Προς το περιεχόμενο

Kριτηρια βαθμολογικης αντιστοιχιας ΔΟΑΤΑΠ


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδιά τί distinction στην αγορά εργασίας της ελλάδας ;;;;;;;;

 

Σε ποιον πλανήτη ζείτε ;

 

διαβασες καθολου το θεμα?Τι αναγκη να εχω το ακαδημαικο distinction οταν χρονια εργαζομαι στην ελευθερη αγορα εργασιας σε μια απο τις μεγαλυτερες εταιρειες του κοσμου?Το θεμα ειναι γιατι το καφριλικι της Ελλαδας να περασει σε τυπικο επιπεδο στο θεμα της αναγνωρισης.Αυτο καυτηριαζω συν οτι ειμαι ψωναρα κ θελω αψεγαδιαστη βαθμολογια(αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)

 

Λιγο στο θεμα μας ομως...ξερει κανεις τι γινεται με την αδεια ασκησης ενωσω τρεχει η ενσταση για την βαθμολογια??πρεπει να παραδωσω την Πραξη ξανα στον Δοαταπ αναμενοντας την απαντηση της ενστασης??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο στο θεμα μας ομως...ξερει κανεις τι γινεται με την αδεια ασκησης ενωσω τρεχει η ενσταση για την βαθμολογια??πρεπει να παραδωσω την Πραξη ξανα στον Δοαταπ αναμενοντας την απαντηση της ενστασης??

 

πριν μερικά χρόνια είχα την ευτυχία να γνωρίζω από πρώτο χέρι την εξυπηρέτηση του ΔΟΑΤΑΠ :mad: όταν μετά από μήνες καθυστέρηση μου παρέδωσαν την άδεια είδα ότι είχαν γράψει λάθος τα στοιχεία μου (νομίζω την ημερομηνία αποφοίτησης) - τους το έδωσα πίσω για να το διορθώσουν ... δεν ξέρω αν σε βοήθησα τώρα :whistle: σου εύχομαι να ξεμπερδέψεις το συντομότερο.

 

αυτά για τις βαθμολογίες δεν τα ήξερα! στην ιταλία το άριστα ήταν πάντα και για όλους το ίδιο, σε όλες τις σχολές όλης της χώρας. μάλλον είχαν και τα σωστά τους οι ιταλοί τελικά :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πες τα μου' date=' του καθένα! Εγώ 'μαι από (ελληνικό) χωριό.

 

Σημ. Μα και ο βαθμός των ελληνικών πανεπιστημίων, δεν γίνεται αποδεκτός ως έχει στο εξωτερικό, όπου και εκεί χρησιμοποιείται αλγόριθμος για τη μετατροπή του στο τοπικό σύστημα. Όσοι έχουν κάνει αίτηση στο εξωτερικό, δηλώνουν το βαθμό τους (και δίνουν την αναλυτική βαθμολογία τους) ως έχει στο ελληνικό σύστημα και το πανεπιστήμιο τη μετατρέπει στο τοπικό.

 

[/quote']

δεν τα λεω σε σενα. το ποστ μου αφορουσε οτι προειπες.οταν λεω καθενα εννοω οποιδηποτε διαβαζει το τοπικ αυτη τη στιγμη.

σχετικα με το χωριο δεν ξερω αν εισαι η δεν εισαι αλλα και οσοι ειναι απο χωριο οπως πολλοι φιλοι μου απο τη σχολη εχουν την κοινωνικη, πολιτισμικη και εκπαιδευτικη μορφωση να ξεχωρισουν το δικαιο απο το αδικο. αν θεωρεις δικαια οσα γινονται στη χωρα μας στον εκπαιδευτικο τομεα τοτε μπραβο σου. (ανοιχτη συζητηση κανω και εκφραζω τη γνωμη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που το χαλάω, αλλά το άριστα είναι από 9 και πάνω, τουλάχιστον στο πολυτεχνείο. Και 8.8 να έπαιρνες, πάλι λίαν καλώς είναι (επιβεβαιωμένο). Όσο για το αγγλικό σύστημα, δεν ξέρω, ίσως έχει κάποια σχέση ότι η βάση είναι 4/10.

 

Δε μου χαλάς κάτι καθώς στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου πχ είναι έτσι όπως το έγραψα, οπότε από ότι καταλαβαίνω ο χαρακτηρισμός αλλάζει από τμήμα σε τμήμα. Δεν καταλαβαίνω το αρχικό κόλλημα για το χαρακτηρισμό καθώς ένα 10 από το τελευταίο ΤΕΙ δε σημαίνει ότι είναι καλύτερο από ένα 8 στο MIT, οι διακρίσεις μας φάγανε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου χαλάς κάτι καθώς στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου πχ είναι έτσι όπως το έγραψα, οπότε από ότι καταλαβαίνω ο χαρακτηρισμός αλλάζει από τμήμα σε τμήμα. Δεν καταλαβαίνω το αρχικό κόλλημα για το χαρακτηρισμό καθώς ένα 10 από το τελευταίο ΤΕΙ δε σημαίνει ότι είναι καλύτερο από ένα 8 στο MIT, οι διακρίσεις μας φάγανε. :)

 

γιατι το λες αυτο??εχεις καποια στοιχεια?πχ ενας φιλος μου που εβγαλε το ΤΕΙ Ιεραπετρας με 9.95 ειναι σαφως καλυτερος απο καποιον εβγαλε το Harvard με 9.90 απο τον αλγοριθμο του Δοαταπ!Οι αριθμοι ειναι αμιληκτοι,δεν μπορουμε να τους αγνοουμε ετσι απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γιατι το λες αυτο??εχεις καποια στοιχεια?πχ ενας φιλος μου που εβγαλε το ΤΕΙ Ιεραπετρας με 9.95 ειναι σαφως καλυτερος απο καποιον εβγαλε το Harvard με 9.90 απο τον αλγοριθμο του Δοαταπ!Οι αριθμοι ειναι αμιληκτοι' date='δεν μπορουμε να τους αγνοουμε ετσι απλα[/quote']

 

χαχα, καλα τα λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic για γερα νευρα!!!:devil::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

 

 

 

 

 

Μετα τον Δοαταπ ,σειρα ειχε η ΕΛ.ΑΣ ωστε να κλεισω με το πολιτισμικο σοκ που εχω παθει στην Ελλαδα οσες μερες ειμαι εδω!!Λοιπον ,λεω μιας κ θα αρχισω την διαδικασια επανεξετασης ας βγαλω μερικα επικυρωμενα φωτοαντιγραφα της Πραξης σε περιπτωση που ο Δοαταπ την ζητησει πισω ωστε να μην εχω προβλημα με την Νομαρχια!!Ολα καλα μεχρι εδω θα μου πειτε...Αμ δε!!

 

Παω στο τμημα σημερα το πρωι δινω την πραξη κ πεφτω θεε μου σε ενα ΘΕΟΜΠΑΖΟ αρχιφυλακα!!Μιλαμε επι 10 λεπτα να κοιταει το χαρτι κ να με ρωταει εαν αυτο ειναι ΚΡΑΤΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ επειδη λεει η στρογγυλη σφραδιγα δεν φαινεται (αναγλυφη την εχουν στην Πραξη) .Μιλαμε το ελεος το ιδιο!!Του λεω ρε ανθρωπε καλε μου το ''ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ'' το βλεπεις φατσα φορα??Την στρογγυλη σφραγιδα στο αναγλυφο ΔΕΝ την βλεπεις???

 

 

Ειλικρινα δεν εβγαζα ακρη!!Να με ρωταει εαν ο ΔΟΑΤΑΠ ειναι κρατικος οργανισμος και εφτασε μεχρι να μου κανει ερωτησεις για τα Πτυχια μου!!!Μιλαμε σε καποια φαση με πιανει νευρικο γελιο κ ειχε το θρασος να με ρωτησει ''Γιατι γελατε κυριε ?Που βλεπετε το αστειο?'' ε και εγω δεν κρατηθηκα κ απαντησα ''Το αστειο ειναι οτι ερχομαι στην ΕΛ.ΑΣ να κανω την δουλεια μου και η ιδια η αστυνομια αμφισβητει κρατικο εγγραφο!!!''

 

Με τα πολλα παιρνει μια νεαρη συναδελφο του τηλ (διοτι αυτος ηταν 55 χρονων κ αποφοιτος Δημοτικου οπως τον εκοψα) η οποια κ τον ξεστραβωσε αμεσως κ ετσι εκανα την δουλεια μου!!!

 

ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΑΘΑΝΑΤΗ ΛΕΜΕ

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Φίλε μου μια συμβουλή που μπορεί να μη στην είπαν στο ΔΟΑΤΑΠ. Όταν πας για την αίτηση ζήτα να σου δώσουν μία υπεύθυνη δήλωση (παρ.8 - 1599/1986) στην οποία να αναφέρεις οτι επείγεσαι. Ίσως βοηθήσει λίγο.

 

 

 

Εγώ την πάτησα με το ΔΟΑΤΑΠ στο εξής. Σπουδές BSc + MSc UK (τελείωσα το 2004), γυρνάω μετά από χρόνια εδώ, βρίσκω phd με καθηγητή και θέμα και πάω ΔΟΑΤΑΠ για αναγνώριση. Λέω τους λόγους που το θέλω (για Phd), μιλάω με 2-3 εκεί μέσα και όλοι μου λένε τα εξής: κάνε συνεκτίμηση γιατί το BSc δε θα αναγνωριστεί μόνο του. Συνηθισμένος από έξω να θεωρώ ότι σε ενημερώνουν σωστά και ότι ξέρουν τη δουλειά τους το μάσησα κανονικά.

Ε, μετά από ένα χρόνο βγήκε, πήρα χαμπάρι (τα περι αναγνωρισμένου MSc) σα βλάκας τι έγινε, λέω καλά ρε παιδιά χάνω το θέμα τώρα κ πάω φαντάρος, γιατί δε μου το είπατε πιο πριν όταν σας εξήγησα τι συμβαίνει και γιατί επί ένα χρόνο όταν σας ρώταγα 1000 φορές αν είμαι όντως οκ για Phd λέγατε ότι θα είμαι? Απάντήσεις:

- Μπορείς να κάνεις Phd πληροφορική χωρίς MSc...,ο άλλος είναι καινούργιος δε ξέρει

- Έχεις λίγο δίκιο, αλλά δεν είμαστε υποχρεωμένοι να γνωρίζουμε τι λέει ο νόμος περί αναγνώρισης πτυχίων για να κάνεις phd....(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

- Δε μπορείς να κάνεις αίτηση επανεξέτασης, οι άλλοι εδώ μέσα δε ξέρουν

 

Με τα ολίγα, μου λένε και ότι επανεξέταση δεν γίνεται γιατί έχουν βγάλει αναγνώριση!!!! Εγώ έκανα ούτως ή άλλως και περιμένω. Είπαν ότι θέλουν κανά 6μηνο για να δουν αν θα εγκριθεί η αίτηση επανεξέτασης ώστε να ξανακάνω αιτήσεις από την αρχή, στις οποίες αν κάνεις αιτήσεις ξεχωριστά για BSc κ MSc, θα πρέπει να περιμένεις ΠΡΩΤΑ να βγει το ένα και μετά το άλλο! Και αν μου βγάλαν 3 μαθήματα για αντιστοιχία στη συνεκτίμηση, σε σκέτο BSc πόσα θα βγάλουν? 484?

 

ΥΓ. αααα και επιπλέον. όχι ότι με νοιάζει αλλά απότι μου παν μετά το θέμα είναι το εξής. Τώρα τα 2 πτυχία μου είναι ισότιμα με ΑΕΙ. Δεν είναι ισότιμα με ΑΕΙ πληροφορικής! Ουσιαστικά τώρα αναγνωρισμένα εχω ένα πτυχίο ΑΕΙ χωρίς ειδικότητα....Όχι ότι με νοιάζει γιατί δε θα πάω ποτέ για ΑΣΕΠ αλλά για το γαμώτο και για το τόσο καιρό τζάμπα...

 

 

Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νιώθεις όμως ότι με αυτά που λες αυτοαναιρείσαι, έτσι;

 

Σε τι αυτοαναιρουμε ακριβως?

 

---------- Προσθήκη στις 17:28 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:16 ----------

 

Φίλε μου μια συμβουλή που μπορεί να μη στην είπαν στο ΔΟΑΤΑΠ. Όταν πας για την αίτηση ζήτα να σου δώσουν μία υπεύθυνη δήλωση (παρ.8 - 1599/1986) στην οποία να αναφέρεις οτι επείγεσαι. Ίσως βοηθήσει λίγο.

 

 

 

Εγώ την πάτησα με το ΔΟΑΤΑΠ στο εξής. Σπουδές BSc + MSc UK (τελείωσα το 2004), γυρνάω μετά από χρόνια εδώ, βρίσκω phd με καθηγητή και θέμα και πάω ΔΟΑΤΑΠ για αναγνώριση. Λέω τους λόγους που το θέλω (για Phd), μιλάω με 2-3 εκεί μέσα και όλοι μου λένε τα εξής: κάνε συνεκτίμηση γιατί το BSc δε θα αναγνωριστεί μόνο του. Συνηθισμένος από έξω να θεωρώ ότι σε ενημερώνουν σωστά και ότι ξέρουν τη δουλειά τους το μάσησα κανονικά.

Ε, μετά από ένα χρόνο βγήκε, πήρα χαμπάρι (τα περι αναγνωρισμένου MSc) σα βλάκας τι έγινε, λέω καλά ρε παιδιά χάνω το θέμα τώρα κ πάω φαντάρος, γιατί δε μου το είπατε πιο πριν όταν σας εξήγησα τι συμβαίνει και γιατί επί ένα χρόνο όταν σας ρώταγα 1000 φορές αν είμαι όντως οκ για Phd λέγατε ότι θα είμαι? Απάντήσεις:

- Μπορείς να κάνεις Phd πληροφορική χωρίς MSc...,ο άλλος είναι καινούργιος δε ξέρει

- Έχεις λίγο δίκιο, αλλά δεν είμαστε υποχρεωμένοι να γνωρίζουμε τι λέει ο νόμος περί αναγνώρισης πτυχίων για να κάνεις phd....(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

- Δε μπορείς να κάνεις αίτηση επανεξέτασης, οι άλλοι εδώ μέσα δε ξέρουν

 

Με τα ολίγα, μου λένε και ότι επανεξέταση δεν γίνεται γιατί έχουν βγάλει αναγνώριση!!!! Εγώ έκανα ούτως ή άλλως και περιμένω. Είπαν ότι θέλουν κανά 6μηνο για να δουν αν θα εγκριθεί η αίτηση επανεξέτασης ώστε να ξανακάνω αιτήσεις από την αρχή, στις οποίες αν κάνεις αιτήσεις ξεχωριστά για BSc κ MSc, θα πρέπει να περιμένεις ΠΡΩΤΑ να βγει το ένα και μετά το άλλο! Και αν μου βγάλαν 3 μαθήματα για αντιστοιχία στη συνεκτίμηση, σε σκέτο BSc πόσα θα βγάλουν? 484?

 

ΥΓ. αααα και επιπλέον. όχι ότι με νοιάζει αλλά απότι μου παν μετά το θέμα είναι το εξής. Τώρα τα 2 πτυχία μου είναι ισότιμα με ΑΕΙ. Δεν είναι ισότιμα με ΑΕΙ πληροφορικής! Ουσιαστικά τώρα αναγνωρισμένα εχω ένα πτυχίο ΑΕΙ χωρίς ειδικότητα....Όχι ότι με νοιάζει γιατί δε θα πάω ποτέ για ΑΣΕΠ αλλά για το γαμώτο και για το τόσο καιρό τζάμπα...

 

 

Καλή τύχη

 

 

 

Εμενα ειναι λιγοτερο πολυπλοκη η υποθεση για τα ματια του ακυρου Ελληνικου συστηματος.Εκαψα κ εγω μαστερ κ βασικο τιτλο κ μου εβγαλαν αυτοματη ισοτιμηση κ αντιστοιχηση χωρις κανενα μαθημα.Το προβλημα για εμενα απλα ειναι ο βαθμος διοτι φιλε μου εχω σκιστει να βγαλω τετοιους βαθμους.Εχω περασει ξενυχτια,βιβλιοθηκες ατελειωτες μερες ,βδομαδες διαβασματος....δεν μπορει να ερχεται ενας ακυρος αλγοριθμος κ να ακυρωνει τις προσπαθειες μου.Δεν με νοιαζει το Αριστα ,με νοιαζει η ουσια ...δλδ οτι πονεσα για τους βαθμους μου...Στην περιπτωση μου πρεπει να γραψω στην υπευθυνη δηλωση οτι κανω ενσταση στην βαθμολογια κ με διαβεβαιωσαν(μη χεσω) οτι σε λιγοτερο απο ενα μηνα εξεταζεται μια τοσο απλη περιπτωση...Παντως εχω κ δευτερο MSc το οποιο ομως φοβαμαι ειλικρινα να αναγνωρισω διοτι βλεπω τον αλγοριθμο τους να μου σπαει παλι τα νευρα!!Οποτε εαν θελω θα εχω κ μαστερ αναγνωρισμενο στην Ελλαδα κ μαλιστα ο χρονος διεκπαιρεωσης σε μαστερ ειναι ουτε το μισο!!

 

 

Επισης να ξερεις οτι η αιτηση σου μαλλον δεν θα εγκριθει διοτι εαν καταλαβα σωστα εσυ πας να χτυπησεις τον νομο 3328/2005 που λεει οτι δεν μπορεις να αναγνωρισεις ξεχωριστα μαστερ κ βασικες σπουδες απο Βρετανια...Η αιτηση σου θα εγκριθει μονο εαν εκανες αιτηση επανεξετασης οσο αναφορα καποιο προβλημα σου με τα μαθηματα που σου εχουν χρεωσει η την βαθμολογια σου..Φυσικα με το σχεδον σιγουρο αποριπτικο που θα παρεις μπορεις να πας μετα στο ΣτΕ για να εξεταστει η νομιμοτητα του 3328/2005 κ στην συνεχεια εαν κ αυτο αποτυχει(που θα αποτυχει) το επομενο βημα ειναι το Ευρωπαικο δικαστηριο στο οποιο σιγουρα θα δικαιωθεις κ ετσι η Ελλαδα θα πρεπει να αλλαξει τα παντα αρδην...εαν εχεις κουραγιο να φτασεις μεχρι εκει τοτε θα σωσεις κ εμενα κ τους χιλιαδες αποφοιτους απο Βρετανια απο το ξεφτυλικι του να εχουμε μαστερ καμενο!!Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Όχι, αναφέρομαι στον 3685/2008 του Στυλιανίδη άρθρο 9.

Εν τω μεταξύ αν το διαβάσεις, σου λέει ότι σε εξαιρετικές περιπτώσεις δέχονται χωρίς (αναγνωρισμένο) MSc αλλά κάνεις 4ετία. Ε αυτό ισχύει μόνο για ιδρύματα με μη οργανωμένα μεταπτυχιακά. Πως γίνεται βέβαια να μην κάνεις μεταπτυχιακά αλλά να κάνεις διδακτορικά δε καταλαβαίνω.

Το BSc αναγνωρίζεται σαν ΤΕΙ, είτε είναι από Oxford είτε από το τελευταίο. Έτσι μου 'πανε δηλαδη. Τι να πω, πόσο κ*λοχανίο πια? Ναι να υπάρχει θέμα αναγνώρισης από συγκεκριμένες χώρες ή συγκεκριμένα ιδρύματα, αλλά όχι από όλα, σε αυτό το βαθμό και με αυτή τη χρονοβόρα διαδικασία.

Και γω ρε φίλε διάβασα και ειδικά για το MSc ξεπατώθηκα.

Είναι κρίμα να κάνεις τις σπουδές σου, να δουλεύεις χρόνια σε μεγάλες εταιρίες έξω ή εδώ και να μη σε αφήνουν να κάνεις διδακτορικό.

Και το κόλλημά τους είναι στα προπτυχιακά επειδή είναι 3ετής. Βέβαια ότι κάνεις ένα χρόνο προετοιμασία δε μετράει. Τα ίδια χρόνια σπουδών έκανα δηλαδή. Και μιλάμε για πληροφορική έτσι? Που ούτε καν έχει μπλεξίματα με άδειες εργασίας, κλπ.

Δηλαδή ναι να πάνε τα παιδιά για MSc έξω αλλά βασικές σπουδές εδώ αλλιώς την πάτησες?

Το κορυφαίο είναι ότι είχα περάσει με 17.4 στο ΤΕΙ Αθηνών πληροφορικής και αποφάσισα για δικούς μου λόγους να πάω έξω και τώρα το πληρώνω αυτό.

 

Στο Στε να πας, στο ευρωπαϊκό δικαστήριο να πας ΟΚ. Πόσο χρόνο θες και πόσα λεφτά όμως? Δε θέλω να πάω 40 χρονών. Γνωρίζεις κανα δικηγόρο?

 

ΥΓ. Ξάδερφός μου από ιταλία με βαθμό κοντά 10 του το αντιστοιχίσανε με 7.4 αν θυμάμαι καλά με πενταετής σπουδές σε κτηνιατρικό τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το BSc αναγνωρίζεται σαν ΤΕΙ' date=' είτε είναι από Oxford είτε από το τελευταίο. Έτσι μου 'πανε δηλαδη. Τι να πω, πόσο κ*λοχανίο πια?.[/quote']

 

καλα εχω πεθανει στα γελια. τι λενε ρε οι ανθρωποι επιτελους, ποιοι νομιζουν οτι ειναι; η αξιοκρατια που υπαρχει σε αυτη τη χωρα ειναι απιστευτη.

 

προσωπικα καλα εκανες φιλε και πηγες εξωτερικο για αυτο το αντικειμενο γιατι φιλοι μου στο ιδιο ΤΕΙ που μπηκες δεν εμειναν καθολου ικανοποιημενοι. εχω ακουσει ομως οτι το αντιστοιχο ΑΕΙ ειναι αψογο.

 

στο θεμα μας ομως... BSc αναγνωριση ως ΤΕΙ, ενδιαφερον. τα college δηλαδη ως τι τα αναγνωριζουν;

 

αυτο που λες για τα χρονια, μη σε περνει απο κατω, βαλε το στοχο σου και θα πας μπροστα. εμποδια θα υπαρχουν παντα.

 

καλη σου τυχη- σταδιοδρομια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...