Προς το περιεχόμενο

Οι «ανέπαφες συναλλαγές» τώρα και στην Ελλάδα από Eurobank και MasterCard


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την τεχνολογία NFC (Near Field Communication) είχαμε μια πρώτη επαφή το Φεβρουάριο του 2011 στα πλαίσια της έκθεσης Mobile World Congress όπου και είδαμε το μέλλον τον χρηματικών συναλλαγών. Με τα γεγονότα των τελευταίων ετών δεν περιμέναμε να τις δούμε σύντομα στην Ελλάδα όμως η Eurobank και η MasterCard μας διέψευσαν αφού από σήμερα οι «ανέπαφες συναλλαγές» είναι εφικτές και στη χώρα μας αν και σε περιορισμένο αρχικά στάδιο.Σε ειδική εκδήλωση που διοργάνωσε η Eurobank για τα εγκαίνια του νέου τρόπου πληρωμής, δόθηκαν αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία για τη χώρα μας μεταξύ των οποίων η προτίμηση του Έλληνα για τις πληρωμές με μετρητά η οποία αγγίζει το 80% των συνολικών συναλλαγών όπου από αυτές το 40% αφορά ποσά κάτω των €25. Συνολικά μόνο το 6% των συναλλαγών γίνεται με χρήση καρτών (χρεωστικών και πιστωτικών) τοποθετώντας την Ελλάδα στις τελευταίες θέσεις του σχετικού πίνακα για το έτος 2010.

 

Αρχικά οι «ανέπαφες συναλλαγές» θα είναι εφικτές μέσω νέων πιστωτικών καρτών της τράπεζας που υποστηρίζουν την τεχνολογία MasterCard Pay Pass και οι οποίες δεν έχουν καμία ορατή διαφορά από τις κάρτες που γνωρίζετε ήδη, με τη διαφορά όμως ότι ενσωματώνουν ένα ειδικό τσιπ το οποίο πραγματοποιεί τη χρέωση μόλις βρεθεί μπροστά στο ειδικό τερματικό του καταστήματος. Για ποσά χρέωσης κάτω των €25 η συναλλαγή πραγματοποιείται χωρίς την ανάγκη εισαγωγής pin κάτι που όμως γίνεται είτε για μεγαλύτερα ποσά είτε στην περίπτωση συμπλήρωσης τριών συνεχόμενων συναλλαγών. Με την επιτυχημένη ολοκλήρωση της συναλλαγής το τερματικό εμφανίζει σχετικό μήνυμα επιβεβαίωσης ενώ όπως τονίστηκε η διαδικασία είναι απόλυτα ασφαλής.

 

Ένας δεύτερος τρόπος «ανέπαφων συναλλαγών» θα ξεκινήσει το Σεπτέμβριο με την προμήθεια από την τράπεζα ενός ειδικού τσιπ σε μορφή αυτοκόλλητου το οποίο θα μπορεί να τοποθετηθεί για παράδειγμα σε ένα οποιοδήποτε κινητό τηλέφωνο και στην ουσία θα καθιστά περιττή την παρουσία πιστωτικής κάρτας. Το Δεκέμβριο το πρόγραμμα θα επεκταθεί και στις χρεωστικές κάρτες της Eurobank ενώ οι έμποροι που ενδιαφέρονται να ενταχθούν στο πρόγραμμα μπορούν να προμηθευτούν το ειδικό τερματικό χωρίς χρέωση.

 

Τα οφέλη της χρήσης της τεχνολογίας NFC για «ανέπαφες συναλλαγές» εντοπίζονται στη μεγαλύτερη ασφάλεια που παρέχουν, στην ταχύτερη εξυπηρέτηση των πελατών με μείωση του χρόνου αναμονής, στη μείωση του κόστους διαχείρισης μετρητών για τους εμπόρους αλλά και στην μείωση της φοροδιαφυγής αφού η πληρωμή γίνεται ηλεκτρονικά.

 

Σε ερώτηση μας για την χρήση των «ανέπαφων συναλλαγών» μέσω έξυπνων κινητών τηλεφώνων που υποστηρίζουν την τεχνολογία NFC όπως τα Galaxy SII/SIII και το HTC One X, ενημερωθήκαμε ότι μελλοντικά η υπηρεσία θα υποστηρίζει το συγκεκριμένο τρόπο λειτουργίας είτε μέσων σχετικών υπηρεσιών όπως το Google Wallet είτε από εφαρμογές που θα κυκλοφορήσει η Eurobank ή η Mastercard.

 

Αρχικά οι συναλλαγές μέσω της τεχνολογίας MasterCard PayPass είναι εφικτές σε μεγάλα αστικά κέντρα και συγκεκριμένα σε 250 εμπορικά καταστήματα μεταξύ των οποίων τα καταστήματα Γερμανός, Zara, Starbucks, Jumbo, Cosmote, H&M και Ster. Ειδικά τερματικά θα κάνουν επιπλέον την εμφάνιση τους σε σταθμούς διοδίων, καφετέριες, περίπτερα και μέσα μαζικής μεταφοράς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για καμιά "ανέπαφη" φοροαπαλλαγή θα μας πει κανείς; ...

 

Δεν είναι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι τα πράγματα.

Φυσικά και πρέπει να διατυπωνονται ανησυχίες για τη σωστή εφαρμογή τέτοιων αλλαγών αλλά αν έχεις δουλέψει ποτέ σε ταμείο θα ξέρεις πόσο ταλαιπωρία είναι τα μετρητά για μικρές συναλλαγές και πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να ξεπλύνει πλαστά χαρτονομίσματα και στο τέλος να βρει τον μπελά του το μαγαζί και ο υπάλληλος κλπ.Τέτοιες αλλαγές είναι καλές και αποτελούν βήματα προόδου, κατα τη γνώμη μου, εφόσον όμως διασφαλίζονται κάποια standards. Επειδή εδώ είμαστε Ελλάδα όμως και εγώ ανησυχώ :mrgreen:

Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιός μου εγγυάται εμένα ότι για αυτά τα ποσά 'κάτω των 25 ευρώ' ότι δεν θα πέσω ή καλύτερα δεν γίνεται να πέσω θύμα απάτης;

 

Δείτε εδώ για παράδειγμα...

 

http://youtu.be/GjOduug-SC8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιός μου εγγυάται εμένα ότι για αυτά τα ποσά 'κάτω των 25 ευρώ' ότι δεν θα πέσω ή καλύτερα δεν γίνεται να πέσω θύμα απάτης;

 

Δείτε εδώ για παράδειγμα...

 

http://youtu.be/GjOduug-SC8

Για να παραθέσω το βίντεο αυτό ακριβώς έκανα login, αλλα με πρόλαβες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πλαστικο χρημα ομως ειναι αυτο που μας εχει καταστρεψει!!! (ολο τον κοσμο, οχι μονο την ελλαδα! )

Κάνεις λάθος. Αυτό που μας έχει καταστρέψει είναι το ψεύτικο χρήμα(=δάνεια). Αν εσύ έχεις 5 ευρώ στον λογαριασμό σου και πληρώσεις ηλεκτρονικά τι διαφορά έχει με το να είχες 5 ευρώ στην τσέπη σου και να τα έδινες; Η μόνη διαφορά που μπορώ να παρατηρήσω είναι ότι αν τα είχες στην τσέπη σου, μπορούν εύκολα να κλαπούν, ενώ αν σου πάρουν την οποιαδήποτε συσκευή (είτε κάρτα είτε κινητό) θα χρειαστούν και τον κωδικό σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αν έχω 5 ευρώ μαζί μου θα μου παρουν μόνο τα 5 ευρώ. Αν έχω 500 στην κάρτα και με σύρουν με τη βία σε ένα απόμερο ATM τότε θα μου πάρουν και τα 500. Καλό και εύχρηστο το ηλεκτρονικό χρήμα αλλά την ευκολία την χαίρονται και οι κακοί. Δεν μπορω να ξεχάσω μια φορά που με πήραν από την τράπεζα να με ενημερώσουν πως κάποιος βρήκε την καρτα μου σε ένα super market και πως για λόγους ασφαλείας θα μου εκδόσουν νέα. Περιττο να σας πω πως πήρα ένα ηλιθιο ύφος καθως ενώ μου το έλεγε εγώ έβγαζα την κάρτα από το πορτοφόλι. Ποιος ξέρει τι λάθος έγινε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς τα χρήματα όπως τα ξέρουμε σήμερα σε λίγο καιρό θα αποτελούν παρελθόν.

 

Ουσιαστικά αυτό έχει ήδη συμβεί καθώς τα κέρματα και τα χαρτονομίσματα αποτελούν ένα μικρό μόνο ποσοστό των χρημάτων καθώς το μεγαλύτερο είναι σε ηλεκτρονική μορφή.

 

Όπως από την κασέτα πήγαμε στο cd και μετά σε mp3 έτσι και ο τρόπος συναλλαγών που έχουμε σήμερα θα αλλάξει.

Δεν είναι λογικό σε ένα ψηφιακό κόσμο να έχουμε "αναλογικές" συναλλαγές.

 

Η αλλαγή αυτή δεν ακόμη δεν έγινε καθώς γενικά οι άνθρωποι είναι πιο συντηρητικοί με την τσέπη τους απ' ότι με τη μουσική τους.

 

 

Αναφορικά με τους κινδύνους: Πορτοφολάδες πάντα θα υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω οταν πηγαινω στο carefour αλιμου σχεδον δυσανασχετουν οι ταμιες μολις βγαζω την πιστωτικη καρτα ειδικα για μικροαγορες ~10ευρω. Τις περισσοτερες φορες δε πανε σε καποιο αλλο ταμειο για να περασουν την καρτα το οποιο σημαινει επιπλεον καθυστεριση για εμενα και οσους περιμενουν μετα απο εμενα. Ισως να εχει να κανει οτι το συγκεκριμενο καταστημα εχει οργανωση δημοσιου στα χειροτερα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήμα με αξια είναι αυτό που εχεις στην τσέπη σου και ΜΟΝΟ .Τα χρήματα στην τραπεζα είναι μια περίεργη υπόθεση η οποία τα τελευταία 50 χρόνια έχει πάρει εφιαλτικές διαστάσεις...αναρωτηθηκε ποτέ κανείς πως κατάφεραν οι τράπεζες να ξεφτυλησουν ολόκληρα έθνη ??? Πουλάνε ένα προιον το οποίο στην πραγματικότητα δεν υπαρχει δημιουργούν τεχνίτες υπεραξίες ...Επίσης το πλαστικό χρήμα...αλλα και η απόφαση να μην κυκλοφορήσει το ευρώ 1 ευρώ χαρτονόμισμα ήταν που το ξεφτυλησαν αμέσως...οι έμποροι κονομησαν 10 χρόνια και τώρα κλείνουν μαγαζιά εταιρίες και πουλάνε σπίτια ...οσο εύκολα τα έπαιρναν από το κόσμο τοσο εύκολα τους τα πήρε και η τραπεζα ... πολύ μελετημένο σχέδιο και με απίστευτους μηχανισμούς. Μόνο η γη και ο χρυσός εφόσον εχεις εξασφαλισει το πρώτο είναι αξίες πραγματικές όλα τα αλλά έρχονται και παρέρχονται. Το RFID αποτελει ένα καλοστημενο δόλωμα καταναλωτισμου καθώς θα συνδεθεί με πιστωτικές αξιες ...ο κόσμος έπαψε να ζει "αναλογικά" ...φλερταρει -επικοινωνει- κάνει σεξ μέσω διαδυκτίου ...η ζωή του όλη είναι ένα cloud ...τα μηχανήματα είναι για να μας υπηρετούν όχι να μας κάνουν δούλους τους και ζομπυ...get a life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρεπει να καταργηθει τελειως το χαρτινο χρημα.Αν γινει αυτο και ολα σου τα λεφτα ειναι στο λογαριασμο μπορει να σου πει η τραπεζα η το "κρατος"(γιατι στο Ελλαδισταν δεν υπαρχει κρατος)καποια μερα.Φιλε χρωστας τοσα πρεπει να τα πληρωσεις και επειδη ο λογαριασμος σου τα εχει στα περνω γιατι αλλιως θα πτωχευσω...και επειδη υπαρχουν κλεφτες στο δρομο θα στα παρω χωρις να ερθεις στο κτιριο.Απολυτος οικονομικος ελεγχος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω οταν πηγαινω στο carefour αλιμου σχεδον δυσανασχετουν οι ταμιες μολις βγαζω την πιστωτικη καρτα ειδικα για μικροαγορες ~10ευρω. Τις περισσοτερες φορες δε πανε σε καποιο αλλο ταμειο για να περασουν την καρτα το οποιο σημαινει επιπλεον καθυστεριση για εμενα και οσους περιμενουν μετα απο εμενα. Ισως να εχει να κανει οτι το συγκεκριμενο καταστημα εχει οργανωση δημοσιου στα χειροτερα του.

 

Πες τους να βάλουν self service ταμεία όπως εδώ στην Αγγλία. Ίσως σταματήσουν να δυσανασχετούν.

 

http://www.youtube.com/watch?v=5324BAxnAZU

 

http://www.youtube.com/watch?v=rO7jIYWVbng

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήμα με αξια είναι αυτό που εχεις στη τσεπη σου (ή στο σπιτι σου) και το οποιο δεν επηρεάζεται (αρνητικα) απο διαφορα τυχαια γεγονοτα (π.χ. κρακ , πτώχευση (νομισματος - τραπεζας) κ.α.

με λιγα λογια χρυσός (διαχρονική αξία... ολα τα αλλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...