Προς το περιεχόμενο

AIDS/HIV


totem_lost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν πηδήξεις από το μπαλκόνι, δες το βιντεάκι που έβαλα και διάβασε για ασθενείς με HIV που παίρνουν στεροειδή και για ποιο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πριν πηδήξεις από το μπαλκόνι, δες το βιντεάκι που έβαλα και διάβασε για ασθενείς με HIV που παίρνουν στεροειδή και για ποιο λόγο.

 

 

Λοιπόν, ας τα βάλουμε πάλι σε μία σειρά (πιο σύντομα).

1. Η τεστοστερόνη που αναφέρει ο κύριος δεν είναι αναβολικό στεροειδές φάρμακο, είναι στεροειδής ορμόνη (φυσιολογική ορμόνη που παράγουν οι γονάδες μας). Είναι αναβολικό αλλά όχι (αν και στεροειδής ορμόνη) όπως το εννούν οι dopers αφού αυτοί εννοούν τα στεροειδή φάρμακα που μιμούνται την δομή της τεστοστερόνης για να έχουν παρόμοια αποτελέσματα με την χορήγηση αυτής. Ο κύριος αναφέρει μελέτες που δείχνουν ότι ο μέσος ασθενής με AIDS χάνει μυική μάζα. Αυτό είναι αληθές. Αλλά αφορά ασθενείς με aids.

2. Το να χάσεις μυική μάζα δεν είναι αυτό που σκοτώνει στο AIDS

3. Διαφωνώ στην χορήγηση τεστοστερόνης διότι δεν έχουν ολοκληρωθεί και δημοσιευθεί σε peer reviewed περιοδικά μελέτες που να στηρίζουν τα όποια οφέλη. Για να στο εξηγήσω, αυτά τα περιοδικά αποτελούν επιστήμη, οτιδήποτε άλλο ψευδοεπιστήμη ή επιστήμη χωρίς επιβεβαίωση=όχι επιστήμη.

4. Καθένας μπορεί να φτιάξει ένα βίντεο και να λέει ότι θέλει. Άλλο ένα παράδειγμα είναι τα εμβόλια και ο αυτισμός.

5. Καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει.

6. Ο κύριος που λαμβάνει το σκεύασμα της κλινικής δοκιμής ΔΕΝ ξέρει τι υπάρχει μέσα. Πιθανώς ως μέρος της κλινικής δοκιμής να παίρνει placebo. Έτσι είναι δεν υπάρχει τίποτα παραπάνω να ειπωθεί σε αυτό.

7. Δεν ξέρουμε από το video αν λαμβάνει τεστοστερόνη (ορμόνη), στεροειδή αναβολικά, ή στεροειδή φάρμακα (υπάρχουν άπειρα). Απλά λέει αναβολικά στεροειδή.

8. Για να το τονίσω το γράφω ξανά: χωρίς αποδείξεις (clinical trials, μετα-αναλύσεις κλπ) δεν πρέπει να κάνει κανείς τίποτα. Ο κόσμος που έχει κάτι προσπαθεί να πιαστεί από οτιδήποτε για να θεραπευτεί. Αυτό είναι γνωστό.

 

Και ναι θα πηδήξω από το μπαλκόνι, γιατί είναι τέτοιες ανακρίβειες που οδηγούν τον κόσμο στο να μην λαμβάνει την συντηρητική αγωγή και είναι επικίνδυνες. Αλλά έχει χαθεί πλέον η ευθύνη στο όνομα της ελεύθερης έκφρασης. Αν ο κύριος του video είχε την ευθύνη 100 ασθενών και αυτοί ανταποκρινόταν στην θεραπεία του (αλλά δεν την έχει γιατί δεν είναι γιατρός, γιατί κανένας δεν μπερδεύει την τεστοστερόνη με τα στεροειδή φάρμακα αν έχει τελειώσει έστω και με 5 την ιατρική-ορμόνη ναι, φάρμακο όχι) τότε θα του έδινα τα εύσημα και θα πήγαινα στο ιατρείο του θα του πλήρωνα 100000 Ε για να δω το πρωτόκολλο. Αλλά ακόμα και αν είναι γιατρός και απλά λέει ότι λέει για συντομία του λόγου (εύκολο το έκανα και εγώ σε αυτό το ποστ πριν την επαναδιατύπωση του), μπερδεύοντας μας ή με (μπορεί μόνο εγώ να διέκρινα ότι δεν αναφέρει ότι α.η τεστοστερόνη είναι φυσιολογική ορμόνη β.οι ασθενείς με HIV μόλυνση έχουν φυσιολογικά ποσά γ.μιλάει για αναβολικά στεροειδή υποκατάστατα τεστοστερόνης εναλλάξ με την τεστοστερόνη, τι απ'όλα τελικα;; ), ακόμα και τότε πάλι δεν είναι επιστήμη. Μέχρι τότε και ενώ οι ασθενείς (μου και άλλων) πεθαίνουν επειδή δεν διαβάζουν (δεν λέω να ακούσουν εμένα, ας διαβάσουν) μερικά άρθρα, μέχρι τότε, ναι δεν δέχομαι τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο. Αν περάσει τα test, αν δημοσιευθεί εκτός youtube κλπ. τότε ναι θα το ακολουθήσω και εγώ στους ασθενείς. Όχι για ένα βίντεο ακόμα και αν το έκανε ο Μαχάτμα Γκάντι ή ο Jesus.

 

Eλπίζω να γίνομαι κατανοητός και να είναι επίσης κατανοητό ότι δεν τα γράφω επιθετικά απλά για να ενημερώσω.

 

Όχι σύμφωνα με την σύγχρονη αποδεδειγμένη ιατρική επιστήμη, παγκοσμίως και αδιαμφισβήτητα, δεν υπάρχουν ακόμα ισχυρές ενδείξεις ώστε να χορηγείς σε ασθενείς

 

α. στεροειδή, κορτικοστεροειδή κ.α.

β. τεστοστερόνη ή άλλες ορμόνες με στεροειδή δομή.

 

Για την ώρα δυστυχώς αρκούμαστε στα αντιρετροικά φάρμακα και τις όποιες παρενέργειες αυτών.

 

 

(επαναδιατύπωσα μερικά σημεία ώστε να είμαι κατανοητός και επειδή είπα σε πρώτη διατύπωση για οικονομία λέξεων ότι η τεστοστερόνη δεν είναι στεροειδές που είναι, θέλοντας να τονίσω ότι δεν αποτελεί στεροειδές φάρμακο αλλά ορμόνη του οργανισμού μας που την έχουν και άτομα με hiv μόλυνση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικο βιντεο για τους αμαθεις που πιστευουν οτι δεν ειναι ιος.

http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/5058131/Scientists-film-HIV-spreading-for-first-time.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Man being fellated 0.5 (0.005%)

 

 

Άρα μπορεί να μεταφερθεί ΚΑΙ από το σάλιο, αν υποθέσουμε φυσικά ότι η γκόμενα δεν είχε κάνει εξαγωγή φρονιμίτη προηγουμένως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι. Θέλει αμυχές.

 

 

Αφού πιο πάνω αναφέρθηκαν και οι βλεννογόνοι του στόματος. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι λίγες οι πιθανότητες. Αν είναι μηδενικές ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμυχές στο στόμα, στο πτσκέφαλο ή και στα 2; Αμοιχή θεωρείται και ένα (άλλο τυχαίο)εξάνθημα - σπυρί ή ένας μεγάλος ερεθισμός(να έχει κοκκινήσει το δέρμα) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πιο πάνω αναφέρθηκαν και οι βλεννογόνοι του στόματος. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι λίγες οι πιθανότητες. Αν είναι μηδενικές ρωτάω.

 

Σύμφωνα με το εξής άρθρο

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=hiv%20transmission%20saliva%20fellatio

 

του Lancet

 

receiving fellatio cannot be considered a safe sex act (το να κάνεις όχι το να σου κάνουν).

 

 

για να απαντήσω πιο εκτενώς,

 

Με το σάλιο είναι εξαιρετικά σπάνιο να συμβεί μετάδοση (πχ συμβαίνει μετά από δάγκωμα αλλά όχι με φιλί). Ειδικά σε άτομα που γνωρίζουν ότι είναι φορείς και λαμβάνουν θεραπεία σχεδόν αδύνατον (δεν υπάρχουν case report). Έχουν ανεφερθεί περιστατικά μετάδοσης μετά από

 

-δάγκωμα

-στοματικό (να κάνεις ή να σου κάνουν)

-τάισμα παιδιού με προμασημένη τροφή από μητέρα με hiv1 (στην Αφρική)

 

αλλά όχι με φιλί.

 

Είναι θέμα α) συγκέντρωσης του ιού στο υγρό

β)συγκέντρωσης των κυττάρων στον βλεννογόνο.

 

Γενικά δεν συνίσταται στους φορείς να κάνουν στοματικό χωρίς προφυλακτικό (ναι κυρίως για την πιθανότητα αμυχών αλλά και επειδή δεν έχουμε ακόμα σαφή στοιχεία*), αλλά δεν έχει δοθεί ποτέ οδηγία για τα φιλιά ή τις ερωτοτροπίες χωρίς έντονα δαγκώματα.

 

*έχουν γίνει πολλές μελέτες σε ετεροφυλοφιλικά και ομοφυλοφιλικά ζευγάρια όπου διαπιστώθηκαν τα εξής

 

1. υπάρχει πιθανότητα μετάδοσης αν και μικρή αν κάποιος με hiv εκσπερματίσει στο στόμα σου (ακόμα και χωρίς αμυχές αφού το σπερματικό υγρό έχει αρκετά μεγάλη συγκέντρωση hiv ώστε να προσβάλει ικανά τα κύτταρα Langerhans των βλεννογόνων σου), έχουν αναφερθεί τουλάχιστον 3 case report και έχουν γίνει και μελέτες με ανάλογα αποτελέσματα

2. οι μελέτες είναι δύσκολες γιατί πρέπει να αποκλίσεις παντελώς τις εναλλακτικές οδούς μετάδοσης.

3. ΔΕΝ έχει αναφερθεί ποτέ case report για ετεροφυλόφιλο άτομο που "κόλλησε" από άτομο που το έκανε στοματικό και είχε hiv. H μία μελέτη που το αναφέρει, αφορά ομοφυλόφιλο άτομο και δεν αποκλείει άλλες οδούς μετάδοσης (ο ασθενής ανέφερε πρωκτικό σεξ με προφυλάξεις).

 

Εξ ου λέμε ότι δεν έχουμε απόλυτα στοιχεία και ότι πρέπει να αποφεύγεται αμφότερα. Και για την πιθανότητα πληγής ή αμυχών και για την πιθανότητα να υπάρχει αυτή η οδός μετάδοσης και να μην το έχουμε ακόμα αποδείξει εκτενώς.

 

Εγώ θα σε συμβούλευα να μην αφήνεις να σου κάνουν στοματικό άτομα χωρίς να ξέρεις από τι νοσούν ή σε τι είναι φορείς. Αυτό ισχύει και για όλα τα ΣΜΝ (σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα) και για την μόλυνση από HIV μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου κάθετα και απαράκλητα.

 

Αλλά απόλυτα στοιχεία έχουμε στο ότι άτομα με hiv μόλυνση δεν μεταδίδουν τον ιό φιλώντας ή φτύνοντας. Ποτέ σε καμία οικογένεια τέτοιου ατόμου που λάμβανε προφυλάξεις, δεν υπήρξε μετάδοση στα παιδιά του ή στην γυναίκα/άντρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο HIV τωρα, αυτο αφορα ποσοστα πληθυσμου οσο τις νικοτινης σε τσιγαρα, τραβατε σε κανα γυναικολογο/ανδρολογο να σας πει για HPV που "θεριζει" και δε μασαει απο προφυλακτικα, ουτε θελει αμυχες, αιματα και μαλακιες.

 

Μη παρεξηγηθω, δεν αμφισβητω τη σοβαροτητα του HIV, αλλα η αγνοια για τον ΗPV ειναι πλεον εγκληματικη και απαραδεκτη και η κουβεντα που γινεται γι'αυτο ειναι ανυπαρκτη.

 

:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο HIV τωρα, αυτο αφορα ποσοστα πληθυσμου οσο τις νικοτινης σε τσιγαρα, τραβατε σε κανα γυναικολογο/ανδρολογο να σας πει για HPV που "θεριζει" και δε μασαει απο προφυλακτικα, ουτε θελει αμυχες, αιματα και μαλακιες.

 

Μη παρεξηγηθω, δεν αμφισβητω τη σοβαροτητα του HIV, αλλα η αγνοια για τον ΗPV ειναι πλεον εγκληματικη και απαραδεκτη και η κουβεντα που γινεται γι'αυτο ειναι ανυπαρκτη.

 

:-(

 

 

Γιατί πρέπει να τα πει γιατρός; Τα κανάλια και οι εφημερίδες τι κάνουν εκτός από το να δυσφημούν ένα εμβόλιο που πιθανώς να σώσει ζωές και που ναι δεν είναι αποδεδειγμένα άκακο αλλά είναι αρκετά για να κυκλοφορήσει.

Ο κόσμος πιστεύει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τα ΣΜΝ. ΕΕ ΞΥΠΝΑΤΕ!

 

Μέχρι και οι ασθένειες όπως η σύφιλη και η γονόρροια που μέχρι τώρα αντιμετωπιζόταν πλήρως με τα αντιβιοτικά έχουν αρχίσει να κάνουν το γερό comeback λόγω αντοχής στα σύγχρονα αντιβιοτικά (ναι αυτό να σκεφτείς όταν θα δόσεις στο παιδί σου amoxil, ceclor κλπ όταν ανεβάσει πυρετό, αυτό να σκεφτούμε και όλοι οι γιατροί που για να μη μας τα πρήζουν τα γράφουμε και οι φαρμακοποιοί που τα δίνουν over the counter). Το σεξ με προφυλάξεις σώζει ζωές και δεν το λέμε για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοματικό με προφυλακτικό;;;; Πωωωωω

Δηλαδή ο άντρας σε γυναίκα δεν μπορεί να κάνει στοματικό με την καμία. Εκέι που θα το βάλει το προφυλακτικό;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη παρεξηγηθω, δεν αμφισβητω τη σοβαροτητα του HIV, αλλα η αγνοια για τον ΗPV ειναι πλεον εγκληματικη και απαραδεκτη και η κουβεντα που γινεται γι'αυτο ειναι ανυπαρκτη.

 

 

Έχουμε προφυλακτικά, έχουμε τσάμπα τεστ ΠΑΠ, έχουμε τσάμπα εμβόλιο μέχρι τα 26, σόρρυ, να πάνε να γαμηθούνε πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βλέπω οτι είναι τσάμπα... Άρα είναι απίστευτα ηλίθιο να μην έχουμε όλοι απο ένα χαρτάκι που να λέει οτι είμαστε σόι.

 

Έτσι για το γαμώτο θα πάω με την κοπέλα μου να κάνω ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο HPV δεν έχει κάποια επίδραση στους άνδρες έτσι; Απλά μεταφέρουμε τον ιό στις συντρόφους μας σωστά;

 

Με το προφυλακτικό πολλοί όπως και εγώ έχουν θέμα. Για να είμαι πιο ακριβής μου πέφτει.....Εκεί που είμαι ντούρος, μέγας......kaput. Ψυχολογικό είναι το ξέρω αλλά υπάρχει θέμα. Παίρνω προφυλάξεις πάντα αλλά ειλικρινά προτιμώ τις μόνιμες σχέσεις γιατί δεν μπορώ να απολαύσω το sex διαφορετικά. Τώρα θα μου πεις είσαι σίγουρος όταν έχεις σταθερή σχέση; Προσωπικά πηγάινω με την κοπελιά για εξετάσεις μετά το πέρας μιας μικρής περίοδου (αν δεν με έχει στείλει γιατί αν δεν είμαι "high" πάω από 100 σε 0 σε κλάσματα), να δούμε τι έχουμε και να κοιτάξουμε αν συνεχίζουμε ή το διαλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...