Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δοκιμασα μετα απο προταση φιλου ειδικου(κοινως ετοιμου για τους ΑΑ) ουισκι(dewars θαρω) με red bull και μαρεσε αρκετα....

 

Γνωστό αφροδισιακό ποτό. Γι αυτό πρόσεχε, μάλλον είχε πονηρό σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γνωστό αφροδισιακό ποτό. Γι αυτό πρόσεχε, μάλλον είχε πονηρό σκοπό.

 

 

μπα ηταν τετοιο φιασκο η βραδια που το τελευταιο που θα σκεφτοταν κανεις ηταν αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ αρεσει που λετε οτι πρεπει να βαζεις λιγο νερο μεσα ενω ετσι το καταστρεφεις ουσιαστικα. ολα τα ουισκι που ειναι λιγοτερο των 30 χρονων ειναι νερομενα (αρα γιατι να βαλεις κι αλλο; ), και οσο λιγοτερα χρονια εχει τοσο πιο πολυ νερο περιεχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ αρεσει που λετε οτι πρεπει να βαζεις λιγο νερο μεσα ενω ετσι το καταστρεφεις ουσιαστικα. ολα τα ουισκι που ειναι λιγοτερο των 30 χρονων ειναι νερομενα (αρα γιατι να βαλεις κι αλλο; ), και οσο λιγοτερα χρονια εχει τοσο πιο πολυ νερο περιεχει.

 

http://gobarbra.com/hit/new-a753f225ba92b72b313d875882463689

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ αρεσει που λετε οτι πρεπει να βαζεις λιγο νερο μεσα ενω ετσι το καταστρεφεις ουσιαστικα. ολα τα ουισκι που ειναι λιγοτερο των 30 χρονων ειναι νερομενα (αρα γιατι να βαλεις κι αλλο; ), και οσο λιγοτερα χρονια εχει τοσο πιο πολυ νερο περιεχει.

 

Γιατι, τα ανω των 30 ετων δεν ειναι νερωμενα; Απο το 40% αλκοολ μεχρι το 100% τι εχουν μεσα τους;

Εκτος κι αν εννοεις οτι τα 30 και κατω ειναι παρανομως νερωμενα περισσοτερο απο οσο πρεπει (και οσο γραφουν στην ετικετα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι, τα ανω των 30 ετων δεν ειναι νερωμενα; Απο το 40% αλκοολ μεχρι το 100% τι εχουν μεσα τους;

Εκτος κι αν εννοεις οτι τα 30 και κατω ειναι παρανομως νερωμενα περισσοτερο απο οσο πρεπει (και οσο γραφουν στην ετικετα).

 

 

οχι παρανομως ετσι φτιαχνεται το ουισκι, για να φτασει να εχει 40% περιεκτικοτητα σε αλκοολ. πριν μπει στο βαρελι και για νανακια εχει 70% αλκοολ. καθε χρονια που μενει η περιεκτικοτητα πεφτει κατα 1%. μετα απο 30 χρονια φτανει στο επιθυμιτο 40%. οταν το ουισκι ειναι 5 χρονακια στο βαρελι και μετα βγαινει στην αγορα πως θα το κανουν να εχει 40% αλκοολ;

 

 

οριστε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι παρανομως ετσι φτιαχνεται το ουισκι, για να φτασει να εχει 40% περιεκτικοτητα σε αλκοολ. πριν μπει στο βαρελι και για νανακια εχει 70% αλκοολ. καθε χρονια που μενει η περιεκτικοτητα πεφτει κατα 1%. μετα απο 30 χρονια φτανει στο επιθυμιτο 40%. οταν το ουισκι ειναι 5 χρονακια στο βαρελι και μετα βγαινει στην αγορα πως θα το κανουν να εχει 40% αλκοολ;

 

Δεν αμφισβητισα τη διαδικασια, απλα επεσημανα οτι σε ενα 30χρονο ουισκι που θα βγει στην αγορα το νερο θα ειναι σε ιδια ποσοτητα με ενος 12 ετων ας πουμε. Απλα στο ενα θα δημιουργηθει μια ποσοτητα με τη χρηση του χρονου, ενω στο αλλο θα προστεθει τεχντητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβητισα τη διαδικασια, απλα επεσημανα οτι σε ενα 30χρονο ουισκι που θα βγει στην αγορα το νερο θα ειναι σε ιδια ποσοτητα με ενος 12 ετων ας πουμε. Απλα στο ενα θα δημιουργηθει μια ποσοτητα με τη χρηση του χρονου, ενω στο αλλο θα προστεθει τεχντητα.

 

δεν εχει διαφορα νομιζεις; :P το ενα κανει 10 ευρω και το αλλο παει παει παει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γκλενφιντηχ που λετε δεν το εχω δοκιμασει αλλα το μονο που εχω καταφερει να πιω και να μου αρεσει η γευση ειναι το haig. αλλιως παλιο καλο Southern η ρουμι for me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες το νερό που λέμε να βάζει κανείς δεν είναι υποχρεωτικό. Δοκιμές κανεις για να δεις πως σου αρέσει. Απλά όταν έχεις βάλει 1 δάχτυλο ουίσκυ δεν βάζεις 5 παγάκια ή άλλο τόσο νερό.

 

Ειπαμε. Σκέτο, με μια κουταλιά τσαγιού νερό, με 1 παγάκι.

 

Πχ σε αυτό που έχω περισσότερη εμπειρία, στο Teachers, μια κουταλιά νερό διώχνει το κάψιμο (το λίγο) που έχει το ουίσκυ και βγαίνουν κάποιες γεύσεις και αρώματα καλύτερα. Στο Glenfiddich 15 το οποίο είναι ελαφρύ Speyside με γεύσεις μέλι (αν δε την γευτείς σίγουρα θα την μυρίσεις στο ποτήρι μόλις έχει αδειάσει), μπαχαρικά δεν έχει αποτέλεσμα και μου δίνει μια νερουλή αίσθηση.

 

Εμένα το Haig δεν μου αρέσει. Μιλάω για σκέτο ή με 1 παγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχουμε θρεντ για ουίσκυ? Δεν το έχω βρει οπότε κάνω έγώ την αρχή αλλιώς ας πέσει merge.

 

Αυτό το ποτό έχει παρεξηγηθεί ανά τους αιώνες στην Ελλάδα. Έχουμε θρεντ για μπύρες, κρασιά και ναρκωτικά και δεν έχω δει πουθενά κανένα να αναφέρει πως την βρίσκει με ουίσκυ (ρίμα).

 

Τι σχέση έχουν τα ναρκωτικά με το ουίσκι ? Το ουίσκι το μονο που κάνει είναι να σε ζαλίσει να παραπατάς και άντε άμα είσαι άμαθος να ξερνάς (και όλα αυτά αν πιείς πολύ και χαλάσεις πολλά λεφτά).. ακούς εκεί σύγκριση :huh: :blink: :shock:

 

Εντωμεταξύ δεν μου κάνει διαφορα ότι ποτό και να είναι το θέμα είναι να σε βαράει αλύπητα να την ακούς :devil: :devil: :devil: :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχουν τα ναρκωτικά με το ουίσκι ? Το ουίσκι το μονο που κάνει είναι να σε ζαλίσει να παραπατάς και άντε άμα είσαι άμαθος να ξερνάς (και όλα αυτά αν πιείς πολύ και χαλάσεις πολλά λεφτά).. ακούς εκεί σύγκριση :huh: :blink: :shock:

 

Εντωμεταξύ δεν μου κάνει διαφορα ότι ποτό και να είναι το θέμα είναι να σε βαράει αλύπητα να την ακούς :devil: :devil: :devil: :devil:

 

Το οτι μεσα στο ινσομνια και τα δυο μπορουν να εχουν δικο του thread; Ειδες, ηδη εχουν μια σχεση.

Αν σε εχει βαρεσει αλυπητα, δεν ειναι αναγκη να απαντησεις, περιμενεις να σταματησει να σε βαραει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...