Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιον firefox να εγκαταστησω για winodws8 64bit? Να βαλω 32bit ή 64bit ?

 

τον 32bit να βαλεις.

 

btw εκτος απο τον Waterfox, βγηκε και ενας καινουργιος 64-bit browser που βασιζεται στον Firefox:

 

Cyberfox

http://sourceforge.net/projects/cyberfox/

 

απο οτι λενε ειναι πιο γρηγορος και απο τον Waterfox.

 

Δε δουλεύει το fullscreen, αλλά μόνο όταν είμαι εκτός youtube. Εδώ στο insomnia ας πούμε, αν πατήσω full screen σε youtube βίντεο, δεν κάνει τίποτα. Αν πάω στο youtube, μπαίνει σε full screen κανονικά. Το html5 το έχω απενεργοποιημένο...

 

 

οντως το παρατηρησα αυτο σημερα. και το κανει μονο στο ινσομνια, σε ολους τους browsers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Ναι. Ριξε το φταιξιμο στον σουπερ ουαου rich text editor του insomnia που τελευταια εχει μπερδεψει τα μπουτια του με τα tags και τα συναφη.

Gtp rich text editor > χαλια post > προβληματικα urls, αλλα ΠΡΕΠΕΙ να εχουμε previews και λοιπες ανοησιες, οως τη λεξη "site" διπλα σε καθε url που ποσταρουμε!

 

Θα ανοιξω ενα θεμα καποια στιγμη, γιατι εχω αγανακτησει απο τοτε που εγινε η αλλαγη σε rte.

 

οντως το παρατηρησα αυτο σημερα. και το κανει μονο στο ινσομνια, σε ολους τους browsers.

 

 

Άνοιξα εγώ θέμα παιδιά, ίδωμεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σαπιλα μπ;hκε πανω στα tabs στον firefox 18.0.1?

Ψαχνω να το βγαλω απο add-ons,tools κτλπ αλλα δεν ειναι πουθενα...

Πως το βγαζω plz???

 

Εδιτ: ηταν το υπουλο το default tab! :devil: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

post-156069-0-96925700-1358880600_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον εχω ενα προβλημα με τον firefox που το εμφανιζει στα καλα καθουμενα. Δεν μου δειχνει κανενα video στο youtube, καμια εικονα, οταν μπαινω στο insomnia π.χ μου εμφανιζει την κεντρικη σελιδα τερμα αριστερα χωρις φωτογραφιες και λοιπα. Χαρακτηριστικο παραδειγμα οταν πηγα να δω το kontrachannel μου βγαζει . Δεν εγινε κατανοητη η διευθυνση. Ο firefox δεν γνωριζει τον τροπο να ανοιξει αυτη τη δνση επειδη το πρωτοκολλο(rtmp) δεν εχει συσχετιστει με καποιο προγραμμα. Μονο αν τον εγκαταστησω ξανα διορθωνει αλλα μετα απο μερικες ημερες παλι τα ιδια. Γιατι? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω ενα προβλημα με τον firefox που το εμφανιζει στα καλα καθουμενα. Δεν μου δειχνει κανενα video στο youtube, καμια εικονα, οταν μπαινω στο insomnia π.χ μου εμφανιζει την κεντρικη σελιδα τερμα αριστερα χωρις φωτογραφιες και λοιπα. Χαρακτηριστικο παραδειγμα οταν πηγα να δω το kontrachannel μου βγαζει . Δεν εγινε κατανοητη η διευθυνση. Ο firefox δεν γνωριζει τον τροπο να ανοιξει αυτη τη δνση επειδη το πρωτοκολλο(rtmp) δεν εχει συσχετιστει με καποιο προγραμμα. Μονο αν τον εγκαταστησω ξανα διορθωνει αλλα μετα απο μερικες ημερες παλι τα ιδια. Γιατι? Ευχαριστω.

Κάντου ένα reset http://mzl.la/MnSTZB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sirios8e

Δοκιμασε να καθαρισεις την cache του ff: ctrl+shift+del και επιλεγεις αναλογα απο το παραθυρακι που θα εμφανιστει.

Το προβλημα με τη λαθος μορφοποιηση της σελιδας ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ απο εκει.

Το rtmp:// δεν ειναι url για τον browser. Ειναι διευθυνση καποιου stream και προοριζεται για καποιον player. Εντος του browser μπορει να δουλεψει μονο μεσω flash, δηλαδη το flash να παιξει το rtmp stream.

Τελος, δοκιμασε να κανεις ενα νεο προφιλ, γιατι κατι μου λεει οτι το υπαρχον σου εχει γινει... και να σκαναρεις με το malwarebytes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντου ένα reset http://mzl.la/MnSTZB

Λοιπον το reset πετυχε αλλα δεν μπορω να κανω καθε λιγο αυτη την δουλεια.Eπισης μου εβγαλε εναν φακελλο με τα παλια δεδομενα , προσθετα κλπ. Αυτον να τον ενσωματωσω στο φακελλο του mozilla (programm files) για να μην περναω ξανα τα προσθετα, τι γινετε.

 

 

@Sirios8e

Δοκιμασε να καθαρισεις την cache του ff: ctrl+shift+del και επιλεγεις αναλογα απο το παραθυρακι που θα εμφανιστει.

Το προβλημα με τη λαθος μορφοποιηση της σελιδας ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ απο εκει.

Το rtmp:// δεν ειναι url για τον browser. Ειναι διευθυνση καποιου stream και προοριζεται για καποιον player. Εντος του browser μπορει να δουλεψει μονο μεσω flash, δηλαδη το flash να παιξει το rtmp stream.

Τελος, δοκιμασε να κανεις ενα νεο προφιλ, γιατι κατι μου λεει οτι το υπαρχον σου εχει γινει... και να σκαναρεις με το malwarebytes.

 

 

Την cache την καθαριζω με το ccleaner. Oσο για malware με το pctools δεν μου βρηκε τιποτα, θα κανω και μια με το  malwarebytes και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το reset πετυχε αλλα δεν μπορω να κανω καθε λιγο αυτη την δουλεια.Eπισης μου εβγαλε εναν φακελλο με τα παλια δεδομενα , προσθετα κλπ. Αυτον να τον ενσωματωσω στο φακελλο του mozilla (programm files) για να μην περναω ξανα τα προσθετα, τι γινετε.

 

 

 

 

Την cache την καθαριζω με το ccleaner. Oσο για malware με το pctools δεν μου βρηκε τιποτα, θα κανω και μια με το  malwarebytes και βλεπουμε.

Τον κρατάς αν θέλεις ως backup αλλιώς τον διαγράφεις. Τα addons θα τα ξανα εγκαταστήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου παίζει βίντεο στο youtube....ο IE παίζει κανονικά....

τι πρόβλημα παίζει ξέρουμε;

βεβαιώσου ότι ο flash player είναι ενημερωμένος https://www.mozilla.org/en-US/plugincheck/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαιώσου ότι ο flash player είναι ενημερωμένος https://www.mozilla.org/en-US/plugincheck/

έχω βάλει το τελευταίο, δεν μου τον βγάζει στα πρόσθετα/επεκτάσεις ούτε πρόσθετα/λειτουργίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου παίζει βίντεο στο youtube....ο IE παίζει κανονικά....

τι πρόβλημα παίζει ξέρουμε;

 

 

βεβαιώσου ότι ο flash player είναι ενημερωμένος https://www.mozilla.org/en-US/plugincheck/

 

 

έχω βάλει το τελευταίο, δεν μου τον βγάζει στα πρόσθετα/επεκτάσεις ούτε πρόσθετα/λειτουργίες

 

 

ποιον εχεις βαλε; για τον firefox, αυτον εδω βαζεις:

http://download.macromedia.com/get/flashplayer/current/licensing/win/install_flash_player_11_plugin.exe

 

Δεν είναι θέμα flashplayer τελικά. Μπήκα Users/AppData/Roaming και τον φάκελο mozilla του άλλαξα όνομα σε old_mozilla και έφτιαξα καινούργιο φάκελο mozilla. Έτσι ανοίγοντας το mozilla πλέον (χωρίς ρυθμίσεις/σελιδοδείκτες/κωδικούς/πρόσθετα) παίζει κανονικά βίντεο στο youtube.

 

Ποιο παίζει να είναι το πρόβλημα λοιπόν στο άλλο;

Έχω κάνει εκκαθάριση όλων πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αυτή την "αόρατη" διαφήμιση, υπάρχει τρόπος να την αφαιρέσουμε, εκτός από το Addblock Plus που έχω βάλει στον Firefox?

Αρχίζει και μου τη δίνει...

 

61282973.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...