Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για το άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων


Teaser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-τα παρακατω ειναι copy paste απο αλλο τοπικ.-

να ειχαν δικιο για να διαμαρτυρηθουν...οχι επειδη ολα τα λαμογια χανουν τα οφελη να απεργουν και να το παιζουν ιστορια.

(ισχυει το ιδιο και για τους αγροτες(εξηγηση για αγροτες)

σωνει και καλα στην Ελλαδα τα παντα να στοιχιζουν περισσοτερα...ξερεις οτι υπαρχουν δρομολογια απο το ενα ακρο Ελλαδος στο αλλο που φτανει στις τιμες ταξιδιων προς ευρωπη..

αντε σειρα εχουν και τα ταξι που εφτασαν να πουλανε αδειες 300χιλε και να μειωθουν οι τιμες και στο κμ(να μην πω και για τα πειραγμενα ταξιμετρα)

-----

οσον αφορα κυριως τα βυτιοφορα θα το συνεχισω και θα πω οτι 600ατομα εχουν 1500 αδειες βυτιοφορων(+300 ιδιωτικες που δεν απεργουν)...εννοειτε πως ολοι ειναι συννενοημενοι ωστε να μην ριχνουν τιμες στα κομιστρα ωστε να μην υπαρχει ανταγωνισμος.

----

οι αδειες κλειστων επαγγελματων πρεπει να ειναι τοσες ωστε να βγαινει κερδος σε ολες...

μεχρι τωρα οσοι ειχαν λεφτα,επαιρναν την αδεια και δουλευαν για την 2η...

Οσοι δεν ειχαν λεφτα παιρναν δανειο για να ξεχρεωσουν την 1η.εννοειτε οτι οι πρωτοι που δουλευαν χωρις δανειο ειχαν παρει ηδη την 2η-3η αδεια μεχρι να ξεχρεωσουν το δανειο οι αλλοι...

Οσοι ειχαν υποψιαστει οτι θα ανοιγε το επαγγελμα πουλαγαν την μια με τις γνωστες τιμες και βγαζαν και απο κει λεφτα..

το παραπανω ισχυει σχεδον για ολα τα κλειστα επαγγελματα με αυτοκινητα..

----

υ.γ. εχουμε τους τελωνειακους και τους δημοσιους υπαλληλους να απεργουν κλεινωντας τελωνεια,υπουργεια,νομαρχιες,δημαρχεια,κεπ,δεκο κτλ,μετα εχουμε τους αγροτες που κλεινουν τους δρομους.το ιδιο και με τους ταριφες ,τους ιδιοκτητες δ.χ. φορτηγων βυτιοφορων,βενζιναδες...

εχει μεινει κανενα αλλος αδικημενος για να βγει υπερ των υπολοιπων?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλειστά επαγγέλματα στην Ευρώπη δεν υφίστανται. Η τουλάχιστον όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό όσο στην Ελλάδα. Το νομοσχέδιο με τα φορτηγά δίνει την δυνατότητα σε χιλιάδες ανθρώπους να βγάλουν μια φθηνή άδεια και να κερδίζουν το μεροκάματο τους. Ελεύθερα.

 

Τώρα αν απο αυτό θα επωφεληθούν και πολυεθνικές ποσώς απασχολεί τον μέσο έλληνα εργαζόμενο. Αλλά βεβαίως προτιμώ να επωφελούνται όλοι, παρα να μπαίνουν στη δουλειά μόνο οι γιοί, ανηψιοί, συγγενείς των πάμπλουτων τσιφλικάδων-φορτηγαζήδων, και οι υπόλοιποι να πληρώνουν 200 χιλιάρικα για μια άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω με τον φίλο.

σε ένα τραγούδι των chumbawamba οι στίχοι έχουν ως εξής

 

first they came for the Communists,

and I didn't speak up because I wasn't a Communist

 

then they came for the trade unionists,

and I didn't speak up because I wasn't a trade unionist.

 

then they came for the Jews,

and I didn't speak up because I wasn't a Jew.

 

then they came for me

and by that time no one was left to speak up

 

τώρα αν στα παραπάνω αντικαταστήσουμε τα communists, trade unionists, κλπ με δημόσιους υπαλλήλους, συνταξιούχους, φορτηγατζήδες, κλπ μαλλον βλέπει κανείς που πάει αυτή η κατάσταση. ίσως

 

:X:X

 

"First they came ..." is a famous statement attributed to Pastor Martin Niemöller (1892–1984) about the inactivity of German intellectuals following the Nazi rise to power and the purging of their chosen targets, group after group.

 

Τουλάχιστον δώσε σωστές πηγές.

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι υπέρ τις κατάργησης (ακόμα και από σήμερα) ΌΛΩΝ των κλειστών επαγγελμάτων. Και αναφέρομαι σε ΌΛΑ. Η απελευθέρωση της αγορά θα ρίξει τις τιμές σε λογικά επίπεδα και θα βελτιώσει την προσφορά των υπηρεσιών.

 

Κατάργηση και στις συλλογικές συμβάσεις εργασίας και στους ελάχιστους μισθούς ανά κλάδο, με βάση την εκπαίδευση κλπ. Συμπεριλαμβανομένων και των υποχρεωτικών μισθωμάτων των δικηγόρων, μηχανικών, συμβολαιογράφων κλπ. Ο καθένας μας πρέπει να ξυπνήσει και να ζητά τιμές κάνοντας συγκρίσεις πριν αγοράσει το οποιοδήποτε προϊόν ή υπηρεσία.

 

Ένας ελάχιστος νόμιμος μισθός χρειάζεται για τους εργαζόμενους. Ο κάθε ένας μας είναι ικανός να υπογράψει συμβόλαιο με μισθό που θα διακανονίσει με την εταιρία μόνος του. Και πριν αρχίσετε να γκρινιάζετε, οι μισοί τουλάχιστον σκέφτεστε να πάτε στο εξωτερικό για εργασία, όπου ο προστατευτισμός δεν υπάρχει. Και μακαρίζετε τους μισθούς που πέρνουν στο εξωτερικό επίσης, χωρίς να βλέπετε τα ψιλά γράμματα.

 

Και μιας αναφέρθηκαν οι πολυεθνικές, είναι αυτές που δίνουν καλούς μισθούς και παρέχουν εξασφάλιση στην εργασία στο εξωτερικό. Γιατί τέτοια η αντίληψή σας απέναντί τους;

 

 

 

Άκουγα σήμερα στο BBC R4 Άγγλους που μένουν Ελλάδα και τους ρωτούσαν σχετικά με τα καύσιμα και την ζημιά που έχουν πολλές οργανωμένες τουριστικές επιχειρήσεις λόγω της απεργίας και των λοιπών προβλημάτων. Με αποτέλεσμα γραφεία εδώ Αγγλία να προσφέρουν αλλαγή προορισμού για Τουρκία και Αίγυπτο σε όλους όσους έχουν οργανώσει μέσω αυτών διακοπές για Ελλάδα και δεν θέλουν να ακυρώσουν.

 

Και μιας και αναφέρθηκε η ακρίβεια, όσοι μίλαγαν (Άγγλοι), ήρθαν να μείνουν Ελλάδα για μια πιο φτηνή ζωή εδώ και χρόνια, και ετοιμάζονται να γυρίσουν πίσω λέγοντας χαρακτηριστικά ότι οι τιμές των τροφίμων είναι τρι-τετραπλάσιες σε σχέση με Αγγλία, και το κόστος ρουχισμού δεκαπλάσιο όταν οι μισθοί είναι το 1/3 και 1/4 των Αγγλικών.

 

Και θα συμφωνήσω μαζί τους γιατί τρεις μέρες που κατέβηκα να δω την οικογένειά μου μετά από 5 χρόνια, πριν από δύο εβδομάδες, έφριξα με τις τιμές και φυσικά κράτησα την διατροφή μου στο ελάχιστο δυνάμενο κόστος. (ευτυχώς μαγείρευα). 13 ευρώ για μια χωριάτικη το θεωρώ γελοίο ποσό ή 8 ευρώ τα 330ml μπύρα.

Αυτά βλέπουν και οι λοιποί τουρίστες και την κάνουν για Τουρκία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4πλοί μισθοί από ελλάδα και 10πλή τιμή στα ρούχα και 1/3 με 1/4 τιμές τροφίμων; Μένω στην Ελλάδα αλλά έχω ταξιδέψει σε διάφορες χώρες της ΕΕ. Σίγουρα δεν είδα τέτοιες αποκλίσεις, τουλάχιστο όχι στην Αγγλία. Τιμές στα ΣΜ περίπου στα ίδια επίπεδα. Έξω όμως υπάρχει η έννοια της προσφοράς. Για το άνοιγμα δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι μαγικά θα έρθει βελτίωση και μείωση των τιμών. Δηλαδή ένας μέσος άνθρωπος στην καθημερινή του ζωή από ποια κλειστά επαγγέλματα εξαρτάται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανοιξει ομως και τις ραδιοσυχνοτητες να μπορει ο καθενας μας να φτιαξει τηλεοπτικο καναλι.Να ανοιξει το κλειστο επαγγελμα των ιδιωτικων καναλιων, να υπάρξει αναπτυξη και πλουραλισμος στην ενημερωση.Αντ΄αυτου κανει πισω στην φορολογηση των συχνοτητων για να τα εχει καλα με τους καναλαρχες,για να εχει την αβαντα τους.

 

Tηλεόραση μέσω ίντερνετ. Τελείως ελεύθερο το πεδίο για όποιον έχει τα μέσα, προς τα εκεί θα βαδίσει η κατάσταση στο μέλλον ούτως ή άλλως.

 

 

Για το θέμα με τα κλειστά επαγγέλματα τώρα, ας δώσουν αποζημιώσεις σε αυτούς που κατέχουν άδειες και μετά ας τα ανοίξουν. case closed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΛΟΙ ηξεραν οτι υπαρχει ρισκο να ανοιξουν τα κλειστα επαγγελματα.Παρολα αυτα αυτοι εδωσαν 200-300χιλ και τωρα θα ζητησουν και αποζημιωση?

Μην νομιζετε οτι θελαν και πολλα χρονια για να ξεχρεωσουν τα 200-300χιλ.

------------

ακουω κιολας οτι θα τους δωσουν εξτρα φοροελαφρυνσεις,συμμετοχη στον αναπτυξιακο νομο κτλ.,οποτε παλι προνομιουχοι ειναι..

να υπενθυμησω ποιοι ευθυνονται και για το λαθρεμποριο καυσιμων των 1-2δις καθε χρονο..

-----------

«Ανοίγουν» 26 «κλειστά» επαγγέλματα το 2010

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_100010_29/07/2010_409566

http://www.apn.gr/news/nea/%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AC-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%B8%CE%B5%CF%81/

http://www.express.gr/news/finance/182876oz_20090621182876.php3

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος η τιμή της άδειας είναι αέρας? Δεν την πουλάει δηλαδή το κράτος σε τέτοιες τιμές στους ιδιώτες αλλά αποκτούν τέτοια τιμή μετά από διαπραγμάτευση μεταξύ των ιδιωτών. Είναι σαν να παίρνω μια άδεια εγώ από το κράτος - δεν γνωρίζω με ποια κριτήρια δίδονται οι άδειες - και αναλογιζόμενος το κλειστό του επαγγέλματος να την βγάζω προς πώληση στην τιμή των 200.000 - 300.000. Μια περιουσία δηλαδή από αέρα. Δεν μου φαίνεται φυσιολογικό αυτό.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερασιτεχνική άδεια οδήγησης γράφει μέχρι 3.5 τόνους??

Εφ' όσον ναι γιατί να μη μπορώ να έχω το δικό μου φορτηγό να εξυπηρετούμαι όπως και όποτε και με ότι κόστος θέλω????

 

+++1000 chill, δε κατάλαβα γιατί πρέπει να πληρώσει το κράτος (εμείς δλδ) τις υπεραξίες που δημιούργησε μια συντεχνία για να κονομάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερασιτεχνική άδεια οδήγησης γράφει μέχρι 3.5 τόνους??

Εφ' όσον ναι γιατί να μη μπορώ να έχω το δικό μου φορτηγό να εξυπηρετούμαι όπως και όποτε και με ότι κόστος θέλω????

 

+++1000 chill, δε κατάλαβα γιατί πρέπει να πληρώσει το κράτος (εμείς δλδ) τις υπεραξίες που δημιούργησε μια συντεχνία για να κονομάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερασιτεχνική άδεια οδήγησης γράφει μέχρι 3.5 τόνους??

Εφ' όσον ναι γιατί να μη μπορώ να έχω το δικό μου φορτηγό να εξυπηρετούμαι όπως και όποτε και με ότι κόστος θέλω????

 

Για να κάνεις την δουλεία σου δεν υπάρχει πρόβλημα, το θέμα είναι οτι δεν μπορείς να αναλάβεις μεταφορές κτλ για τρίτους.

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερασιτεχνική άδεια οδήγησης γράφει μέχρι 3.5 τόνους??

Εφ' όσον ναι γιατί να μη μπορώ να έχω το δικό μου φορτηγό να εξυπηρετούμαι όπως και όποτε και με ότι κόστος θέλω????

 

Για να κάνεις την δουλεία σου δεν υπάρχει πρόβλημα, το θέμα είναι οτι δεν μπορείς να αναλάβεις μεταφορές κτλ για τρίτους.

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί ενώ μπορώ να μεταφέρω φίλους-συγγενείς (χωρίς πληρωμή) με την ερασιτεχνική άδεια με το αυτοκίνητο,να μην ισχύει το ίδιο στο να μεταφέρω τα των φίλων μου/συγγενών μου/αυτών που γουστάρω????????

 

Κάτι βρωμάει εδώ πέρα δε νομίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί ενώ μπορώ να μεταφέρω φίλους-συγγενείς (χωρίς πληρωμή) με την ερασιτεχνική άδεια με το αυτοκίνητο,να μην ισχύει το ίδιο στο να μεταφέρω τα των φίλων μου/συγγενών μου/αυτών που γουστάρω????????

 

Κάτι βρωμάει εδώ πέρα δε νομίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...