Προς το περιεχόμενο

Kριτηρια βαθμολογικης αντιστοιχιας ΔΟΑΤΑΠ


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έτσι αναιρείς αυτά που έγραψες στο προηγούμενο σου μήνυμα και είναι αδύνατο να σου απαντήσει κάποιος.

 

Οχι δεν καταλαβες το naric θα το κανεις προαιρετικα κ μονο εαν θες εσυ να εισαι καλυμενος απεναντι στο hr department του καθε δημοσιου φορεα στην απιθανη περιπτωση που σου ζητηθει αυτο.

 

Συνηθως φτανει να στειλεις online ενα βιογραφικο κ να εχεις μεταφρασμενα τα εγγραφα σου.Μετα σε παιρνουν τηλ για συνεντευξη.Απλα τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τον ΔΟΑΤΑΠ, αλλά έχω εμπειρία από τον ΔΟΑΤΑΠ της Αγγλίας (NARIC).

Τα αρχικά αποτελέσματα έκαναν 2 εβδομάδες να έρθουν. Είχαν κάνει 2 λάθη : το πρώτο ήταν ορθογραφικό λάθος στον τίτλο σπουδών (!!!) και το δεύτερο ήταν στα σχόλια που μου έλεγε ότι δεν τους έστειλα το πτυχίο αλλά κάποιο άλλο έγγραφο. Τους πήρα τηλέφωνο (δεν δέχονται επισκέψεις) 20 λεπτά στην γραμμή να έρθει η σειρά μου για να τους εξηγήσω το ορθογραφικό λάθος (είχαν αντιγράψει λάθος από την μετάφραση του πτυχίου) και το ότι τους έστειλα το πτυχίο το οποίο στην μετάφραση έγραφε certificate (δεν το είχαν προσέξει).

Μία εβδομάδα μετά μου έστειλαν καινούριο αλλά με διορθωση μόνο του ορθογραφικού λάθους. Ξανά μανά τηλέφωνο, αναμονή, συζήτηση για να μου το στείλουν την τρίτη φορά σωστό (Γιούπι!!!).

Αντιστοιχία βαθμολογίας δεν έχει γίνει. Γράφει την βαθμολογία μου όπως είναι στο πτυχίο μου.

 

Συμπέρασμα; Η Αγγλία βρίσκεται στον ίδιο πλανήτη με την Ελλάδα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν έγινα δημόσιος υπάλληλος στη γερμανία, μου έλεγξαν μέχρι και τα γερμανικά πτυχία, ενώ τους είχα δώσει μέχρι και το απολυτήριο του γυμνασίου. Όμοια, όταν η αδερφή μου έγινε δημόσιος υπάλληλος στις ηπα, υποχρεώθηκε να πληρώσει αμερικάνικη εταιρεία που διενεργεί αυτούς τους ελέγχους για να έχει το δικαίωμα αίτησης (κάναμε οικογενειακώς ο όνειρο του μέσου έλληνα, πραγματικότητα στο εξωτερικό...).

 

Αλλο να σου ''ελεγξουν'' τα πτυχια φυσικα κ αλλο να σε βαλουν να δινεις μαθηματα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ η να αντιστοιχεις βαθμολογικα τα πτυχια σου.

 

Στην Βρετανια ολα αυτα ειναι προαιρετικα.Αιτησουλα online και περιμενεις

 

---------- Προσθήκη στις 22:44 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:42 ----------

 

Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τον ΔΟΑΤΑΠ, αλλά έχω εμπειρία από τον ΔΟΑΤΑΠ της Αγγλίας (NARIC).

Τα αρχικά αποτελέσματα έκαναν 2 εβδομάδες να έρθουν. Είχαν κάνει 2 λάθη : το πρώτο ήταν ορθογραφικό λάθος στον τίτλο σπουδών (!!!) και το δεύτερο ήταν στα σχόλια που μου έλεγε ότι δεν τους έστειλα το πτυχίο αλλά κάποιο άλλο έγγραφο. Τους πήρα τηλέφωνο (δεν δέχονται επισκέψεις) 20 λεπτά στην γραμμή να έρθει η σειρά μου για να τους εξηγήσω το ορθογραφικό λάθος (είχαν αντιγράψει λάθος από την μετάφραση του πτυχίου) και το ότι τους έστειλα το πτυχίο το οποίο στην μετάφραση έγραφε certificate (δεν το είχαν προσέξει).

Μία εβδομάδα μετά μου έστειλαν καινούριο αλλά με διορθωση μόνο του ορθογραφικού λάθους. Ξανά μανά τηλέφωνο, αναμονή, συζήτηση για να μου το στείλουν την τρίτη φορά σωστό (Γιούπι!!!).

Αντιστοιχία βαθμολογίας δεν έχει γίνει. Γράφει την βαθμολογία μου όπως είναι στο πτυχίο μου.

 

Συμπέρασμα; Η Αγγλία βρίσκεται στον ίδιο πλανήτη με την Ελλάδα. :-)

 

Καμια σχεση πιστευω!!Πρωτον σε εβαλαν να δωσεις μαθηματα??

Δευτερον εκανες 1 χρονο τουλαχιστον για τα ''πρωτα αποτελεσματα''?

 

Εγω εκανα 11 μηνες στην Ελλαδα και ΕΥΤΥΧΩΣ δεν χρεωθηκα μαθημα

 

Τελος ησουν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να το κανεις αυτο αλλιως αποκλειεσαι απο ΟΛΕΣ τις δημοσιες θεσεις στην Αγγλια?Η παει συμφωνα με την θεση για την οποια κανεις αιτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικα κ για το γαμωτο ηθελα κ Ελλαδα να γινει η αναγνωριση αλλα επι της ουσιας χεστηκα μιας κ κανω καριερα στο εξωτερικο.

htps, είχα την εντύπωση ότι δε θέλεις να γυρίσεις Ελλάδα επειδή είσαι καλά εκεί.

Ελα ντε...γιατι χολοσκαω??Α θυμηθηκα!!Γιατι ειμαι στην Ελλαδα τωρα κ δεν θελω να γυρισει καποιος απο το ΤΕΙ Ιεραπετρας κ να μου πει ,ξερεις εσυ εισαι αποφοιτος Λυκειου τυπικα στην Ελλαδα..

Από τη στιγμή που γυρνάς Ελλάδα θα παίξεις με τους εγχώριους κανόνες οι οποίοι λένε ότι όλα τα πτυχία είναι ίδια, όλα τα πανεπιστήμια παράγουν τους ίδιους απόφοιτους και τα πανεπιστήμια του εξωτερικού αναγνωρίζονται με τον αλγόριθμο.

Έτσι είναι εδώ χάμω.

Επαναλαμβάνω όμως ότι στον ιδιωτικό τομέα αυτό για το οποίο σκας δεν έχει νόημα, και αφού βρίσκεις δουλειά σαν ψυχολόγος εκτός δημοσίου πάλι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλους 3 μηνες θα ειμαι στην Ελλαδα κ αυτο λογο δουλειας απο τo headquarter στην Βρετανια.Δεν εχω την παραμικρη σκεψη να γυρισω Ελλαδα.Απλα τωρα ειμαι Ελλαδα εδω κ ενα μηνα λογο της δουλειας μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oμως γιατι δεν εκανες το PhD στο UK??

Για συγκεκριμένους λόγους χρειάστηκε να επιστρέψω μόνιμα εδώ. Οπότε είπα να δοκιμάσω εδώ. Και έξω να το 'κανα εφ'όσον κάποια στιγμή θα επέστρεφα πάλι πρόβλημα θα είχα. Αν είχα BSc+MSc+Phd από UK και εφ'όσον δε γίνεται με τίποτα να αναγνωριστεί το BSc ως ΤΕΙ (αν και τώρα μου λένε ότι γίνεται) δε θα αναγνωριζόταν το Phd γιατι δε θα γινόταν να αναγνωριστεί πρώτα το MSc....

Την αναγνώριση την θες και για ακαδημαϊκούς σκοπούς (και εγώ προσωπικά μόνο για αυτούς). Δε με νοιάζει ούτε η βαθμολογία ούτε τπτ. Να μ'αφήσουν να κάνω διδακτορικό εφ'όσον κ τα προσόντα έχω και με θεωρεί και ικανό και ο καθηγητής μου.

Το μόνο που ελπίζω βασικά τώρα είναι να εγκριθεί μετά απο κανά 6μηνο η αίτηση επανεξέτασης, να εγκριθεί μετά το BSc ως ΤΕΙ, να εγκριθεί μετα το MSc ως MSc και αν δεν έχω φτάσει 40 και εάν δεν έχουν χάσει τα έγγραφά μου στη διάρκεια να μπορώ να ξεκινήσω. Πάω για λόττο δηλαδή. Σκέψου ότι παίρνει κάπου 2 μήνες να φύγει η αίτηση από εκεί που την πας και να φτάσει στον εισηγητή της ειδικότητάς σου. Το θέμα του PhD φυσικά τώρα το έχασα και επειδή τελειώνει η αναβολή μπαίνω στρατό τέλος του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kickera καταλαβαινω το σκεπτικο σου αλλα ειναι λυπηρο να φτανουν εναν νεο ανθρωπο να παραιτηται απο το σημειο διεκδικησης του πτυχιου του ως ΑΕΙ κ να σε κανουν να παρακαλας να αναγνωριστει ως ΤΕΙ ωστε μετα να αναγνωριστει το MSc..Oμως κ εκει θα γινω κομηστης κακων μαντατων...Υπαρχει αποφαση του ΔΟΑΤΑΠ οπου λεει οτι εφοσον εχει γινει η αναγνωριση δεν μπορει να ειναι επαναδιαπραγματευσιμη..Νομιζω οτι κ αυτο λογικα θα καταληξει σε αποριπτικο...Εαν θελεις τοσο πολυ το διδακτορικο στην Ελλαδα πιστευω οτι δυστυχως ειναι μονοδρομος το να φτασεις στα Ευρωπαικα Δικαστηρια...Ομως νομιζω οτι θα δικαιωθεις σιγουρα!!Υπολογιζε περιπου μια 10ετια απο τοτε που παρεις την αποριπτικη αποφαση απο ΔΟΑΤΑΠ να εχει εκδικαστει η υποθεση σου στο Ευρωπαικο Δικαστηριο..Επειδη ομως δεν ειμαι νομικος ισως ξερει καλυτερα καποιος νομικος απο το φορουμ...ας μας πει ο paredose πχ

 

Δεδομενου οτι εισαι νεος μπορει να ειναι πριν τα 40 σου...εαν τοσο πολυ το θες πλεον και μονο στην Ελλαδα...

 

Αυτο που σιγουρα ομως θα αναγνωριζοταν στην Ελλαδα θα ηταν BSc , 2MSc και PhD..ετσι θα ειχες το κεφαλι σου ησυχο...Μπορεις εναλακτικα δλδ να κανεις αλλο ενα MSc και μετα ενα PhD Bρετανια σε καθε περιπτωση θα τελειωνες γρηγοροτερα απο την εκδικαση της υποθεσης σου απο το Ευρωπαικο Δικαστηριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις που βρίσκεται η απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ ότι η αναγνώριση δεν είναι επαναδιαπραγματεύσιμη?

Καλα το θέμα με το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο δεν είναι μόνο τα χρόνια. Αν θες και 20χιλ ευρώ που να τα βρεις...

 

ΥΓ. Μη λες ότι δεν υπάρχουν επιλογές!!Μπορεί να αλλάξει και ο νόμος κάποια στιγμή! :lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις που βρίσκεται η απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ ότι η αναγνώριση δεν είναι επαναδιαπραγματεύσιμη?

Καλα το θέμα με το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο δεν είναι μόνο τα χρόνια. Αν θες και 20χιλ ευρώ που να τα βρεις...

 

ΥΓ. Μη λες ότι δεν υπάρχουν επιλογές!!Μπορεί να αλλάξει και ο νόμος κάποια στιγμή! :lol::lol::lol::lol:

 

Την βρηκα...εδω ειναι

 

 

 

[35/16-11-2006] Αιτήσεις Επανεξέτασης

 

1) Οι αιτήσεις επανεξέτασης γίνονται δεκτές μόνον εντός ενός έτους από την ημέρα παραλαβής της Πράξης. 2) Σε περιπτώσεις όπου είτε μετά από αίτηση των αιτούντων ή με τη συγκατάθεσή τους συνεκτιμήθηκαν τίτλοι σπουδών, προκειμένου να τους εκδοθεί πράξη Προέδρου του Διοικητικού Συμβουλίου, δεν γίνονται δεκτά αιτήματα επανεξέτασης προκειμένου να τύχουν ξεχωριστής αναγνώρισης των τίτλων τους. Αντίστοιχα, σε περιπτώσεις όπου έχει δοθεί ξεχωριστή αναγνώριση σε τίτλους σπουδών (πτυχίο - μεταπτυχιακό) δε γίνεται δεκτό το αίτημα για συνεκτίμηση των παραπάνω τίτλων.

 

 

http://www.doatap.gr/gr/apofaseisds.php?PHPSESSID=f2eb295b41ac2cc0aaea663c0248a79b

 

Δυστυχως εδω φοβαμαι θα πατησουν κ για την περιπτωση σου!!

 

Παντως δεν θα ηλπηζσ σε αλλαγες προς το συμφερον τον παιδιων που περνανε δοαταπ..καθε φορα που γινεται αλλαγη ειναι προς το χειροτερο για μας...

Σκεψου ομως κ την προοπτικη σε 4 χρονια απο τωρα να εχεις τελειωσει κ δευτερο μαστερ κ διδακτορικο...εαν εχει λιγο επιμονη κ παραλληλα δουλευεις εστω ημιαπασχοληση εαν το χρηματικο ειναι το θεμα η καποιο funding για PhD(oλα σχεδον σε σπονσοραρουν στην Βρετανια) τοτε σε 4 χρονια επιστρεφεις δοκτορ στην Ελλαδα κ επισημα αναγνωρισμενος...Νομιζω ειναι η πιο σωστη επιλογη...ειδαλως Ευρωπαικο Δικαστηριο φοβαμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά στο faq λέει:

 

 

 

13. Έχω πάρει απορριπτική απόφαση από το ΔΟΑΤΑΠ/ ΔΙΚΑΤΣΑ. Μπορώ να κάνω αίτηση επανεξέτασης;

Αίτηση επανεξέτασης για όλες τις περιπτώσεις μπορεί να κατατεθεί εντός ενός έτους από την ημερομηνία παραλαβής της σχετικής αποφάσεως.

 

 

Λογικά έχεις δίκιο. Ελπίζω να με λυπηθούνε τι να πω ή να σκεφτούνε το λόγο που θέλω να το κάνω. Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να υφίσταται τέτοιος κανονισμός. Σα να σου λένε, αν σε κατευθύνουμε λάθος ή αν κάνεις εσύ λάθος στα τέτοια μας. You got only one shot...Έλεος δηλαδή.

 

Να φύγω πάλι έξω δεν είναι εφικτό διότι έχω υποχρεώσεις εδώ. Να κάνω εδώ πάλι MSc δεν είναι. Δεν έχω έξτρα διαθέσιμο budget 5000 ή 8000 ευρώ (για part time MSc) διότι συντηρούμαι μόνος μου. Και βασικά άλλο το phd άλλο το msc (σε κάτι που δε σε ενδιαφέρει κιόλας). Να ξανακάτσω να παρακολουθώ μαθήματα μετά από 5 χρόνια σε κάτι άσχετο? Ίσως να ξανάκανα για πλάκα παρόμοιο MSc εδώ που θα μου είναι εύκολο αλλα μάντεψε...Δεν υπάρχει!!! Και για αυτό με ενδιέφερε η προοπτική της Ελλάδας, ώστε να βοηθήσω και γω να βγει από την αφάνεια.

Γενικά δε μπορώ να κάνω κάτι δυστυχώς. Δεν μπορώ να κάνω phd ούτε θα μπορέσω και απλά προσπαθώ να το πάρω απόφαση.

 

Εσένα πάντως είναι πιο εύκολη η περίπτωσή σου και με λίγες φωνές θα το καταφέρεις, γιατί έχω ακούσει και άλλες τέτοιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά στο faq λέει:

 

 

 

13. Έχω πάρει απορριπτική απόφαση από το ΔΟΑΤΑΠ/ ΔΙΚΑΤΣΑ. Μπορώ να κάνω αίτηση επανεξέτασης;

Αίτηση επανεξέτασης για όλες τις περιπτώσεις μπορεί να κατατεθεί εντός ενός έτους από την ημερομηνία παραλαβής της σχετικής αποφάσεως.

 

 

Λογικά έχεις δίκιο. Ελπίζω να με λυπηθούνε τι να πω ή να σκεφτούνε το λόγο που θέλω να το κάνω. Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να υφίσταται τέτοιος κανονισμός. Σα να σου λένε, αν σε κατευθύνουμε λάθος ή αν κάνεις εσύ λάθος στα τέτοια μας. You got only one shot...Έλεος δηλαδή.

 

Να φύγω πάλι έξω δεν είναι εφικτό διότι έχω υποχρεώσεις εδώ. Να κάνω εδώ πάλι MSc δεν είναι. Δεν έχω έξτρα διαθέσιμο budget 5000 ή 8000 ευρώ (για part time MSc) διότι συντηρούμαι μόνος μου. Και βασικά άλλο το phd άλλο το msc (σε κάτι που δε σε ενδιαφέρει κιόλας). Να ξανακάτσω να παρακολουθώ μαθήματα μετά από 5 χρόνια σε κάτι άσχετο? Ίσως να ξανάκανα για πλάκα παρόμοιο MSc εδώ που θα μου είναι εύκολο αλλα μάντεψε...Δεν υπάρχει!!! Και για αυτό με ενδιέφερε η προοπτική της Ελλάδας, ώστε να βοηθήσω και γω να βγει από την αφάνεια.

Γενικά δε μπορώ να κάνω κάτι δυστυχώς. Δεν μπορώ να κάνω phd ούτε θα μπορέσω και απλά προσπαθώ να το πάρω απόφαση.

 

Εσένα πάντως είναι πιο εύκολη η περίπτωσή σου και με λίγες φωνές θα το καταφέρεις, γιατί έχω ακούσει και άλλες τέτοιες περιπτώσεις.

 

 

Καταρχην δεν θελω ηττοπαθειες.Εχω φιλους που εχουν βγει απο τις πιο αντιξοες συνθηκες νικητες.Ειτε στην Ελλαδα ειτε Βρετανια. Εχω φιλο που δουλευε εστιατοριο σε επαρχιακη πολη κ εκανε fulltime μαστερ κ δεν ειχε καμια επικοινωνια με γονεις του κ μαντεψε ...σημερα διδασκει σε σχολη στην Σκωτια!!Εχω αλλον που πηρε οτι δανειο θες κ εβγαλε 2 μαστερ περικαλω.Εδω εχω φιλο που εχασε 50 κιλα κ υπηρχε πιθανοτητα να μην περπατησει ποτε κ τωρα ειναι μοντελος τι να λεμε...Με λιγα λογια νεος εισαι ,μην ακουω φρικες...κ δανεια υπαρχουν Βρετανια κ ολα τα διδακτορικα σπονσοραρισμενα ειναι κτλ..

 

Εκει που δεν θα ηλπιζα ειναι στο οτι το Δοαταπ θα σε λυπηθει.Χεστηκανε!!Σου λενε μισο να ριξω ζαρι να δω ποσα μαθηματα θα σε χρεωσω.Εγω στην θεση μεσα στο στρατο θα ετοιμαζα ηρωικη εξοδο προς Βρετανια.Και επειδη 5 χρονια δεν εχεις διαβασει τι να λεει??τπτ απολυτως.Μια συνηθεια ειναι κ το κολαει θα το παρεις πανω στον μηνα.Σιγα εδω εχεις MSc κ εκει θα κολλησεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά στο faq λέει:

 

 

 

13. Έχω πάρει απορριπτική απόφαση από το ΔΟΑΤΑΠ/ ΔΙΚΑΤΣΑ. Μπορώ να κάνω αίτηση επανεξέτασης;

Αίτηση επανεξέτασης για όλες τις περιπτώσεις μπορεί να κατατεθεί εντός ενός έτους από την ημερομηνία παραλαβής της σχετικής αποφάσεως.

 

 

Λογικά έχεις δίκιο. Ελπίζω να με λυπηθούνε τι να πω ή να σκεφτούνε το λόγο που θέλω να το κάνω. Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να υφίσταται τέτοιος κανονισμός. Σα να σου λένε, αν σε κατευθύνουμε λάθος ή αν κάνεις εσύ λάθος στα τέτοια μας. You got only one shot...Έλεος δηλαδή.

 

Να φύγω πάλι έξω δεν είναι εφικτό διότι έχω υποχρεώσεις εδώ. Να κάνω εδώ πάλι MSc δεν είναι. Δεν έχω έξτρα διαθέσιμο budget 5000 ή 8000 ευρώ (για part time MSc) διότι συντηρούμαι μόνος μου. Και βασικά άλλο το phd άλλο το msc (σε κάτι που δε σε ενδιαφέρει κιόλας). Να ξανακάτσω να παρακολουθώ μαθήματα μετά από 5 χρόνια σε κάτι άσχετο? Ίσως να ξανάκανα για πλάκα παρόμοιο MSc εδώ που θα μου είναι εύκολο αλλα μάντεψε...Δεν υπάρχει!!! Και για αυτό με ενδιέφερε η προοπτική της Ελλάδας, ώστε να βοηθήσω και γω να βγει από την αφάνεια.

Γενικά δε μπορώ να κάνω κάτι δυστυχώς. Δεν μπορώ να κάνω phd ούτε θα μπορέσω και απλά προσπαθώ να το πάρω απόφαση.

 

Εσένα πάντως είναι πιο εύκολη η περίπτωσή σου και με λίγες φωνές θα το καταφέρεις, γιατί έχω ακούσει και άλλες τέτοιες περιπτώσεις.

 

 

Καταρχην δεν θελω ηττοπαθειες.Εχω φιλους που εχουν βγει απο τις πιο αντιξοες συνθηκες νικητες.Ειτε στην Ελλαδα ειτε Βρετανια. Εχω φιλο που δουλευε εστιατοριο σε επαρχιακη πολη κ εκανε fulltime μαστερ κ δεν ειχε καμια επικοινωνια με γονεις του κ μαντεψε ...σημερα διδασκει σε σχολη στην Σκωτια!!Εχω αλλον που πηρε οτι δανειο θες κ εβγαλε 2 μαστερ περικαλω.Εδω εχω φιλο που εχασε 50 κιλα κ υπηρχε πιθανοτητα να μην περπατησει ποτε κ τωρα ειναι μοντελος τι να λεμε...Με λιγα λογια νεος εισαι ,μην ακουω φρικες...κ δανεια υπαρχουν Βρετανια κ ολα τα διδακτορικα σπονσοραρισμενα ειναι κτλ..

 

Εκει που δεν θα ηλπιζα ειναι στο οτι το Δοαταπ θα σε λυπηθει.Χεστηκανε!!Σου λενε μισο να ριξω ζαρι να δω ποσα μαθηματα θα σε χρεωσω.Εγω στην θεση μεσα στο στρατο θα ετοιμαζα ηρωικη εξοδο προς Βρετανια.Και επειδη 5 χρονια δεν εχεις διαβασει τι να λεει??τπτ απολυτως.Μια συνηθεια ειναι κ το κολαει θα το παρεις πανω στον μηνα.Σιγα εδω εχεις MSc κ εκει θα κολλησεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω που αδικήθηκε ο kickeras... Εγώ που τελειώνω πολυτεχνείο με 5έτη φοίτησης, έχω τις ίδιες γνώσεις με έναν που έκανε 3 χρόνια για να πάρει το Bachelor. Όχι βέβαια, πολύ περισσότερες έχω, γιατι πολύ απλά έχω παρακολουθήσει και διδαχθεί πολυ περισσότερα μαθήματα. Επίσης με όσους έχω μιλήσει τον πρώτο χρόνο κάνουνε μαθηματικά του δικού μας Λυκείου (εμείς πρώτο εξάμηνο κάναμε ανάλυση 1, Στατική κτλ ενώ αυτοί μαθαίνου παραγώγους και ολοκληρώματα). Είναι αστεία πράγματα αυτά. Καλά κάνουνε και ζητάνε και Bachelor και Master για ισοτιμία με έναν Ελληνικό πανεπιστήμιο.

 

Επίσης έχετε ακούσει για άτομα που έχουνε κάνει μεταπτυχιακό στην Αγγλία και πολλά απο τα μαθήματα τα είχαν ήδη διδαχτεί στα 5 χρόνια στο Πολυτεχνείο. Ε εγώ έχω μιλήσει με τέτοιους.

 

Παιδιά τα έχετε βάλει με την Ελλάδα (που πολλά κακά έχει, δεν λέω) και εκθιάζεται την Αγγλία. Εγω μίλαγα πριν μία βδομάδα (κοίτα σύμπτωση, με μία ψυχολόγο που έχει έρθει απο την Αγγλία με 2 μεταπτυχιακά) και δεν μου τα παρουσίαζε όλα τόσο ρόδινα, γιαυτό και γύρισε πίσω μετα απο σχεδόν 10 χρόνια στην Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω που αδικήθηκε ο kickeras... Εγώ που τελειώνω πολυτεχνείο με 5έτη φοίτησης, έχω τις ίδιες γνώσεις με έναν που έκανε 3 χρόνια για να πάρει το Bachelor. Όχι βέβαια, πολύ περισσότερες έχω, γιατι πολύ απλά έχω παρακολουθήσει και διδαχθεί πολυ περισσότερα μαθήματα. Επίσης με όσους έχω μιλήσει τον πρώτο χρόνο κάνουνε μαθηματικά του δικού μας Λυκείου (εμείς πρώτο εξάμηνο κάναμε ανάλυση 1, Στατική κτλ ενώ αυτοί μαθαίνου παραγώγους και ολοκληρώματα). Είναι αστεία πράγματα αυτά. Καλά κάνουνε και ζητάνε και Bachelor και Master για ισοτιμία με έναν Ελληνικό πανεπιστήμιο.

 

Επίσης έχετε ακούσει για άτομα που έχουνε κάνει μεταπτυχιακό στην Αγγλία και πολλά απο τα μαθήματα τα είχαν ήδη διδαχτεί στα 5 χρόνια στο Πολυτεχνείο. Ε εγώ έχω μιλήσει με τέτοιους.

 

Παιδιά τα έχετε βάλει με την Ελλάδα (που πολλά κακά έχει, δεν λέω) και εκθιάζεται την Αγγλία. Εγω μίλαγα πριν μία βδομάδα (κοίτα σύμπτωση, με μία ψυχολόγο που έχει έρθει απο την Αγγλία με 2 μεταπτυχιακά) και δεν μου τα παρουσίαζε όλα τόσο ρόδινα, γιαυτό και γύρισε πίσω μετα απο σχεδόν 10 χρόνια στην Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω που αδικήθηκε ο kickeras... Εγώ που τελειώνω πολυτεχνείο με 5έτη φοίτησης, έχω τις ίδιες γνώσεις με έναν που έκανε 3 χρόνια για να πάρει το Bachelor. Όχι βέβαια, πολύ περισσότερες έχω, γιατι πολύ απλά έχω παρακολουθήσει και διδαχθεί πολυ περισσότερα μαθήματα. Επίσης με όσους έχω μιλήσει τον πρώτο χρόνο κάνουνε μαθηματικά του δικού μας Λυκείου (εμείς πρώτο εξάμηνο κάναμε ανάλυση 1, Στατική κτλ ενώ αυτοί μαθαίνου παραγώγους και ολοκληρώματα). Είναι αστεία πράγματα αυτά. Καλά κάνουνε και ζητάνε και Bachelor και Master για ισοτιμία με έναν Ελληνικό πανεπιστήμιο.

 

Επίσης έχετε ακούσει για άτομα που έχουνε κάνει μεταπτυχιακό στην Αγγλία και πολλά απο τα μαθήματα τα είχαν ήδη διδαχτεί στα 5 χρόνια στο Πολυτεχνείο. Ε εγώ έχω μιλήσει με τέτοιους.

 

Παιδιά τα έχετε βάλει με την Ελλάδα (που πολλά κακά έχει, δεν λέω) και εκθιάζεται την Αγγλία. Εγω μίλαγα πριν μία βδομάδα (κοίτα σύμπτωση, με μία ψυχολόγο που έχει έρθει απο την Αγγλία με 2 μεταπτυχιακά) και δεν μου τα παρουσίαζε όλα τόσο ρόδινα, γιαυτό και γύρισε πίσω μετα απο σχεδόν 10 χρόνια στην Αγγλία.

 

Πανεπιστημιο με πανεπιστημιο εχει διαφορα κ ειδικα στην Βρετανια.Φυσικα ομως δεν μπορουμε να συγκρινουμε τα πρωτα Βρετανικα με κανενα Ελληνικο.Αν δεν κανω λαθος μονο το Καποδιστριακο με το ζορι ειναι στην λιστα με τα 200 πρωτα κ αμα.

Επιμενω οτι ελεγχος πρεπει να γινεται για λογους νομιμοτητας του πτυχιου κ απλα για να επικοινωνηται τυπικα το προσον οπως συμβαινει εξαλλου σε ολες τις πολιτισμενες χωρες του κοσμου.Μονο στην Ελλαδα υποχρεωνεσαι να δινεις μαθηματα η να αντιστοιχεις το πτυχιο σου...η οποια κ ειναι η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΠΑΡΙΑ που εχουν εφευρει οι Ακαδημαικοι Εργατοπατερες και Καρεκλοκενταυροι της Ελλαδας για να καθιστερουν την αποροφιση στην αγορα εργασιας των πτυχιουχων απο εξωτερικο...δηλαδη απλα ΚΟΜΠΛΑ σε ολο της το μεγαλειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...