Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για το άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Teaser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπο)(*&χωρα...

<<Συγκεκριμένα, γίνεται αναφορά στα φορολογικά και συνταξιοδοτικά-ασφαλιστικά θέματα καθώς και στην ένταξη των μεταφορέων στον αναπτυξιακό νόμο και την ενίσχυσή τους με άλλα χρηματοοικονομικά μέσα. >>

θα επρεπε και οσοι δεν εχουν ΔΙΚΕΣ τους δουλειες σαν αυτους, να εχουν τις ΙΔΙΕΣ φοροαπαλαγγες που ΠΕΙΡΑΝ αυτοι με τα φορτηγα+βυτια κτλ

Ελπιζω να μην βρεθει ξανα κανας "εξυπνος" και πει μας βαζουν να τσακωθουμε μεταξυ μας.Μεταξυ μας θα ηταν αν ειχαμε ολοι ιδια δικαιωματα...

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4595789

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η μόνη δικαιολογία είναι το ότι δεν θέλουν να ξεβολευτούνε κάποιοι. Και πιστεύω οι χειρότεροι από όλους δεν είναι κάν οι φορτηγατζήδες, αλλά κάποιοι φαρμακοποιοί και συμβολαιογράφοι (έσκασε πιστεύω πριν κάποια posts ένας φαρμακοποιός να υπερασπιστεί το τσιφλίκι του), οι οποίοι είναι προφανώς εξασφαλισμένοι για μια ζωή καθώς έχουν σίγουρη δουλεία χωρίς ανταγωνισμό και οι φαρμακοποιοί έχουν και ελάχιστο εγγυημένο ποσοστό κέρδους 35% έχω την εντύπωση. Και φυσικά όποιο καημένο παιδάκι κάνει το λάθος να τελειώσει φαρμακευτική χωρίς να έχει μπαμπά φαρμακοποιό, καταντάει σκλάβος του κάθε γελοίου που κληρονόμησε (ή και αγόρασε) μια άδεια. Μπράβο ρε σεις, πολύ λογικό να το αφήσουμε έτσι...

 

Κοίταξε... το επάγγελμα των φαρμακοποιών δεν είναι τελείως κλειστό, απλά έχει χωροταξικά κριτήρια τα οποία άλλωστε αναγνωρίζουν και τα ευρωπαϊκά δικαστήρια. Πράγμα που σημαίνει ότι ανοίγουν νέα φαρμακεία συνέχεια. Απλά κοίταξε σε μια μεγάλη πόλη και δες πόσα φαρμακεία υπάρχουν.

 

http://www.reporter.gr/Ειδήσεις/Οικονομία/item/152836-Κατά-της-απελευθέρωσης-των-φαρμακείων-το-Ευρωπαϊκό-Δικαστήριο

 

 

Το 35% είναι είναι επί της χονδρικής.. επί της λιανικής είναι 23% μικτό κέρδος πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε... το επάγγελμα των φαρμακοποιών δεν είναι τελείως κλειστό, απλά έχει χωροταξικά κριτήρια τα οποία άλλωστε αναγνωρίζουν και τα ευρωπαϊκά δικαστήρια. Πράγμα που σημαίνει ότι ανοίγουν νέα φαρμακεία συνέχεια. Απλά κοίταξε σε μια μεγάλη πόλη και δες πόσα φαρμακεία υπάρχουν.

 

http://www.reporter.gr/Ειδήσεις/Οικονομία/item/152836-Κατά-της-απελευθέρωσης-των-φαρμακείων-το-Ευρωπαϊκό-Δικαστήριο

 

 

Το 35% είναι είναι επί της χονδρικής.. επί της λιανικής είναι 23% μικτό κέρδος πάντα.

 

Το κακο σε αυτου του ειδους τα επαγγελματα, δεν ειναι το οριο τους επι των κατοικων, αυτο ειναι αρκετα σωστο. Το ασχημο ειναι αυτη η κληρονομικοτητα, που εχει καποιος την αδεια, και ανετα τη μεταβιβαζει στο παιδι του κλπ. Για να ηταν σωστο το συστημα, με βαση αυτο τον χωροταξικο νομο, θα επρεπε να υπαρχει λιστα υποψηφιων, ειτε ανα νομο ειτε πανελλαδικα, και καθε ενας που θα επαιρνε συναξη η αδεια του να γυρνα στο κρατος και να μεταβιβαζεται αυτοματα στον πρωτο στη λιστα. Απλα και ομορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο σε αυτου του ειδους τα επαγγελματα, δεν ειναι το οριο τους επι των κατοικων, αυτο ειναι αρκετα σωστο. Το ασχημο ειναι αυτη η κληρονομικοτητα, που εχει καποιος την αδεια, και ανετα τη μεταβιβαζει στο παιδι του κλπ. Για να ηταν σωστο το συστημα, με βαση αυτο τον χωροταξικο νομο, θα επρεπε να υπαρχει λιστα υποψηφιων, ειτε ανα νομο ειτε πανελλαδικα, και καθε ενας που θα επαιρνε συναξη η αδεια του να γυρνα στο κρατος και να μεταβιβαζεται αυτοματα στον πρωτο στη λιστα. Απλα και ομορφα.

 

Σε αυτό συμφωνώ.

Αλλά δυστυχώς δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για τους φαρμακοποιούς μεν, αλλά πρακτικά αυτό που δεν λένε οι ίδιοι όταν κλαίγονται είναι ότι πρακτικά το επάγγελμα είναι κλειστό , δεδομένου ότι ο πλυθησμός δεν μεγαλώνει και η κατανομή του δεν μεταβάλλεται σημαντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Ανοίγουν απο τις 2 Ιουλίου 136 επαγγέλματα - Δείτε όλο τον κατάλογο

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=79082&catid=13

 

αυτο δε το καταλαβα με τη λιστα.

 

δηλαδη με το ανοιγμα πχ του "Φυσικοθεραπευτής", μπορω εγω αυριο να ανοιξω μαγαζι και να λεω οτι ειμαι Φυσικοθεραπευτής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγουν απο τις 2 Ιουλίου 136 επαγγέλματα - Δείτε όλο τον κατάλογο

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=79082&catid=13

 

αυτο δε το καταλαβα με τη λιστα.

 

δηλαδη με το ανοιγμα πχ του "Φυσικοθεραπευτής", μπορω εγω αυριο να ανοιξω μαγαζι και να λεω οτι ειμαι Φυσικοθεραπευτής?

 

Ανοιγει το επαγγελμα ειπε, δεν ειπε οτι μοιραζει και πτυχια :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μόνο το επάγγελμα του τεχνικού είναι τελείως ανοιχτό αλέτζο :mrgreen:

 

Ακόμη και από τον αισθητικό απαιτούν εμπειρία και ειδική άδεια... ενώ στην πληροφορική μπορείς να στήνεις σερβερς με ευαίσθητα δεδομένα ή να φτιάχνεις λογισμικό ακόμη και με απολυτήριο γυμνασίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγει το επαγγελμα ειπε, δεν ειπε οτι μοιραζει και πτυχια :mrgreen:

 

Έλα μωρέ που χρειάζεται και πτυχίο για να κουνάς χέρια πόδια και να χαλαρώνεις μυς.

 

Adejo προχώρα είμαι σίγουρος ότι το χεις το θέμα.

 

 

Και μετά θα ανοίγεις topic του στυλ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΑΚΡΩΝ : ENA ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ

 

:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη πω κατι, αμεσως να μου κανετε επιθεση... μια ερωτηση εκανα.

 

ας παρουμε τη περιπτωση του

48. Κομμωτής-κουρέας

 

δηλαδη ποια η διαφορα του πριν και του τωρα? τι αλλαζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πριν έπρεπε να ήταν κάποιος gay για να γίνει κομμωτής, τώρα μπορούν και οι str8

 

 

 

:P

 

εντάξει σταματώ, δεν trollάρω άλλο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε... το επάγγελμα των φαρμακοποιών δεν είναι τελείως κλειστό, απλά έχει χωροταξικά κριτήρια τα οποία άλλωστε αναγνωρίζουν και τα ευρωπαϊκά δικαστήρια. Πράγμα που σημαίνει ότι ανοίγουν νέα φαρμακεία συνέχεια. Απλά κοίταξε σε μια μεγάλη πόλη και δες πόσα φαρμακεία υπάρχουν.

 

 

http://www.reporter.gr/Ειδήσεις/Οικονομία/item/152836-Κατά-της-απελευθέρωσης-των-φαρμακείων-το-Ευρωπαϊκό-Δικαστήριο

Το 35% είναι είναι επί της χονδρικής.. επί της λιανικής είναι 23% μικτό κέρδος πάντα.

 

 

Το προβλημα με τους φαρμακοποιους δεν ειναι ο αριθμος τους αλλα το οτι ζουνε με κρατικο χρημα το,το οποιο και οι ιδιοι πιεζουν να ρεει αφθονο. Οταν ενα μεσο φαρμακειο εφτασε να βγαζει 200.000 κερδος το ετος τοτε ειναι λογικο ολοι μα ολοι να θελουν να ανοιξουν φαρμακειο.

Οταν βρεθει ενας σωστος ανθρωπος να το ενταξει σε λογικα πλαισια αυτο το επαγγελμα τοτε θα περιοριστει ο αριθμος τους στα σωστα νουμερα. Μονο στην ελλαδα απο ολες τις χωρες που εχω παει στεκεσαι σε μια γωνια και βλεπεις απο το ιδιο σημειο 4 φαρμακεια και 2 περιπτερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εριξα και εγώ μια ματιά στην λίστα και μου δημιουργήθηκαν απορίες... :confused: βασικά πολλά επαγγέλματα που γράφει δεν τα είχα θεωρήσει ποτέ "κλειστά" αν και δεν είχα ασχοληθεί να το ψάξω... επειδή σκέφτομαι να ξεκινήσω κάτι δικό μου αργά η γρήγορα και κρατάω ανοιχτό μυαλό ως προς το τι όποιος γνωρίζει κάτι ας μας πεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

135. Ψυχολόγος

 

Ας μου το εξηγησει τωρα καποιος αυτο,δλδ μετα της 2 Ιουλιου Ψυχολογοι θα μπορουν να γινουν οσοι δεν εχουν αδεια ασκησεως επαγγελματος αλλα απλο πτυχιο Ψυχολογιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...