε να συμπαθήσεις τους χαρακτήρες λόγω της ιδιαιτερότητας τους ή/και της τρέλας/καφρίλας τους).

 

Ένα μεγάλο κομμάτι στο χιούμορ της σειράς ήταν το πόσο αντιπαθητικοί ήταν οι πρωταγωνιστές, πόσο επιφανειακοί στις αντιδράσεις τους, στις σχέσεις τους, πόσο αγενείς κλπ κλπ (βέβαια την αγένεια τουλάχιστο τους την αντεπέδιδαν διάφοροι :lol: ) ή πόσο "παρεξηγήσιμοι" και περίεργοι.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν προσπάθησα να υπονοήσω κάτι διαφορετικό. :-) (απλά διευκρινίζω) :-)

 

πουντο?? :shock: εγω θελω ατακες αλα chandler : tom jones wants his pants back! :lol::lol:

 

Ατάκες θα βρεις πολλές, μην ανησυχείς.

 

Για μένα η σειρά απογειώθηκε στον 4ο κύκλο. Από εκεί και έπειτα έχει πάρα πολλές στιγμές "instant classic".

 

Στους δύο πρώτους κύκλους ήμουν σε μια φάση "αυτό ήταν όλο;". Στο τρίτο "ΟΚ, καλό είναι". Από τον 4ο και έπειτα άρχισα να καταλαβαίνω.

 

ΥΓ. Λατρεύω George Answering Mahine!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...