Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το μερίδιο αγοράς του iPhone στην Ευρώπη λόγω οικονομικής κρίσης


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 246
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κλείνωντας θέλω να αναφέρω ότι η χειρότερη κλεψιά γίνεται στα macbook πραγματικά πρέπει να έχεις πολλά λεφτά για πέταμα για να πάρεις ένα macbook των 2000 ενω την ίδια στιγμή μπορείς να πάρεις laptop άλλης εταιρίας ίδιων ή καλύτερων επιδόσεων ίδιας ποιότητας, το τονίζω, ίδιας ποιότητας κατασκευής με τα μισά λεφτά!

εισαι σιγουρος οτι με τα μισα λ7 θα παρεις ιδια ποιοτητα?που και τι θα παρεις να παρω και εγω ενα?

δες αυτο να καταλαβεις τι ενοω ποιοτητα http://www.apple.com/gr/macbookpro/

δες το βιντεο

 

http://www.youtube.com/watch?v=sxbiIpXZfG8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σας πω μια πραγματική Ιστορία..

Έκανα σύνδεση Forthnet_Nova δεν είχα ιδέα από δορυφορικά η μόνη μου σχέση ήταν να βλέπω το πιάτο του γείτονα, αλλά γενικά τα χέρια μου πιάνουν..

Στο σχεδόν αντίο από το κατάστημα forthnet μου σκάνε το παραμύθι.. Θέλετε τεχνικό για την εγκατάσταση ? 70 ευρώ..

Εγώ κλασικός Ελληνας αντανακλαστικά κ μόνο χωρίς να το σκεφτώ είπα όχι θα το κάνω εγώ,,

Έρχομαι σπίτι, ήταν βραδάκι πλέον ανοίγω τα κουτιά 0 οδηγίες ένα σχεδιάγραμμα κακογραμμένο για τις βίδες και το πιάτο μόνο..

Τώρα ? Τι κάνουμε ? λέω internet εκεί θα τα βρω όλα.. Πράγματι βρίσκω τα βασικά, συνδέσεις, αλλά ανακαλύπτω ότι χωρίς αυτό το εργαλείο που λέγεται πεδιομετρο Δεν....

Σκέφτομαι θα τα ετοιμάσω όλα και θα πάω να βρω έναν τεχνικό να μου το ρυθμίσει μόνο και όσο κοστίσει.. δεν έχω άλλη λύση μιας και το πεδιομετρο δεν είναι πολυμετρο να το πάρεις με 10 ευρώ.. Αυτή ήταν και η τελική μου σκέψη-απόφαση.

 

Ξαφνικά τρώω μια φλασια και λέω iPhone ! δεν μπορεί οι Αμερικάνοι να μην το έχουν το θέμα ..

Μπαίνω στο iTunes ψάχνω και πραγματικά βρίσκω το Sat Finder.. κόστος 1.59 ? Με αυτό ολοκλήρωσα επιτυχώς και με σήμα 85% την εγκατάσταση του πιάτου μου.. Με αυτό αν θέλω μπορώ αύριο χωρίς να έχω κανέναν ανάγκη να το στρέψω σε άλλον δορυφόρο.. Αυτό είναι ένα κομμάτι αυτού που λέγεται iPhone..

Τώρα αν με ρωτήσετε τι επεξεργαστή έχει,θα σας απαντήσω ότι έχει κατώτερο από Atom όπως και όλες οι tablettes που έχουν 500-700 ευρώ κάνουν το 1/4 από τις δουλειές που κάνει ένα netbook των 250 ευρώ..

 

Αυτή είναι η Αγορά .. Θέλεις ? παίρνεις.. κανείς δεν σ'αναγκαζει για τίποτα.. Τώρα γιατί εσένα σ'αρεσουν τα χόρτα και εμένα τα παϊδάκια ειναι το περι ορεξεως.. και είναι απόλυτα λάθος να λες το δικό μου είναι καλυτερο γιατί αποδεικνυεις ότι είσαι και εσύ ένα ψώνιο σαν αυτά που αγοράζουν το iPhone στα 1000 ευρώ κλειδωμένο μόλις κυκλοφορήσει η περιμένουν στην ούρα όλη νύχτα για να είναι οι πρώτοι.. απλά εσύ δεν μπορείς.

 

Υ.γ το iPhone της κοπελιάς μου (3Gs λευκό ) το πήρα από αγγελία σε κατάσταση καινούριου 200 ευρώ...

Oλη αυτη η ιστορια για να μας περιγραψεις πως πληρωσες 2ευρω για ενα application για να στοχευσεις το πιατο στο δορυφορο, ενω μπορεις καλιστα να το κανεις χωρις πεδιομετρο, απλα με τον αποκωδικοποιητη σου? Που στην τελικη τετοιο application υπαρχει και στο android (dishpointer) και το βρισκεις δωρεαν μεσω του θειου. Ουτε jailbreak ουτε ιστοριες για αγριους.

 

Και που στην πιο τελικη, δεν το χρειαζεσαι καν ουτε το application. Βλεπεις που κοιτανε τα αλλα πιατα στις ταρατσες και το γυρνας εκει κανοντας δοκιμες ποτε θα ερθει σημα.

 

YΓ. Μην μου πεις οτι με το application εκανες την ρυθμιση του πιατου. Με το application απλα προσανατολιστηκες προς τα που θα κοιτα το πιατο. Θελω να πω το 85% σημα που λες, ουδεμια σχεση εχει με το application, διοτι στις μικρορυθμισεις για το τελικο σημα, το μονο που γινεται να σε βοηθησει ειναι το πεδιομετρο.

ΥΓ2. Καμια σχεση ενα πεδιομετρο με ενα application που σου λεει οτι ο δορυφορος που θες "ειναι κατα κει μερια". Μη τα συγχεουμε ανευ λογου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 700 ευρώ φιλε μου που κανει όσο ένας μισθος τι αλλο να περιμενεις. Και που εισαι ακομα γιατι βλεπω το νεο ετος να πεφτουν οι πωλησεις λογω κρισης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλίμονο αν το 5% των χρηστών τέτοιων κινητών τα έχει πραγματικά ανάγκη, είτε είναι iphone είτε οποιαδήποτε άλλη μάρκα.

 

Είναι τόσο απαραίτητο να ελέγξει κάποιος τα email του και το facebook στο καφέ, στο λεωφορείο ή στο μπαρ; Τραγικά πράγματα. Βγαίνω έξω και οι μισοί παίζουν με τα κινητά τους για να περάσει η ώρα.

 

Με 650 ευρώ σήμερα αγοράζεις δυνατό υπολογιστή... παρόλα αυτά οι πιο πολλοί αγοράζουν πιο αδύναμες συσκευές με τα ίδια χρήματα.

Γνωρίζω άτομο που αγόρασε λαπτοπ πριν από κάνα χρόνο. Δεν το χρησιμοποίησε καθόλου γιατί δεν τον βόλευε και πήρε ipad. Τώρα έχει ένα διπύρηνο κινητό και βλέπει εκεί τα email του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλη αυτη η ιστορια για να μας περιγραψεις πως πληρωσες 2ευρω για ενα application για να στοχευσεις το πιατο στο δορυφορο, ενω μπορεις καλιστα να το κανεις χωρις πεδιομετρο, απλα με τον αποκωδικοποιητη σου? Που στην τελικη τετοιο application υπαρχει και στο android (dishpointer) και το βρισκεις δωρεαν μεσω του θειου. Ουτε jailbreak ουτε ιστοριες για αγριους.

 

 

 

ναι το jailbreak ειναι ιστορια για αγριους!

που μεχρι λιγο καιρο το εκανες χωρις καν συνδεση στο Pc!

τι αλλο θα βρει ο κοσμος για να την πει στην apple!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σιγουρος οτι με τα μισα λ7 θα παρεις ιδια ποιοτητα?που και τι θα παρεις να παρω και εγω ενα?

δες αυτο να καταλαβεις τι ενοω ποιοτητα http://www.apple.com/gr/macbookpro/

δες το βιντεο

 

 

Τρίχες κατσαρές είναι το βιντεάκι φίλε μου. Δηλαδή οι άλλοι κατασκευαστές τα παράγουν σε κάνα ημιυπόγειο με τεσκούρια και πριόνια και με πρώτη ύλη ξύλο και χαρτί?

Εκεί ποντάρει η apple και πλέον να είσαι βέβαιος οτι δεν τίθεται θέμα ποιότητας.

Αν θες όμως να το δούμε διαφορετικά, αν υποθέσουμε ότι ειναι ποιοτηκότερο ένα apple ΔΕΝ είναι και τόσο λογικό να πληρώσω διπλή τιμή για να το αποκτύσω.

 

Επίσης θέλω να αναφέρω ότι το macbook που μου είχαν φέρει από Αγγλία μέσα σε ένα χρόνο έλιωσε το πλαστικό από κάτω, έχει γίνει να μην πω σαν τι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το καταλάβει αυτό το μήνυμα η Apple και ρίξει τις τιμές σε όλα της τα προϊόντα σίγουρα θα αντικαταστήσει τα PC και σε κάθε σπίτι θα υπάρχει ένα κομψό σε σχεδιασμό Mac.. και λέγοντας να ρίξει τις τιμές εννοώ να πάει το macbook στα 500-600 ευρώ κι όχι 1500 που είναι τώρα!!!

 

Τώρα για το iPhone πιστεύω ότι θα πρέπει να το σκεφτεί πολύ καλά και να αρχίσει να ακούει τον καταναλωτή κι όχι να παίζει παιχνίδια όπως π.χ. να μη μεγαλώνει τις διαστάσεις της οθόνης μην τυχόν κόψει πωλήσεις από το iPad (κατά τη γνώμη μου αν πάει το iPhone στις 4-5" δεν θα χρειάζεσαι το iPad των 9,7" για να κάνεις ακριβώς τα ίδια πράγματα)...

 

Ακούει η Apple;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το jailbreak ειναι ιστορια για αγριους!

που μεχρι λιγο καιρο το εκανες χωρις καν συνδεση στο Pc!

τι αλλο θα βρει ο κοσμος για να την πει στην apple!

Ιστορια για αγριους το λεω διοτι η γκομενα η ο μη εξοικοιωμενος με την τεχνολογια δεν εχει ιδεα πως και που και γιατι να κανει jailbreak. Οι μισοι απο αυτους και να θελουν να κανουν jailbreak, θα το παρατησουν λογω εγγυησης. Οι αλλοι μισοι θα πουν "που να μπλεκω τωρα" και θα πληρωσουν 1.79 ευρω για το application οπως ο φιλος.

 

Στο android ειναι τοσο δυσκολο να περασεις μια εφαρμογη σπασμενη η μη, οσο να κανεις download ενα game patch. Και για την εγγυηση μαντεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ήρθε η ώρα του ποπ-κορν νομίζω; :rolleyes:

 

Ο ένας να λέει ότι το iPhone μετράει επειδή είχε μια εφαρμογή που τον βοήθησε να κάνει κάτι που μπορούσε να το κάνει και χωρίς αυτήν, ο άλλος να λέει ότι το Android μετράει επειδή μπορείς πιο εύκολα να κλέψεις την εφαρμογή που δε χρειάζεσαι.

 

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 700 ευρώ φιλε μου που κανει όσο ένας μισθος τι αλλο να περιμενεις. Και που εισαι ακομα γιατι βλεπω το νεο ετος να πεφτουν οι πωλησεις λογω κρισης...

 

ακριβως.... πες τα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ξεχάσει να αναφέρω την άλλη κενοτομία :confused: της apple.

Είναι απλά παράλογο να βγαίνει το iphone σε διαφορετικές εκδόσεις οι οποίες η μόνη τους διαφορά είναι η χωριτικότητα 16gb , 32gb, 64gb και με διαφορά 100 ευρώ πάνω η κάθεμία από την προηγούμενη.Heloooooo έχουν ανακαλυφθεί οι κάρτες μνήμης.

Πραγματικά είναι το ανέκδοτο της δεκαετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ήρθε η ώρα του ποπ-κορν νομίζω; :rolleyes:

 

Ο ένας να λέει ότι το iPhone μετράει επειδή είχε μια εφαρμογή που τον βοήθησε να κάνει κάτι που μπορούσε να το κάνει και χωρίς αυτήν, ο άλλος να λέει ότι το Android μετράει επειδή μπορείς πιο εύκολα να κλέψεις την εφαρμογή που δε χρειάζεσαι.

 

:mrgreen:

 

 

Το τι εφαρμογη χρειαζεται ο καθενας νομιζω ειναι δικο του θεμα.

Απο κει και περα, εσυ δεν επικαλεστηκες προηγουμενως το τι αφορα τον μεσο χρηστη στην χρηση ενος κινητου και τι οχι?

Πως σου φαινεται περιεργη λοιπον, η συζητηση του πως αποκτας προσβαση στο θειο? Αφορα κι αυτο το 1% των χρηστων?

Ειναι απλο λοιπον. Οποιος θελει να μην πληρωνει εφαρμογες εχει την επιλογη να το κανει και στα 2 τηλεφωνα, απλα στο iphone χανει την εγγυηση και ειναι διαδικασια που θελει λιγο ψαξιμο (πχ αν εσυ δεσποινις που με διαβαζεις και ψαχνεις στο αλλο tab του google chrome ροζ case με σβαροφσκι στο ebay για το κινητο σου, ΔΕΝ μπορεις να κανεις jailbreak, ΑΣΤΟ).

Στο android εσυ με το ροζ case και τα σβαροφσκι, μπορεις να το κανεις τοσο ευκολα, οσο ευκολα κατεβαζες ενα patch για το sims λιγο παλιοτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνωντας θέλω να αναφέρω ότι η χειρότερη κλεψιά γίνεται στα macbook πραγματικά πρέπει να έχεις πολλά λεφτά για πέταμα για να πάρεις ένα macbook των 2000 ενω την ίδια στιγμή μπορείς να πάρεις laptop άλλης εταιρίας ίδιων ή καλύτερων επιδόσεων ίδιας ποιότητας, το τονίζω, ίδιας ποιότητας κατασκευής με τα μισά λεφτά!

Αν ειναι δυνατον με αυτα που ακουω.Οκ για το i-phone συμφωνω και εγω οτι ειναι υπερεκτιμημενο.Ομως για το macbook πρεπει να εισαι πραγματικα ανιδεος για να το λες και σιγουρα δν πρεπει να υπηρξες ποτε κατοχος του.Μπορω να σου πολλους λογους και θα ξεκινησω με τον πιο βασικο:1.Βρες μου apple (η αντιστοιχη μαρκα οσον αφορα την εγγυηση,οπως dell) που να προσφερει τα παρακατω σε τιμη 1000αρικου.Γιατι αν ειναι το αγοραζω αυριο και ας παρω και δανειο.

2.Βρες μου laptop σε αυτα τα λευτα με τοσο ποιοτικη οθονη παρα το tn-panel(εκτος τα κλασικα lenovo)

3.Αν εσυ θεωρεις το ιδιο ποιοτικη την κατασκευη ενος λαπτοπ με πλαστικο και το ιδιο με το να ειναι φτιαγμενο απο αλουμινιο,τοτε τι να σου πω.Διοτι την τελευταια φορα π ειδα αλουμινενια κατασκευη εκανε 2500 Ε.

4.Το trackpad της ειναι επισης απιθανο να το συναντησεις σε αλλο λαπτοπ

5.Το keyboard,τα ιδια

6.Το λογισμικο ειναι ενα επισης απο τα δυνατοτερα ατου των macbook

7..... και ο καταλογος συνεχιζεται απλα δν υπαρχει χρονος να τα γραψω.Σιγουρα εχουν και αυτα αρνητικα οπως το γεγονος υπαρξης μιας αυτονομης καρτας γραφικων τα ζεσταινει λιγο παραπανω λογω του αλουμινιου και του παχους.Αλλα τι να κανουμε πρεπει ορισμενα πραγματα να θυσιαστουν για χαρη του design(λεπτοτητα) και της ποιοτητας κατασκευης.Και τελος μην μπεις καν στον κοπο να μου απαντησεις αν δεν εχεις να μου δειξεις λαπτοπ με τα παραπανω η και καλυτερο στα 1000 Ε (η εστω στα 1300? :devil: ) γιατι τοτε θα ζητησωσ συγγνωμη δημοσια που σε αμφισβητησα και σε εκρινα αρνητικα.Και οχι δν ειμαι fan-boy γιατι πλεον δν εχω τιποτα apple εκτος απο ενα ipod touch που πηρα 30Ε σφραγισμενο πριν 2 χρονια.

 

Edit: + την αυτονομια ενος macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...