Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική φορολογική δήλωση για όλους , τι παίζει;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Joshua21, on 05 Jun 2013 - 7:17 PM, said:

 Έτσι όπως το γράφεις είναι μπερδεμένο, η εισφορά αλληλεγγύης μπαίνει στο σύνολο του εισοδήματος, όχι μόνο στους τόκους.

Δε καταλαβαινw που μπερδευεσαι, δεν ειπα οτι η εισφορα μπαινει μονο στους τοκους. Ειπα οτι για το τμημα των τοκων ειναι 1%(οπως και για το υπολοιπο ειsοδημα).

 

 

    Joshua21, on 05 Jun 2013 - 7:17 PM, said:

 

 

 

    Έτσι όπως τα λες όχι.

Δηλαδη αν εχεις μηνιαιο μισθο 1000€, αλλα εχεις παρει δανεια απο τον εργοδοτη και απο τις κρατησεις εισπρατεις μονο 100€, εσυ θα δηλωσεις  100€x12?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε καταλαβαινw που μπερδευεσαι, δεν ειπα οτι η εισφορα μπαινει μονο στους τοκους. Ειπα οτι για το τμημα των τοκων ειναι 1%(οπως και για το υπολοιπο ειsοδημα).

Εγώ ούτε για μια στιγμή δεν μπερδεύτηκα, αυτά που έγραψες εσύ είτε μπερδεύουν είτε επιδέχονται πολλές ερμηνείες. Έγραψες συγκεκριμένα "για το τμημα 500€ που ας υποθεσουμε ειναι οι τοκοι, ο φορος δεν θα ειναι 5€?". Και σε διορθώνω, η εισφορά αλληλεγγύης βγαίνει ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ του εισοδήματος, δεν βγαίνει ξεχωριστά για τους τόκους.

 

Για να στο κάνω ακόμα πιο λιανά, στην περσινή μου δήλωση είχα 11.900€ εισόδημα και έτσι δεν πλήρωσα φόρο αλληλεγγύης. Φέτος θα δηλώσω πάλι 11.900€ εισόδημα, αλλά θα αναγκαστώ να βάλω και 300€ που έχω εισπράξει από τόκους, σύνολο 12.200€. Συνεπώς θα πληρώσω 1% μια και είμαι στην κατηγορία 12.000-20.000€, ήτοι 122€. Με τη λογική τη δική σου, για το τμήμα των 300€ ο φόρος θα είναι 122€????

 

Δηλαδη αν εχεις μηνιαιο μισθο 1000€, αλλα εχεις παρει δανεια απο τον εργοδοτη και απο τις κρατησεις εισπρατεις μονο 100€, εσυ θα δηλωσεις  100€x12?

Ακριβώς. Και όχι μόνο εγώ, αλλά ΟΛΟΙ οι φορολογούμενοι πολίτες στην Ελλάδα. Γιατί το ποσό που σου παρακρατείται για δόση δανείου θα έπρεπε να μην το δηλώνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρώνουμε μόνο για πράγματα που επιλέγουμε σε αυτή τη ζωή;

 

Στο στρουμφοχωριό ίσως :P

 

Κοίτα, όσο σε υποχρεώνει ο νόμος να βγάλεις ενεργειακό πιστοποιητικό για το σπίτι σου, άλλο τόσο σε υποχρεώνει να κάνεις και τη δήλωσή σου.  Μόνο που τη δήλωση σου λέει ότι αν έχεις τις γνώσεις μπορείς να την κάνεις μόνος σου, ενώ για όόόόόλα τα άλλα θα πρέπει να πληρώσεις υποχρεωτικά κάποιον επαγγελματία.

Εσύ βέβαια μπορεί να επιλέξεις να μην έχεις σπίτι, να μην πληρώσεις μηχανικό, να μην πληρώσεις ηλεκτρολόγο να σου κάνει στο σχέδιο για τη ΔΕΗ (που είναι υποχρεωτικό), να μην έχεις ρεύμα βρε αδερφέ, να μην πληρώσεις συμβολαιογράφο για να σου γράψει το σπίτι η μάνα σου, διότι έτσι επιλέγεις. Γενικά είναι όλα θέμα επιλογών. NOT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ούτε για μια στιγμή δεν μπερδεύτηκα, αυτά που έγραψες εσύ είτε μπερδεύουν είτε επιδέχονται πολλές ερμηνείες. Έγραψες συγκεκριμένα "για το τμημα 500€ που ας υποθεσουμε ειναι οι τοκοι, ο φορος δεν θα ειναι 5€?". Και σε διορθώνω, η εισφορά αλληλεγγύης βγαίνει ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ του εισοδήματος, δεν βγαίνει ξεχωριστά για τους τόκους.

 

Aιντε παλι τα ιδια :lol:

Για αλλη μια φορα φιλε μου: Δεν ειπα ποτε οτι η εισφορα βγαινει ξεχωριστα για τους τοκους. Ειπα το αυτονοητο, η εισφορα για ΤΟ ΤΜΗΜΑ των τοκων ειναι 1%, οπως δηλαδη και για το υπολοιπο του εισοδηματος.

Εαν εχεις τοκους 500€, η εισφορα που αναλογει σε αυτα τα 500€ ειναι 5%, συμφωνεις?..

 

Για να στο κάνω ακόμα πιο λιανά, στην περσινή μου δήλωση είχα 11.900€ εισόδημα και έτσι δεν πλήρωσα φόρο αλληλεγγύης. Φέτος θα δηλώσω πάλι 11.900€ εισόδημα, αλλά θα αναγκαστώ να βάλω και 300€ που έχω εισπράξει από τόκους, σύνολο 12.200€. Συνεπώς θα πληρώσω 1% μια και είμαι στην κατηγορία 12.000-20.000€, ήτοι 122€. Με τη λογική τη δική σου, για το τμήμα των 300€ ο φόρος θα είναι 122€????

Γιατι δε πληρωσες φορο αλληλεγγυης, υπηρχε οριο? εγω ειχα 17000, συνεπως πληρωσα 170€.

Για το τμημα των 300€ ο φορος φυσικα ειναι 3€, δηλ. το 1% απο αυτα.

122€ θα ειναι για το συνολο του εισοδηματος σου.

 

 

Ακριβώς. Και όχι μόνο εγώ, αλλά ΟΛΟΙ οι φορολογούμενοι πολίτες στην Ελλάδα. Γιατί το ποσό που σου παρακρατείται για δόση δανείου θα έπρεπε να μην το δηλώνεις?

Φιλε μου, το ποσο που σου παρακρατειται απο το δανειο το δηλωνεις ουτως ή αλλως σε καποια στηλη.

Εμενα καθε χρονο η εργοδοσια στη βεβαιωση της εχει υπολογισμενο μεσα και το δανειο που μου εχει δωσει, δηλ. αυτα που πηρα στο χερι συν αυτα που θα επαιρνα εαν δε τα εδινα στη δοση. Θεωρεις οτι παρανομει? Αν ναι, πεσμου να το ξερω, γιαυτο εκανα την ερωτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aιντε παλι τα ιδια :lol:

Για αλλη μια φορα φιλε μου: Δεν ειπα ποτε οτι η εισφορα βγαινει ξεχωριστα για τους τοκους. Ειπα το αυτονοητο, η εισφορα για ΤΟ ΤΜΗΜΑ των τοκων ειναι 1%, οπως δηλαδη και για το υπολοιπο του εισοδηματος.

Εαν εχεις τοκους 500€, η εισφορα που αναλογει σε αυτα τα 500€ ειναι 5%, συμφωνεις?..

Για τελευταία φορά... το σκεπτικό σου θα ίσχυε εφόσον η εισφορά θα έβγαινε ξεχωριστά για τους τόκους ενώ κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Όταν θα σου έρθει η εκκαθάριση θα γράφει τόσο εισφορά αλληλεγγύης, και όχι τόσο για τόκους και τόσο για άλλα εισοδήματα. Συνεπώς δεν έχει ούτε κανένα νόημα ούτε καμία χρησιμότητα να υπολογίζεις εισφορά τόκων και εισφορά των υπόλοιπων εισοδημάτων ξεχωριστά. Άσε που έτσι μπερδεύει περισσότερο σε περιπτώσεις όπως στη δική μου φετινή δήλωση που ανάλυσα παραπάνω.

 

Γιατι δε πληρωσες φορο αλληλεγγυης, υπηρχε οριο? εγω ειχα 17000, συνεπως πληρωσα 170€.

Για το τμημα των 300€ ο φορος φυσικα ειναι 3€, δηλ. το 1% (οπως και για τι υπολοιπο εισοδημα σου).

Εαν υπαρχει αφορολογητο 12000, τοτε προφανως θα πληρωσεις 1% επι 200€, δηλ. 2€.

Δεν το έχεις καταλάβει καλά. Αν το συνολικό σου εισόδημα μαζί με τόκους είναι από 1 ως 11.999€ δεν πληρώνεις εισφορά αλληλεγγύης. Αν είναι από 12.000 ως 20.000€ πληρώνεις 1% για ΟΛΟ το ποσό. Για αυτό και εγώ με 11.900 δεν πλήρωσα εισφορά αλληλεγγύης, για αυτό και εσύ με 17.000 πλήρωσες 170. Για αυτό και εγώ φέτος με 12.200 θα πληρώσω 122€. Ελπίζω να το κατάλαβες τώρα.

 

Φιλε μου, το ποσο που σου παρακρατειται απο το δανειο το δηλωνεις ουτως ή αλλως σε καποια στηλη.

Εμενα καθε χρονο η εργοδοσια στη βεβαιωση της εχει υπολογισμενο μεσα και το δανειο που μου εχει δωσει, δηλ. αυτα που πηρα στο χερι συν αυτα που θα επαιρνα εαν δε τα εδινα στη δοση. Θεωρεις οτι παρανομει? Αν ναι, πεσμου να το ξερω, γιαυτο εκανα την ερωτηση.

Όχι βέβαια, γιατί να παρανομεί? Το σωστό είναι η βεβαίωση να γράφει τις σωστές αποδοχές σου, χωρίς να αφαιρείται ότι σου παρακρατήθηκε για δόση δανείου, χωρίς να προστίθενται πχ τυχόν έξοδα μετακίνησης ή οτιδήποτε άλλο.

 

Στην προηγούμενη ερώτηση που έκανες πάντως το ακριβώς αντίθετο από αυτό που έλεγες είχα καταλάβει, 1000x12 θα δηλώσεις και όχι 100x12.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τελευταία φορά... το σκεπτικό σου θα ίσχυε εφόσον η εισφορά θα έβγαινε ξεχωριστά για τους τόκους ενώ κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Όταν θα σου έρθει η εκκαθάριση θα γράφει τόσο εισφορά αλληλεγγύης, και όχι τόσο για τόκους και τόσο για άλλα εισοδήματα. Συνεπώς δεν έχει ούτε κανένα νόημα ούτε καμία χρησιμότητα να υπολογίζεις εισφορά τόκων και εισφορά των υπόλοιπων εισοδημάτων ξεχωριστά. Άσε που έτσι μπερδεύει περισσότερο σε περιπτώσεις όπως στη δική μου φετινή δήλωση που ανάλυσα παραπάνω.

 

 Φιλε μου, για 3η φορα σου λεω οτι πουθενα δεν ειπα οτι η εισφορα βγαινει ξεχωριστα για τους τοκους. Εσυ επιμενεις να το λες και δε ξερω γιατι.

Το νοημα ειναι οτι απλα γνωριζεις ποσο σου αναλογει για τους τοκους, δεν ειναι  κακο...

 

 

Δεν το έχεις καταλάβει καλά. Αν το συνολικό σου εισόδημα μαζί με τόκους είναι από 1 ως 11.999€ δεν πληρώνεις εισφορά αλληλεγγύης. Αν είναι από 12.000 ως 20.000€ πληρώνεις 1% για ΟΛΟ το ποσό. Για αυτό και εγώ με 11.900 δεν πλήρωσα εισφορά αλληλεγγύης, για αυτό και εσύ με 17.000 πλήρωσες 170. Για αυτό και εγώ φέτος με 12.200 θα πληρώσω 122€. Ελπίζω να το κατάλαβες τώρα.

 

Φιλε μου, τωρα πραγματικα αρχιζω να πιστευω ότι με δουλευεις.

Moλις στο προηγουμενο μου εγραψα ότι «122€ θα ειναι για το συνολο του εισοδηματος σου» παρολ αυτά εσυ μου γραφεις ότι «Για αυτό και εγώ φέτος με 12.200 θα πληρώσω 122€. Ελπίζω να το κατάλαβες τώρα» :lol:

 

 

Το σωστό είναι η βεβαίωση να γράφει τις σωστές αποδοχές σου, χωρίς να αφαιρείται ότι σου παρακρατήθηκε για δόση δανείου, χωρίς να προστίθενται πχ τυχόν έξοδα μετακίνησης ή οτιδήποτε άλλο.

 

Δηλαδη αν ο εργοδοτης σου εχει χορηγησει εξοδα μετακινησης αυτά δε δηλωνονται, ειναι «μαυρα»?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανω τη δηλωση τωρα...για να σιγουρευτω..0 εισοδημα,γραφω απο ποιον φιλοξενουμαι,τετραγωνικα και μηνες 12? και μετα παπαλα?

 

 

Πρέπει να βάλεις και δαπάνες... Θα πρέπει το αποτέλεσμα της δήλωσης να σου βγει μηδενικό. Να μην έχεις ούτε πιστωτικό ούτε χρεωστικό υπόλοιπο πριν πατήσεις οριστική υποβολή..

 

Για δοκίμασε να μην βάλεις τίποτα στις δαπάνες. Λογικά θα σου βγάλει χρεωστικό υπόλοιπο να πληρώσεις.. και ας μην έχεις εισόδημα. Ενώ αν βάλεις δαπάνες 800 ευρώ πχ θα πρέπει να σου βγει μηδενικό..

 

Ο κωδικός 049 είναι οι δαπάνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να με βοηθησει (αν τυχον εχει και το προγραμμα για την εκκαθαριση διοτι δεν το προλαβα το περιοδικο).

Με εισοδημα 10300€ (αγαμος)

ενοικιο κυριας κατοικιας για το 2012 συνολο 5 μηνες: 1250€ (250€ / μηνα)

αυτ/το 1400c, με κατοχη απο το 2010 και ποσοστο συνιδιοκτησιας 50% 

ποσα χρηματα θα πρεπει να δηλωσω στις αποδειξεις στον κωδ.049; Θα πληρωσω επιπλεον φορο ή οχι;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα γιατι θα ειναι πολυτιμη η βοηθεια που θα μου δωσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας γνωστός μου είπε οτι με το εισόδημα που είχα το 2012 και με τα στοιχεία που παραθέτω πιο πανω με 3000€ αποδείξεις θα πληρώσω περιπου 450€!

Ειναι δυνατόν; Ακομη δεν μπορω να το πιστέψω.. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...