Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική φορολογική δήλωση για όλους , τι παίζει;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λάθος, το 1% θα το πληρώσεις στο συνολικό εισόδημα, και όχι μόνο στους τόκους.

 

Μα αυτο ακριβως ειπα κι εγω.

 

Τους τοκους τελικα λεει θα τους δωσουν οι τραπεζες απευθειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

O παππούς στο χωριό πως γράφει τα χωράφια στα παιδιά του;

Πως συνταγογραφεί φάρμακα;

 

Υποθέτω ότι πηγαίνει σε συμβολαιογράφο και γιατρό.

Πράγματι αυτό κάνει.

Τι σχέση έχει αυτο ομως με τη φορολογική δήλωση??? Ουσιαστικά μας λες οτι ο κόσμος που δε το χει με το ιντερνετ ή που δεν ειναι σχετικος με αυτά, πρέπει να πληρωσει λογιστή, σωστά???

 

(καλά δε το λες εσυ, η πολιτεία μας το είπε στεγνότατα, αλλά λογος να γινεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι αυτό κάνει.

Τι σχέση έχει αυτο ομως με τη φορολογική δήλωση??? Ουσιαστικά μας λες οτι ο κόσμος που δε το χει με το ιντερνετ ή που δεν ειναι σχετικος με αυτά, πρέπει να πληρωσει λογιστή, σωστά???

 

(καλά δε το λες εσυ, η πολιτεία μας το είπε στεγνότατα, αλλά λογος να γινεται)

 

Σαν φυσικό πρόσωπο που είσαι, δε σου απαγορεύει κανείς να κάνεις τη δήλωσή σου μόνος σου! Ούτε καν η πολιτεία.

Απλά περιμένει από σένα να το κάνεις σωστά. Αν δεν το κάνεις, έχεις συνέπειες. Οπότε η υπηρεσία του λογιστή είναι στη διακριτική σου ευχέρεια να τη χρησιμοποιήσεις.

 

Απεναντίας, δεν μπορείς να μεταβιβάσεις τίποτα αν δεν πας σε συμβολαιογράφο αναγκαστικά, ή δεν μπορείς να προχωρήσεις άλλες υποθέσεις αν δεν πας σε μηχανικό αναγκαστικά ή σε δικηγόρο αναγκαστικά.  -> εδώ η πολιτεία στο λέει στεγνότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι αυτό κάνει.

Τι σχέση έχει αυτο ομως με τη φορολογική δήλωση??? Ουσιαστικά μας λες οτι ο κόσμος που δε το χει με το ιντερνετ ή που δεν ειναι σχετικος με αυτά, πρέπει να πληρωσει λογιστή, σωστά???

 

(καλά δε το λες εσυ, η πολιτεία μας το είπε στεγνότατα, αλλά λογος να γινεται)

 

Σε ολα ετσι δεν ειναι; Ο κοσμος που δεν τοχει (οπως ο παππους στο χωριο), με τα χωραφια, πρεπει να πληρωσει το μαναβη για να παρει ντοματες, ο κοσμος που δεν τοχει με τα υδραυλικα, πρεπει να πληρωσει υδραυλικο, ο τυπος που δεν τοχει με τα αυτοκινητα πρεπει να πληρωσει μηχανικο, ετσι και ο κοσμος που δεν τοχει με το ιντερνετ, πρεπει καποιον να πληρωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ακριβως έτσι τα πράγματα.

Για να λάβεις μια υπηρεσία που θα σε εξυπηρετησει ή ένα αγαθό που θα απολαυσεις, σαφως και πρέπει να πληρωσεις.

 

Η φορολογική δήλωση δεν ειναι υπηρεσία από την οποια απολαμβάνουμε κάτι. Πληρώνουμε το κράτος για τις...υπηρεσίες του (που το έχουμε ξαναπληρωσει βέβαια απ τους μισθους ή της συντάξεις μας, αλλά αυτό ειναι άλλη ιστορία)

Θα έπρεπε να υπάρχει ένας απλός τρόπος, οπως ήταν αρχικά το taxisnet.

 

Πλέον με τις νέες προσθήκες, παγίδες κτλ, μονο επαγγελματίας μπορει να βοηθήσει να τις αποφύγεις.

 

Σορρυ μάγκες, αλλά όταν το κράτος παγιδευει τον πολίτη και αυτος ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να πληρωσει επαγγελματία, για να μη πληρωσει περισσότερα, πράγματα δηλαδή που δε θα έπρεπε, τότε κάτι δεν δουλευει σωστά.

 

Στο φινάλε, δε νομίζω οτι εκπαιδευσε ποτέ κανέναν το κράτος, ωστε να κάνει σωστά μια δήλωση

. Περιμένει απο όλους ξαφνικά να έχουν γνωσεις λογιστή. Γνωριζετε και γνωριζω καλά οτι αυτά τα πράγματα δεν γινονται και πλέον μόνο οι απλές δηλωσεις μπορουν να γινουν χωρις λογιστή ή αν έχει κανεις ΠΟΛΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟ χρονο ωστε να διαβάσει.

 

Ο παππους λοιπον που δεν έχει σχέση με το ιντερνετ, ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει λογιστή. Δεν έχει την ιδια ευκαιρία με κάποιον άλλο. Το κράτος απαιτεί από αυτον να έχει λογιστή διότι διαφορετικά θα κάνει λάθος και θα πληρωσει περισσότερα ή λιγότερα.

 

Θα μπορουσε κάλλιστα να υπήρχε λύση για ανθρωπους μεγάλης ηλικίας, με κάποια μικρή επιδότηση σε περιπτωση χρησιμοποίησης λόγιστή η να μπορουσαν να πηγαίνουν σε ειδικά τμηματα που θα τους βοηθουσαν δωρεαν να κάνουν τις δηλωσεις τους κτλ κτλ...

 

Γενικά...άλλο το να πληρωνεις για μια υπηρεσία που άμα θέλεις την αγοράζεις (μεταβιβαση χωραφιών ξερω γω), άλλο το να πληρωνεις για κάτι που ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ και θα έπρεπε να ειναι εύκολο και διαθέσιμο για ολο τον κόσμο αλλά επειδή δεν ειναι, θα πληρωσεις αναγκαστικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο νόμισα πως είπες, ίσως δεν είχα καταλάβει καλά.

Εφοσον ειναι 1%, για το τμημα 500€ που ας υποθεσουμε ειναι οι τοκοι, ο φορος δεν θα ειναι 5€? Αυτο ειπα.

 

Μηπως μπορεις να απαντησεις στην ερωτηση μου, στις αποδοχες που μας δινει ο εργοδοτης ειναι μεσα και τα δανεια?

 

Γνωριζετε καποιο προγραμμα υπολογισμου φορου? Δοκιμασα απ το περιοδικο PC Magazine αλλα οι γραμμες ειναι ανακατωμενες και δε μπορεις να συμπληρωσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ακριβως έτσι τα πράγματα.

Για να λάβεις μια υπηρεσία που θα σε εξυπηρετησει ή ένα αγαθό που θα απολαυσεις, σαφως και πρέπει να πληρωσεις.

 

Η φορολογική δήλωση δεν ειναι υπηρεσία από την οποια απολαμβάνουμε κάτι. Πληρώνουμε το κράτος για τις...υπηρεσίες του (που το έχουμε ξαναπληρωσει βέβαια απ τους μισθους ή της συντάξεις μας, αλλά αυτό ειναι άλλη ιστορία)

Θα έπρεπε να υπάρχει ένας απλός τρόπος, οπως ήταν αρχικά το taxisnet.

 

Πλέον με τις νέες προσθήκες, παγίδες κτλ, μονο επαγγελματίας μπορει να βοηθήσει να τις αποφύγεις.

 

Σορρυ μάγκες, αλλά όταν το κράτος παγιδευει τον πολίτη και αυτος ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να πληρωσει επαγγελματία, για να μη πληρωσει περισσότερα, πράγματα δηλαδή που δε θα έπρεπε, τότε κάτι δεν δουλευει σωστά.

 

Στο φινάλε, δε νομίζω οτι εκπαιδευσε ποτέ κανέναν το κράτος, ωστε να κάνει σωστά μια δήλωση

. Περιμένει απο όλους ξαφνικά να έχουν γνωσεις λογιστή. Γνωριζετε και γνωριζω καλά οτι αυτά τα πράγματα δεν γινονται και πλέον μόνο οι απλές δηλωσεις μπορουν να γινουν χωρις λογιστή ή αν έχει κανεις ΠΟΛΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟ χρονο ωστε να διαβάσει.

 

Ο παππους λοιπον που δεν έχει σχέση με το ιντερνετ, ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει λογιστή. Δεν έχει την ιδια ευκαιρία με κάποιον άλλο. Το κράτος απαιτεί από αυτον να έχει λογιστή διότι διαφορετικά θα κάνει λάθος και θα πληρωσει περισσότερα ή λιγότερα.

 

Θα μπορουσε κάλλιστα να υπήρχε λύση για ανθρωπους μεγάλης ηλικίας, με κάποια μικρή επιδότηση σε περιπτωση χρησιμοποίησης λόγιστή η να μπορουσαν να πηγαίνουν σε ειδικά τμηματα που θα τους βοηθουσαν δωρεαν να κάνουν τις δηλωσεις τους κτλ κτλ...

 

Το θεμα ειναι να διαβασει, ή να εχει προσβαση στο ιντερνετ; Διοτι ας πουμε, ο πατερας μου, οικοδομος συνταξιουχος πλεον, δεν εχει προσβαση στο ιντερνετ, αλλα τη δηλωση του την εκανε μια ζωη μονος του, οποτε μπορει ανετα να με διδαξει, εμενα που ναι μεν ειμαι ολη μερα στο ιντερνετ, αλλα δεν εχω κανει ποτε μου δηλωση μονος μου (και δεν το βλεπω να την κανω και ποτε), διοτι δεν ξερω που παν τα τεσσερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι να διαβασει, ή να εχει προσβαση στο ιντερνετ; Διοτι ας πουμε, ο πατερας μου, οικοδομος συνταξιουχος πλεον, δεν εχει προσβαση στο ιντερνετ, αλλα τη δηλωση του την εκανε μια ζωη μονος του, οποτε μπορει ανετα να με διδαξει, εμενα που ναι μεν ειμαι ολη μερα στο ιντερνετ, αλλα δεν εχω κανει ποτε μου δηλωση μονος μου (και δεν το βλεπω να την κανω και ποτε), διοτι δεν ξερω που παν τα τεσσερα.

Βρε και ο δικός μου ο παππους, 85 ετων, μια ζωή μονος του την έκανε τη δηλωση. Μονο που φέτος ειναι αναγκαιο το ιντερνετ, δεν μπορει να αντιληφθει τι ακριβως ζητάνε και πως θα αποφυγει τις παγιδες, οπότε αναγκαστικά θα πληρωσει το 30αρι στον λογιστη.

Και καλά το ιντερνετ. Ολοι έχουν έναν συγγενή....Πες οτι αυτο το αποφευγουμε αν και απαράδεκτο. Αλλά οι παγίδες???

 

Άνθρωπος που κάνει τοσα χρονια δηλώσεις μονος του, να σηκωνει τα χέρια ψηλά??? Τι να πει ο παππους στο χωριο??? Ισες ευκαιριες?

 

Και επειδή γενικά, ο παππους με εμένα και εσένα, ειναι εντελως διαφορετικό θέμα. Εμε΄να και εσένα δε μας δικαιολογώ. Τον παππου ομως???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε και ο δικός μου ο παππους, 85 ετων, μια ζωή μονος του την έκανε τη δηλωση. Μονο που φέτος ειναι αναγκαιο το ιντερνετ, δεν μπορει να αντιληφθει τι ακριβως ζητάνε και πως θα αποφυγει τις παγιδες, οπότε αναγκαστικά θα πληρωσει το 30αρι στον λογιστη.

Και καλά το ιντερνετ. Ολοι έχουν έναν συγγενή....Πες οτι αυτο το αποφευγουμε αν και απαράδεκτο. Αλλά οι παγίδες???

 

Άνθρωπος που κάνει τοσα χρονια δηλώσεις μονος του, να σηκωνει τα χέρια ψηλά??? Τι να πει ο παππους στο χωριο??? Ισες ευκαιριες?

 

Τι ισες ευκαιριες; Με ποιον; Με εμενα πχ που εχω προσβαση στο ιντερνετ; Μα ουτε εγω (ουτε χιλιαδες αλλοι), ξερω πως να συμπληρωσω δηλωση, οποτε οι παγιδες ειναι ιδιες και για μενα και για αυτον. Ρωτα ενα λογιστη να σου πει ποσος κοσμος που δεν εχει μονιμα λογιστικα βιβλια σε αυτον, και παει απλα για μια δηλωση μια φορα το χρονο, και θα παθεις πλακα και με τις ηλικες και με τον αριθμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω. Ερχεσαι στα λογια μου.

Απλά εγω και εσυ, πες οτι μπορουμε να διαβάσουμε τον οδηγό, να καταφέρουμε κάτι.

Απ τον παππου δε μπορουμε να περιμένουμε το ιδιο πράγμα...ειδικά από αυτον του χωριού που πρέπει να κατεβάσει και τον οδηγό απ το ιντερνετ...χχαχαχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω. Ερχεσαι στα λογια μου.

Απλά εγω και εσυ, πες οτι μπορουμε να διαβάσουμε τον οδηγό, να καταφέρουμε κάτι.

Απ τον παππου δε μπορουμε να περιμένουμε το ιδιο πράγμα...ειδικά από αυτον του χωριού που πρέπει να κατεβάσει και τον οδηγό απ το ιντερνετ...χχαχαχαχαχαχαχα

 

Ε τι κανουμε, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Στην τελικη, η συντριπτικη πλειοψηφια αυτων, παιδια εχουν, εγγονια εχουν, ας τους βοηθησουν. Σκεψου λιγο τι εγινε με τα τελη κυκλοφοριας. Οσοι μπηκαν ιντερνετ τα εκτυπωσαν, τα εβγαλαν και για γονεις, θειους κλπ, και αν ειχαν και web banking  τα πληρωσαν και δε σηκωθηκαν απο την καρεκλα. Οι αλλοι αναγκαστικα εκαναν ουρες εκατονταδων στις τραπεζες, αλλοι πηγαιναν χωρις ουτε καν ταυτοτητα και παει λεγοντας.

Καποτε σου χαλαγε το αμαξι, το πηγαινες στον μπαρμπα μητσο της γειτονιας, σου το εφτιαχνε στο δεκαλεπτο πληρωνες ελαχιστα κι εφευγες, ή αν ειχες λιγες γνωσεις το εφτιαχνες μονος σου. Σημερα, με ολα τα ηλεκτρονικα ενος αυτοκινητου, του βαζεις χερι μονος σου ή δινεις εμπιστοσυνη στο μαστορα της γειτονιας που εχει βασικο εργαλειο το σφυροκαλεμο;

 

Αλλαζουν οι εποχες, πρεπει να τις ακολουθησουμε. Προφανως οπως παντα, δε γινεται να ακολουθησουν ολοι μαζι ακριβως το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον ειναι 1%, για το τμημα 500€ που ας υποθεσουμε ειναι οι τοκοι, ο φορος δεν θα ειναι 5€? Αυτο ειπα.

Έτσι όπως το γράφεις είναι μπερδεμένο, η εισφορά αλληλεγγύης μπαίνει στο σύνολο του εισοδήματος, όχι μόνο στους τόκους.

 

Μηπως μπορεις να απαντησεις στην ερωτηση μου, στις αποδοχες που μας δινει ο εργοδοτης ειναι μεσα και τα δανεια?

Έτσι όπως τα λες όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το θέμα εκει ειναι.

Να πληρωνεις για κάτι που απολαμβάνεις και επιλέγεις να το απολαύσεις το καταλαβαίνω.

Να πληρώνεις ομως για κάτι που θα σε...πονέσει και μάλιστα ειναι υποχρεωτικο απ τον νόμο...ειναι υπερβολη :-)

 

Xρησιμη θα ηταν η προσληψη με 2μηνη συμβαση, λογιστων που θα έκαναν αυτη τη δουλειά ας πουμε σε εφορίες.

Η αν δε θέλεις προσληψη, άτομα που θεωρουνται πολλά σε διάφορες οικονομικές υπηρεσίες, να κάνουν αυτη τη δουλειά όσο υπάρχει το προβλημα αυτό.

 

Μέχρι προσφατα, το taxisnet ειχε μια υπηρεσία στην οποια έστελνες μήνυμα και ρωτουσες τα πάντα. Σου απαντουσαν μέσα σε 10 μέρες. Πλέον απαντάνε μόνο σε οτι αφορά τη διαδικασία του taxis net και σε παροτρύνουν να πας στην εφορία σου για διευκρινήσεις...αμα θέλετε έχω παραδειγματα ερωτημάτων μέχρι πριν 3 μηνες και προχθεσινη απάντηση σε ανάλογο ερωτημα...

Καλά το τηλέφωνο για απορειες συνεχώς κατεβασμένο και τέτοια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...