Προς το περιεχόμενο

AIDS/HIV


totem_lost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγαπητέ φίλε, οι οροθετικοί στη χώρα μας αυξάνονται κατά 1250% σε ετήσια βάση. Το 25% είναι μάλιστα γυναίκες κάτω των 25 ετων πράγμα που σημαίνει πως δεν αφορά μόνο τους ομοφυλόφιλους.

 

Όπως είπαν και τα περισσότερα παιδιά νωρίτερα, ο φίλος σου, θα ζήσει με τη κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή ίσως και όλη του τη ζωή σχετικά φυσιολογικά. Το πρόβλημα είναι πως θα κουβαλάει έναν ιό μέσα του που δε θα του επιτρέπει να κάνει παιδί, να κάνει ελεύθερο σεξ και φυσικά να παντρευτεί μη οροθετικό άτομο.

 

Δεν είναι τόσο το πρόβλημα όσο το άκουσμα του προβλήματος και η αντίδραση των άλλων ως προς το άτομο που φέρει τον ιό.

 

Αυτό θα ειναι το χειρότερο που θα έχει να αντιμετωπίσει. Καλό κουράγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε, οι οροθετικοί στη χώρα μας αυξάνονται κατά 1250% σε ετήσια βάση.

Δεν ισχύει αυτό γενικά. Η τεράστια αυτή αύξηση αφορά μόνο τα νέα κρούσματα οροθετικών χρηστών ενδοφλέβιων ναρκωτικών τα τελευταία 1-2 χρόνια.

Αν ένα ποσοστό 1000% ίσχυε γενικά για τους οροθετικούς, αν πριν 3 χρόνια ήταν χίλιοι, πριν 2 θα ήταν 10 χιλιάδες, πέρσι 100 χιλιάδες και φέτος 1 εκατομμύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα πράγματα τα ανέφεραν οι προηγούμενοι.

 

Να προσθέσω και κάτι άλλο επειδή κάποτε είχα πάει σε ένα ενημερωτικό σεμινάριο για τον ιό αυτό. Σε περίπτωση που είσαι φορέας του ιού, δηλαδή δεν υπάρχουν συμπτώματα ακόμη, τότε υπάρχουν κάποια φάρμακα που νομίζω πως λέγονται αντιρετροϊκά και υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα να εμποδίσουν τον ιό ωστέ να μην εκδηλωθούν τα συμπτώματα. Όσο ποιο σύντομα διαπιστωθεί οτι είναι κάποιος φορέας του ιού και λάβει τα αντιρετροϊκά τόσο μειώνεται η πιθανότητα να εκδηλωθούν τα συμπτώματα άρα αυξάνεται και ο μέσος όρος ζωής του ατόμου που έχει το πρόβλημα.

 

Επίσης ο φίλος σου θα πρέπει να συμβουλευθεί και ψυχολόγο κάποια στιγμή διότι όπως προαναφέρθηκε το άκουσμα του συμβάντος και όλες οι άλλες συνέπιες μπορεί να φέρουν πολλά προβλήματα. Επίσης ο φίλος σου θα πρέπει να τηρεί και κάποιους κανόνες υγειηνής ωστέ να μην μεταδόσει τον ιό σε άλλα άτομα, δεν είναι μόνο η σεξουαλική επαφή, υπάρχει και το θέμα αν τραυματιστεί τι θα πρέπει να κάνει αυτός και οι γύρω του κτλπ, αλλά αυτά θα του τα πούνε οι γιατροί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 25% είναι μάλιστα γυναίκες κάτω των 25 ετων πράγμα που σημαίνει πως δεν αφορά μόνο τους ομοφυλόφιλους.

Σαφώς και είναι αληθές ότι δεν αφορά μόνο τους ομοφυλόφιλους, αλλά όχι επειδή απορρέει από αυτό που λες, ως λογικό άλμα. Eίναι σαν να λες ότι σ'αυτό το ποσοστό δεν υπάρχουν gay γυναίκες ή ότι κολλάνε μόνο οι straight γυναίκες. Αυτό βέβαια, όσο αφορά καθαρά στο κομμάτι που η μετάδοση του ιού έχει γίνει μέσω του sex, γιατί είπαμε μέσα στα όποια γενικά ποσοστά έχουμε κι άλλους τρόπους μετάδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σόρρυ για την ηλιθια ερώτηση αλλα γιατι οι ομοφυλόφιλοι κολάνε aids;;;; Κάνουν σέξ χωρίς προφυλάξεις, αλλα΄ζουν πολλούς ερωτικούς συντρόφους, παίζεις κάτι με το πρωκτικό σέξ;;;

 

Και άμα ισχύει το παραπάνω γιατι πολυ απλά δεν φοράνε προφυλακτικά να τελειώνει το θέμα;;;;

 

Εγω παρόλο που είμαι σε σχέση 4 χρόνια, πάντα προφυλακτικό. Ποτές δεν ξέρεις αν σε απατάει η άλλη. Τον κολλητό μου τον έχω πρήξει αλλα αυτός το χαβά του, one night stand χωρίς σκουφάκι ο μαλάκας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα δεν γίνεται να είσαι σε όλα ίδιος. Ποιο πολυ σαν αδέλφια είμαστε, μαζί μεγαλώσαμε. Σε κάποια ίδιοι, σε κάποια άκρα...Για παράδειγμα είμαστε και οι δύο απίστευτα μαλάκες αλλα ο καθένας στον τομέα του.

Δηλαδή άμα κάνω κι εγω πρωκτικό με την κοπέλα μπορεί να κολλήσει;;; Για να μας πείς κανένας ειδικός ρε παιδιά γιατι μου φαίνεται δεν τα ξέρω και πολυ καλά και σίγουρα αρκετοί δεν θα τα ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με καιει να μαθω αλλη μια ιστορια αγνωστου, χαζομαρες

 

θελω να ξερω αν εχει προχωρησει η εξαπλωση του ιού τόσο πολύ ωστε να εμφανίζονται κρουσματα σε ετεροφυλα ζευγαρια, και ποσο συνηθες ειναι αυτο στην Ελλάδα.

 

πριν λίγο καιρό έμαθα περίπτωση γνωστού (φατσικά μόνο) προσώπου :

 

πήγε η γυναίκα να κάνει εξετάσεις επειδή ηταν έγκυος και καπως έγινε και της βρήκαν HIV και τελικά την είχε κολλήσει ο άντρας της που ψαχνότανε με ράντομ καταστάσεις σε μπαράκια κλπ (ουαν νάιτ στάντ).

 

έμεινα μλκς όταν το έμαθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα πάω να κάνω εξέταση για aids/hiv στις 9:00 .

Θέλω να σας ρωτήσω αν φοράς προφυλακτικό πάντα και κανεις κανονικό σεξ (όχι πρωκτικό)γίνεται να έχεις κολλήσει aids/hiv?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή άμα κάνω κι εγω πρωκτικό με την κοπέλα μπορεί να κολλήσει;;; Για να μας πείς κανένας ειδικός ρε παιδιά γιατι μου φαίνεται δεν τα ξέρω και πολυ καλά και σίγουρα αρκετοί δεν θα τα ξέρουν.

 

Ναι. Κυρίως ο δέκτης έχει τον κίνδυνο και η διαφορά από το κολπικό σεξ είναι πως το ορθό έχει λεπτότερο τοίχωμα από τον κόλπο και είναι ευκολότερο (μαζί με τον έξω σφιγκτήρα και τον αιμορροϊδικό δακτύλιο) να τραυματιστεί. Μιλάμε για μικροσκοπικές αμυχές τώρα έτσι, μη φανταστείς gapings και τρέλες.

 

Ιάσων, αν χρησιμοποιείται σωστά, καλά είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O hiv μεταδίσεται πρακτικά με τους εξής τρόπους:

 

Σεξ χωρίς προφύλλαξη (ανεξαρτήτως αν πρόκειται για πρωκτικό ή κανονικό).

Χρήση μολυσμένων συρυγγών (χρήστες ναρκωτικών, καταλάθος τρύπημα απο μολυσμένη σύριγγα όπως πχ έχει συμβεί σε νοσοκομεία στο ιατρικό προσωπικό).

Μετάγγιση με μολυσμένο αίμα.

Απο τη μητέρα στο παιδί κατα τη στιγμή του τοκετού ή αργότερα κατα τη γαλουχία.

 

Σε πολλά σημεία (ειδικά στο internet που συνήθως όποιος πάει να διαβάσει εκεί καταλήγει πεπισμένος ότι έχει κολλήσει γιατί ο καθένας γράφει το μακρύ του και το κοντό του) αναφέρονται παράλογα σενάρια για πιθανή μετάδοση απο αμιχές στο δέρμα, παρανυχίδες, στοματικό σεξ, fingering, σπυράκια κλπ. Θεωρητικά μπορεί να υπάρχει μια μικρή πιθανότητα όμως στην πράξη μετάδοση με τέτοιο τρόπο δεν γίνεται και δεν έχει αναφερθεί ΠΟΤΕ στη βιβλιογραφία περίπτωση μετάδοσης με τέτοιο τρόπο. Ναι αστικοί μύθοι κυκλοφορούν πολλοί (τυπου "ένας γνωστός φίλου μου κόλλησε με τον τάδε κουλό τρόπο") μονο η βιβλιογραφία 30 ετών είναι αξιόπιστη πηγή.

Ακόμα και αν ακούγεται περίεργο ακόμα και μερικοί γιατροί δεν είναι καλώς ενημερωμένοι και δίνουν πληροφορίες που πανικοβάλλουν (πχ ότι μπορεί να μεταδοθεί ακόμα και απο φιλί) πράγμα που δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

 

Επίσης μπορεί να μεταδοθεί απο ατυχήματα τύπου σπασμένο προφυλλακτικό. Σε αυτή την περίπτωση κάποιος έχει πολύ υψηλές πιθανότητες να το αποφύγει αν πάει εντός 72 ωρών σε νοσοκομείο και ζητήσει να πάρει θεραπεία PEP (post exposure prophylaxis) για ενα μήνα. Όσο νωρύτερα τόσο καλύτερα και 3 μήνες μετά τη λήξη της θεραπείας να εξετασθεί.

 

Υπάρχει ένα forum με ειδικούς πάνω στο θέμα αυτό που λέγεται AIDSMEDS στο οποίο οι πληροφορίες που δίνονται είναι βάση στοιχείων απο μακροχρόνιες μελέτες (σε ζευγάρια που ο ένας είναι οροθετικός και ο άλλος όχι και κάνουν σεξ πάντα με προφύλλαξη) και βιβλιογραφίας και όχι υστεριάζουσας φαντασίας, οποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει.

 

Γι'αυτό, προφυλακτικό ΠΑΝΤΑ με αγνώστους συντρόφους, ΚΑΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ. Mονο μέσα σε μονογαμική σχέση χωρίς προφυλλάξεις (και αυτό παίζεται όπως αναφέραν μερικοί) ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

 

Τα μολυσματικά σωματικά υγρά ενός φορέα είναι

Αίμα

Σπέρμα

Κολπικά υγρά

Υγρά που υπαρχουν εσωτερικά σε αρθρώσεις και αλλού (αφορούν μονο ιατρικό προσωπικό)

Μητρικό γάλα

 

Μη μολυσματικά υγρά είναι

Σάλιο (περιέχει επίσης ανοσοσφαιρίνες που εξουδετερώνουν τον ιό, γενικά είναι πολύ εχθρικό περιβάλλον για τον ιό)

Υδρώτας

Δάκρυα

Ούρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...