Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική φορολογική δήλωση για όλους , τι παίζει;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να βάλεις και δαπάνες... Θα πρέπει το αποτέλεσμα της δήλωσης να σου βγει μηδενικό. Να μην έχεις ούτε πιστωτικό ούτε χρεωστικό υπόλοιπο πριν πατήσεις οριστική υποβολή..

 

Για δοκίμασε να μην βάλεις τίποτα στις δαπάνες. Λογικά θα σου βγάλει χρεωστικό υπόλοιπο να πληρώσεις.. και ας μην έχεις εισόδημα. Ενώ αν βάλεις δαπάνες 800 ευρώ πχ θα πρέπει να σου βγει μηδενικό..

 

Ο κωδικός 049 είναι οι δαπάνες 

τις δαπανες δεν πρεπει να εχω αποδειξεις για να τις βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδια εμεις που χουμε μηδενικο εισόδημα και ειμαστε ανεργοι πρεπει να συμπληρωσουμε και τις δαπανες?Τι ποσο θα δηλωσουμε?Ενα στην τυχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εμεις που χουμε μηδενικο εισόδημα και ειμαστε ανεργοι πρεπει να συμπληρωσουμε και τις δαπανες?Τι ποσο θα δηλωσουμε?Ενα στην τυχη?

Υπαρχουν πολλες κατηγοριες ατομων που εχουν μηδενικο εισοδημα.....!!!

Νοικιαζεις σπιτι η μενεις με τους γονεις σου??

Εχεις αυτοκινητο??κ.τ.λ??

 

τις δαπανες δεν πρεπει να εχω αποδειξεις για να τις βαλω?

 Ναι τις δαπανες τις αποδεικνυεις με τις αποδειξεις(υπολογισε οτι στο πραγματικο η στο τεκμαρτο εισοδημα σου - αν ειναι μεγαλυτερο -  πρεπει να εχεις 25% σε ποσο/αποδειξεις που το αναγραφεις στον ΚΩΔΙΚΟ 049.Επειδη δεν χρειαζεται να στειλεις τις αποδειξεις γραψε το ποσο δαπανων που σου αναλογουν και αν σε καλεσουν στην εφορια να πας τις αποδειξεις τις παιρνεις και απο καποιον συγγενη...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πολλες κατηγοριες ατομων που εχουν μηδενικο εισοδημα.....!!!

Νοικιαζεις σπιτι η μενεις με τους γονεις σου??

Εχεις αυτοκινητο??κ.τ.λ??

 

 Ναι τις δαπανες τις αποδεικνυεις με τις αποδειξεις(υπολογισε οτι στο πραγματικο η στο τεκμαρτο εισοδημα σου - αν ειναι μεγαλυτερο -  πρεπει να εχεις 25% σε ποσο/αποδειξεις που το αναγραφεις στον ΚΩΔΙΚΟ 049.Επειδη δεν χρειαζεται να στειλεις τις αποδειξεις γραψε το ποσο δαπανων που σου αναλογουν και αν σε καλεσουν στην εφορια να πας τις αποδειξεις τις παιρνεις και απο καποιον συγγενη...)Εγω ουτε αυτοκινητο εχω ουτε νοικιαζω ουτε λογαριασμο τραπεζης εχω.Οποτε τι δαπανες να δηλωσω απ τη στιγμη που μενω με τους γονεις μου και ζω με το εισοδημα τους?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ

"ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ ΤΕΚΝΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΑΠΟ 1/1/1987 ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΑ ΕΓΓΑΓΡΑΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ Η ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ Η ΣΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΕΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ... ΕΠΙΣΗΣ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΘΗΤΕΙΑ ΑΣΧΕΤΩΣ ΗΛΙΚΙΑΣ..."

 

ΟΠΟΤΕ οι μεγαλυτεροι θα βαλουν οτι φυλοξενουντε απο τους γονεις και μηδενικο εισοδημα αλλα θα τους πιασει το 3.000 τεκμηριο(υπαρξης) οποτε θα πρεπει να εχουν αποδειξεις 750ευρω...δηλαδη στον κωδικο 049 θα βαλουν 750(ευρω)ΓΡΑΦΩ γιαυτους που δεν νοικιαζουν σπιτι δεν εχουν αυτοκινητο κ.τ.λ.

Παντως οσοι διαθετουν καπου 20 ευρω υπαρχουν λογιστικα γραφεια που κανουν τετοιες "ευκολες" δηλωσεις το λεω διοτι ενα λαθος κοστιζει.

ΕΠΙΣΗΣ οσοι ειστε ανεργοι γραφτειτε στον ΟΑΕΔ ειναι σημαντικο και δεν ξερεις που θα σου χρειαστει...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ο αδερφος μου εχει κλειδαριθμο αλλα μας ειπε ο λογιστης οτι δεν ειναι ενεργοποιημενος.

 

Θελει εναν κωδικο , ο αδερφος μου ειναι αγγλια και δεν τον ξερει τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις δαπανες δεν πρεπει να εχω αποδειξεις για να τις βαλω?

 

Όχι... Αν στις ζητήσουν βέβαια οκ θα πρέπει να βρεις.. Γενικά δεν είναι δύσκολο να βρεις.. Καλό θα ήταν να τις μαζεύεις.. και αν σου λύπουν 1000-2000 ευρώ οκ θα σου δώσουν αν χρειαστεί (που αποκλειεται αλλα λεμε τώρα)

 

Παιδες ο αδερφος μου εχει κλειδαριθμο αλλα μας ειπε ο λογιστης οτι δεν ειναι ενεργοποιημενος.

 

Θελει εναν κωδικο , ο αδερφος μου ειναι αγγλια και δεν τον ξερει τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση.?

 

Επανεγγραφή και ξανά για καινούριο κλειδάριθμο

 

Ρε παιδια εμεις που χουμε μηδενικο εισόδημα και ειμαστε ανεργοι πρεπει να συμπληρωσουμε και τις δαπανες?Τι ποσο θα δηλωσουμε?Ενα στην τυχη?

 

`Yπαρχει τεκμηριο διαβιωσης.. Θα πρέπει να βάλεις κάποιες δαπάνες στο 049.. Έστω 800 ευρώ.. Εκτός κι αν είσαι προστατευόμενο μέλος βέβαια και κάνεις κοινή δήλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ ερώτηση:

 

Εγώ και ο αδερφός μου είμαστε Έλληνες πολίτες κτλπ , αλλά έχουμε μεταναστεύσει. έχουμε περιουσία στο χωριό όμως (κάτι χωράφια από τον παππού, όχι τίποτα ιδιαίτερο). Φορολογική δήλωση δεν έκανα ΠΟΤΕ στην Ελλάδα. (εκτός μηδενικής μιας και έφυγα 25 χρονών).

 

Θα έχω προβλήματα που θα έρθω για διακοπές; γιατί για φόρους θα πάρουν τα @@ μου, ιδεολογικά και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ ερώτηση:

 

Εγώ και ο αδερφός μου είμαστε Έλληνες πολίτες κτλπ , αλλά έχουμε μεταναστεύσει. έχουμε περιουσία στο χωριό όμως (κάτι χωράφια από τον παππού, όχι τίποτα ιδιαίτερο). Φορολογική δήλωση δεν έκανα ΠΟΤΕ στην Ελλάδα. (εκτός μηδενικής μιας και έφυγα 25 χρονών).

 

Θα έχω προβλήματα που θα έρθω για διακοπές; γιατί για φόρους θα πάρουν τα @@ μου, ιδεολογικά και μόνο.

 

Δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς. Κανονικά θα έπρεπε να κάνεις. Έχεις περιουσία εδώ στην Ελλάδα. Αν μαζευτούν κάποια χρέση στο δημόσιο μπορούν να σε σταματήσουν στο αεροδρόμιο και επίσης ισχύει και η προσωποκρατηση για χρεη του δημοσιου ή για ποινικα.

 

Βέβαια είναι αστείο νομμίζω να το συζητάμε για σένα.. .Αλλά αν χρειαστείς κάτι από το ελληνικό δημόσιο.. κάποιο χαρτί να πας στην εφορία αργότερα κτλ θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ: αν εξακολουθώ να κάνω μηδενική, γιατί το εισόδημα στην Ελλάδα είναι μηδέν, θα μου θεωρήσουν ότι πρέπει να πληρώσω φόρο πχ σαν τεκμήριο (είδα για 3 χιλιάδες ευρώ ενώ είναι άνεργος και μένει με γονείς!!!)

 

Μα δεν θεωρούμαι Έλληνασ εξωτερικού; προβλέπω πολυ γραφειοκρατία όταν έρθω για καλοκαίρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ: αν εξακολουθώ να κάνω μηδενική, γιατί το εισόδημα στην Ελλάδα είναι μηδέν, θα μου θεωρήσουν ότι πρέπει να πληρώσω φόρο πχ σαν τεκμήριο (είδα για 3 χιλιάδες ευρώ ενώ είναι άνεργος και μένει με γονείς!!!)

 

Μα δεν θεωρούμαι Έλληνασ εξωτερικού; προβλέπω πολυ γραφειοκρατία όταν έρθω για καλοκαίρι

 

Εφόσον έχεις στο όνομά σου περιουσία στην Ελλάδα πρέπει να κάνεις δήλωση. Και ναι  σε πιάνει φόρος.. είτε το νοικιάζεις είτε όχι.

Πρέπει να τα ρυθμίσεις αυτά όταν έρθεις για να μην τρέχεις στο μέλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ ερώτηση:

 

Εγώ και ο αδερφός μου είμαστε Έλληνες πολίτες κτλπ , αλλά έχουμε μεταναστεύσει. έχουμε περιουσία στο χωριό όμως (κάτι χωράφια από τον παππού, όχι τίποτα ιδιαίτερο). Φορολογική δήλωση δεν έκανα ΠΟΤΕ στην Ελλάδα. (εκτός μηδενικής μιας και έφυγα 25 χρονών).

 

Θα έχω προβλήματα που θα έρθω για διακοπές; γιατί για φόρους θα πάρουν τα @@ μου, ιδεολογικά και μόνο.

 Τι χωραφια??Εχουν ελιες ας πουμε??

 Απο οτι ξερω θεωρεισαι κατοικος της χωρας που μενεις και φορολογεισαι εκει αν τα κτηματα τα ειχες γραψει οταν ηρθαν στην κυριοτητα σου δεν χρειαζεται να τα ξαναγραψεις απλως να κανεις μηδενικη δηλωση εκτος αν τα νοικιαζεις η αποφερουν κερδος(φετος για πρωτη χρονια ελληνες μεταναστες θα μπουν σε διαδικασιες για περιουσια η οποια αποφερει κερδος δηλαδη ακινητο...κτηματα που παραγουν κατι κ.τ.λ θα χρειαστει να προσκομισουν χαρτια οτι ειναι μονιμοι κατοικοι ας πουμε αυστραλιας οτι φορολογουντε εκει αλλα θα φορολογηθουν και εδω για περιουσια(μονο) που αποφερει κερδος).

 

ΕΝΑ πολυ καλο σαιτ για φορολογικα κ.τ.λ ειναι το

 

http://www.capital.gr/tax/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι χωράφια, ποθ την επικαρπία την έχει ο παππούς (τρε΄χα γύρευε) και 1 οικόπεδο το οποίο μένει ως έχει.  ισως κάποτε να θέλω να γυρίσω Ελλάδα να έχω να χτίσω πχ. με αυτη την προοπτική. προσωπικά δεν έχω κέρδος από την περιουσία. 

 

όταν εννοείς χαρτιά; τύπου ότι τα τελευταία 2 χρόνια είμαι εξωτερικό και έχω άδεια εργασίας και παραμονής στον Καναδά θα με τρέχουν ακόμα πιο πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι χωράφια, ποθ την επικαρπία την έχει ο παππούς (τρε΄χα γύρευε) και 1 οικόπεδο το οποίο μένει ως έχει.  ισως κάποτε να θέλω να γυρίσω Ελλάδα να έχω να χτίσω πχ. με αυτη την προοπτική. προσωπικά δεν έχω κέρδος από την περιουσία. 

 

όταν εννοείς χαρτιά; τύπου ότι τα τελευταία 2 χρόνια είμαι εξωτερικό και έχω άδεια εργασίας και παραμονής στον Καναδά θα με τρέχουν ακόμα πιο πολύ;

Αφου ο παπους ακομα ζει δεν γραφεις τιποτα(οταν πεθανει και ερθει η επικαρπια του σε σενα πρεπει να το γραψεις) τωρα για το οικοπεδο δεν καταλαβα τι εννοεις....!!!

Εγω μιλαω για τους μονιμους κατοικους εξωτερικου οτι θα πρεπει να προσκομισουν χαρτια κ.τ.λ οταν εχουν περιουσια εδω η οποια ΑΠΟΦΕΡΕΙ κερδος(ενοικια....κτηματα που καθε χρονο εχουν παραγωγη κ.τ.λ)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι χωράφια, ποθ την επικαρπία την έχει ο παππούς (τρε΄χα γύρευε) και 1 οικόπεδο το οποίο μένει ως έχει.  ισως κάποτε να θέλω να γυρίσω Ελλάδα να έχω να χτίσω πχ. με αυτη την προοπτική. προσωπικά δεν έχω κέρδος από την περιουσία. 

 

όταν εννοείς χαρτιά; τύπου ότι τα τελευταία 2 χρόνια είμαι εξωτερικό και έχω άδεια εργασίας και παραμονής στον Καναδά θα με τρέχουν ακόμα πιο πολύ;

 

 Αυτό πράγματι δεν το είπες ότι ο παπούς έχει την επικαρπια.. Εσύ δηλαδή εχεις την υψηλη κυριοτητα και ο παπους σου την επικαρπια ? Αρα ο παπους σου θα πρεπει να τα δηλωσει.. Γενικώς καλύτερα μίλα με κάποιον λογιστή γιατί παίζουν πολλά ρόλο. Και το πόσα χρόνια είσαι εξωτερικό.. Πότε έφυγες ακριβω΄ς κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...