Προς το περιεχόμενο

Διακοπή συμβολαίου για ενοίκιο σπιτιού


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Μπορεί κάποιος, εάν γνωρίζει, να μου πει τι ενέργειες πρέπει να γίνουν όταν διακόπτεται ένα συμβόλαιο στην μέση για να είναι καλλυμένος και ο ενοικιαστής αλλά και ο σπτιτονοικοκύρης;

 

[...]

Υπογράφεται ένα Ιδιωτικό Συμφωνητικό Συναινετικής Λύσης Μίσθωσης ανάμεσα στον ιδιοκτήτη και στον ενοικιαστή και είναι αμφότεροι καλυμμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 χρόνο αργότερα...

Υπογράφεται ένα Ιδιωτικό Συμφωνητικό Συναινετικής Λύσης Μίσθωσης ανάμεσα στον ιδιοκτήτη και στον ενοικιαστή και είναι αμφότεροι καλυμμένοι.

 

είναι τόσο απλό δηλαδή??? απλά υπογράφουν και οι δύο μεριές ένα συμφωνητικό χωρίς να μπλέξει δικηγόρος ή εφορία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα ρε παιδια να ρωτησω και εγω κατι???? εχω νοικιασει ενα σπιτι εδω και 4 μηνες και συμβαινει το εξης...

 

Ο ιδιοκτητης ενω εχουμε συμφωνησει να παιρνει το ενοικιο καθε 18 του μηνα  και το παιρνει δεν τον εχω αργησει ποτε ερχεται απο την πρωτη του μηνα και μου απαιτει με πολυ ασχημο τροπο να του προκαταβαλω τα χρηματα  και δευτερον βγαζει τα κοινοχρητσα μονος του και μπορει να ερθει και 2 φορες το μηνα να ζητησει κοινοχρηστα με την δικαιολογια πως θα τα αφαιρεσει στα επομενα που ποτε δεν το κανει....

 

σημερα δεν αντεξα και εγινε χαμος ..... ερχεται καθημερινα και χτυπαει κουδουνια με πολυ ασχημο τροπο.... τωρα τον περιμενω παλι αυριο....

 

τι μπορω να κανω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον τίποτα εφόσον δεν καταλαβαίνει. Μπορείς να βγάλεις άκρη με βλαμμένους ? ΟΧΙ! είναι σαν να μιλάς σε ένα τοίχο.

 

Ή του εξηγείς πως έχει και καταλαβαίνει, ή διαφορετικά τον ενημερώνεις πως φευγεις (και το κάνεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε στο 2ο προσανατολιζομαι δεν συνενοητε και δεν θελει.... απο οτι καταλαβα ειμαι και ο μονος ενοικιαστην στην πολυκατοικια οποτε και δεν μπορω να ξερω αν το κανει συστημα αυτο.... το θεμα ειναι τι κανουμε με το συμβολαιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλησπερα ρε παιδια να ρωτησω και εγω κατι???? εχω νοικιασει ενα σπιτι εδω και 4 μηνες και συμβαινει το εξης...

 

Ο ιδιοκτητης ενω εχουμε συμφωνησει να παιρνει το ενοικιο καθε 18 του μηνα  και το παιρνει δεν τον εχω αργησει ποτε ερχεται απο την πρωτη του μηνα και μου απαιτει με πολυ ασχημο τροπο να του προκαταβαλω τα χρηματα  και δευτερον βγαζει τα κοινοχρητσα μονος του και μπορει να ερθει και 2 φορες το μηνα να ζητησει κοινοχρηστα με την δικαιολογια πως θα τα αφαιρεσει στα επομενα που ποτε δεν το κανει....

 

σημερα δεν αντεξα και εγινε χαμος ..... ερχεται καθημερινα και χτυπαει κουδουνια με πολυ ασχημο τροπο.... τωρα τον περιμενω παλι αυριο....

 

τι μπορω να κανω???

 

Δύο κρίσιμες ερωτήσεις: 1. Η καταβολή του ενοικίου κάθε 18η ημέρα έχει συμφωνηθεί γραπτά ή στο προφορικό; και 2. Πόσο θέλεις να το τραβήξεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγραφεται στο συμβολαιο, και βεβαια σε καμια περιπτωση δεν αναγραφεται πως εγω θα προεξοφλω κοινοχρηστα 2 μηνων και θα αφερουνται μετα και χωρις καμια αποδειξη... το εκανα απο καλη διαθεση και για να μη τσακωθω αλλα ως εδω οι εποχες ειναι δυσκολες ειδικα για κατι τετοιους τυπους!! δεν με ενδιαφερει να το τραβηξω να φυγω σαφως περνοντας πισω την εγγυηση που εδωσα τουλαχιστον αν ηθελα να το τραβηξω θα του ζηταγα να μπυ πληρωσει και την μετακομιση για αθετηση συμβολαιου... αλλα δε εχω ουτε ορεξη για δικαστηρια ουτε την τσεπη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Και φτασαμε στα σημερινα... ενω συμφωνησαμε πως θα φυγω μπηκα στην διαδικασια βρηκα σπιτι μετακομισα πηγα να του παραδωσω το διαμερισμα στο οποιο επισκευασα και την παραμικρι τρυπα απο καρφι που ειχα ανοιξει και μπηκα σε εξοδα να το βαψω οπως μου υπεδειξε και ενω μου χε πει με τηνπαραδωση θα υπογραψουμε χαρτι πως δεν εχει καμια απαιτησησ παο εμενα σμερα μου ανακοινωσε πως θα προχωρισει σε αγωγη γιατι σπαω το συμβολαιο...... τωρα τι κανουμε???



Επισης αυτολεξη εθεσε το εξης ερωτημα..."ποσα εισαι διατεθημενος να μου δωσεις για να μη σε παω δικαστηριο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρίτο το μακρύτερο πες του.

Πες του ότι δεν έχεις τίποτα στο όνομά σου και ας πάει να πληρώνει δικηγόρους και δικαστήρια, καλό θα σου κάνουν διακοπές στη στενή για ένα διάστημα, αλλά αυτός θα πάρει τ'@ρχίδι@ σου.

 

Επίσης ρώτα τον πόσα είναι διατεθειμένος να σε πληρώσει για να μην τον κάνεις τόπι στο ξύλο και αυτόν και την οικογένειά του.

 

Άντε με τον κάθε μαλάκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδια καλησπερα!

 

Οταν ειχα νοικιασει το σπιτι μου ειχα κανει ηλεκτρονικη αποδοχη μισθωσης στο taxisnet...ξερει κανεις πως αναιρειται αυτο τωρα που αφησα το σπιτι;;;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εληξε το συμφωνητικο με τον ενοικιαστη στον οποιο νοικιαζω ενα σπιτι,χρειαζεται να το δηλωσω ηλεκτρονικα νεο συμβολαιο η μπορει να μεινει χωρις να κανουμε νεο συμβολαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εληξε το συμφωνητικο με τον ενοικιαστη στον οποιο νοικιαζω ενα σπιτι,χρειαζεται να το δηλωσω ηλεκτρονικα νεο συμβολαιο η μπορει να μεινει χωρις να κανουμε νεο συμβολαιο;

 

Σιωπηλή παράταση μίσθωσης, τροπή της σε αορίστου διάρκειας πλέον. Όχι, δεν χρειάζεται κάποια ενέργεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...