Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχουμε θρεντ για ουίσκυ? Δεν το έχω βρει οπότε κάνω έγώ την αρχή αλλιώς ας πέσει merge.

 

Αυτό το ποτό έχει παρεξηγηθεί ανά τους αιώνες στην Ελλάδα. Έχουμε θρεντ για μπύρες, κρασιά και ναρκωτικά και δεν έχω δει πουθενά κανένα να αναφέρει πως την βρίσκει με ουίσκυ (ρίμα).

 

Τώρα τελευταία έχω πέσει σε μια μικρή αναζήτηση, παραγγέλνω περίεργα ονόματα σε μπαράκια , πληρώνω 10-15 ευρώ το ποτήρι για να δοκιμάσω (αν και στα εξάρχεια με 8 ευρώ το σπέσιαλ έχω βρει την υγειά μου). Και έχω καταλήξει σε διάφορα χρήσιμα συμπεράσματα.

 

Το ουίσκυ για να καταλάβεις τι ρόλο βαράει το πίνεις σκέτο. Μετά προσθέτεις λίγο νερό στο επόμενο ποτήρι (κουταλιά τσαγιού), στο επόμενο 1 παγάκι. Αν δεν σας αρέσει με κανένα συνδυασμό, το βάζετε στην άκρη και προσθέτετε κοκακόλα σε κανένα πάρτυ, έτσι να φεύγει. Μην τρώτε κάτι ενόσο δοκιμάζετε ένα ουίσκυ. Αλλοιώνει κατά πολύ τη γεύση. Επίσης μια πολύ σημαντική συμβουλή είναι , πριν πιείτε μια γουλιά από το ποτό, πιείτε μια γουλιά νερό . Καθαρίζει το στόμα, σας βοηθάει να μην κάνετε κεφάλι και είναι σαν να ξαναδοκιμάζετε το ουίσκυ

 

Μιλώντας πάντα για σκέτο ότι πίναμε ως τώρα είναι για πέταμα. Ballantines , Jameson, Grants δεν λένε τίποτα. Κοκα κόλα ολοταχώς. Το Red παρεπιπτόντως είναι ανθρώπινο. Από τα φτηνά ουίσκυ, το Teachers είναι ανέλπιστα καλό . Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα αν θέλετε να πάρετε το φτηνότερο αλλά και ένα πραγματικά καλό ουίσκυ . Σκέτο ή με μια κουταλιά του τσαγιού νερό είναι καταπληκτικό. Για εσάς που έχετε αποκυρήξει το ουίσκυ , δώστε άλλη μια ευκαιρία με 13-14 ευρώ. Ακολουθώντας και τα tips που αναφέρω.

 

Αν ακόμα και αυτό δεν σας αρέσει , θα σας προτείνω το ουίσκυ που αρέσει σε όλους. Ειλικρινά δεν έχω βρει άνθρωπο που να μην του αρέσει. Glenfiddich 15yrs . Το 15άρι ε? Δοκιμάστε το σκέτο σε κανένα μπαρ όταν το βρείτε , με χαλαρή διάθεση. Το καλό με το να παραγγέλνεις σκέτο είναι ότι σου βάζουν στο ίδιο ύψος με το αν είχε 3 παγάκια. Μιλάμε για κλεψιά. Επίσης μην παίρνετε από μπουκάλια που έχουν 1-2 δάχτυλα μέσα αλκοόλ. Το πιθανότερο είναι να έχει αλλοιωθεί το περιεχόμενο (παίρνει 2-3 μήνες ή και παραπάνω βέβαια)

 

Να ξέρετε υπάρχουν πολλών ειδών και μερικά είναι ακραία ποτά. Πχ το Dalwinnie μπορεί να είναι ένα γλυκό ουίσκυ με λουλουδάτη γεύση (ότι πρέπει για αρχάριους και γυναίκες) ενώ το Lagavulin να μυρίζει καπνιστό χοιρινό και να σου γεμίζει με ΄΄καπνό΄΄ την μύτη΄. Αν αφήσεις το ποτήρι άδειο στην κουζίνα την επόμενη μέρα έχει μυρίσει λες και έχει πα΄ρει κάτι φωτιά. Το Old Pulteney έχει επίγευση θαλασσινού νερού και πάει λέγοντας. Οπότε ας εστιάσουμε στα εύκολα γιαυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν κάτι παραπάνω.

 

Από φτηνά Teachers λοιπόν με μια κουταλιά τσαγιού νερό (διώχνει το κάψιμο που μπορεί να μην αρέσει σε μερικούς)

 

Μεσαίας τιμής το Black Label και το Chivas Regal είναι αρκετά καλά ( το Chivas είναι πιο εύκολο)

 

Από πιο τσιμπημένα Glenfiddich 15yrs old, Dalvinnie 15yrs old (40 το μπουκάλι)

 

Λοιπόν λίγα γενικά λόγια για το ουίσκυ (θα μπορούσα να γράφω περισσότερα). Όποιος θέλει να μοιραστεί εμπειρίες, γνώμες, να ρωτήσει κάτι plz do so. Δε μπαίνω σε λεπτομέρειες με malt-blended , περιοχές γιατί δεν θα τελιώσω με τίποτα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχως δεν μπορω τα Malt με τιποτε, οποτε τα τελευταια χρονια γινομαι κουνουπιδι με το Γιαννακη που πορπαταει φορωντας τη μαυρη στολη του :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και προτιμω το Κονιακ, αγαπω και το Ουισκι (παντα σκετο εννοειται, αντε και με λιγα παγακια). Βεβαια μεχρι τωρα εχω δοκιμασει μονο τα πιο mainstream... Chivas Regal, J. Walker, Famous Grouse, Haig, Ballentines κ.α. Εχω καταληξει προς στιγμην στο Ballentines. Τι εχουν να προτεινουν οι εν δυναμει αλκοολικοι του insomnia? :P

 

ΥΓ. Θα τσεκαρω Glenfiddich 15yrs οταν ειναι εφικτο, thnx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ballantines δεν πίνεται από εμένα. Και το Haig δεν μου αρέσει και ας έχω πιει αρκετά (δεν είναι σωστό να απορρίπτεις με την πρώτη). Δοκίμασε το Teachers (αγόρασε ένα) και το Glenfiddich θα σε αφήσει άφωνο κατά τη γνώμη μου .Πες μας εντυπώσεις με την πρώτη ευκαιρία.

 

POyrnara, τα ίδια και σε σένα . Glenfiddich 15 ΄και ή Dalwinnie και θα αλλάξεις γνώμη. Τα Malt είναι δυνατά και ''άγρια'' ουίσκυ με έντονη γεύση τα περισσότερα. Τα blends είναι φτιαγμένα για να αρέσουν σε πολύ κόσμο και να είναι όσο πιο smooth γίνεται.

 

Το καλό το ουίσκυ το καταλαβαίνεις πιο εύκολα όταν ενώ εχεις δοκιμάσει 3-4 καλά και μετά δοκιμάζεις το νέο. Πχ είχα φωνάξει φίλους να δοκιμάσουν 3-4 μπουκάλοα από την κάβα μου και να μου πουν εντυπώσεις (ναι τους εκπαιδεύω) . Βάζω στο τέλος 2 γουλιές Jameson και ήταν απλά σαν ζεστά ούρα. Το έπινες και είχες την αίσθηση πως θα κατουρηθέις πάνω σου. Παρεπιπτόντως έχω βρει και ένα καλό blog με το οποίο έχω ταιριάξει γευστικά και τον εμπιστεύομαι .Πολύ βασικά αν θες να αγοράζεις ποτά που είναι ακριβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38121_419017987121_652162121_4441530_1199437_n.jpg

 

34884_419018467121_652162121_4441547_3027001_n.jpg

 

Απ το καλοκαιρι που περασε ητανε ενας φιλος που δουλευει μια ζωη στο τμημα ποιοτητας glefiddich η κατι τετοιο πως διαολο λεγεται.

 

Αλλες δεν βαζω γιατι ειμαι και γω μεσα (ντροπες κ ετσι)

 

 

Παντως το 15αρι ειναι το καλυτερο (κι απο 12 και 18)

Και ναι, κοφτο κουταλακι νερου να ξεκλειδωσουν γευση/αρωμα οχι πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ειναι το προβλημα, ενω τα 12 και 18 ειναι malt, ειναι τα μονα που βρισκω εξω (φαινεται τους αρεσει το πρασινο χρωμα του μπουκαλιου), 15αρι σπανια βρισκω, οποτε και κατεληξα σε ενα που βρισκω παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

e-κάβες λύνουν τα χέρια

 

www.plus4u.gr , www.houseofwine.gr έχω μείνει ευχαριστημένος και από τα 2. Μεγάλη ποικιλία

 

Βασικά και τα μεγάλα σούπερμάρκετ έχουν καλή ποικιλία ΑΒ , Καρφούρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

e-κάβες λύνουν τα χέρια

 

www.plus4u.gr , www.houseofwine.gr έχω μείνει ευχαριστημένος και από τα 2. Μεγάλη ποικιλία

 

Βασικά και τα μεγάλα σούπερμάρκετ έχουν καλή ποικιλία ΑΒ , Καρφούρ

Τουλάχιστον η houseofwine από ουίσκι με απογοήτευσε. Κοίταξα να δω ένα-δυό πιο "ψαγμένα" malts πέρα από τα κλασσικά Glenfiddich και Lagavulin και δυστυχώς δεν βρήκα τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.houseofwine.gr/how/lagavulin-16-year-old.html

 

Και στο skroutz θα τα βρείτε ρε παιδιά

 

 

To 15άρι δεν το έχει το house

 

http://jason-scotchreviews.blogspot.com/ και ένα καλό blog το οποίο έχει και αρνητικές κριτικές μέσα. Πράγμα σπάνιο.

 

Για πιο extreme καταστάσεις υπάρχει το allaboutwhiskey αλλά είναι μαγαζί και δεν έχει ιστοσελίδα. Πιο περίεργα ουίκσυ και φαντάζομαι έχει και παραγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

http://www.houseofwine.gr/how/lagavulin-16-year-old.html

 

Και στο skroutz θα τα βρείτε ρε παιδιά

 

 

To 15άρι δεν το έχει το house

Όπως έγραψα "πέρα από τα κλασσικά...".

Απλά παραδείγματα: Scapa δεν βρήκα. Ούτε Highland Park.

(offtopic: Κι από άλλα spirits, δεν βρήκα, για παράδειγμα, Havana Club Barrel Proof, το οποίο το βρίσκεις στα αεροδρόμια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Teachers. Δύσκολο το Talisker. Το είχα πάρει και τώρα που είμαι λίγο πιο έμπειρος θα το δοκιμάσω.

 

Όπως έγραψα "πέρα από τα κλασσικά...".

Απλά παραδείγματα: Scapa δεν βρήκα. Ούτε Highland Park.

(offtopic: Κι από άλλα spirits, δεν βρήκα, για παράδειγμα, Havana Club Barrel Proof, το οποίο το βρίσκεις στα αεροδρόμια).

 

 

Highland Park βρήκα στο allaboutwhiskey στην Αγίας Παρασκευής 55 στο Χαλάνδρι. Δεν έχουν ιστοσελίδα όσο ξέρω. ¨Είχαν 15-18-25. Βασικά δεν είναι εύκολο να εντοπίσεις μπουκάλια στην ελλάδα μόνος σου. Πιος θα τα φέρει. Είναι πολλά .

 

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=142001681&LastAdd=142001681&t=%CF%D5%C9%D3%CA%C9%20SCAPA%2012%20%C5%D4%D9%CD%20700%20ML Scapa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

e-κάβες λύνουν τα χέρια

 

www.plus4u.gr , www.houseofwine.gr έχω μείνει ευχαριστημένος και από τα 2. Μεγάλη ποικιλία

 

Βασικά και τα μεγάλα σούπερμάρκετ έχουν καλή ποικιλία ΑΒ , Καρφούρ

 

Δεν πινω ποτε σπιτι, εκτος νερου και καμμια κοκακολα στο τσακιρ κεφι.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μαρεσει τουτο

post-192578-0-54195600-1300369087_thumb.jpg...

 

επισης αν και γενικα δε μαρεσει να βαζω στα ποτα νερα,κοκακολες,πορτοκαλαδες και τα συναφι εχω να πω οτι δοκιμασα μετα απο προταση φιλου ειδικου(κοινως ετοιμου για τους ΑΑ) ουισκι(dewars θαρω) με red bull και μαρεσε αρκετα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...