Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω ότι έχει μεγάλη επιτυχία η 19.0.2 μέχρι στιγμής.

Κάνε update να δεις καλό, που λένε!

 

 

η 19.0.2 ειναι μια χαρα. την χρησιμοποιω σε 5 προφιλ χωρις κανενα προβλημα. το ιδιο ισχυει και με την Nιghtly 23.

εσυ μεινε στην απαρχαιωμενη, μη υποστηριζομενη, γεματη security και privacy bugs, 3.2.3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά τωρα τελευταία εχουν εμφανιστεί 2 σελίδες στον FF μου που εχουν αρχίσει να ειναι αρκετά επίμονες,ο FF είναι ο 19,0,2,Win 7 64bit τα site είναι:

http://www.purchasereviews.net/donate.php

http://new.livejasmin.com/en/chat/random

εγκατέστησα και το AdBlockPlus και προσθεσα και τα δυο στα custom filters,το 1ο σαν να μην εμφανισεται πλεον,αλλά το 2ο εχει βγει 3 φορες σημερα,και δεν μπαινω σε ιδιαιτερα πονηρα site αν μετραει κ αυτό..
 

Τωρα κατι που εχω παρατηρήσει ειναι οτι βρισκομαι σε μια σελίδα και εαν πάμε τον δεικτη πάνω σε εναν σύνδεσμο που ανοίγει μια άλλη σελίδα πριν κάνουμε κλικ ο FF εμφανίζει κάτω αριστερά την διεύθυνση της πριν την ανοίξουμε.


Ήμουν στο http://nightly.mozilla.org/ και πατώντας να δω τα Features να σου παλι η Jasmin...,αλλά παρατήρησα οτι πριν πατήσω το κουμπί κατω αριστερά έγραφε http://www.purchasereviews.net/donate.php το πάτησα και πάνω στην διεύθυνση εγραψε εκεινο αλλά αλλαξε κατεθειαν σε http://new.livejasmin.com/en/chat/random .

 

Πήγα πάλι πίσω στο http://nightly.mozilla.org/ και επιβεβαίωσα αυτο που ειπα,μετα εκανα ανανέωση την σελίδα και μετα η σελιδα που ανακατεύθυνε ήταν η σωστή .

 

Ξέρετε τι παίζει με αυτές τις σελίδες και γιατι εμφανίζονται τόσο συχνά?

Οποιεσδήποτε συμβουλές καλοδεχούμενες!
Μου φαίνεται οτι έχει χαλάσει λίγο ο FF πια και εγω πάντα έλεγα οτι ειναι ο ασφαλέστερος Broswer :unsure: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι έχεις τρέξει και σου πέρασε ..μαμούνια :ph34r: :)

Κατ'αρχήν: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free/
Και στη συνέχεια κοίτα στα addons του ff αν δεις τιποτε toolbars που έχει περάσει, ή ακόμα καλύτερα, κάνε ένα reset το προφιλ σου:

about:support ---> Reset Firefox (πάνω δεξιά)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετρεξα το Spybot(ξετρύπωσε 2 καταχωρήσεις) και το Nod32 σε Safe Mode και μάλλον δεν βρήκε τίποτα έκανε σκανάρισμα και εκλεισε.

 

Toolbars δεν έχω κανένα.

 

1.To Malwarebytes Anti-Malware Free κάνει καλύτερη "δουλειά" απο το Spybot ?

 

2.To Reset θα σβήσει τα πάντα (κωδικούς,σελιδοδείκτες...)?

Γιατί εάν ναι τότε καλύτερα να κάνω ενα clean install απο την αρχή,κάτι που το χω σαν τελευταία λύση.

 

3.Το bug που λες έχει να κάνει με τον broswer ή με το συστημα γενικά.... ?

 

Θα δοκιμάσω και τον Nightly να δω τι λέει.
Την Jasmin την ξανάβγαλε πάλι μια φορά μετά απο τα παραπάνω ενω ήμουν στο φόρουμ :wacko:  :angry: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.To Reset θα σβήσει τα πάντα (κωδικούς,σελιδοδείκτες...)?

Γιατί εάν ναι τότε καλύτερα να κάνω ενα clean install απο την αρχή,κάτι που το χω σαν τελευταία λύση.

 

για να μην τα χανεις ποτε αυτα θα σου προτεινα δυο addon. Το LatsPass για τους κωδικους και το Xmark για τους σελιδοδεικτες.

Δημιουργεις λογαριασμο και αποθηκευονταο ολα στην σελιδα τους, οποτε και να μην εισαι στον υπολογιστη σου, με ενα απλο Login στο site τους, βλεπεις οποιο σελιδοδεικτη ή password θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετρεξα το Spybot(ξετρύπωσε 2 καταχωρήσεις) και το Nod32 σε Safe Mode και μάλλον δεν βρήκε τίποτα έκανε σκανάρισμα και εκλεισε.

 

Toolbars δεν έχω κανένα.

 

1.To Malwarebytes Anti-Malware Free κάνει καλύτερη "δουλειά" απο το Spybot ?

 

2.To Reset θα σβήσει τα πάντα (κωδικούς,σελιδοδείκτες...)?

Γιατί εάν ναι τότε καλύτερα να κάνω ενα clean install απο την αρχή,κάτι που το χω σαν τελευταία λύση.

 

3.Το bug που λες έχει να κάνει με τον broswer ή με το συστημα γενικά.... ?

 

Θα δοκιμάσω και τον Nightly να δω τι λέει.

Την Jasmin την ξανάβγαλε πάλι μια φορά μετά απο τα παραπάνω ενω ήμουν στο φόρουμ :wacko:  :angry: .

 

Το spybot είναι παλιό και επιπλέον δεν πιάνει rootkits . Τρέξε το malwarebytes να είσαι σιγουρος και βγάλτο στη συνέχεια αν δεν θέλεις. Ομως τo πρόβλημα έτσι όπως το περιγράφεις είναι στο προφίλ σου, είτε κάνεις clean install είτε όχι, το προφίλ θα παραμείνει ως έχει. Μπορείς να κρατήσεις αντίγραφο (zip/rar ή απλό copy) όλου του profile folder σου, στο about:support έχει κουμπάκι [show Folder]. Φρόντισε μονο να κλείσεις τον ff όσο διαρκεί η κόπια γιατί διαφορετικά δεν θα πάρεις σωστό αντίγραφο. Μπορείς να κρατήσεις αντίγραφο των δεδομένων σου και με το FEBE (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/febe/?src=search).

 

Εγώ θα έκανα τα εξης:

1. Malwarebytes!  Σιγουρεύομαι οτι δεν έχω φάει trojan/rootkit/διαόλια/τριβόλια..

2. Start-->Run--->Firefox -p και φτιάξε καινούργιο καθαρό προφίλ "test" για παράδειγμα. Δοκίμασε μ'αυτό. Δουλεύει;

3. Τώρα με το δικό σου προφίλ: Firefox--->Help--->Restart with addons disabled. Δουλεύει; Αν ναι, έχει πρόβλημα κάποιο/κάποια addons που έχεις περάσει.

4. Αποθήκευση προφιλ και reset account. Με το reset account δεν σβήνονται τα εξής:

All of your Firefox settings and personal information is stored in your profile folder. The reset feature works by creating a new profile folder for you while saving your:

 

    Bookmarks

    Browsing history

    Passwords

    Cookies

    Web form auto-fill information

 

5. Και τέλος... clean install.

btw, η Nightly δεν θα σε βοηθήσει κάπου σ'αυτό το πρόβλημα.. ;)

 

UPDATE: Μήπως έχεις περάσει αυτό το addon?

Youtube Mp3 Downloader 2.1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το spybot είναι παλιό και επιπλέον δεν πιάνει rootkits . Τρέξε το malwarebytes να είσαι σιγουρος και βγάλτο στη συνέχεια αν δεν θέλεις. Ομως τo πρόβλημα έτσι όπως το περιγράφεις είναι στο προφίλ σου, είτε κάνεις clean install είτε όχι, το προφίλ θα παραμείνει ως έχει. Μπορείς να κρατήσεις αντίγραφο (zip/rar ή απλό copy) όλου του profile folder σου, στο about:support έχει κουμπάκι [show Folder]. Φρόντισε μονο να κλείσεις τον ff όσο διαρκεί η κόπια γιατί διαφορετικά δεν θα πάρεις σωστό αντίγραφο. Μπορείς να κρατήσεις αντίγραφο των δεδομένων σου και με το FEBE (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/febe/?src=search).

 

Εγώ θα έκανα τα εξης:

1. Malwarebytes!  Σιγουρεύομαι οτι δεν έχω φάει trojan/rootkit/διαόλια/τριβόλια..

2. Start-->Run--->Firefox -p και φτιάξε καινούργιο καθαρό προφίλ "test" για παράδειγμα. Δοκίμασε μ'αυτό. Δουλεύει;

3. Τώρα με το δικό σου προφίλ: Firefox--->Help--->Restart with addons disabled. Δουλεύει; Αν ναι, έχει πρόβλημα κάποιο/κάποια addons που έχεις περάσει.

4. Αποθήκευση προφιλ και reset account. Με το reset account δεν σβήνονται τα εξής:

 

5. Και τέλος... clean install.

btw, η Nightly δεν θα σε βοηθήσει κάπου σ'αυτό το πρόβλημα.. ;)

 

UPDATE: Μήπως έχεις περάσει αυτό το addon?

Youtube Mp3 Downloader 2.1

Pigeon σε ευχαριστω πολύ !

Αυτό το Youtube Mp3 Downloader 2.1  το ειχα, και πριν λιγα λεπτά βρηκα ενα άρθρο που έλεγε οτι αυτο ειναι υπεύθυνο και μάλλον χτυπήσαμε διάνα !

Θα κατεβάσω και το προγραμματακι που ανέφερες νωρίτερα για να ειμαι up to date :D

Ευχαριστώ πολύ Guys :shifty: .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tis τελευταιες ημερες παρατηρω κατι (περιεργο) στο mozilla. Mολις ανοιγω τον browser και παταω καποια διευθυνση πριν με βγαλει στην ιστοσελιδα που εχω επιλεξει παιρναει ενας κωδικος (screenshots) και μετα μου εμφανιζει to url της ιστοσελιδας. Αυτο γινετε μονο στο mozilla, αν μπω απο explorer  η yahoo δεν εμφανιζετε αυτος ο κωδικος και στο linux που μπηκα απο mozilla με εβγαζε κατευθειαν ιστοσελιδα. Αντι δηλ. να γραψει γινετε συνδεση περναει αυτος ο κωδικος και μετα με βγαζει στην ιστοσελιδα. Εκανα μια πληρη σαρωση με spyware doctor και με antimalware δεν βρηκα κατι το σπουδαιο (1 tracking cookies). Mπορειτε να μου πειτε αν υπαρχει καποιο προβλημα μηπως εχω αρπαξει κατι και με ανακατευθυνει μεσω αλλης ιστοσελιδας? Εχω την εντυπωση οτι αυτο δεν μου το εκανε παλαιοτερα. Ευχαριστω.

Στα screenshots δειχνει τον κωδικο που μεσολαβει πριν το url της επιλεγμενης ιστοσελιδας.

post-243715-0-22928600-1364847088_thumb.png

post-243715-0-47848400-1364847099_thumb.png

post-243715-0-90675500-1364848802_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tis τελευταιες ημερες παρατηρω κατι (περιεργο) στο mozilla. Mολις ανοιγω τον browser και παταω καποια διευθυνση πριν με βγαλει στην ιστοσελιδα που εχω επιλεξει παιρναει ενας κωδικος (screenshots) και μετα μου εμφανιζει to url της ιστοσελιδας. Αυτο γινετε μονο στο mozilla, αν μπω απο explorer  η yahoo δεν εμφανιζετε αυτος ο κωδικος και στο linux που μπηκα απο mozilla με εβγαζε κατευθειαν ιστοσελιδα. Αντι δηλ. να γραψει γινετε συνδεση περναει αυτος ο κωδικος και μετα με βγαζει στην ιστοσελιδα. Εκανα μια πληρη σαρωση με spyware doctor και με antimalware δεν βρηκα κατι το σπουδαιο (1 tracking cookies). Mπορειτε να μου πειτε αν υπαρχει καποιο προβλημα μηπως εχω αρπαξει κατι και με ανακατευθυνει μεσω αλλης ιστοσελιδας? Εχω την εντυπωση οτι αυτο δεν μου το εκανε παλαιοτερα. Ευχαριστω.

Στα screenshots δειχνει τον κωδικο που μεσολαβει πριν το url της επιλεγμενης ιστοσελιδας.

Αυτο το κανει και σε μενα, αλλα νομιζω οτι παντα το εκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το κανει και σε μενα, αλλα νομιζω οτι παντα το εκανε.

Kαλως, αλλα οταν kανω περιηγηση  απο linux με mozilla δεν το βλεπω αυτο. Iσως να μην υπαρχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sirios8e

Εχεις κολλησει κατι αρκετα χοντρο μαλλον, πχ rootkit. Κατεβασε αυτο και τρεξτο

http://support.kaspersky.com/5350

 

Αν παρολα αυτα στο κανει μονο οταν κανεις κλικ σε λινκ απο τις αναζητησεις στο google, τσεκαρε τι ακριβως εχεις στο about:config > keyword.url.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...