Προς το περιεχόμενο

Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το splitter έχει κάποιου είδους φίλτρα που απομονώνουν τα δύο καλώδια ώστε να μην επιστρέφει θόρυβος από το ένα στο άλλο; Εάν μέσα στο κουτάκι είναι και τα δύο καλώδια προσεκτικά συνδεδεμένα μαζί στις απολήξεις της κεραίας, υπάρχει κάποια επιβάρυνση στην ποιότητα του σήματος σε σχέση με τη χρήση ενός καλωδίου και μετέπειτα splitter;

 

Επειδή προφανώς η διακλάδωση πρέπει να είναι στεγανή, όταν θέλουμε να φεύγουν δύο ξεχωριστά καλώδια από το κουτάκι της κεραίας προς διαφορετικές κατευθύνσεις, πρέπει να τοποθετηθεί μέσα στο κουτάκι καλωδιάκι 5 εκατοστών που να καταλήγει σε splitter και τα δύο εξωτερικά καλώδια να συνδεθούν σε αυτό, ή σε τελική ανάλυση δεν υπάρχει νόημα να δυσκολεύεται η σύνδεση οπότε μπορεί να συνδεθούν και τα δύο καλώδια απευθείας στις απολήξεις της κεραίας;

 

Υ.Γ. Παλαιότερα που είχα συνδέσει δύο ξεχωριστά καλώδια παράλληλα μέσα σε κουτάκι κεραίας, δεν είχα κάποιο πρόβλημα σήματος στις δύο τηλεοράσεις στις οποίες κατέληγαν τα καλώδια, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι αυτή είναι ενδεδειγμένη συνδεσμολογία.

 

Στην θεση σου θα καταργούσα το κουτι εντελως. Νεο καλωδιο απο την κεραια με χρι ενα στεγανό σημείο οπου θα μπει ενας διακλάδωτης 1:2 με F. Απο τα δυο καλωδια θα συνεχίσουν οπως πανε και τωρα. Θα εχεις ιση διανομη και στις 2 με ελάχιστες δυνατές απώλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 516
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αιγιο εγω, δεν υπαρχει κανενα θεμα με yagi, πιανουν ολα καμπανα, υπαρχει καλυψη δηλαδη. Με εσωτερικη δεν εχω δοκιμασει για να σου δωσω feedback.

 

Οπως το λες ομως, δεν νομιζω να φταιει η κεραια σου που ειναι παλια. Ενα κομματι σιδερο ειναι με συγκεκριμενο μηκος, ειτε παλιο, ειτε καινουργιο την ιδια απολαβη εχει (εξαρταται και τον τυπο της κεραιας). Θα μπορουσες να δοκιμασεις την παλια κεραια στην τηλεοραση που λες οτι πιανει πιο πολλα καναλια. Υποθετω οτι παλι θα πιανει.

 

Το πιο πιθανο προβλημα δηλαδη, ειναι οτι στην τηλεοραση που εχεις πιο σοβαρο θεμα να παρεμβαλονται παραπανω εμποδια (τοιχοι) μεταξυ της κεραιας και του κεντρου εκπομπης. Γενικα για να πιασουν αξιοπρεπως οι εσωτερικες θελει πολυ ισχυρο σημα. Αθηνα εχω πιατο τον Υμηττο, δεν υπαρχει το παραμικρο εμποδιο μπροστα μου, κι ομως ενα δωματιο που δεν ειναι στην πλευρα του Υμητου πιανει digea με σπασιματα, με εσωτερικη κεραια, απλα επειδη παρεμβαλλονται τοιχοι. Υποψιν οτι οι κεραιες του Υμητου στελνουν μεγαλη ισχυ, μεγαλυτερη απο τα τοπικα κεντρα εκομπης. Αλλα και παλι.

 

τιπ: Τα στοιχεια της κεραιας τοποθετησε τα σε οριζοντια θεση και παραλληλα με το κεντρο εκπομπης, αν ξερεις ποιο ειναι αυτο (πιθανως Ξυλοκαστρο).

Είχες δικιο, οι τοίχοι ηταν τελικά, έκανα πείραμα να την σύρω μεχρι το χωλ και έπιασε τελικά ικανοποιητικά τα ψηφιακά

Βέβαια δεν μπορει να μείνει εκει οποτε...

 

Αλλα γενικά απο Κατσίκα Ιτέα που πιάνουμε τελικά με τις εσωτερικού χώρου πιάνουμε τα @@ μας, ετσι ειναι το ψηφιακό, η πιάνεις η δεν πιάνεις. Αν αποφασίσει η μάνα να βάλουμε εξωτερική με ενίσχυση κατι θα γίνει, με τις εσωτερικές απλα υπομονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Νοικίασα ένα σπίτι, υπήρχε ήδη μια κεραία, φαίνεται αρκετά παλιά είναι οι απλές κεραίες τύπου χελιδώνα. Η περιοχή είναι πεδιάδα δεν έχω οπτική επαφή με τον αναμεταδότη αφού λίγο πιο πέρα είναι ένα κτίριο. Το καλώδιο δεν είναι πολύ μακρύ αφού μένω στον τελευταίο όροφο ούτε παλιό. Έβαλα λοιπόν απλώς ένα καινούριο εξωτερικό ενισχυτή (όλοι στην περιοχή έχουν αφού το σήμα είναι ασθενές και δεν δείχνει κανάλια αλλιώς.) Η εικόνα δεν είναι άσχημη αλλά σε μερικά κανάλια κάνει χιόνια.

Δεν έχω πρόβλημα με είδωλα και παραμορφώσεις αλλά με χιόνια σε μερικά κανάλια. Οπότε σκέφτομαι απλώς να πάρω μια καινούρια κεραία βάσει αυτών τι είδους κεραία θα με συμβουλεύατε να πάρω; Την εγκατάσταση της κεραίας σκοπεύω να την κάνω μόνος μου οπότε δεν υπάρχουν πεδιόμετρα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα με είδωλα και παραμορφώσεις αλλά με χιόνια σε μερικά κανάλια. Οπότε σκέφτομαι απλώς να πάρω μια καινούρια κεραία βάσει αυτών τι είδους κεραία θα με συμβουλεύατε να πάρω; Την εγκατάσταση της κεραίας σκοπεύω να την κάνω μόνος μου οπότε δεν υπάρχουν πεδιόμετρα κλπ.

 

Χιόνια; Μιλάς για αναλογικό σήμα; Αν ναι, τότε μην κάνεις τίποτα, δεν αξίζει να μπεις σε έξοδα και σε κόπο, αφού σε λίγους μήνες θα ολοκληρωθεί η ψηφιακή μετάβαση και θα είσαι κομπλέ επειδή το ψηφιακό σήμα απαιτεί λιγότερη ισχύ για τέλεια ποιότητα λήψης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χιόνια; Μιλάς για αναλογικό σήμα; Αν ναι, τότε μην κάνεις τίποτα, δεν αξίζει να μπεις σε έξοδα και σε κόπο, αφού σε λίγους μήνες θα ολοκληρωθεί η ψηφιακή μετάβαση και θα είσαι κομπλέ επειδή το ψηφιακό σήμα απαιτεί λιγότερη ισχύ για τέλεια ποιότητα λήψης.

 

Ναι, αναλογικό, δεν έχει ακόμα ψηφιακό εδώ. Έχεις ένα δίκιο βέβαια.

Αλλά μια και η κεραία δεν είναι ούτως ή άλλως δικιά μου δεν θα με πείραζε να δώσω ένα μικρό ποσό για να έχω καλύτερη εικόνα.

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αναλογικό, δεν έχει ακόμα ψηφιακό εδώ. Έχεις ένα δίκιο βέβαια.

Αλλά μια και η κεραία δεν είναι ούτως ή άλλως δικιά μου δεν θα με πείραζε να δώσω ένα μικρό ποσό για να έχω καλύτερη εικόνα.

 

Είσαι σίγουρος ότι η υπάρχουσα κεραία είναι παλιά, ή απλώς έχει σκουριάσει και δίνει αυτή την εντύπωση; Έχω δει κεραίες που μετά από μόλις 5 χρόνια έκθεσης στις καιρικές συνθήκες, φαίνονται 20ετίας. Εάν δεν λείπουν στοιχεία από την κεραία, και δεν είναι στραβωμένη από χτυπήματα ή ανέμους, δεν νομίζω ότι αξίζει να την αλλάξεις. Σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις περισσότερα από 20-30 ευρώ για κεραία, εκτός και εάν βρίσκεσαι σε περιοχή με πολύ προβληματική λήψη σήματος. Η πολύ μεγάλη κεραία σε συνδυασμό με τον ενισχυτή θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα μπουκώματος στην ψηφιακή λήψη. Στη θέση σου, αφού έχεις ήδη άριστη λήψη σε κάποια αναλογικά κανάλια, θα περίμενα την ψηφιακή μετάβαση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι η υπάρχουσα κεραία είναι παλιά, ή απλώς έχει σκουριάσει και δίνει αυτή την εντύπωση; Έχω δει κεραίες που μετά από μόλις 5 χρόνια έκθεσης στις καιρικές συνθήκες, φαίνονται 20ετίας. 

 

Μπορεί να είναι και αυτό. Στραβωμένη κλπ δεν είναι, όταν σκουριάζει η κεραία και τα στοιχεία της αυτό δεν επηρεάζει και την ποιότητα του σήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα μενω στην νεα ερυθραια αττικης βλεπω προς υμηττο και παρνηθα.Πριν ενα μηνα χαλασε ο ενισχυτης σηματος και απο τοτε δεν εχουμε ουτε νοβα ουτε τηλεοραση.Αλλα λογω διακοπων κτλ το χα παραμελισει το θεμα

ο πατερας μου ειχε βαλει αυτον http://www.tecnica.gr/index.php?target=products&product_id=30553

απλα επειδη ο πατερας μου που ασχολιοταν με αυτα τα θεματα απεβιωσε πριν 2 μηνες και εγω δεν εχω ιδεα απ αυτα θα ηθελα τη βοηθεια σας ποιον ενισχυτη να διαλεξω.Ειχα παει σε ηλεκτρολογο αλλα μου ζητησε 120 ευρω που μου φανηκαν υπερβολικα

Χρειαζομαι ενισχυτη για 3οροφη πολυκατοικια μαζι με νοβα

αυτος εδω μου κανει η να κοιταξω για καποιον με μεγαλυτερο db ? 

http://www.e-shop.gr/hq-antamp4-4-way-antenna-amplifier-p-PER.705239

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας παιδια,

 

θα ήθελα την άποψή σας για εγκατάσταση δορυφορικού OTE TV σε μονοκατοικία πάνω από την υπάρχουσα εγκατάσταση των ομοαξονικών στον τοίχο.

 

--- Υπάρχουσα εγκατάσταση ισόγειο & 2 όροφοι ---

- Κεραία στη στέγη (πάνω στην πάνω πλάκα του 2ου ορόφου).

- Splitter στην εισαγωγή του καλωδίου κεραίας στο πρώτο κουτί (στρογγυλό τοίχου, ηλεκτρολογικό) που συναντά στο 2ο όροφο.

- Μοίρασμα σε 4 σημεία στην κατοικία (2 στο 2ο όροφο, 1 στον 1ο όροφο, 1 στο ισόγειο).

 

 

--- Νέο σενάριο ---

- Δορυφορική κεραία δίπλα στην κανονική.

- Μοίρασμα και στα 4 σημεία και δορυφορικού και τηλεοπτικού σήματος (ώστε να μπορεί να τοποθετείται ο αποκωδικοποιητής κατά περιόδους στα διάφορα σημεία απλά με μετακίνησή του).

- Εναλλακτικά αν υπάρχει θέμα απώλειας ισχύος θα ήθελα να δώσω τη δυνατότητα σε τουλάχιστον 2 σημεία (1ος όροφος και ισόγειο).

 

 

Θα ήθελα την άποψή σας για επιλογή μεικτών TV-SAT, πριζών και τυχόν άλλων εξοπλισμών παθητικών ή ενεργών που θα χρειαστούν.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Εχω μια απορία και θα ήθελα να μου την εξηγήσει κάποιος με απλά λόγια. Τη ακριβός είναι το front to back ration που βλέπω στα χαρακτηριστηκα μιας κεραίας και τη ρόλο μπορεί να παίξει στην συνολική απολαβη της. Αν μπορούσε να δωθεί και ένα παράδειγμα θα ήταν καλύτερα κατανοητό. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδια,

 

θα ήθελα την άποψή σας για εγκατάσταση δορυφορικού OTE TV σε μονοκατοικία πάνω από την υπάρχουσα εγκατάσταση των ομοαξονικών στον τοίχο.

 

--- Υπάρχουσα εγκατάσταση ισόγειο & 2 όροφοι ---

- Κεραία στη στέγη (πάνω στην πάνω πλάκα του 2ου ορόφου).

- Splitter στην εισαγωγή του καλωδίου κεραίας στο πρώτο κουτί (στρογγυλό τοίχου, ηλεκτρολογικό) που συναντά στο 2ο όροφο.

- Μοίρασμα σε 4 σημεία στην κατοικία (2 στο 2ο όροφο, 1 στον 1ο όροφο, 1 στο ισόγειο).

 

 

--- Νέο σενάριο ---

- Δορυφορική κεραία δίπλα στην κανονική.

- Μοίρασμα και στα 4 σημεία και δορυφορικού και τηλεοπτικού σήματος (ώστε να μπορεί να τοποθετείται ο αποκωδικοποιητής κατά περιόδους στα διάφορα σημεία απλά με μετακίνησή του).

- Εναλλακτικά αν υπάρχει θέμα απώλειας ισχύος θα ήθελα να δώσω τη δυνατότητα σε τουλάχιστον 2 σημεία (1ος όροφος και ισόγειο).

 

 

Θα ήθελα την άποψή σας για επιλογή μεικτών TV-SAT, πριζών και τυχόν άλλων εξοπλισμών παθητικών ή ενεργών που θα χρειαστούν.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας. :)

Καμιά πρόταση; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδια,

 

θα ήθελα την άποψή σας για εγκατάσταση δορυφορικού OTE TV σε μονοκατοικία πάνω από την υπάρχουσα εγκατάσταση των ομοαξονικών στον τοίχο.

 

--- Υπάρχουσα εγκατάσταση ισόγειο & 2 όροφοι ---

- Κεραία στη στέγη (πάνω στην πάνω πλάκα του 2ου ορόφου).

- Splitter στην εισαγωγή του καλωδίου κεραίας στο πρώτο κουτί (στρογγυλό τοίχου, ηλεκτρολογικό) που συναντά στο 2ο όροφο.

- Μοίρασμα σε 4 σημεία στην κατοικία (2 στο 2ο όροφο, 1 στον 1ο όροφο, 1 στο ισόγειο).

 

 

--- Νέο σενάριο ---

- Δορυφορική κεραία δίπλα στην κανονική.

- Μοίρασμα και στα 4 σημεία και δορυφορικού και τηλεοπτικού σήματος (ώστε να μπορεί να τοποθετείται ο αποκωδικοποιητής κατά περιόδους στα διάφορα σημεία απλά με μετακίνησή του).

- Εναλλακτικά αν υπάρχει θέμα απώλειας ισχύος θα ήθελα να δώσω τη δυνατότητα σε τουλάχιστον 2 σημεία (1ος όροφος και ισόγειο).

 

 

Θα ήθελα την άποψή σας για επιλογή μεικτών TV-SAT, πριζών και τυχόν άλλων εξοπλισμών παθητικών ή ενεργών που θα χρειαστούν.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας. :)

 

Μπορείς να δωσεις feed με καποιο διπλο η τετραπλο lnb εως και σε 4 δέκτες. Αλλα αυτο σημαινει οτι θα βλεπεις εναν δορυφορο. Ιδανικα θα μπορούσε να μπει πολυδιακοπτης για να εχεις επιλογές για πολλούς χρήστες και να εχεις και τα επιγεια πανω. Πολυ πιο σωστή λύση.

 

Σε υλικα διανομής πολυ καλά ειναι τα ikusi και τα spaun.

 

ΥΓ. Ο πολυδιακοπτης απαιτει ειδικο lnb με ξεχωριστές τις πολικοτητες.

καλησπερα μενω στην νεα ερυθραια αττικης βλεπω προς υμηττο και παρνηθα.Πριν ενα μηνα χαλασε ο ενισχυτης σηματος και απο τοτε δεν εχουμε ουτε νοβα ουτε τηλεοραση.Αλλα λογω διακοπων κτλ το χα παραμελισει το θεμα

ο πατερας μου ειχε βαλει αυτον http://www.tecnica.gr/index.php?target=products&product_id=30553

απλα επειδη ο πατερας μου που ασχολιοταν με αυτα τα θεματα απεβιωσε πριν 2 μηνες και εγω δεν εχω ιδεα απ αυτα θα ηθελα τη βοηθεια σας ποιον ενισχυτη να διαλεξω.Ειχα παει σε ηλεκτρολογο αλλα μου ζητησε 120 ευρω που μου φανηκαν υπερβολικα

Χρειαζομαι ενισχυτη για 3οροφη πολυκατοικια μαζι με νοβα

αυτος εδω μου κανει η να κοιταξω για καποιον με μεγαλυτερο db ? 

http://www.e-shop.gr/hq-antamp4-4-way-antenna-amplifier-p-PER.705239

 

Κανεις δεν πρόκειται να σου δωσει σαφη απάντηση για το ποσα db χρειαζεσαι. Αυτο μονο με όργανο και μελέτη της διανομης σου μπορει να δωθει με ακριβεια.

 

Η ΝΟΒΑ για να ειναι ειναι πανω στο ενισχυτή?

 

Αν λειτουργούσε πριν μια χαρα η παρε τον ιδιο ενισχυτη με αυτον που ειχες η αλλο αντίστοιχο με τις ιδιες προδιαγραφές. Οχι HQ ομως. Παρε mistral, Ikusi, Fraccaro, Triax εστω Villex. Και παλι με επιφύλαξη..

Μπορεί να είναι και αυτό. Στραβωμένη κλπ δεν είναι, όταν σκουριάζει η κεραία και τα στοιχεία της αυτό δεν επηρεάζει και την ποιότητα του σήματος;

 Τα στοιχεία συνηθως δεν σκουριάζουν καθως ειναι αλουμινιο. ο ανακλαστήρας σκουριάζει και το κοντάρι. εκει δεν εχουμε κάποιο θεμα με το σημα. Αν παρα ειναι σκουριασμένα ισως υπαρξει δομικό θεμα.

 

Πολη σημαντικό να μην σκουριαζει το διπολο (εκει που φευγει το καλωδιο) και το εσωτερικο με τις επαφες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ενα μεγάλο ευχαριστώ αξίζει στο μελος graphist83 πού είναι επαγγελματίας στόν χώρο,καί δίνει ακούραστα απαντήσεις εδώ καί δύο χρόνια σε πολλά μέλη.

 

Διάβασα όλο το thread και έμαθα πολλά πράγματα που δέν γνώριζα.

 

Θα πρότεινα στους διαχειριστές άν τό κρίνουν νά το κάνουν sticky τό θέμα στήν ενότητα τηλεοράσεις,γιατι το βρήκα τυχαία το θέμα,εχει πολύ καλές τεχνικές αναλύσεις που είναι κρίμα νά χάνονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Γειά σε όλους!

Σκέφτομαι να πάρω μία δεύτερη κεραία UHF για να έχω τα κανάλια back-up από ένα άλλο κέντρο από το κύριο. Έχω ήδη μια Link.png Site: Ikusi FLASHD από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος. Για δεύτερη κεραία, σκέφτομαι να πάρω Link.png Site: αυτή την Konig. Η Konig είναι καλή μάρκα για κεραίες τηλεόρασης; Έχετε κάποια εμπειρεία; Είμαι στο Καινούργιο Αιτωλ/νίας, κάνω λήψη από Ακαρνανικά και θέλω να κάνω λήψη και από Αίνο. Να σημειωθεί πως αφού το καλώδιο φεύγει από την κεραία, πάει σε ένα κεντρικό ενισχυτή mistral, μετά σε 2 tv splitters, και ύστερα το σήμα διανέμεται στις πρίζες του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η konig δεν αποτελεί ποιοτική πρόταση. Παρε μια οικονομική fraccarro.

 

Παρόλα αυτα δεν συμβουλευω σε καμια περίπτωση χρήση δυο κεραιών για ταυτόχρονη λήψη δυο κέντρων. Θα προσθέσει περισσότερα προβλήματα. Για να γίνει αυτό θέλει μελέτη σε μαθηματικό επίπεδο για την τοποθέτηση και τα κατάλληλα φίλτρα που πρέπει να προστεθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...