Προς το περιεχόμενο

AIDS/HIV


totem_lost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς ψυχολογικό είναι... Και εγω την πρώτη φορά που έκανα sex είχα θέμα με το σκουφάκι όπως όλοι οι άντρες αλλα τώρα και κάλτσα να φορέσω δεν έχω θέμα. Άμα το σκέφτεσαι και αγχώνεις τον εαυτό σου δεν πρόκειται να το ξεπεράσεις ποτέ.

 

Και πές οτι η σύντροφος σου είναι οκ, να έυχεσαι να είσαι στήρος αλλιώς θα αφήσεις καμια 30ρια κουτσούβελα.

 

Υ.Γ. Ο άντρας εντάξη είναι στις κ@ύλες του και δεν το σκέφτεται καμια φορά, η γυναίκα πόσο χαζή μπορεί να είναι ώστε να επιτρέπει στον καθένα να τις μεταφέρει την κάθε ασθένεια ή να την γκαστρώσει και μετά να την κοπανήσει σαν κύριος. Πραγματικά όμως κάτι κοριτσάκια είναι εντελώς για τον πο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

fylatos

Μια περιπτωση που δεν βλεπω να εχει αναφερθει.

Ποιες οι πιθανοτητες μεταδοσης απο το λεγομενο fingering? Να βαλει δηλ. ο αντρας τα δαχτυλα του μεσα στο αιδοίο.

Πολλες φορες τα χερια εχουν μικρες πληγες, παρανυχιδες κλπ. Δεν μιλαω να τρεχει αιμα, αναφερομαι σε πληγες, σχισιματα κλπ που φαινεται ομως πως υπαρχει καποια ασυνεχεια του δερματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Τα αντιρετροικά φάρμακα σταματούν την εξάπλωση του ιού μέσα στο σώμα μας. Μπορούν να επιμηκύνουν (βασικά να σταματήσουν τον HIV) την ζωή σε άγνωστα μέχρι τώρα πλαίσια. Άγνωστα γιατί ο ιός δεν υπάρχει εδώ και 100 χρόνια και τα φάρμακα υπάρχουν εδώ και 20. Αν κάποιος παίρνει αντιρετροικά μπορεί να ζει, να αθλείται, να κάνει υπεύθυνο για αυτόν και άλλους σεξ και να έχει μια νορμάλ ζωή.

 

Τι εννοείς οτι ο ιός δεν υπάρχει εδώ και 100 χρόνια; Όντως ανακαλύφθηκε και ανιχνεύτηκε το 80 στον άνθρωπο αλλά αυτό σημαίνει κιόλας οτι ο ιός για πρώτη φορά δημιουργήθηκε όταν ανακαλύφθηκε κιόλας στον άνθρωπο ?

 

 

Για κάποιον πρίν 2 σελίδες που ρώτησε πως δημιουργήθηκε ο ιός ή αν δημιουργήθηκε από άλλον ιό:

 

Στα βιβλία βιολογίας γενικής παιδείας Γ λυκείου θυμάμαι πολύ καλά οτι ανέφερε πως οι επιστήμονες πιθανολογούν οτι ο ιός μεταδόθηκε με κάποιον τρόπο από τον πίθικο στον άνθρωπο.

 

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ιός μεταδίδεται από άνθρωπο σε άνθρωπο. Τώρα για το πώς δημιουργήθηκε ο ιός στον πίθηκο νομίζω δεν το ξέρει κανένας, εκτός αν υπάρχει και εκεί ξένη βιβλιογραφία που να μας διαφωτίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε ιός ή τέλος πάντων οποιοδήποτε παθογόνο, χρειάζεται μια συγκεκριμένη ποσότητα «μονάδων» αυτού ώστε να προκαλέσει ζημιά. Δηλαδή εάν μπουν στο σώμα μου 4 ιοί γρίπης, απλά ΔΕΝ θα πάθω γρίπη. Δε θα γίνει τίποτα. Με τον HIV τι ισχύει;

 

Δηλαδή, εάν κάνω κολπικό σεξ με κάποια που είναι φορέας, χωρίς προφύλαξη, I'm doomed?

 

Ή και πάλι έχω ελπίδες, απλά... ρισκάρω τον κώλο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fylatos

Μια περιπτωση που δεν βλεπω να εχει αναφερθει.

Ποιες οι πιθανοτητες μεταδοσης απο το λεγομενο fingering? Να βαλει δηλ. ο αντρας τα δαχτυλα του μεσα στο αιδοίο.

Πολλες φορες τα χερια εχουν μικρες πληγες, παρανυχιδες κλπ. Δεν μιλαω να τρεχει αιμα, αναφερομαι σε πληγες, σχισιματα κλπ που φαινεται ομως πως υπαρχει καποια ασυνεχεια του δερματος.

 

δεν μπορώ να σου απαντήσω με κάποιο συγκεκριμένο στατιστικό για αυτή μόνο την πράξη. Το ποσοστό για τα προκαταρκτικά αναφέρεται από πολλούς σε 8-12/10000, αλλά αυτό περιέχει και δαγκώματα κλπ.

 

Τι εννοείς οτι ο ιός δεν υπάρχει εδώ και 100 χρόνια; Όντως ανακαλύφθηκε και ανιχνεύτηκε το 80 στον άνθρωπο αλλά αυτό σημαίνει κιόλας οτι ο ιός για πρώτη φορά δημιουργήθηκε όταν ανακαλύφθηκε κιόλας στον άνθρωπο ?

 

Για κάποιον πρίν 2 σελίδες που ρώτησε πως δημιουργήθηκε ο ιός ή αν δημιουργήθηκε από άλλον ιό:

 

Στα βιβλία βιολογίας γενικής παιδείας Γ λυκείου θυμάμαι πολύ καλά οτι ανέφερε πως οι επιστήμονες πιθανολογούν οτι ο ιός μεταδόθηκε με κάποιον τρόπο από τον πίθικο στον άνθρωπο.

 

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ιός μεταδίδεται από άνθρωπο σε άνθρωπο. Τώρα για το πώς δημιουργήθηκε ο ιός στον πίθηκο νομίζω δεν το ξέρει κανένας, εκτός αν υπάρχει και εκεί ξένη βιβλιογραφία που να μας διαφωτίζει.

 

O ιός στον πίθηκο στον οποίο αναφέρεσαι είναι ο SIV, εξαιρετικά όμοιος γενετικά με τον HIV2. Εικάζεται ότι ο ιός μεταπήδησε στον άνθρωπο μετά από κατανάλωση κρέατος πιθήκου. O HIV εικάζεται ότι υπάρχει και σχετίζεται άμεσα με την ανοσοανεπάρκεια (AIDS)για πρώτη φορά το 1978, ενώ το 1983 δύο ομάδες ξεχωριστά τον ανακαλύπτουν σε ασθενείς με ανοσοανεπάρκεια τελικού σταδίου σε ασθενείς που προσβάλλονται από μικρόβια και ιούς που δεν θα έπρεπε να τους κάνουν να νοσούν, χωρίς άλλη παθολογία. Προσομοιάζουν τον HIV με τον LAV (ιός που προκαλεί λεμφαδενοπάθεια) και τον HTLV ξεχωριστά (ιός που προσβάλει τα Τ λεμφοκύτταρα).

 

 

http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/00001114.htm

http://www.sciencemag.org/content/220/4599/865

 

Αυτά είναι τα άρθρα ορόσημα. Ο ιός φέρει ομοιότητες γενετικά με τους SIV, LAV και HTLV και πιθανώς προέκυψε με μεταλλάξεις και ανταλλαγές υλικού μεταξύ δύο ή και των τριών. Ο ιός προέρχεται λοιπόν από τον Χιμπαντζή (HIV1) και τον πίθηκο http://en.wikipedia.org/wiki/Sooty_Mangabey (HIV2). Γι'αυτό και τα πειράματα γίνονται σε αυτούς τους πιθήκους, αφού μπορούν να "κολλήσουν" τον ιό.

 

Το πρώτο κρούσμα σε άνθρωπο σύμφωνα με την κλινική περιγραφή υπήρξε μάλλον το 1928, το πρώτο στην Αμερική το 1969. Στην εξάπλωση του διαδραμάτισαν εξαιρετικά σημαντικό ρόλο

 

α. τα σεξουαλικά ήθη των αποίκων της δυτικής Αφρικής στις αρχές του 1900

β. η χρήση μη αποστειρωμένων βελονών για εμβολιασμούς και χορήγηση φαρμάκων στην υποσαχάρια Αφρική (αυτή είναι και η κύρια αιτία για την μετάδοση του HIV2)

γ. το σεξ χωρίς προφυλάξεις στις ομοφυλοφιλικές κοινότητες

δ. το σεξ με πολλούς συντρόφους και χωρίς προφυλάξεις γενικά

 

Συνεπώς ναι ο ιός είναι νέος, αλλά όχι κατασκευασμένος όπως πολλοί πιστεύουν.

Έχει μελετηθεί εκτενώς ότι αν γινόταν

 

α. μαζικοί εμβολιασμού με αποστειρωμένες βελόνες στην υποσαχάρια Αφρική και σταματούσε το needle collecting (δλδ το να μαζεύουν ότι βελόνα βρουν και 2 cent και μετά τα τοπικά νοσοκομεία να τις βράζουν ή να τις ρίχνουν στο οινόπνευμα και να τις ξαναχρησιμοποιούν) με επιχορήγηση από την Δύση, καθώς λεφτά δεν υπάρχουν

 

β. χρησιμοποιούνταν προφυλακτικά κατά 40% πιο συχνά

 

τα κρούσματα HIV θα μειώνονταν κατά 80-85%.

 

Κάθε ιός ή τέλος πάντων οποιοδήποτε παθογόνο, χρειάζεται μια συγκεκριμένη ποσότητα «μονάδων» αυτού ώστε να προκαλέσει ζημιά. Δηλαδή εάν μπουν στο σώμα μου 4 ιοί γρίπης, απλά ΔΕΝ θα πάθω γρίπη. Δε θα γίνει τίποτα. Με τον HIV τι ισχύει;

 

Δηλαδή, εάν κάνω κολπικό σεξ με κάποια που είναι φορέας, χωρίς προφύλαξη, I'm doomed?

 

Ή και πάλι έχω ελπίδες, απλά... ρισκάρω τον κώλο μου;

 

Ρισκάρεις τον κώλο σου, τις πιθανότητες τις έγραψα πριν στη σελίδα 6. Ανέρχονται σε πολύ υψηλά επίπεδα για ορισμένες περιπτώσεις.

 

Αν είσαι απερίτμητος τότε το ποσοστό φτάνει στο 5 έως 28/10000 ανάλογα με την κάθε μελέτη. Αν δεν σου φαίνεται πολύ οκ. Απλά μην το κολλήσεις στη γυναίκα σου και μετά ρίχνεις το φταίξιμο σε εμένα. Είναι πολύ.

 

Ελπίζω να απάντησα επαρκώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό το post σου fylatos. :)

 

Από ότι κατάλαβα είσαι οδοντίατρος; Πάντως για το θέμα φαίνεται ότι έχεις γνώση όσο λίγοι άλλοι (δυστυχώς). Δεν είχα διαβάσει όλες τις σελίδες πριν απαντήσω στο θέμα, γι αυτό και ξαναρώτησα κάτι που είχε απαντηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και αν ακούγεται περίεργο ακόμα και μερικοί γιατροί δεν είναι καλώς ενημερωμένοι και δίνουν πληροφορίες που πανικοβάλλουν (πχ ότι μπορεί να μεταδοθεί ακόμα και απο φιλί) πράγμα που δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

Ισχυει, γιατι στα χειλια ή στο στομα μπορει υπαρχουν μικροπληγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοματικό με προφυλακτικό;;;; Πωωωωω

Δηλαδή ο άντρας σε γυναίκα δεν μπορεί να κάνει στοματικό με την καμία. Εκέι που θα το βάλει το προφυλακτικό;;;;

Στη γλωσσα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Αλλά απόλυτα στοιχεία έχουμε στο ότι άτομα με hiv μόλυνση δεν μεταδίδουν τον ιό φιλώντας ή φτύνοντας. Ποτέ σε καμία οικογένεια τέτοιου ατόμου που λάμβανε προφυλάξεις, δεν υπήρξε μετάδοση στα παιδιά του ή στην γυναίκα/άντρα του.

 

 

Άρα λοιπόν:

 

1) Αν έχω αμυχές στα χείλια και φιλήσω μία οροθετική κοπέλα που επίσης έχει αμυχές στα χείλη, οι πιθανότητες να μεταδοθεί ο ιός είναι μηδαμινές;

 

2) Αν έχω κάνει πρόσφατα εξαγωγή φρονιμήτη και γλωσσοφιλήσω οροθετική κοπέλα που μόλις δάγκωσε δυνατά τη γλώσσα της (άρα έχει άμυχη που ματώνει), οι πιθανότητες να μεταδοθεί ο ιός είναι μηδαμινές;

 

3) Αν έχω αμυχή στο χέρι και αγγίξω το δέρμα μιάς κοπέλας που έχει αμυχή σε εκείνο το σημείο (πχ ξύριζε τα πόδια της και κόπηκε), οι πιθανότητες να μεταδοθεί ο ιός είναι μηδαμινές;

 

 

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι είμαι πλήρως ενημερωμένος γύρω από τα ΣΜΝ. Και επίσης καταλαβαίνω ότι οι ερωτήσεις μου είναι λίγο ακραίες (εκτός από την πρώτη, τα χείλη μου σκάνε συνέχεια με αποτέλεσμα να ματώνω πολύ συχνά).

 

Απλά από πάντα με ενοχλούσε το politically correct concept που πήγαινε πακέτο με τον HIV. Είναι λες και έκατσαν όλοι οι ηθικολόγοι του κόσμου στο τραπέζι και είπαν «Τα ναρκωτικά είναι κακά, άρα ας τους πούμε ότι μεταδίδεται από second-hand βελόνες. Επίσης οι ομοφυλόφιλοι είναι κακοί, οπότε ας τους πούμε ότι μεταδίδεται από το πρωκτικό. Όμως, μην τους πούμε ότι μεταδίδεται άμα φιλιούνται ή αγγίζονται, γιατί τότε δεν θα πλησιάζει ο ένας τον άλλον!».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το fingering που ρωτήθηκε παραθέτω απόσπασμα από σελίδα που περιγράφει τα ρίσκα...

 

Penetration with Fingers

Fingering the ass or vagina is also seen as low-risk, even if the skin has cuts (but make sure your finger nails are well clipped!).

 

Στο φορουμ του AIDSMEDS πάντως αναφέρουν πως δεν έχει αναφερθεί ΠΟΤΕ περιστατικό μετάδωσης με τέτοιο τρόπο και πως για να γίνει κάτι τετοιο θα απαιτούσε να κόψεις την άκρη του δαχτύλου σου και αμέσως να το βάλεις μέσα (κάτι που πρακτικά κανείς δεν κάνει). Δηλαδή θα απαιτούσε μεγάλη και βαθεία πληγή που αιμορραγεί.

 

Παιδιά ας ηρεμίσουμε λίγο, δε μεταδίδεται ο hiv τόσο εύκολα όσο κάποιοι φαντάζονται.

Αν μπορούσε να μεταδοθεί απο παρανυχίδες, γρατζουνίτσες, μικροαμιχές απο ξύρισμα, αμιχές στα χείλη κλπ, θα είμασταν όλοι με τα φάρμακα ήδη γιατί όλοι μας έχουμε τετοια ανα πάσα στιγμή σε χέρια πρόσωπο χείλη κλπ. Ακόμα και κάτι σκληρό να φάς αμιχές μέσα στο στόμα δημιουργούνται, πόσο μάλλον όταν βουρτσίζεις τα δόντια σου.

 

Η ελάχιστη λοιμογόνος δόση (βίρια που χρειάζεται να εισέλθουν για να προκληθεί μόλυνση) του hiv είναι ευτυχώς μεγάλη και σε συνδυασμό της μεγάλης του ευθραυστότητας όταν βρεθεί έξω απο το σώμα του ξενιστή, καθιστούν δύσκολη τη μετάδοσή του.

 

Βασικά στο AIDSMEDS λένε συγκεκριμένα.... (http://www.aidsmeds.com)

"Actually the ONLY confirmed risks for the sexual transmission of HIV are unprotected vaginal and anal intercourse. Period. As long as condoms are consistently used for those activities you will be well protected."

 

"Hiv is a fragile, difficult to transmit virus that is primarily transmitted INSIDE the human body, as in unprotected anal or vaginal intercourse where the virus never leaves the confines of the two bodies.

Once outside the body, small changes in temperature, and pH and moisture levels all quickly damage the virus and render it unable to infect.

 

Use condoms for anal or vaginal intercourse, correctly and consistently, and you will avoid hiv infection. It really is that simple!"

 

"Using theoretical data that is twenty years out of date is frustrating. Having HIV counselors without a basic understanding of virology and biology/epidemiology is also less than helpful."

 

"Sexual contact with an infected person. Anal or vaginal intercourse without a condom with a partner who is either positive or does not know his or her HIV status account for the vast majority of sexually-transmitted HIV cases in the U.S. and elsewhere. Oral sex is not an efficient route of HIV transmission. To learn more about the "theoretical risk" of oral sex and HIV transmission, click here. Kissing, massage, masturbation and "hand jobs" do not spread HIV. More information about safer sex to help prevent HIV transmission can be found here."

 

"HIV has been detected in saliva, tears and urine. However, HIV in these fluids is only found in extremely low concentrations. What's more, there hasn't been a single case of HIV transmission through these fluids reported. HIV cannot be transmitted through day-to-day activities such as shaking hands, hugging or casual kissing. You cannot become infected from a toilet seat, drinking fountain, or sharing food or eating utensils with someone who is positive. You also cannot get HIV from mosquitoes.

 

Since the beginning of the HIV/AIDS epidemic, new or potentially unknown routes of transmission have been thoroughly investigated by state and local health departments, in collaboration with the U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). To date, no additional routes of transmission have been recorded, despite a national system designed to detect unusual cases."

 

 

 

Oral-Penile Sex

 

Of the different sex acts, the one that often causes the greatest amount of confusion in terms of risk—and raises the greatest number of questions—is oral-penile. The fact is, most experts agree that fellatio, often referred to as "blow jobs," is not an efficient route of HIV transmission. However, this does not mean that it can't happen.

 

Because unprotected fellatio can mean that body fluids from one person can (and do) come into contact with the mucosal tissues or open cuts, sores or breaks in the skin of another person, there is a "theoretical risk" of HIV transmission. "Theoretical risk" means that passing an infection from one person to another is considered possible, even though there haven't been any (or have only been a few) documented cases. This term is used to differentiate from documented risks. Being the receptive partner during unprotected anal or vaginal intercourse with an HIV-positive person is a documented risk, as has been proven with numerous studies and case examples. Unprotected oral sex is a theoretical risk, as it is considered possible, but has never been shown to be an independent risk factor for HIV infection.

 

There have been three case reports and a few studies suggesting that some people have been infected with HIV as a result of unprotected oral sex. However, these case reports and studies all involved men who were the receptive partners (the person doing the "sucking") during unprotected oral sex with another HIV-positive man. There haven't been any case reports or studies documenting HIV infection among female receptive partners during unprotected oral sex. Even more importantly, there hasn't been a single documented case of HIV transmission to an insertive partner (the person being "sucked") during unprotected oral sex, either among MSM, or heterosexuals.

 

Is insertive oral sex a possible route of HIV transmission? Yes. But is it a documented risk? No.

 

To reduce the risk:

•Don't get cum in your mouth. Also consider using an unlubricated (possibly flavored) condom every time you have oral sex with a partner who is positive or whose HIV status you do not know.

•Avoid brushing or flossing your teeth immediately before oral sex. This reduces the risk of cuts, tears or abrasions in the mouth that can serve as an entry way for HIV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει, γιατι στα χειλια ή στο στομα μπορει υπαρχουν μικροπληγες.

 

Δεν υπάρχει ούτε ένα case report τα τελευταία 25 χρόνια, άρα όχι. Όχι από μικροπληγές.

 

Άρα λοιπόν:

 

1) Αν έχω αμυχές στα χείλια και φιλήσω μία οροθετική κοπέλα που επίσης έχει αμυχές στα χείλη, οι πιθανότητες να μεταδοθεί ο ιός είναι μηδαμινές;

 

2) Αν έχω κάνει πρόσφατα εξαγωγή φρονιμήτη και γλωσσοφιλήσω οροθετική κοπέλα που μόλις δάγκωσε δυνατά τη γλώσσα της (άρα έχει άμυχη που ματώνει), οι πιθανότητες να μεταδοθεί ο ιός είναι μηδαμινές;

 

3) Αν έχω αμυχή στο χέρι και αγγίξω το δέρμα μιάς κοπέλας που έχει αμυχή σε εκείνο το σημείο (πχ ξύριζε τα πόδια της και κόπηκε), οι πιθανότητες να μεταδοθεί ο ιός είναι μηδαμινές;

 

 

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι είμαι πλήρως ενημερωμένος γύρω από τα ΣΜΝ. Και επίσης καταλαβαίνω ότι οι ερωτήσεις μου είναι λίγο ακραίες (εκτός από την πρώτη, τα χείλη μου σκάνε συνέχεια με αποτέλεσμα να ματώνω πολύ συχνά).

 

Απλά από πάντα με ενοχλούσε το politically correct concept που πήγαινε πακέτο με τον HIV. Είναι λες και έκατσαν όλοι οι ηθικολόγοι του κόσμου στο τραπέζι και είπαν «Τα ναρκωτικά είναι κακά, άρα ας τους πούμε ότι μεταδίδεται από second-hand βελόνες. Επίσης οι ομοφυλόφιλοι είναι κακοί, οπότε ας τους πούμε ότι μεταδίδεται από το πρωκτικό. Όμως, μην τους πούμε ότι μεταδίδεται άμα φιλιούνται ή αγγίζονται, γιατί τότε δεν θα πλησιάζει ο ένας τον άλλον!».

 

για το 1)δεν έχει γίνει ποτέ, δεν θεωρεί η ιατρική κοινότητα ότι από φυσιολογικές μικροπληγές (σκασμένα χείλη, μικρόδαγκώματα κλπ) είναι δυνατό. Αυτό είναι απόλυτο. ΔΕΝ είναι δυνατό

 

2)Αν έχεις κάνει πρόσφατα εξαγωγή φρονιμίτη (όρισε το πρόσφατα) θεωρείται ότι έχεις χειρουργικό τραύμα. Δεν εμπίπτει στην κατηγορία φιλί προφανώς. Αν το τραύμα έχει επουλωθεί, τότε ΟΧΙ δεν είναι δυνατή η μετάδοση, επίσης απόλυτα. Αα και σε ότι αφορά στο δάγκωμα, αν είναι ισχυρό δάγκωμα όπως λες, είναι επίσης τραύμα και όχι αμυχή (έχω ράψει αρκετές "αμυχές" τέτοιου τύπου για να σε διαβεβαιώσω ότι μόνο φιλάκια δεν θα θέλεις μετά). Συνεπώς ξεκαθάρισε στο μυαλό σου τι είναι πληγή/αμυχή και τι είναι σκέτο σάλιο. Με σάλιο ή αμυχή ΟΧΙ δεν γίνεται να μεταδώσεις τον ιό κατά την διάρκεια ενός φιλιού (όσο γλωσσάτο κι αν είναι), ξεκάθαρα.

 

3)Αν έχεις αμυχή και όχι βαθύ κόψιμο και η κοπέλα έχει αμυχή και όχι βαθύ κόψιμο τότε ναι είναι μηδαμινές. Να στο θέσω διαφορετικά, αμυχή είναι το γρατσούνισμα στους αγκώνες που κάναμε όταν ήμασταν παιδάκια. Θυμάσαι πόση ώρα κάνει να κλείσει? Αν τώρα πάρεις γυαλόχαρτο και τρίψεις την επιφάνεια του δέρματος σας και μετά ακουμπήσετε, εε πάλι δεν θα κολλήσεις. Γιατί; Γιατί εκτός κι αν τρίψεις μια περιοχή 10Χ10 δεν θα υπάρχει αρκετό ιικό φορτίο για να γίνει κάτι τέτοιο. Και οι όποιοι ιοί δεν θα έχουν επιβιώσει από την επαφή τους με το περιβάλλον.

 

Όπως και να έχει, κανένα από τα παραπάνω δεν έχει συμβεί ΠΟΤΕ σε ΚΑΜΙΑ χώρα του κόσμου. Υπάρχουν πολλά εκατομμύρια οικογένειες που ζουν μια νορμάλ ζωή με κάποιο οροθετικό μέλος. Εφόσον το μέλος προσέχει, όσα φιλιά κι αν δίνει, όσο και αν σε αγγίζει τότε είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να κολλήσεις.

Δεν είναι θέμα ηθικολογίας, αλλά ποσοστών μετάδοσης ανά οδό μετάδοσης. Δες τον πίνακα στην σελίδα 6. Από ιατρικής απόψεως, μπορώ να σου πω ότι ΠΟΤΕ, ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρός στον κόσμο δεν συμβούλεψε ασθενή με HIV μόλυνση να μην φιλάει τον σύντροφο του. Κανένας εκτός ίσως από κάποιον ημιμαθή, επικίνδυνο. Αν δεν ήμουν αρκετά σαφής, στο ότι ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ τέτοιο περιστατικό δεν έχει αναφερθεί και στο ότι πχ η εξαγωγή φρονιμίτη είναι τραύμα και μάλιστα τραύμα που αιμορραγεί τις πρώτες ώρες (ίσως και μέρες ανάλογα με τις συνθήκες), δεν μπορώ να σας προσφέρω άλλες διαβεβαιώσεις. Αλλά θέματα πολιτικής ορθότητας δεν υπάρχουν στο HIV/AIDS, μόνο ίσως θύματα ρατσισμού.

 

Αν κάποιος είναι οροθετικός μπορεί σε μία σύγχρονη χώρα, να κάνει οικογένεια, παιδιά, να έχει εργασία ακόμα και σε κλάδο της υγείας (οδοντιάτρος, ιατρός, αιμολήπτης), να εργάζεται κανονικά όπως και εσύ. Το να νομίζει κάποιος ότι μπορεί μέσα στην ημιμάθεια του να τους τα στερεί, είναι θέμα πολιτικής ορθότητας και λέγεται ρατσισμός.

 

Στη γλωσσα??

 

Η πληθυσμιακή ομάδα με τα λιγότερα οροθετικά άτομα ανά μονάδα πληθυσμού είναι οι λεσβίες. Αυτό κάτι πρέπει να λέει. Είναι πολύ δύσκολο, λόγω της μηχανικής της συγκεκριμένης σεξουαλικής πράξης και για άλλη μια φορά δεν υπάρχουν case report που να το στηρίζουν σαν αποκλειστική οδό μετάδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

για το 1)δεν έχει γίνει ποτέ, δεν θεωρεί η ιατρική κοινότητα ότι από φυσιολογικές μικροπληγές (σκασμένα χείλη, μικρόδαγκώματα κλπ) είναι δυνατό. Αυτό είναι απόλυτο. ΔΕΝ είναι δυνατό

 

 

Πώς ΕΞΗΓΕΙ η ιατρική κοινότητα ότι ο ιός μπορεί να μεταδοθεί από χρησιμοποιημένη σύριγγα η οποία έχει υπολείμματα αίματος και δεν μπορεί να μεταδοθεί από φρέσκιες αμυχές, οι οποίες αναβλύζουν ίση ή μεγαλύτερη ποσότητα αίματος από αυτό που βρίσκεται αποθηκευμένο στη σύριγγα. Μιλάω μόνο για αίμα, που έχει υψηλή συγκέντρωση του ιού κι όχι για σάλιο που έχει χαμηλή.

 

ΠΡΟΣΕΞΕ: Δεν θέλω να μου πεις με ποιόν τρόπο έχει παρατηρηθεί ότι μεταδίδεται. Θέλω να μου πεις πως εξηγείται ότι μεταδίδεται ή δεν μεταδίδεται έτσι. Δεν μου φαίνεται λογικό ότι μπορεί να μεταδοθεί από τη λιγοστή ποσότητα αίματος που βρίσκεται σε μια σύριγγα κι όχι από τη λιγοστή ποσότητα που παράγει μια αμυχή. Δε διαφωνώ ότι μπορεί να είναι σπάνιο. Μπορεί όμως να είναι μηδενικό; Το ρωτάω ξανά, επειδή δηλώνεις απόλυτος στο ότι δεν γίνεται να μεταδοθεί έτσι. Πράγμα που σημαίνει ότι είναι αποδεδειγμένο. Πώς αποδεικνύεται, λοιπόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εύκολο να καταλάβεις το γιατί. Για να μεταδοθεί δεν αρκεί να έρθεις σε επαφή με το αίμα απο μια αμυχή κάποιου, πρέπει αυτό το αίμα να βρεί τρόπο να μπεί στην δική σου κυκλοφορία και μάλιστα σε ικανή ποσότητα για να προκαλέσει μόλυνση. Τα δέρμα έχει πολλές στιβάδες και η ρήξη μερικών επιφανειακών απο αυτές μονο δεν αποτελεί εύκολη είσοδο για τον ιό. Γι'αυτό και λέμε ότι ένα κόψιμο απο το οποίο μπορεί ίσως να γίνει μόλυνση πρέπει να είναι βαθύ και φρέσκο για να υπάρχει άμεση είσοδος στην κυκλοφορία.

 

Δύο πράγματα πρέπει να γίνουν για να μεταδοθεί. Πρώτον, ο μολυσμένος πρέπει να χάνει αίμα. Δεύτερον αυτό το αίμα πρέπει να είναι αρκετό και να καταφέρει να μπεί στην κυκλοφορία του άλλου απο μια επαρκώς ανοιχτή πληγή.

 

Η σύρυγγα απο την άλλη παρακάμπτει και τους δύο φραγμούς.

1. Έχει ήδη μέσα της το μολυσμένο αίμα

2. Σε τρυπάει (παρακάμπτει το δερματικό φραγμό) και φτάνει άμεσα στη δική σου κυκλοφορία και μεταφέρει ικανή ποσότητα μολυσμένου αίματος εκεί (κάτι που δεν γίνεται εύκολα απο ανοιχτή πληγή που απλά πέφτει κάτι μολυσμένο επάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς ΕΞΗΓΕΙ η ιατρική κοινότητα ότι ο ιός μπορεί να μεταδοθεί από χρησιμοποιημένη σύριγγα η οποία έχει υπολείμματα αίματος και δεν μπορεί να μεταδοθεί από φρέσκιες αμυχές, οι οποίες αναβλύζουν ίση ή μεγαλύτερη ποσότητα αίματος από αυτό που βρίσκεται αποθηκευμένο στη σύριγγα. Μιλάω μόνο για αίμα, που έχει υψηλή συγκέντρωση του ιού κι όχι για σάλιο που έχει χαμηλή.

 

ΠΡΟΣΕΞΕ: Δεν θέλω να μου πεις με ποιόν τρόπο έχει παρατηρηθεί ότι μεταδίδεται. Θέλω να μου πεις πως εξηγείται ότι μεταδίδεται ή δεν μεταδίδεται έτσι. Δεν μου φαίνεται λογικό ότι μπορεί να μεταδοθεί από τη λιγοστή ποσότητα αίματος που βρίσκεται σε μια σύριγγα κι όχι από τη λιγοστή ποσότητα που παράγει μια αμυχή. Δε διαφωνώ ότι μπορεί να είναι σπάνιο. Μπορεί όμως να είναι μηδενικό; Το ρωτάω ξανά, επειδή δηλώνεις απόλυτος στο ότι δεν γίνεται να μεταδοθεί έτσι. Πράγμα που σημαίνει ότι είναι αποδεδειγμένο. Πώς αποδεικνύεται, λοιπόν;

 

Αν πάρεις οποιοδήποτε ιό και τον ενοφθαλμίσεις ενδοφλέβια (χρήστες ναρκωτικών) ή ενδομυικά τότε χρειάζεται πολύ μικρό ιικό φορτίο για να συμβεί η ορομετατροπή. Οι αμυχές εντωμεταξύ δεν αναβλύζουν αίμα, αλλά πλάσμα και ακόμα και έτσι η επαφή του "αίματος" με την δική σου αμυχή όπως αντιλαμβάνεσαι δεν συνεπάγεται είσοδο στην κυκλοφορία με τρόπο εξίσου άμεσο με την ενδοφλέβια ή ενδομυική χρήση.

Αν θέλεις να το ψάξεις παραπάνω, δες τα κοινά φάρμακα που χρησιμοποιούμε. Δες την ποσότητα που εγχύουμε όταν γίνεται ενδοφλέβια ή ενδομυικά η ένεση, την ποσότητα όταν γίνεται υποδόρια και το γεγονός ότι δεν κάνουμε ποτέ (παρά σε μερικές δοκιμασίας τύπου μαντού) ενδοδόρια έγχυση. Μια αμυχή είναι ενδοδόρια. Ένα τραύμα είναι υποδόριο ή και πιο σοβαρό. Είναι εξαιρετικά μικρότερη η αιμάτωση στην ενδοδόρια περιοχή από ότι στην υποδόρια ή την ενδομυική.

Είναι θέμα της αναλογίας ιικό φορτίο+τύπος ιού/πυκνώτητα των ιστών σε κύτταρα που προσβάλλονται.

Ακόμα είναι θέμα των ανοσιακών στοιχείων του δέρματος μας. Για να μην τα ξαναγράφω:

 

 

Είναι εύκολο να καταλάβεις το γιατί. Για να μεταδοθεί δεν αρκεί να έρθεις σε επαφή με το αίμα απο μια αμυχή κάποιου, πρέπει αυτό το αίμα να βρεί τρόπο να μπεί στην δική σου κυκλοφορία. Τα δέρμα έχει πολλές στιβάδες και η ρήξη μερικών επιφανειακών απο αυτές μονο δεν αποτελεί εύκολη είσοδο για τον ιό. Γι'αυτό και λέμε ότι ένα κόψιμο απο το οποίο μπορεί ίσως να γίνει μόλυνση πρέπει να είναι βαθύ και φρέσκο για να υπάρχει άμεση είσοδος στην κυκλοφορία.

 

Δύο πράγματα πρέπει να γίνουν για να μεταδοθεί. Πρώτον, ο μολυσμένος πρέπει να χάνει αίμα. Δεύτερον αυτό το αίμα πρέπει να είναι αρκετό και να καταφέρει να μπεί στην κυκλοφορία του άλλου απο μια επαρκώς αμοιχτή πληγή.

 

Η σύρυγγα απο την άλλη παρακάμπτει και τους δύο φραγμούς.

1. Έχει ήδη μέσα της το μολυσμένο αίμα

2. Σε τρυπάει και φτάνει άμεσα στη δική σου κυκλοφορία και μεταφέρει ικανή ποσότητα μολυσμένου αίματος εκεί (κάτι που δεν γίνεται εύκολα απο ανοιχτή πληγή που απλά πέφτει κάτι μολυσμένο επάνω).

 

Κάποιος θα μπορούσε να πει: Πως εξηγεί η ιατρική ότι παρότι υπάρχουν κύτταρα Langerhans στην επιφάνεια του βλεννογόνου του στόματος και ιοί στο σάλιο δεν γίνεται μετάδοση του HIV? Απλά δεν υπάρχει αρκετά μεγάλη ποσότητα ώστε να επεκταθεί η μόλυνση και να γίνει λοίμωξη (ορομετατροπή). Ξέρεις ο οργανισμός μας παλεύει την μόλυνση από HIV, απλά όχι αρκετά αποτελεσματικά ώστε να αποφύγει την ορομετατροπή μετά από κάποιο σημείο. Αλλά για μικρές ποσότητες ιού τότε δεν έχει πρόβλημα. Είναι σαν ζυγαριά. Δεν είναι θέμα του αν θα συμβεί η μόλυνση (αν και με την εκδορά ή το φιλί ούτε μόλυνση συμβαίνει) αλλά του αν το ανοσοποιητικό σύστημα μας μπορεί να την αντιμετωπίσει. Παράδειγμα αυτού είναι πχ το ότι αν τρυπηθεί ένας γιατρός με βελόνα, ξεκινάει μια προληπτική αγωγή ώστε να μειώσει την πιθανότητα εκδήλωσης λοίμωξης. Μόλυνση έχει γίνει de facto. Λοίμωξη όχι και με την λήψη προληπτικού κοκτέιλ αντιρετροικών η ορομετατροπή είναι ακόμα πιο σπάνια. Γιατί; Γιατί απλά δίνεις το advantage στον οργανισμό.

 

Απλά ξαναλέω, ξεκαθάρισε τι είναι αμυχή και τι τραύμα.

 

Τι είναι θλάση: Θλάση (Bruise) είναι κλειστή κάκωση επιφανειακών ιστών (δέρμα, υποδόριο, μύες) από μηχανικό παράγοντα, χωρίς να προκαλεί λύση της συνεχείας αυτών. Είναι σημαντικό να τονισθεί ότι μπορεί να έχουμε κλειστή θλάση του δέρματος (χωρίς ανοικτό τραύμα δηλαδή), αλλά να υποκρύπτει κάτωθεν ρήξη μυός ή κάταγμα οστού. Υπάρχουν τριών ειδών θλάσεις: Η Εκχύμωση, ο Μώλωπας και το Αιμάτωμα.

Τι είναι η εκχύμωση: Η απλή κλειστή θλάση του υποδορίου ιστού με αιματική διήθηση δηλαδή αιμάτωμα υποδόριο απλωμένο και ομοιόμορφο, λέγεται εκχύμωση (Ecchymosis).

Τι είναι Μώλωψ (μώλωπας): Μώλωψ είναι αιματική διήθηση του υποδορίου ιστού μαζί με οίδημα τηε περιοχής. Συνεπώς μώλωψ είναι η εκχύμωση μαζί με οίδημα.

Τι είναι το Αιμάτωμα: Αιμάτωμα (Ηaematoma) λέγεται κάθε κλειστή συλλογή αίματος προερχόμενου από τραυματική ρήξη φλεβός ή αρτηρίας. Η συλλογή αιματώματος μπορεί να είναι υποδόρια, μπορεί διαμυϊκή, μπορεί ενδομυϊκή και μπορεί να γίνει εντός εσωτερικών κοιλοτήτων όπως κοιλιά (ενδοκοιλιακό αιμάτωμα), θώρακας (αιμοθώραξ), κρανίο (ενδοκρανιακό αιμάτωμα) ακόμα και κάτω από το νύχι (υπονύχιο). Κάθε αιμάτωμα θεωρητικά χρειάζεται παροχέτευση με όποια μέθοδο είναι η πλέον εφικτή, πλην εκείνων πού είναι μικρά και αναμένεται γρήγορη αυτόματη απορρόφησή τους. Επιπλοκές των αιματωμάτων είναι κυρίως η διαπύηση με σηψαιμία, και η οργάνωση αυτών σε ασβεστοποιηθέντα ινώματα.

Τι είναι ανοικτό - κλειστό τραύμα: Τραύμα ανοικτό (open Trauma, open wound) είναι η τραυματική βλάβη εμπεριέχουσα λύση της συνεχείας των ορατών ιστών (δέρμα, υποδόριο, μύες, κλπ), επερχόμενη από τη δράση βίας μηχανικών παραγόντων και εκτεινόμενη σε διάφορο βάθος και σε διάφορα όργανα. Δηλαδή το ανοικτό τραύμα του δέρματος, δεν έχει σχέση αν κρύβει από κάτω και κάταγμα, και ρήξη τένοντος και ρήξη σπλάχνου κλπ. Αυτά είναι άλλες βλάβες. Κλειστό τραύμα (closed trauma) είναι κάθε εσωτερική ρήξη οργάνου ή ιστού, προερχόμενη από εξωτερική βία, χωρίς λύση της συνεχείας του δέρματος. Γιά παράδειγμα τέτοια τραύματα είναι η ρήξη σπληνός, το κάταγμα σπονδύλου, η ρήξη αορτής, η ρήξη Αχιλλείου τένοντος, η ρήξη Υπερακανθίου Τένοντος, κλπ

Τι είναι εκδορά: Εκδορά (abrasion, scratch, scrape), ονομάζεται η επιφανειακή βλάβη του δέρματος μερικού πάχους, το κοινό γδάρσιμο, γρατσούνισμα. Οι εκδορές είναι πάντα ακίνδυνες και απαιτούν απλώς αντισηψία και προσωρινή επίδεση. ΔΕΝ αφήνουν ποτέ ουλή μακροπρόθεσμα.

Τι είναι το έγκαυμα εκ τριβής: Παρόλο πού οι εκδορές θεωρούνται γενικώς άνευ σημασίας, τα εγκαύματα εκ τριβής (Friction Burns). χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή. Αυτά είναι μικτές βλάβες του δέρματος και συχνά και του υποδορίου ιστού, προκαλούμενες όχι μόνο από τη μηχανική τριβή ενός μοτοσυκλετιστή ή ποδηλάτη στην άσφαλτο ή ενός εργαζόμενου με μηχάνημα περιστροφής (πχ τροχός με γυαλόχαρτο), αλλά κυρίως από τη θερμοκρασία πού αναπτύσσεται πάνω και κάτω από το δέρμα. Συνεπώς αυτές οι κακώσεις είναι σοβαρές και πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν εγκαύματα δευτέρου ή και τρίτου ενίοτε βαθμού.

Τι είναι θλαστικό τραύμα: Θλαστικό Τραύμα (open rupturing trauma, οr wound) ονομάζεται η ολικού πάχους λύση της συνέχειας του δέρματος μέχρι και του λίπους τουλάχιστον, από μηχανική βία η οποία εξασκήθηκε με θλών όργανο (πχ πρόσκρουση σε ταμπλώ, κτύπημα από πέτρα, μαχαίρι, λαμαρίνα, σφαίρα, τζάμια, κλπ). Τα μικρά ασήμαντα τραύματα όπως είπαμε ονομάζονται εκδορές ενώ τα σοβαρά ανοικτά τραύματα λέγονται θλαστικά τραύματα. Δεδομένου ότι η εκδορά δεν αποτελεί σοβαρό ιατρικό πρόβλημα, επεκράτησε να εννοούμε τραύμα, το θλαστικό ανοικτό σοβαρό τραύμα. Όλα αυτά τα τραύματα λόγω της καταστροφής ιστών προκαλούν κάποιου βαθμού τοξινικό σόκ (τραυματικό σόκ). Χρειάζοται πάντα καλό μηχανικό καθαρισμό, αντισηψία, χειρουργικό καθαρισμό και συρραφή όλων των μαλακών μορίων κατά στρώματα. Ανεξάρτητα από το είδος της συρραφής, ακόμα και ενδοδερμικής ραφής, το θλαστικό τραύμα αφήνει πάντα ευδιάκριτη ουλή στο δέρμα. Ας δούμε όμως πώς ταξινομούνται τα ανοικτά θλαστικά τραύματα.

Τι είναι Νύσσον τραύμα: Νύσσον τραύμα (Pin trauma), ή τραύμα διά νήσσοντος οργάνου, λέγεται αυτό πού προκαλείται από αιχμηρό αντικείμενο κάθετα ή λοξά, όπως μια βελόνα, μαχαίρι, στιλέτο, καρφί, κλπ. Όλα τα νύσσοντα τραύματα είναι ύπουλα γιατί ποτέ δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς έχει τρωθεί κάτωθι του δέρματος. Γι΄αυτό και απαιτούν έλεγχο από έμπειρο χειρουργό.

Τι είναι Τέμνον τραύμα: Τέμνον τραύμα (Cut wound), ήν τραύμα διά τέμνοντος οργάνου, λέγεται αυτό πού έχει ομαλά χείλη και προκλήθηκε από οξύαιχμο όργανο όπως μαχαίρι, νυστέρι, ξυράφι, γυαλί, κλπ.

Τι είναι Εξελκυστικό τραύμα: Εξελκυστικό τραύμα ή αποσπαστικό τραύμα (Avulsion trauma, Avulsion Injury) λέγεται εκείνο όπου έχουμε ατελή ή πλήρη απόσπαση δερματικού κρημνού, μαζί ή όχι μαζί με άλλους ιστούς. Δύο συχνά παραδείγματα τέτοιων τραυμάτων είναι η απόσπαση του δέρματος του τριχωτού της κεφαλής (scalp) σε τροχαία ατυχήματα, και η ακρωτηριαστική απόσπαση δακτύλου χεριού από τη βέρα ή δακτυλίδι μαζί με τους τένοντες, όπως επίσης και οι αποσπαστικοί ακρωτηριασμοί άνω ή κάτω άκρου σε ατυχήματα με γεωργικά μηχανήματα. Πρόκειται για βαρύτατες κακώσεις που παρουσιάζουν πολλές επιπλοκές και χρειάζονται ειδικές τεχνικές νοσοκομειακής αντιμετώπισης.

Τι είναι το τραύμα δια πυροβόλου όπλου: Τραύμα διά πυροβόλου όπλου (Shotgun injury): Πρόκειται συνήθως για μικτή κάκωση ιστών από οπή στο δέρμα μέχρι και κάταγμα οστού ή και διάτρηση αγγείων. Χρειάζεται ειδικό και εμπεριστατωμένο έλεγχο και χειρουργική αντιμετώπιση. Οι βλάβες οφείλονται όχι μόνο στο ή στα βλήματα αλλά και στα αέρια της εκρήξεως όπως και στη θερμοκρασία τριβής από τα βλήματα.

Τι είναι Τυφλό τραύμα: Τυφλό τραύμα (One hole trauma) λέγεται αυτό που έχει πύλη εισόδου αλλά όχι εξόδου.

Τι είναι Διαμπερές τραύμα: Διαμπερές τραύμα (Side to side trauma) είναι αυτό πού έχει πύλη εισόδου αλλά και πύλη εξόδου. Μπορεί να προκληθεί από σφαίρα, από σκάγια αλλά και από μαχαίρι. Έχει την μεγαλύτερη επικινδυνότητα από όλα τα τραύματα. Άλλη μορφή έχει η πύλη εισόδου, άλλη η πύλη εξόδου. Ποτέ δεν ξέρει κανείς ποια ευγενή μαλακά μόρια ετρώθησαν κατά τη δίοδο του βλήματος ή του μαχαιριού από την μία πύλη στην άλλη. Γι’ αυτό και χρειάζεται επισταμένη έρευνα.

Τι είναι Συνθλιπτικό τραύμα: Συνθλιπτικό τραύμα (Crush injury) λέγεται η κάκωση όπου οι ιστοί υφίστανται συμπίεση μεγαλύτερη της αντοχής των, με αποτέλεσμα να γίνει ρήξη των ιστών αυτών με άλλοτε άλλο αποτέλεσμα. Παραδείγματα τέτοιων κακώσεων είναι η σύνθλιψη της ραγός δακτύλου με αποτέλεσμα υπονύχιο αιμάτωμα, ρήξη της μήτρας του όνυχος (matrix, και συχνά κάταγμα συντριπτικό της φάλαγγος. Μεγαλύτερα ατυχήματα crush είναι οι λεγόμενες κακώσεις τραυματικής ασφυξίας ή Σύνδρομο Καταπλάκωσης (Crush syndrome) με κίνδυνο πλέον για τη ζωή του θύματος. (βλέπε ειδικό κεφάλαιο).

 

Από αυτά το θλαστικό, το νύσσον, το τυφλό, το διαμπερές, τα σοβαρά εγκαύματα από τριβή, το συνθλιπτικό ανοιχτό τραύμα, το εξελκυστικό, το τέμνον, το από πυροβόλο όπλο, είναι δυνατό να οδηγήσουν σε μετάδοση.

 

Οι εκδορές όμως όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...