Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

     Χρειάζομαι τη βοήθεια κάποιου γνώστη του θέματος (και εννοώ τον graphist83)...λοιπόν εγω μένω στις κυκλάδες,στην Κύθνο και συγκεκρίμένα σε ενα χωριό που ονομάζεται Δρυοπίδα.Δυστυχώς το χωριό βρίσκεται μέσα σε γούβα με αποτέλεσμα τα μόνα κανάλια που έπιανε,η μέχρι τώρα,τηλεόρασή μου να είναι ουσιαστικά τα κρατικά και όσο για τα υπόλοιπα...απο λίγο έως καθόλου.Όταν το σήμα έγινε ψηφιακό αγόρασα ένα ψηφιακό δέκτη και εκτός απο τα κρατικά έπιανα και τον ALPHA και το ΣΚΑΙ.Η τηλεόραση ήταν παλιά και τώρα θα την αντικαταταστήσω με μια SAMSUNG νέας τεχνολογίας με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη και σκέπτομαι αφού θα μπώ στον τριπάκι της αλλαγής τηλεόρασης να αλλάξω και κεραία με την ελπίδα να βλέπω και τα υπόλοιπα κανάλια.Το ψηφιακό σήμα έρχεται απο την Σύρο.Τι κεραία θα μου προτείνατε;Να βάλω και ενισχυτή;Έχω δεί τη FRACARRO SIGMA 9HD θα με βοηθήσει ή θα πετάξω τα λεφτά μου και ό,τι έβλεπα θα βλέπω...

        Ευχαριστώ εκ των προτέρων...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 1 μήνα μετά...

καλημέρα σας κ Χριστός Ανέστη!

 

μετά από αλλαγή του κεντρικού ενισχυτή (συγκεκριμένα http://stokostos.gr/kentrikos-enisxitis-power-plus-master-10.htmlδιότι  ο προηγούμενος μετά από 4 χρόνια χρήσης κάτι δεν πήγαινε καλά και είχε πέσει αρκετά η ισχύ & ποιότητα σήματος στα κανάλια) στην πολυκατοικία (περιοχή Ελληνικό, κατεύθυνση κεραίας: Αίγινα) όλες οι συχνότητες έχουν ισχύ σήματος >90% και ποιότητα> 90% εκτός από το κανάλι 46 (Αnt1, Alpha) με ισχύ ~90% και ποιότητα από 5-50%, όταν φτάνει στο 5% (αρκετά συχνά) και κάτω αρχίζουν τα κοψίματα και το πιξέλιασμα..

 

καμία ιδέα κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MiDi_MiLiZ,

 

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, θα το δοκιμάσω άμεσα και θα σας πω..

 

 

μετά από σχεδόν μια εβδομάδα εφαρμογής του των οδηγιών του φίλου MiDi_MiLiZ όλα φαίνονται οκ χωρίς προβλήματα

 

να ΄σαι καλά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά να αναφέρω και εγώ το πρόβλημά μου μήπως με βοηθήσετε με κάποια λύση.

Περιοχή Χολαργός κοντά στον Υμητο.

Πολυκατοικία 10 διαμερίσματα, εγώ στον 1ο με κεντρική κεραία.

 

1 πρίζα tv για όλο το διαμέρισμα στο σαλόνι.

Τ στην πρίζα ώστε να δίνω σήμα στην τηλεόραση του σαλονιού ( lifeview mpeg decoder) και καλώδιο που τρέχει μέχρι την κρεβατοκάμαρα που υπάρχει μια Samsung με ενσωμετομένο αποκωδικοποιητή.

 

Η ποιότητα σήματος στην tv του σαλονιού ήτανε κάτω από 34% το πολύ για τα κανάλια (ANT1/alpha/m.tv), με αποτέλεσμα να έχει σπασίματα η εικόνα, pixeliasmata και να μη δείχνει και τίποτα.

μέχρι που άλλαξα καλώδιο και ανέβηκε στο 46% οπότε διορθώθηκε η κατάσταση.

Όταν άλλαξα όμως το καλώδιο στο σαλόνι το ίδιο πρόβλημα παρουσιάστηκε στην tv της κρεβατοκάμαρας (η οποία δεν εμφάνιζε πρόβλημα πριν την αλλαγή του καλωδιου)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει.

  1. Παίζει να φταίει η κεραία η κεντρική, η πρίζα (30+ χρόνια δεν έχει αλλαχθεί)
  2. Αν έπαιρνα ενισχυτή γραμμής θα διορθωνότανε η κατάσταση? (ποιόν??)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Σε μικρο χωριό που δεν υπάρχει ακομα ψηφιακό και το σημα χρειαζεται οπωσδήποτε ενισχυτη τι κεραία χρειαζόμαστε? Κατευθυντικη σιγουρα αλλα τι? Τριενα η καποια αλλη?

Για αναλογικό παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιπτωση που θα ερθει καποια στιγμη το σημα, δεν εχουμε θα εχουμε θεμα με αυτη την κεραια ετσι? εννοω δεν χρειαζεται να αγοραστει αλλη.

 

Η περιοχη για την οποια θελουμε την κεραια ειναι στο κοκκινο τετραγωνο. (Ποιο γκαντεμια δεν γινεται)

 

 

post-42276-0-48537000-1407476520_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μιά βοήθεια.θέλω να συνδέσω nova και στις υπόλοιπες tv του σπιτιού μέσω ομοαξονικού καλωδίου,ξέρω ότι θα δείχνει το ίδιο κανάλι.πως ακριβώς πάει η συνδεσμολογία;τώρα,από τον ενισχυτή της κεραίας έρχεται καλώδιο στο τροφοδοτικό του κ από κει μοιράζεται σε 3 tv.πως ακριβώς θα συνδέσω τον αποκωδικοποιητή;κάθε βοήθεια δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ειναι ιστου εφοσον εχει τροφοτικο κατω. Χλωμο να εχει εισοδο. Για βγαλε το μια φωτο.

Απο το RF out του δεκτη πας στην εισοδο του ενισχυτη (αν ειχε) η στην tv απευθειας. Δεν θα προτεινα να το σπλιταρεις και το ριξεις στο ιν του ενισχυτη καθως εχει πολυ ενισχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...