Προς το περιεχόμενο

AIDS/HIV


totem_lost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι πολύ περίεργος πάντως, πώς γίνεται να μεταδίδεται ο ιός μέσω σύριγγας και να μην μεταδίδεται μέσω ιδρώτα ή σάλιου;

 

Πολύ politically correct μου φαίνεται για να είναι αληθινό, δεν ξέρω.

 

Γιατί ο ιός στον υδρώτα, το σάλιο και τα δάκρυα ενός φορέα πρακτικά δεν υπάρχει (υπάρχει σε απειροελάχιστη ποσότητα ανίκανη να προκαλέσει μόλυνση).

Αντίθετα στο αίμα η συγκέντρωση είναι πολύ μεγάλη οπότε αν κάποιος φορέας τη χρησιμοποιήσει, ποσότητα αίματος παραμένει στο κούφωμα της βελόνας και εκεί ο ιός είναι για κάποιο χρονικό διάστημα προστατευμένος απο την ξήρανση, την υπεριώδη ακτινοβολία και το οξυγόνο που κανονικά τον σκοτώνουν. Αν κάποιος τώρα χρησιμοποιήσει αυτή τη βελόνα ή τρυπηθεί κατα λάθος (πχ ιατρικό πρσωπικό σε νοσοκομεία), έχει απευθείας είσοδο του ιού στην κυκλοφορία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη μπερδευτηκα σε σχεση με οσα γνωριζω, απο καποια ποστ εδω θα κανω μια ερωτηση.

 

Στο πρωκτικο χωρις προφυλακτικο και δεδομενου οτι και οι 2 συνευρισκομενοι δεν ειναι φορεις/μολυσμενοι απτον ιο, υπαρχει τροπος να κολησουν; Προφανως οχι, αλλα δημιουργειται συγχυση διαβαζοντας 2 συγκεκριμενα ποστ στην 3η σελιδα.

 

α μπράβο ρε και εμένα με μπέρδεψαν.

 

Άρα απο ότι λέει ο γιατρός (φαντάζομαι) δεν ευθύνεται το πρωκτικό σέξ. Οπότε όταν με μία υγιής κοπέλα κάνεις οθωμανικό όλα είναι κυριλλέ.

Άρα ξανακάνω την ερώτηση, γιατι κολλάνε οι ομοφυλόφιλοι; Δεν πέρνουν προφυλάξεις, αλλάζουν πολλούς ερωτικούς συντρόφους, παίζει κάτι με το πρωκτικό σέξ, ή συνδιασμός των απο πάνω;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό γενικά. Η τεράστια αυτή αύξηση αφορά μόνο τα νέα κρούσματα οροθετικών χρηστών ενδοφλέβιων ναρκωτικών τα τελευταία 1-2 χρόνια.

Αν ένα ποσοστό 1000% ίσχυε γενικά για τους οροθετικούς, αν πριν 3 χρόνια ήταν χίλιοι, πριν 2 θα ήταν 10 χιλιάδες, πέρσι 100 χιλιάδες και φέτος 1 εκατομμύριο.

Πράγματι έγραψα μπαρούφα και ζητώ συγνώμμη διότι το θέμα ειναι πολύ συμαντικό.

 

Το ακριβές κείμενο που έπρεπε να μεταφέρω είναι αυτό.

 

Η σημαντικότερη διαφοροποίηση των στοιχείων σε σχέση με το παρελθόν είναι η δραματική αύξηση των δηλωθέντων περιστατικών σε χρήστες ενδοφλέβιων ναρκωτικών. Την περίοδο Ιανουαρίου - Οκτωβρίου 2011 δηλώθηκαν 190 περιστατικά HIV λοίμωξης σε χρήστες, ενώ το αντίστοιχο δεκάμηνο του 2010 ο αριθμός των νέων περιστατικών μολυσμένων χρηστών ήταν μόλις 14! Συγκριτικά με το αντίστοιχο δεκάμηνο του 2010, όπου ο αριθμός HIV λοιμώξεων στους τοξικομανείς ήταν μικρός ( 2,66%), η αύξηση το 2011 είναι περίπου 1.200%. Σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο του 2010, η αύξηση ανέρχεται στο 52,7%.

 

Σε ότι αφορά το τρόπο μετάδοσης. Ο HIV μεταδίδεται συνήθως στους Ομοφυλόφιλους (άνδρες...δεν αναφέρομαι σε γυναίκες) ευκολότερα διότι υπάρχει το πρωκτικό σεξ. Σε μεγάλης διάρκειας ομοφυλοφιλικές σχέσεις, ο ένας εκ των 2 ή και οι κάνουν απιστίες.

 

Όπως όλοι μας, έστω και μια φορά στη ζωή μας έχουμε κάνει έρωτα χωρίς προφυλακτικό και κάποιοι ίσως να έχουν κάνει και one night stand χωρίς προφυλάξεις, έτσι συμβαίνει και σε αυτούς. Μόνο που εκεί ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος.

 

Σε ότι αφορά το σεξ με ή χωρίς προφυλάξεις. Σαφώς και ο κίνδυνος είναι μεγάλος ακόμα και όταν πηγαίνεις με τον άνθρωπό σου. Αυτό διότι υπάρχουν πολλές ασθένειες όπως ας πουμε τα κονδυλώματα στα οποία μπορει ένας άνδρας να ειναι φορέας και να κολλήσει τη κοπέλα του στην οποία θα εκδηλωθούν (τραυματική εμπειρία για πολλές κοπέλες). Υπάρχουν και άλλου είδους υπατίτηδες (μη ξεχνάμε πως ο HIV είδος υπατίτηδας ειναι).

 

Το να λέμε πως πρέπει να προσέχουμε είναι περιττό. Ε όταν δε τη ξέρεις τη κοπέλα καλό είναι να πας να αγοράσεις ένα κοστουμάκι για τον κύριο. Να μου πεις...αυτά συμβαίνουν και εκτάκτως πολλές φορές. Ε εκεί πρέπει κάποιος να είναι τρομερά σκεπτόμενος για να μπει σε αυτή τη διαδικασία. Δε μπορώ να θυμηθώ πόσες φορές κατά το παρελθόν, είχα προφυλακτικό μαζί μου και πάνω στη φούρια δε το χρησιμοποίησα καν......Ανωριμότητα? Καύλα της στιγμής? Πολλά. Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω :-)

Σε καμία περίπτωση δε μπορεις να κολλήσεις HIV όταν κανείς απ τους 2 δεν είναι φορέας του HIV με πρωκτικο σεξ. Ποιός το είπε αυτό?

 

Πως θα δημιουργηθει ο HIV?Aπο μόνος του? Δεν υπάρχει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξη μικρός και άπειρος τα κάνει αυτά, αλλα αν είσαι μεγάλος και έμπειρος είναι αδικαιολόγητο το να μην φοράς. Όλα μια συνήθεια είναι και μετά απο καιρό είναι νιώθεις σαν μην φοράς τίποτα.

Μόνο για όσους έχουν γερό στομάχι

 

Απο περίοδο μπορείς να κολλήσεις τα άπαντα έτσι;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξη μικρός και άπειρος τα κάνει αυτά, αλλα αν είσαι μεγάλος και έμπειρος είναι αδικαιολόγητο το να μην φοράς. Όλα μια συνήθεια είναι και μετά απο καιρό είναι νιώθεις σαν μην φοράς τίποτα.

Ίσα ίσα φίλε μου...όσο μεγαλύτερος τόσο χειρότερα...χαχαχα

 

Φίλε μου την ύστατη στιγμή ελάχιστοι έχουν τα @@ να πούνε αυτό το "μισό λεπτό" να πάνε να ανοίξουν το τσαντάκι να βγάλουν το προφυλακτικό να το φορέσουν με τη κοπέλα να περιμένει...

Αν οι κοπέλες δε το ζητήσουν πρώτες υπάρχει προβλημα,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να αναφέρω ότι τα ποσοστά αυτά έχουν υπολογιστεί με κάποιες μαθηματικές στατιστικές φόρμουλες και είναι σχετικά θεωρητικά (ειδικά τα μικρότερα ποσοστά).

ΠΧ δεν υπάρχει βεβαιωμένο περιστατικό στη βιβλιογραφία που να τεκμηριώνει ότι κάποιος κόλλησε τον ιό επειδή του έκαναν στοματικό σεξ (0.005% πιθανότητα σύμφωνα με τον πίνακα που πόσταρε ο aios).

 

Αν πχ 5 στους 1000 κολούσαν με τον τρόπο αυτό, δεν νομίζετε ότι θα είχε επιβαιβεωθεί βιβλιογραφικά? Ειδικά τη στιγμή που το "σπορ" αυτό είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο.

 

Είναι αυτό που είπα και πρίν.... άλλο θεωρητικά και άλλο πρακτικά.

Στατιστικά ακομα και δίπλα απο έναν φορέα να περάσεις υπάρχει μια απειροελάχιστη πιθανότητα να κολλήσεις... έχει συμβεί όμως ποτέ αυτό? ΟΧΙ και ούτε θα συμβεί.

5 στους 100000 ειναι το σωστο(ή ισοδυναμα ενας στους 20000) αλλά ακομα και ετσι ειναι μεγαλο ποσοστο.

Ο πινακας αναφερει οτι προερχεται απο την βιβλιογραφια ενω εσυ λες οτι δεν εχει αναφερθει ουτε ενα τετοιο περιστατικο στην βιβλιογραφια.

Με μπερδεψατε. :-D

 

Στο πρωκτικο χωρις προφυλακτικο και δεδομενου οτι και οι 2 συνευρισκομενοι δεν ειναι φορεις/μολυσμενοι απτον ιο, υπαρχει τροπος να κολησουν; Προφανως οχι, αλλα δημιουργειται συγχυση διαβαζοντας 2 συγκεκριμενα ποστ στην 3η σελιδα.

Χεχ.... :mrgreen:

 

Μάλλον εννοείς πρόσπερματικά υγρά (και όχι σπερματικα)?

Πρώτα απ'όλα εγώ αναφέρθηκα στο στοματικό που ΣΟΥ κάνουν (0.005% πιθανότητα) αλλά και στην περίπτωση που αναφέρεσαι (να κάνει κάποιος, 0.01% θεωρητική πιθανότητα μετάδοσης) υποστηρίζουν το ίδιο (ότι δεν μεταδίδεται).

Και το δικαιολογούν ως εξής απόσα έχω διαβάσει....

 

1. Το σάλιο είναι εξαιρετικά εχθρικό περιβάλλον για τον ιό και διαθέτει πληθώρα πρωτεϊνών (ανοσοσφαιρίνες) που αδρανοποιούν τον ιό κάνοντάς τον ανίκανο να μολύνει.

2. Για να περάσει στην κυκλοφορία ο ιός δεν αρκεί απλά μια αμιχή, πρέπει να υπάρχει πληγή πολύ πρόσφατη, αρκετά βαθειά, ανοιχτή και να αιμορραγεί. (άμεση πρόσβαση στην κυκλοφορία του αίματος δηλαδή). Αν πχ έβγαλε κάποιος ένα δόντι, τότε ναι μπορεί να υπάρξει κίνδυνος αν το κάνει γιατί το τραύμα είναι πολύ βαθύ.

3. Το στομάχι διαθέτει οξέα που σκοτώνουν τον ιό άμεσα.

4. Ο ιός είναι εξαιρετικά ευπαθής ακόμα και σε μικρές αλλάγές των συνθηκών όπως το pH, η υγρασία, το οξυγόνο κλπ. Αδρανοποιείται γρήγορα.

 

Στα προσπερματικά υγρά κανονικά ο ιός δεν υπάρχει αλλά επειδή υπάρχει πιθανότητα σε αυτά να περιέχεται μικρή ποσότητα σπέρματος ακομα και σε αυτή την περίπτωση η ποσότητα είναι

Πολυ σωστα τα λες και εγω αυτα πειρπου γνωριζω επι του θεματος.

 

Αλλά φτανουμε στην κρισιμη ερωτηση:

Εχει διαπιστωθει με καποιον τροπο, εκτός του δια της ατοπον απαγωγης που λεει οτι εχουμε ενα πληθος ανθρωπων που πεθαινουν απο το επονομαζομενο Ειτς μετα απο καποια χρονια, που δεν ξερουμε σε τι οφειλεται και δεν μπορει να οφειλεται σε κανενα απο τα αιτια που γνωριζουμε οποτε πρεπει να οφειλεται σε εναν ιο, σε εναν τοσοδουλη μην ανιχνευσιμο λογω μεγεθους ρετροιο, που τον ονομασαμε ιο HIV, εχει λοιπον διαπιστωθει η υπαρξη αυτου του ιου με καποιον τροπο εκτός της παραγωγικης λογικης οτι κατι πρεπει να το δημιουργει ολο αυτο αρα πρεπει να ειναι καποιος ιος πολυ μικρος ωστε δνε μπορουμε να τον δουμε?

 

Με απλα λογια τον εχουμε δει ποτέ τον ιο του(που προκαλει το) Ειτς(HIV)? :-D

 

BTW ΜΙΣΩ ΘΑΝΑΣΙΜΑ τις θεωριες συνομωσιας και δεν προτεινω οτι δεν υπαρχει ο ιος HIV, καμια σχεση, απλως επειδη πριν 3-4 χρονια διαβαζα οτι δεν ειχαμε καμια ενδειξη για την 100% υπαρξη του ιου περαν των γνωστων στοιχειων και στατιστικων του Ειτς, ετσι λοιπον αναρωτιεμαι εαν εχει υπαρξει καποια προοδος ως προς αυτο.... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πινακας αναφερει οτι προερχεται απο την βιβλιογραφια ενω εσυ λες οτι δεν εχει αναφερθει ουτε ενα τετοιο περιστατικο στην βιβλιογραφια.

 

Που το αναφέρει αυτό ο πίνακας για δείξε μου? Αντιθέτως κάτω κάτω λέει "Τα ποσοστά κινδύνου μετάδοσης του δεν είναι απόλυτα."

Βιβλιογραφία εννοώ τα αναφερθέντα περιστατικά μολύνσεων και οι τρόποι που έγιναν οι μολύνσεις και όχι πχ μια στατιστική θεωρητική μελέτη που μπορεί να έγινε και να δημοσιεύθηκε ΟΚ? Αν τα ποσοστά ήταν απο βιβλιογραφία δεν θα έπρεπε να είναι απόλυτα?

 

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει απόδειξη με φωτογραφία ηλεκτρονικού μικροσκοπίου του ιού αλλά σκέφτομαι τώρα εγώ.....

Αν παίρνοντας αντιρετροϊκά φάρμακα (εμποδίζουν τον πολλαπλασιασμό του ιού) ανεβαίνουν τα CD4 λεμφοκύτταρα (αυτά στα οποία επιτίθεται και προσβάλει ο hiv) ενώ σταματόντας πέφτουν, τι μπορεί να σημαίνει?

 

Για όποιον ενδιαφέρεται για πληροφορίες υπάρχει το φόρουν http://forums.poz.com/ (AIDSMEDS).

 

Και επειδή νομίζω κάποιος το ρώτησε... όχι δεν είμαι γιατρός, ενημερωμένος είμαι. Δεν χρειάζεται να είσαι γιατρός για να ξέρεις.

 

Άρα ξανακάνω την ερώτηση, γιατι κολλάνε οι ομοφυλόφιλοι; Δεν πέρνουν προφυλάξεις, αλλάζουν πολλούς ερωτικούς συντρόφους, παίζει κάτι με το πρωκτικό σέξ, ή συνδιασμός των απο πάνω;;;;

Δεν κολλάνε οι ομοφιλόφιλοι, όλοι κολλάνε και όλοι κινδυνεύουν εξίσου. Ο λόγος είναι βασικά ότι δεν παίρνουν προφυλλάξεις. Έχοντας κάποιος και πολλούς ερωτικούς συντρόφους σε συνδυασμό πάντα με το ότι δεν παίρνει και προφυλλάξεις, απλά αυξάνει κατα πολύ τις πιθανότητες να προσβληθεί.

Έχω ακουσει πολλές περιπτώσεις str8 ανθρώπων ακομα και μέσα σε γάμο, να την έχουν πατήσει. Δεν έχει να κάνει με το πρωκτικό συγκεκριμένα, απλά το πρωκτικό (χωρίς προφυλλάξεις πάντα) είναι μια ακόμα κατάσταση υψηλού κινδύνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το αναφέρει αυτό ο πίνακας για δείξε μου? Αντιθέτως κάτω κάτω λέει "Τα ποσοστά κινδύνου μετάδοσης του δεν είναι απόλυτα."

Βιβλιογραφία εννοώ τα αναφερθέντα περιστατικά μολύνσεων και οι τρόποι που έγιναν οι μολύνσεις και όχι πχ μια στατιστική θεωρητική μελέτη που μπορεί να έγινε και να δημοσιεύθηκε ΟΚ? Αν τα ποσοστά ήταν απο βιβλιογραφία δεν θα έπρεπε να είναι απόλυτα?

Μπες εδω:

http://positivevoicegr.blogspot.com/2009/11/blog-post_4809.html

ή εδω(απο οπου και τον πηρανε):

http://www.hivaids.gr/homepage.php?id=pliroforisi/hivaids#kindynoi

 

Και ψαξε για το κειμενο: "Ο παρακάτω πίνακας δείχνει τον διαφορετικό βαθμό κινδύνου μετάδοσης του HIV σε περιπτώσεις μη επαγγελματικής έκθεσης, σύμφωνα με την βιβλιογραφία (χωρίς την χρήση προφυλακτικού)."

 

Οποτε? Εχει πχ η ενεργητικη στοματικη σεξουαλικη επαφη σε ατομο με τον ιο HIV, 1 στις 20000 πιθανοτητες να κολλησει αυτος που "ενεργει" στην πραξη?

Βεβαια ειναι τοσο τραγικοι που δεν δινουν πηγη της βιβλιογραφιας οποτε ναι δεν μπορουμε να ξερουμε αν ισχυει αυτο που λες αν προκειται πχ για στατιστικα ή για θεωρητικες μελετες.

Για να λες οτι προκειται για θεωρητικες μελετες κατι θα ξερεις.

Παροτι πχ για τη συγκεκριμενη κατηγορια καρφι δεν μου καιγεται λολ. :-D

 

 

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει απόδειξη με φωτογραφία ηλεκτρονικού μικροσκοπίου του ιού αλλά σκέφτομαι τώρα εγώ.....

Αν παίρνοντας αντιρετροϊκά φάρμακα (εμποδίζουν τον πολλαπλασιασμό του ιού) ανεβαίνουν τα CD4 λεμφοκύτταρα (αυτά στα οποία επιτίθεται και προσβάλει ο hiv) ενώ σταματόντας πέφτουν, τι μπορεί να σημαίνει?

Ε αυτο εννοουσα αν ηξερες καποια αποδειξη υπαρξης του ιου χωρις την χρηση παραγωγικης λογικης(πχ με την εις ατοπο απαγωγη). Και εσυ χρησιμοποιεις την λογικη. Αυτα τα ξερω. Οτι αφου ριξουμε νερο στον νεροχυτη σε λιγο που δεν θα το βλεπουμε, αυτο εξακολουθει να υπαρχει στο συμπαν και μεσα στους σωληνες του νεροχυτη. Δια της λογικης.

Αλλά εγω μιλαω για την πιο ευθεια αποδειξη που μπορει να υπαρξει. Να δουμε τον ιο δηλαδη.

 

Αυτο εως και πριν 4 χρονια κανείς(η επιστημη γενικα) δεν το ειχε κατορθωσει και εδινε τροφη στους κατασκευαστες θεωριων συνομωσιας οτι ειναι ολο ενα ψεμα. Και διερωτηθηκα εαν τωρα, το 2012, εχουμε καταφερει να τον δουμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως την έχω ακούσει και εγώ την εκδοχή ότι μπορεί να πρόκεται για συνομωσία και ότι ο hiv είναι ένας άκακος ιός που δεν προκαλεί στην ουσία την ανοσοανεπάρκεια. Δεν ξέρω όμως τι παίζει και δεν έχω ασχοληθεί να το ψάξω. Στην ιατρική υπάρχουν κριτήρια για να κατατάξεις μια ασθένεια χωρίς να είναι απαραίτητο να δείς τον ιό σε φωτογραφία. Που ακομα και να τον δείς μετά μπορεί να λένε πχ ότι δεν προκαλεί αυτός την ασθένεια και πάει λέγοντας.

Υπάρχει μια κυρία που έχει εμφανιστεί σε κανάλια κατα καιρούς και υποστηρίζει αυτό το σενάριο λέγοντας ότι έχει μολυνθεί απο τη δεκαετία του 80 και ζεί ακόμα. Αποφεύγει όμως να πεί ότι μέχρι και πρίν μερικά χρόνια έπαιρνε θεραπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κολλάνε οι ομοφιλόφιλοι, όλοι κολλάνε και όλοι κινδυνεύουν εξίσου. Ο λόγος είναι βασικά ότι δεν παίρνουν προφυλλάξεις. Έχοντας κάποιος και πολλούς ερωτικούς συντρόφους σε συνδυασμό πάντα με το ότι δεν παίρνει και προφυλλάξεις, απλά αυξάνει κατα πολύ τις πιθανότητες να προσβληθεί.

 

Χμ, λαθος εν μερει, ο λογος ειναι το πρωκτικο (χωρις προφυλαξεις), στο οποιο οι πιθανοτητες να κολλησεις ειναι πολλαπλασιες (χ10? δεν ειμαι σιγουρος) ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, λαθος εν μερει, ο λογος ειναι το πρωκτικο (χωρις προφυλαξεις), στο οποιο οι πιθανοτητες να κολλησεις ειναι πολλαπλασιες (χ10? δεν ειμαι σιγουρος) ....

 

Πρωκτικό κάνουν και οι str8 και οι gay, ναι οι gay κινδυνεύουν λίγο περισσότερο λόγω της συμπεριφορας αυτής κατα κόρον αλλά αυτό δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι οι str8 είναι εκτός κινδύνου.

Η διαφορά πιθανοτήτων παθητικού κολπικου και πρωκτικου είναι 0.1% και 0.5% αντίστοιχα σύμφωνα με τον αναφερόμενο πίνακα (x5 δηλαδή στο πρωκτικό). Λαμβάνοντας υπόψη και οτι οι str8 κάνουν επίσης πρωκτικό σε λιγότερο βαθμό όμως, δεν είναι και τόσο μεγάλη η διαφορά στον κίνδυνο.

Η εποχή που ο hiv ήταν αποκλειστικά πρόβλημα των gay έχει περάσει. Σήμερα αφορά τους πάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα σε μία σειρά από ιατρικής απόψεως. Τα παρακάτω είναι τεκμηριωμένα με βιβλιογραφία αν ζητηθεί (απαντώ σε διάφορα ποστ ταυτόχρονα):

 

-Το AIDS ή το σύνδρομο επίκτητης ανοσοανεπάρκειας στα ελληνικά προκαλείται απόλυτα και αδιαμφισβήτητα από τα δύο είδη ιού HIV τον ΗΙV1 και HIV2. O HIV1 έχει διαδοθεί παγκοσμίως ενώ ο HIV2 υπάρχει κυρίως στην υποσαχάρια Αφρική. Ο ιός τύπου 1 είναι πιο μολυσματικός και πιο παθογόνος. Είμαστε σίγουροι όχι μόνο για το ότι ο ιός αυτός προκαλεί το σύνδρομο ανοσοανεπάρκειας αλλά ξέρουμε και τον μηχανισμό με τον οποίο αυτό συμβαίνει. Ο ιός πολύ έξυπνα χρησιμοποιεί κάποιους υποδοχείς που υπάρχουν στην επιφάνεια των κυττάρων μας, εγχύει το γενετικό υλικό του στο κύτταρο το ενσωματώνει στο γενετικό υλικό του κυττάρου μας και μετά από άγνωστο χρόνο αρχίζει να πολλαπλασιάζεται αθρόα και να καταστρέφει το κύτταρο κατά το τελικό στάδιο (πολύ απλά δεν μπορώ να γράψω βιβλίο ιολογίας σε ένα ποστ). Οι υποδοχείς για τον ιό υπάρχουν σε μεγάλη συγκέντρωση σε όλα τα κύτταρα του ανοσοποιητικού μας συστήματος και στα κύτταρα Langerhans. Προσοχή στο 2ο! Τα κύτταρα αυτά (L) υπάρχουν στο δέρμα και τους βλεννογόνους μας σε μεγαλύτερη συγκέντρωση και σε πιο κοντινή απόσταση στην επιφάνεια των βλεννογόνων. Αποτελούν μέρος του ανοσιακού μας συστήματος και είναι αυτά που προσβάλλονται πρώτα συνήθως από τον ιό.

 

-Η μόλυνση είναι δυνατό να συμβεί με επαφή οποιουδήποτε υγρού με μεγάλη ιική συγκέντρωση με την κυκλοφορία του αίματος ή με τους βλεννογόνους. Τουτέστιν επαφή σπέρματος με βλεννογόνο ή κολπικών υγρών με έσω μέρος της πόσθης σε έναν άντρα ή πρωκτικού βλεννογόνου με την πόσθη ή στοματικού βλεννογόνου με το σπέρμα ή βλεννογόνου των ματιών με το σπέρμα. Ακόμα, με ενδομυική ή ενδοφλέβια ενοφθάλμιση (τι είπα τώρα εε) του ιού με μία βελόνα, αλλά όχι υποδόρια (σπάνια) ή ενδοδόρια (καθόλου). Όλα αυτά έχουν τα παρακάτω ποσοστά σύμφωνα με κάποιες όχι όλες τις μελέτες, ανά 10000 μολύνσεις ανεξάρτητα φύλου (εκτός από αυτά που αναφέρονται ανά φύλο):

 

Blood transfusion 9,000 (90%)

Mother-to-child, including pregnancy, childbirth and breastfeeding (without treatment) 2,500 (25%)

Mother-to-child, including pregnancy, childbirth and breastfeeding (with optimal treatment) 100–200 (1%–2%)

Needle-sharing injection drug use 67 (0.67%)

Percutaneous needle stick 30 (0.30%)

Receptive anal intercourse (2009 and 2010 studies) 170 (1.7%)

Receptive anal intercourse (based on data of a 1992 study) 50 (0.5%)

Insertive anal intercourse for uncircumcised men (2010 study) 62 (0.62%)

Insertive anal intercourse for circumcised men (2010 study) 11 (0.11%)

Insertive anal intercourse (based on data of a 1992 study) 6.5(0.065%)

Low-income country female-to-male 38 (0.38%)

Low-income country male-to-female 30 (0.3%)

Receptive (female) penile-vaginal intercourse 10 (0.1%)

Insertive (male) penile-vaginal intercourse 5 (0.05%)

Fellating a man 1 (0.01%) (στοματικό αν δεν ξέρετε την λέξη)

Man being fellated 0.5 (0.005%)

 

 

-Πριν ανιχνευτεί ο ιός στο αίμα ΟΛΩΝ των νοσούντων το σύνδρομο ονομαζόταν χαριτωμένα GRID (gay related immunodeficiency). Μετά με μία σύνθετη διαδικασία που δεν θα αναλύσω γιατί χωρίς γνώσεις βιολογίας δεν θα είναι κατανοητή βρέθηκε ο ιός και το μετονομάσανε AIDS.

 

-Πλέον, αν βρουν θετικό δείγμα το επανεξετάζουν (για να μειώσουν το κίνδυνο ψευδώς θετικού) και μετά αν και το 2ο είναι θετικό κάνουν μια ακόμα πιο σύνθετη εξέταση για να βρουν με απόλυτη βεβαιότητα (πιο μεγάλη και από το αν αυτό το αίμα είναι δικό σου ή όχι παρόλο που στο ρούφηξαν πριν 5 μέρες και ακόμα έχεις την πληγή-ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΑ) ότι είσαι φορέας του ιού.

 

-Φορέας ασυμπτωματικός μπορεί κάποιος να είναι 10-15 χρόνια. Τις πρώτες ημέρες μετά την μόλυνση, εμφανίζει κανείς συμπτώματα γρίπης (πρωτολοίμωξη) και μετά απλά το ξεχνάει λέγοντας ότι είναι το κρυολόγημα βαρύ και συνεχίζει αμέριμνος τη ζωή του.

 

-Μετά από κάποιο καιρό προσβάλλονται εκθετικά τα γνωστά cd4+ κύτταρα του ανοσιακού μας συστήματος (Τ). Καθώς όπως είπαμε όταν ο ιός φτάνει στο τέλος του κύκλου της αναπαραγωγής του καταστρέφει το κύτταρο, κάποια στιγμή ο αριθμός τους φτάνει σε τόσο χαμηλό επίπεδο που δεν μπορούν να επιτελούν καλά την εργασία που είχαν και το σύνθετο σύστημα προστασίας μας καταρρέει. Τότε ο ασθενής από φορέας νοσεί. Τότε έχει aids. To πότε ξεκινά αυτό, είναι θέμα διαλόγου και υπάρχουν πολλά κριτήρια πέραν του αριθμού (πχ. λεμφαδενοπάθεια, σάρκωμα Kaposi κλπ) που μας οδηγούν στην διάγνωση του aids.

 

-Ξέρουμε ότι είναι ο ιός που το προκαλεί και ΟΧΙ με εις άτοπο αναγωγή. Για να το πω πάλι απλουστευτικά. Αν πάρεις τον ιό και τον απομονώσεις. Στην συνέχεια τον ανασυνθέσεις και τον καλλιεργήσεις στο εργαστήριο και μετά μολύνεις χιμπατζήδες (όχι ποντίκια δυστυχώς) αυτοί νοσούν μετά από κάποια χρόνια και τα συμπτώματα τους (αν όχι και τόσο έντονα, γιατί ο ιός επιδρά διαφορετικά σε αυτούς) είναι τα συμπτώματα του AIDS. Αν κάποιος δεν το πιστεύει, ας μαζέψει άλλα 100 άτομα και ας κάνει μια μικρή μελέτη που θα δημοσιευτεί εγγυημένα στο SCIENCE: ας μολύνει τον εαυτό του και τους άλλους 99 με 0.1 ml ενδοφλέβιου υγρού που να περιέχει μεγάλη ποσότητα HIV1/2. Sorry χάσατε, αλλά κάνατε καλή δημοσίευση.

 

Αα και ναι τον έχουμε δει με ηλεκτρονικό μικροσκόπιο. Είναι γεωμετρικός και ομορφούλης και όσο τον μελετά κανείς τόσο πιο όμορφο τον βλέπει.

 

-Τα αντιρετροικά φάρμακα σταματούν την εξάπλωση του ιού μέσα στο σώμα μας. Μπορούν να επιμηκύνουν (βασικά να σταματήσουν τον HIV) την ζωή σε άγνωστα μέχρι τώρα πλαίσια. Άγνωστα γιατί ο ιός δεν υπάρχει εδώ και 100 χρόνια και τα φάρμακα υπάρχουν εδώ και 20. Αν κάποιος παίρνει αντιρετροικά μπορεί να ζει, να αθλείται, να κάνει υπεύθυνο για αυτόν και άλλους σεξ και να έχει μια νορμάλ ζωή.

 

-Τα φάρμακα όπως και όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες και είναι πολύ ακριβά αν χρειάζεται να τα αγοράσεις (λόγω ασφαλιστικού συστήματος, στην Ελλάδα δεν τα αγοράζουν οι ασθενείς)

 

Συμπεράσματα:

μπορείς να κολλήσεις με στοματικό και κανονικό (κολπικό ντε, αυτό η κοινωνία μας αποφάσισε αυθαίρετα να ονομάσει κανονικό) και πρωκτικό (ναι ακόμα και αν δεν ματώσεις θα κολλήσεις-βλ. κύτταρα Langerhans και μην λες μ@λ@κίες)

μπορείς να κολλήσεις από βελόνα ή βαθιά αμυχή

μπορείς να κολλήσεις από επαφή σπέρματος/αίματος με τον βλεννογόνο των ματιών (άρα νο καμ ον φεης το έπιασες;))

μπορείς να ζήσεις μια νορμαλ ζωή με αντιρετροική θεραπεία

μπορείς να κάνεις παιδιά KANONIKOTATA δεν ζούμε στην αρχαία Ελλάδα, παιδιά γίνονται κι αλλιώς ( τυχαίο άρθρο από εκατοντάδες ίσως http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0140673692924952)

μπορείς να χρησιμοποιείς προστασία για να μην έχεις το άγχος ότι κάτι έγινε.

 

Τα παραπάνω έχουν γραφτεί απλουστευτικά και μπορεί να έχουν παραλείψεις εξ αυτού. Αν θέλετε μπορώ να σας μιλήσω τηλεφωνικά για παραπάνω πληροφορίες ή αν είναι πολλοί φιλομαθείς να κάνω σεμινάριο σε κανένα καφέ pm me.

 

Παρακαλώ αν κάποιος διαφωνεί, ελεύθερα, απλά να έχει βιβλιογραφία πριν γράψει αλλιώς να μην γράψει και να αρκεστεί στο να καταπνίξει αυτό το αίσθημα που νιώθει ότι θέλει να μου την πει.

 

Τέλος να πω ότι ακόμα και αν τρυπηθεί κάποιος ή αν πχ σας βιάσει άτομο που πιθανώς να έχει μολυνθεί από ΗΙV ή αν ξυπνήσετε το πρωί δίπλα σε έναν άγνωστο που σας πει ότι έχει μολυνθεί με HIV μπορείτε να ζητήσετε προληπτική αντιρετροική αγωγή που μειώνει δραστικά (και το εννοώ ΔΡΑΣΤΙΚΑ) τις πιθανότητες εξάπλωσης του ιού πέραν σημείου αντιμετώπισης από το σώμα μας και άρα να μην το "κολλήσετε". Αυτό κάνει και ο γιατρός/οδοντίατρος σας (σαν εμένα πχ) αν τρυπηθεί, αυτό κάνει η νοσοκόμα, αυτό και το κορίτσι που το βίασαν 4 Τσετσένοι και αυτό πρέπει να κάνετε και εσείς αν δεν είστε σίγουροι. Δεν είναι ντροπή. Όπως δεν είναι ντροπή αν κάνετε μια εξέταση κάθε 2 χρόνια ή 1 αν δουλεύετε σε επικίνδυνο περιβάλλον ωστέ να είστε σίγουροι για εσάς και την οικογένεια/συντρόφο-ους σας ή να εξετάζεστε συχνά αν αλλάζετε συντρόφους και κάνετε (έλεος) σεξ χωρίς προφυλάξεις (το έλεος γιατί δεν είναι επιχείρημα το νιώθω πιο ζεστό το πουλί μου και άρα ας κολλήσω ένα ΣΜΝ δεν πειράζει). Ντροπή είναι να μην κάνεις κάτι. Ντροπή είναι επίσης το να απομονώσεις αυτά τα άτομα που νοσούν ή είναι φορείς. Ντροπή είναι και ότι δεν μας ενημερώνουν σε ειδικό μάθημα σεξουαλικής αγωγής στο σχολείο (γιατί θα γελάνε και καλά τα παιδάκια και δεν θα γίνει μάθημα-διάλεξη είπαμε να κάνουμε όχι να δείξουν τα άπαντα του γκουσγκούνη). Ντροπή λοιπόν σε όλους όταν δεν κάνουν το σωστό από αδυναμία πνευματική ή βλακεία. Αυτά.

 

(ΥΓ αν ακούσω για τα στεροειδή ξανά θα πηδήξω από το μπαλκόνι. Τα κορτικοστεροειδή πχ καταστέλουν το ανοσοποιητικό. Για να είμαστε ακριβείς προκαλούν ανοσοανεπάρκεια σε χρόνια χρήση. Το ίδιο και τα φάρμακα που παίρνουν οι ασθενείς με μεταμοσχευμένα όργανα ή μοσχεύματα. Ναι αυτοί έχουν τα ίδια συμπτώματα και τους ίδιους κινδύνους σε ένα βαθμό με τους ασθενείς με AIDS).

Επεξ/σία από fylatos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ που κάθησες και έγραψες ολόκληρο σεντόνι, ήταν ακριβώς η απάντηση που ζητούσα. Με απλά λόγια και χωρίς αμφισημίες. :-D

 

Απλά προσπαθώ να εξηγήσω ένα θέμα 1000 σελίδων (το έχω να το στείλω αν θέλει κάποιος, ειλικρινά, όπως και να προτείνω βιβλία) σε μια. Το πρόβλημα είναι ότι ο κόσμος δεν ξέρει. Δεν ξέρει για την μετάδοση. Νομίζει ότι γίνεται μόνο με την εισβολή του ιού στην κυκλοφορία. Ελπίζω να το διαβάσουν, και να έχουν απορίες και αντιρρήσεις για να γράψω κι άλλα. Αν το διαβάσουν 20 άτομα και το πουν σε άλλα 20 κάτι κάναμε. Σε ευχαριστώ που το διάβασες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...