Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το μερίδιο αγοράς του iPhone στην Ευρώπη λόγω οικονομικής κρίσης


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την κυκλοφορία του iPhone 4S η Apple ενίσχυσε σε σημαντικό βαθμό το μερίδιό της στην αγορά των smartphones, όμως όχι σε όλες τις χώρες. Οι ευρωπαϊκές χώρες δεν έχουν την ίδια προτίμηση προς το iPhone με εξαίρεση τη Βρετανία.

 

Σε χώρες της Ευρώπης όπως η Γαλλία, η Γερμανία, η Ιταλία και η Ισπανία η κυκλοφορία του iPhone 4S δεν έχει σταματήσει τη μείωση του μεριδίου αγοράς του δημοφιλούς smartphone της Apple. Σε αυτές τις χώρες το λειτουργικό σύστημα Android της Google κυριαρχεί σύμφωνα με την εταιρεία Kantar, η οποία ειδικεύεται σε αναλύσεις της αγοράς. Ο κυριότερος λόγος φαίνεται να είναι η οικονομική κρίση που πλήττει τις χώρες αυτές και στρέφει τους καταναλωτές στην αγορά οικονομικότερων προτάσεων.

 

hero.jpg

 

Οι Ευρωπαίοι, και ειδικότερα οι χώρες του Ευρώ εμφανίζονται πιο διστακτικοί στην αγορά ενός ακριβού για τα δεδομένα τους iPhone, με τους οικονομολόγους να προβλέπουν κι άλλη περίοδο ύφεσης. Οι Android συσκευές των οποίων το μερίδιο αγοράς αυξήθηκε στις παραπάνω χώρες εις βάρος του μεριδίου του iPhone, κυκλοφορούν σε μεγαλύτερο εύρος συσκευών με κλιμακούμενες τιμές.

 

Το μερίδιο αγοράς του iPhone στην Αμερική έφτασε το 36% στο πιο πρόσφατο τρίμηνο, σε αντίθεση με το αντίστοιχο περσινό ποσοστό που άγγιζε το 25%. Στη Βρετανία σημειώθηκε επίσης αύξηση από 21% στο 31%. Στη Γερμανία όμως, το μερίδιο αγοράς του smartphone της Apple μειώθηκε από το 27% του μεριδίου του στο 22%. Απ’ ότι φαίνεται η συνέχιση κυκλοφορίας του iPhone 3GS σε μειωμένη τιμή από την Apple δεν ήταν αρκετή στο να πείσει τους καταναλωτές σε χώρες με τη ζώνη του Ευρώ να στραφούν σε αυτό.

 

Link.png Site: gigaom.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 246
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δε μου κάνει εντύπωση, με όλα αυτά δε δίνεις εύκολα 660€ για ένα κινητό.

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε και τι γίνεται με το Android βέβαια. Όχι στο σύνολό του όμως, όπως συνήθως το αντιμετωπίζουν, αλλά στο κομμάτι των high-end συσκευών που έχουν τιμές ίδιες ή συγκρίσιμες με του iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε που είχαν ανακοινώσει πως θα πουλούσαν το iPhone 4 σε χαμηλότερη τιμή από το 4S για να γίνει πιο προσιτό σε πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ λογικό,δεν ξερω όμως κατα πόσο είναι πλεον προτεραιότητα για την apple τέτοιου μεγέθους αγορές απο τη στιγμή που στο παιχνίδι έχει μπει δυνατά και η Κίνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι ψώνιο να αγοράζεις ένα κινητό με εξαιρετικό design και σταθερότατο software σε άψογη συνεργασία με το hardware..

 

Δηλαδή εγώ που αγοράζω ας πούμε ένα κινητό 600€ (550€ σφραγισμένο 4S 16gb βρίσκεις πανεύκολα από ιδιώτη) και την επόμενη χρονιά το πουλήσω 400€ κατ'ελάχιστη τιμή και πάρω πάλι με 550 το νεότερο μοντέλο χάνω 150€ το χρόνο..

 

 

Δηλαδή τα android που τώρα τα παίρνεις στα 400-450€ και σε ένα χρόνο πέφτουν στα 200 το maximum είναι καλύτερα ε;;Θα μου πείτε τώρα ότι δεν αλλάζετε κάθε χρόνο κινητό,αλλά και πάλι μεταπωλητικά το ίδιο θα βγει με πάνω από 300-350€ ζημία στα 2 χρόνια για μια αλλαγή κινητού..

 

Οι τιμές είναι ενδεικτικές αλλά αντικατοπτρίζουν τις μεταπωλητικές αξίες και χωρίς φυσικά να λάβω υπόψη τις υπερεπιδοτήσεις που δίνουν οι εταιρίες προκειμένου να προμηθευτείς από αυτούς iPhone..Συγκεκριμένα,έδωσα πέρυσι 160€ και πήρα iPhone 4 16gb τον Οκτώβριο και με ένα χρόνο δεσμευτικό συμβόλαιο..

 

Σήμερα,έχοντας το σε εξαιρετική κατάσταση και κομπλέ το δίνω άνετα σα ζεστό καρβέλι 400€ τουλάχιστον με δώρο θήκη..

 

Κλείνοντας και ελπιζω να μη σας κούρασα,ας πάψει πια αυτό το αντι-iphone στυλάκι μερικών,γιατί από προσωπική μου εμπειρία είδα άτoμα που τα έκραζαν τώρα να είναι περισσότερο κολλημένοι απο μένα με το iOS..Δεν είμαι fan-boy καμιάς εταιρείας,απλά το iPhone με καλύπτει σε heavy using και προς το παρόν δε σκέφτομαι να μεταβώ σε android,ούτε φυσικά το αποκλείω στο μέλλον μιας και με το ICS αρχίζει και ξεφεύγει επιτέλους από το beta testing και αναδύει ορισμένα ελκυστικά χαρακτηριστικά..

 

Αυτά και καλές γιορτές σε όλους:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι μπορείς και τα πουλάς τότε δεν χάνεις κάτι, είναι αλήθεια.

Είναι όμως επίσης αλήθεια ότι οι περισσότεροι που έχουν iphone το έχουν για games (ένα xbox κάνει 190ε αν άκουσα καλά την tv).

 

Το heavy-usage είναι διαφορετικό στον καθένα, αν απαντάς mails που αφορουν τους πελάτες σου τότε όλοι θα πάνε πάσο, αν παίζεις angry birds τοτε... δεν είναι heavy usage.

Επίσης (ενώ εξακολουθώ να συμφωνώ σε όσα έγραψες) όλοι μας ξέρουμε ότι πολλοί παίρνουν iphone για να έχουν iphone, και το μόνο που κάνουν είναι sms & calls, όχι όλοι, αλλά πολλοί!

 

Πάντως η εμφάνιση των ZTE, Huawei etc στην αγορά σίγουρα έχει ανατρέψει το σκηνικό. Αν το επόμενο Ideos X5 βγει με κόστος 99$ (δίολλου απίθανο) τα δεδομένα θα αλλάξουν και πάλι. Δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το αποτέλεσμα της έρευνας, μάλιστα μάλλον με χαροποιεί μιας και ενδέχεται η apple να ξανασκεφτεί τα (παράλογα κατ' εμε) κόστη της κάτι που θα οδηγήσει σε αντίστοιχες κινήσεις και τον ανταγωνισμό και ουτό καθ' εξής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι ψώνιο να αγοράζεις ένα κινητό με εξαιρετικό design και σταθερότατο software σε άψογη συνεργασία με το hardware..

 

Δηλαδή εγώ που αγοράζω ας πούμε ένα κινητό 600€ (550€ σφραγισμένο 4S 16gb βρίσκεις πανεύκολα από ιδιώτη) και την επόμενη χρονιά το πουλήσω 400€ κατ'ελάχιστη τιμή και πάρω πάλι με 550 το νεότερο μοντέλο χάνω 150€ το χρόνο..

 

 

Δηλαδή τα android που τώρα τα παίρνεις στα 400-450€ και σε ένα χρόνο πέφτουν στα 200 το maximum είναι καλύτερα ε;;Θα μου πείτε τώρα ότι δεν αλλάζετε κάθε χρόνο κινητό,αλλά και πάλι μεταπωλητικά το ίδιο θα βγει με πάνω από 300-350€ ζημία στα 2 χρόνια για μια αλλαγή κινητού..

 

Οι τιμές είναι ενδεικτικές αλλά αντικατοπτρίζουν τις μεταπωλητικές αξίες και χωρίς φυσικά να λάβω υπόψη τις υπερεπιδοτήσεις που δίνουν οι εταιρίες προκειμένου να προμηθευτείς από αυτούς iPhone..Συγκεκριμένα,έδωσα πέρυσι 160€ και πήρα iPhone 4 16gb τον Οκτώβριο και με ένα χρόνο δεσμευτικό συμβόλαιο..

 

Σήμερα,έχοντας το σε εξαιρετική κατάσταση και κομπλέ το δίνω άνετα σα ζεστό καρβέλι 400€ τουλάχιστον με δώρο θήκη..

 

Κλείνοντας και ελπιζω να μη σας κούρασα,ας πάψει πια αυτό το αντι-iphone στυλάκι μερικών,γιατί από προσωπική μου εμπειρία είδα άτoμα που τα έκραζαν τώρα να είναι περισσότερο κολλημένοι απο μένα με το iOS..Δεν είμαι fan-boy καμιάς εταιρείας,απλά το iPhone με καλύπτει σε heavy using και προς το παρόν δε σκέφτομαι να μεταβώ σε android,ούτε φυσικά το αποκλείω στο μέλλον μιας και με το ICS αρχίζει και ξεφεύγει επιτέλους από το beta testing και αναδύει ορισμένα ελκυστικά χαρακτηριστικά..

 

Αυτά και καλές γιορτές σε όλους:)

 

πες τα άνθρωπε μου κάθε φορά που αναφέρεται το όνομα apple πέφτουν οι όλοι σαν τα κοράκια να κράξουν χαχα έλεος και όχι δεν έχω iphone αλλα htc wildfire απλά έχει καταντήσει αηδία το θέμα κάθε φορά. Ο καθένας παίρνει ότι θέλει :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι ψώνιο να αγοράζεις ένα κινητό με εξαιρετικό design και σταθερότατο software σε άψογη συνεργασία με το hardware..

 

Δηλαδή εγώ που αγοράζω ας πούμε ένα κινητό 600€ (550€ σφραγισμένο 4S 16gb βρίσκεις πανεύκολα από ιδιώτη) και την επόμενη χρονιά το πουλήσω 400€ κατ'ελάχιστη τιμή και πάρω πάλι με 550 το νεότερο μοντέλο χάνω 150€ το χρόνο..

 

 

Δηλαδή τα android που τώρα τα παίρνεις στα 400-450€ και σε ένα χρόνο πέφτουν στα 200 το maximum είναι καλύτερα ε;;Θα μου πείτε τώρα ότι δεν αλλάζετε κάθε χρόνο κινητό,αλλά και πάλι μεταπωλητικά το ίδιο θα βγει με πάνω από 300-350€ ζημία στα 2 χρόνια για μια αλλαγή κινητού..

 

Οι τιμές είναι ενδεικτικές αλλά αντικατοπτρίζουν τις μεταπωλητικές αξίες και χωρίς φυσικά να λάβω υπόψη τις υπερεπιδοτήσεις που δίνουν οι εταιρίες προκειμένου να προμηθευτείς από αυτούς iPhone..Συγκεκριμένα,έδωσα πέρυσι 160€ και πήρα iPhone 4 16gb τον Οκτώβριο και με ένα χρόνο δεσμευτικό συμβόλαιο..

 

Σήμερα,έχοντας το σε εξαιρετική κατάσταση και κομπλέ το δίνω άνετα σα ζεστό καρβέλι 400€ τουλάχιστον με δώρο θήκη..

 

Κλείνοντας και ελπιζω να μη σας κούρασα,ας πάψει πια αυτό το αντι-iphone στυλάκι μερικών,γιατί από προσωπική μου εμπειρία είδα άτoμα που τα έκραζαν τώρα να είναι περισσότερο κολλημένοι απο μένα με το iOS..Δεν είμαι fan-boy καμιάς εταιρείας,απλά το iPhone με καλύπτει σε heavy using και προς το παρόν δε σκέφτομαι να μεταβώ σε android,ούτε φυσικά το αποκλείω στο μέλλον μιας και με το ICS αρχίζει και ξεφεύγει επιτέλους από το beta testing και αναδύει ορισμένα ελκυστικά χαρακτηριστικά..

 

Αυτά και καλές γιορτές σε όλους:)

 

Εσύ φίλε μου και 10 πορωμένοι από τα forum καλά κάνετε και το παίρνετε. Γνωρίζεται τι αγοράζεται και πως να το χρησιμοποιήσετε. Το 90% των αγοραστών Iphone δεν έχουν πετρέλαιο στο σπίτι και όμως το παίρνουν γιατί είναι must και μετράει (στο μικρό μυαλό τους) να το έχουν στο τραπέζι όταν πίνουν καφέ με τα λεφτά που ήταν να πληρώσουν τον λογαριασμό της ΔΕΗ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι μπορείς και τα πουλάς τότε δεν χάνεις κάτι, είναι αλήθεια.

Είναι όμως επίσης αλήθεια ότι οι περισσότεροι που έχουν iphone το έχουν για games (ένα xbox κάνει 190ε αν άκουσα καλά την tv).

 

Το heavy-usage είναι διαφορετικό στον καθένα, αν απαντάς mails που αφορουν τους πελάτες σου τότε όλοι θα πάνε πάσο, αν παίζεις angry birds τοτε... δεν είναι heavy usage.

Επίσης (ενώ εξακολουθώ να συμφωνώ σε όσα έγραψες) όλοι μας ξέρουμε ότι πολλοί παίρνουν iphone για να έχουν iphone, και το μόνο που κάνουν είναι sms & calls, όχι όλοι, αλλά πολλοί!

 

Πάντως η εμφάνιση των ZTE, Huawei etc στην αγορά σίγουρα έχει ανατρέψει το σκηνικό. Αν το επόμενο Ideos X5 βγει με κόστος 99$ (δίολλου απίθανο) τα δεδομένα θα αλλάξουν και πάλι. Δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το αποτέλεσμα της έρευνας, μάλιστα μάλλον με χαροποιεί μιας και ενδέχεται η apple να ξανασκεφτεί τα (παράλογα κατ' εμε) κόστη της κάτι που θα οδηγήσει σε αντίστοιχες κινήσεις και τον ανταγωνισμό και ουτό καθ' εξής!

Συμφωνώ απολύτως με όσα έγραψες,διότι το iPhone έχει πολλούς fan οι οποίοι μόνο για να παίρνουν τηλέφωνο το έχουν..Αδικώντας την μερίδα χρηστών (που ολοένα αυξάνεται κατά την ταπεινή μου άποψη) οι οποίοι βρίσκουν σε αυτό το κινητό που θα ήθελαν ια επαγγελματική/οικιακή/ψυχαγωγική χρήση..Μακάρι ο ανταγωνισμός να μας ωφελήσει όλους ένθεν-κακείθεν και να μπορούμε να έχουμε την αγαπημένη μας συσκευή χωρίς να ''ματώνει'' το πορτοφόλι μας σε τέτοιες δύσκολες οικονομικές εποχές..

 

 

 

 

Εσύ φίλε μου και 10 πορωμένοι από τα forum καλά κάνετε και το παίρνετε. Γνωρίζεται τι αγοράζεται και πως να το χρησιμοποιήσετε. Το 90% των αγοραστών Iphone δεν έχουν πετρέλαιο στο σπίτι και όμως το παίρνουν γιατί είναι must και μετράει (στο μικρό μυαλό τους) να το έχουν στο τραπέζι όταν πίνουν καφέ με τα λεφτά που ήταν να πληρώσουν τον λογαριασμό της ΔΕΗ...

 

Να διευρύνω λιγάκι τον ορίζοντα της συζήτησης και να σου πω ότι κάτι τέτοιο δε συμβαίνει με όλα τα αγαθά όπως αυτοκίνητα,σπίτια και λοιπά;

Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν κάτι για να ικανοποιήσουν το ψωνίστικό-αγοραστικό βίτσιο τους (που με χαλάει και μένα εξίσου πολύ) και τις επίπλαστες ανάγκες τους μη ξέροντας όχι απλά τι αγοράζουν αλλά και τι να το κάνουν..Και κρατάει και τις τιμές των συσκευών της υψηλές..

Σε σημείο που να παρακαλάμε η άλλη μερίδα να φύγουν από το iPhone και να μεταβούν σε άλλες συσκευές να ησυχάσουμε:P

 

BTW φίλε μου δεν είναι 10 οι πορωμένοι όπως λες..Αρκεί μια βόλτα στα forum που αναφέρεσαι και τα γνωρίζεις υποθέτω για να σε πείσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που με μισα λεφτα παιρνεις πλεον σχεδον ιδιων δυνατοτητων τηλεφωνο.. πιστευω υπερτιμημενο iphone, και γενικα υπερτιμημενη apple σε ολα της τα προϊοντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ φίλε μου και 10 πορωμένοι από τα forum καλά κάνετε και το παίρνετε. Γνωρίζεται τι αγοράζεται και πως να το χρησιμοποιήσετε. Το 90% των αγοραστών Iphone δεν έχουν πετρέλαιο στο σπίτι και όμως το παίρνουν γιατί είναι must και μετράει (στο μικρό μυαλό τους) να το έχουν στο τραπέζι όταν πίνουν καφέ με τα λεφτά που ήταν να πληρώσουν τον λογαριασμό της ΔΕΗ...

Το 90% των αγοραστών Galaxy S II έχουν πετρέλαιο σπίτι;

Τι έβγαλε η έρευνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90% των αγοραστών Galaxy S II έχουν πετρέλαιο σπίτι;

Τι έβγαλε η έρευνα;

Την έχουν rooted τη συσκευή και αντί για πετρέλαιο έχουν κλιματιστικό που λειτουργεί με αφρόλουτρο..(κακία αλλά δεν άντεξα..χεχεχε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί είναι ψώνιο να αγοράζεις ένα κινητό με εξαιρετικό design και σταθερότατο software σε άψογη συνεργασία με το hardware..

 

επειδη υπαρχουν συσκευες που προσφερουν τα ιδια σε πιο προσιτες τιμες.

επειδη η συγκεκριμενη μαρκα ειναι συνωνυμη του lifestyle.

επειδη η εταιρεια του κινητου,σε εχει κανει να πιστεψεις οτι η τεχνολογια και το innovation ξεκιναει και τελειωνει μονο με αυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...