Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσε ο πηγαίος κώδικας του Norton Antivirus 2006 από τους Anonymous


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσίευμα του ZDnet αναφέρει ότι οι Anonymous έχουν δημοσιεύσει αντίγραφο του πηγαίου κώδικα του λογισμικού Norton Antivirus 2006 στην ιστοσελίδα διαμοιρασμού αρχείων Pirate Bay. Τα άτομα που φέρονται ως μέλη των Anonymous ανέφεραν εδώ και αρκετούς μήνες ότι κρατάνε στα χέρια τους τον πηγαίο κώδικα του δημοφιλούς λογισμικού antivirus, με τη Symantec την εταιρεία που είναι υπεύθυνη για την ανάπτυξή του, να επιβεβαιώνει ότι μέρος του πηγαίκου κώδικα του προγράμματός της έχει διαρρεύσει.Το αρχείο που δημοσιεύτηκε έχει μέγεθος 1.07GB και περιλαμβάνει τον πηγαίο κώδικα και από έναν αριθμό άλλων προϊόντων του ίδιου λογισμικού όπως η έκδοση καταναλωτών, η έκδοση για εταιρείες/οργανισμούς και άλλα αρχεία για Windows, Unix και NetWare.

 

Η διαρροή του πηγαίου κώδικα έγινε μάλλον ύστερα από την πρόσβαση σε δίκτυο από τις Ινδικές υπηρεσίες πληροφοριών. Η Symantec αναφέρει ότι η τρέχουσα έκδοση του προϊόντος Norton Utilities έχει ανακατασκευαστεί πλήρως και δε μοιράζεται κοινό κώδικα με την έκδοση του 2006, συνεπώς ο κώδικας που έχει διαρρεύσει δεν αποτελεί κίνδυνο για τους χρήστες.

 

Το αρχείο torrent που έχει ανεβεί στο Internet περιέχει ακόμη ένα αρχείο, μια λίστα με ονόματα hackers της ομάδας LulzSec τα οποία συνελήφθησαν αυτή την εβδομάδα και ζητείται η απελευθέρωσή τους. Στη λίστα αυτή δε συμπεριλαμβανόταν το όνομα του χάκερ Sabu ή αλλιώς Hector Xavier Monsegur, ο οποίος ήταν ο αρχηγός της ομάδας και φαίνεται ότι συνεργαζόταν με το FBI.

 

Link.png Site: zdnet.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα τις διάφορες επιθέσεις μου φαίνεται οτι η καινούργια μόδα θα ειναι να αρχίσουν να δίνουν και κώδικες απο γνωστά προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βαράτε είμαι πρωτάρης αλλά να κάνω μια ερώτηση; Με αυτόν τον κώδικα τί θα μπορούσε να κάνει κάποιος αν τον είχε στα χέρια του δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βαράτε είμαι πρωτάρης αλλά να κάνω μια ερώτηση; Με αυτόν τον κώδικα τί θα μπορούσε να κάνει κάποιος αν τον είχε στα χέρια του δηλαδή;

 

Εφοσον εχουν τον πηγαιο κωδικα γνωρίζουν πως να μιλήσουν με το προγραμμα του χρηστη (κωδικοποιημενα πακετα)

μπορουν να βγαλουν ψευτικο patch και να το αναγνωρισει ο 2006 Norton και στο Patch να εχουν βάλει remote control.

και να κλεψουν οτι πληροφορια υπαρχει στο pc με το Norton 2006

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μέρος του προγράμματος πιστεύετε ότι έχει μείνει ίδιο από το 2006; Εγώ θα έλεγα ένα πολύ μικρό ποσοστό, αλλά όπως και να έχει θα μειωθούν οι πωλήσεις του συγκεκριμένου antivirus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά όπως και να έχει θα μειωθούν οι πωλήσεις του συγκεκριμένου antivirus

 

Γκουχ γκουχ... γιατί ποιός το αγόραζε; Οι πωλήσεις του θα παραμείνουν ίδιες, αφού στα έτοιμα πακέτα και στο δημόσιο θα συνεχίσει να υπάρχει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι το Norton Antivirus δεν είναι δα και το καλύτερο στο είδος του. Μάλιστα η επίθεση στην συγκεκριμένη εταιρεία με προβληματίζει για τον ρόλο ύπαρξης της, αν όντως οι πωλήσεις της δεν μπορούν να συντηρήσουν το προσωπικό της. Μήπως τελικά υπάρχει για να δικαιολογεί την ύπαρξη κάποιων κατασκόπων-hackers διαφόρων κρατικών μυστικών υπηρεσιών...; Πολύ συνωμοσιολογικό σκεπτικό θα μου πείτε αλλά γιατί αυτή η επιλογή από τους anonymous;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βαράτε είμαι πρωτάρης αλλά να κάνω μια ερώτηση; Με αυτόν τον κώδικα τί θα μπορούσε να κάνει κάποιος αν τον είχε στα χέρια του δηλαδή;

 

Το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει είναι να τον διορθώσει μπας και σταματήσει να πιάνει το 50% της CPU ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καιρό που έχει συμβεί αυτό δεν είναι φρέσκο.

 

5 Ιανουαρίου απείλησαν πως θα δημοσιεύσουν κώδικα

http://bits.blogs.nytimes.com/2012/01/05/hackers-threaten-to-post-source-code-for-symantecs-flagship-product/

 

6 Ιανουαρίου η Symantec επιβεβαιώνει πως υπήρξε πρόσβαση σε πηγαίο κώδικα

http://securitywatch.pcmag.com/none/292432-report-symantec-confirms-theft-of-norton-antivirus-source-code

 

14 Ιανουαρίου απειλούν μέσω twitter για δημοσίευση, πράγμα που όντως κάνουν στο pastebin λίγο αργότερα

http://news.cnet.com/8301-1009_3-57359826-83/hackers-threaten-to-release-symantec-source-code-tuesday/

 

 

Υ.Γ. Μάλλον η είδηση είναι πως πρόσφατα δημοσιεύσανε ολόκληρο το 1,07 GB αρχείο ενώ στην αρχή είχαν δώσει μόνο ένα κομματάκι του γι απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι το Norton Antivirus δεν είναι δα και το καλύτερο στο είδος του.

 

Δεν ειναι αλλα ξεχνατε οτι ερχεται προεγκατεστημενο σε ολα σχεδον τα μηχανηματα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα πιο αργά antivirus. Οπου το έβρισκα εγκαταστημένο το ξήλωνα χωρίς δεύτερη σκέψη! Είμαι σίγουρος οτι κάπου θα τρέχει ακόμα αλλα δεν λέει τίποτα, έχω δει σε εργαστήριο σχολείο πριν δύο χρόνια να "τρέχει" ακόμα και να παίρνει ανανεώσεις η έκδοση norton av 2004.. χαχαχα

 

Αν κυκλοφορούσε ο κώδικας ας πούμε του ms office 2003 μπας και βγεί κανα ελεύθερο fork μάλιστα, αλλα του Norton av 2006 τι να το κανεις? Δεν μπορώ να σκεφτώ αξιόλογη χρήση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...