Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική φορολογική δήλωση για όλους , τι παίζει;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα σου πρότεινα για πρώτη φορά να πας σε κάποιο λογιστικό γραφείο.. Για τόσο απλή δήλωση θα σου πάρει 30 ευρώ.

επειδη ειναι τοσο απλη δε θελω να δωσω 30 ευρω...αμα ειναι να συμπληρωσω 2-3 πραγματα μονο θα την κανω μονος αν ειναι τοσο ευκολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι, τους τόκους αφού, άλλωστε, τους τόκους του 2012 αναγράφουν και οι βεβαιώσεις που δίνουν οι τράπεζες.

 

Βέβαια, για όσους δεν γνωρίζουν, τα ποσά είναι γελοία αφού τα επιτόκια έχουν πέσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το βιβλιαράκι που δίνουν για την συμπλήρωση της δήλωσης και είναι εύκολο..

Αν θυμάμαι καλά το εισόδημα το βάζεις στους κωδικούς 301-302 και μετά συμπληρώνεις που μένεις..

δεν εχω βιβλιαρακι αφου δεν εκανα ποτε δηλωση,πηρα ενα οδηγο που ειχε το βημα σημερα...αλλα κυριος γραφουν για αυτους που εχουν εισοδηματα κλπ! εγω θα ηθελα να ελεγαν εισαι ανεργος γραφεις αυτα εκει κι εκει και τελος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγώ δεν έχω καταλάβει αν θα πρέπει να δηλώσουμε τις καταθέσεις που έχουμε στην τράπεζα,εκτός από τους τόκους.

Ξέρει κάποιος;;

 

 

όχι δεν δηλώνεις τις καταθέσεις. Δηλώνεις μόνο τους τόκους και μόνο αν είναι πάνω από 250 όπως είπωθηκε.

 Σκέψου ότι το επιτόκιο για μια προθεσμιακή είναι 4- 5% περίπου 

 

Και αυτό δεν το κάνουν για να σε φορολογήσουν στους τόκους. Όπως είναι γνωστό ένα 15% των τόκων παρακρατείται έτσι κι αλλιώς από την τράπεζα. Το κάνουν για να σου υπολογίσουν την έκτακτη εισφορά.

 

 

Ίσως σε μπερδεύει που στη δήλωση στο τέλος τέλος έχει ένα κενό για να γράψεις το IBAN κάποιου λογαριασμού που θέλεις. Αυτό το δηλώνεις σε περίπτωση που είσαι πιστωτικός και παίρνεις επιστροφή .. Για να σου βάλουν κατευθείαν τα χρήματα στο λογαριασμό αν θέλεις και να μην τρέχεις στην εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω βιβλιαρακι αφου δεν εκανα ποτε δηλωση,πηρα ενα οδηγο που ειχε το βημα σημερα...αλλα κυριος γραφουν για αυτους που εχουν εισοδηματα κλπ! εγω θα ηθελα να ελεγαν εισαι ανεργος γραφεις αυτα εκει κι εκει και τελος!

και εγώ άνεργος είμαι..

Στους κωδικούς που οι άλλοι βάζουν εισοδήματα εσύ θα βάλεις Μηδέν

 

όχι δεν δηλώνεις τις καταθέσεις. Δηλώνεις μόνο τους τόκους και μόνο αν είναι πάνω από 250 όπως είπωθηκε.

 Σκέψου ότι το επιτόκιο για μια προθεσμιακή είναι 4- 5% περίπου 

 

Και αυτό δεν το κάνουν για να σε φορολογήσουν στους τόκους. Όπως είναι γνωστό ένα 15% των τόκων παρακρατείται έτσι κι αλλιώς από την τράπεζα. Το κάνουν για να σου υπολογίσουν την έκτακτη εισφορά.

Thanks για την ενημέρωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ άνεργος είμαι..

Στους κωδικούς που οι άλλοι βάζουν εισοδήματα εσύ θα βάλεις Μηδέν

 

Thanks για την ενκαι αφου δεν εχω εισοδημα και δεν εχω τιποτα στο ονομα μου δεν πιστευω να πληρωσω κανενα φορο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ΔΕΗ τι γυνετε λεει πρεπει να βαλεις τον αριθμο του λογαριασμου εγω δεν εχω δικο μου σπιτι και αυτο που νοικιαζω για το 2012 ηταν σε αλλο ονομα, τι βαζω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποχρέωση αναγραφής του αριθμού παροχής της ΔΕΗ δεν αφορά στο σπίτι που μας ανήκει αλλά στο σπίτι που μένουμε και ο λόγος, όπως λένε, είναι για να διασταυρωθεί αν πληρώθηκε το "χαράτσι" για τα προηγούμενα χρόνια και, προφανώς, για να φακελωθεί το ρολόι και για τα επόμενα.

 

Στην περίπτωσή σου, δεν θα συμπληρώσεις το κουτάκι 204 και, φυσικά, ούτε και τα υπόλοιπα του πίνακα 5.1, αφού δεν έμενες σε ιδιόκτητο ή νοικιασμένο από σένα σπίτι αλλά σε φιλοξενούσε η μακαρίτισα μάνα σου. Στην τελευταία σελίδα και σστα πεδία του πίνακα 7.10 θα γράψεις ότι ήσουν φιλοξενούμενος στο σπίτι που νοίκιαζε η μακαρίτισα αναφέροντας το ονοματεπώνυμο και το ΑΦΜ της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω για αυτο ρωταω...! και οτι ειμαι φιλοξενουμενος το γραφω απο οτι εχω δει στο ε1 στο 9.2 πινακα?? γραφω το αφμ της μητερας μου μονο? διπλα λεει συγγενεια με υποχρεο,με συζυγο? θα γραψω γονεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φορο για μηδενικη δηλωση,χωρις τιποτα στο ονομα μου θα δωσω? ειναι παραλογο βασικα να πληρωσω αφου δεν εχω αλλα ρωταω εγω τωρα....

αν εχεις κατοικία στην ελλάδα, είσαι ανω των 18 και δεν αποτελείς προστατευόμενο μέλος κάνεις δήλωση, δεν σημαίνει απαραίτητα οτι θα πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω για αυτο ρωταω...! και οτι ειμαι φιλοξενουμενος το γραφω απο οτι εχω δει στο ε1 στο 9.2 πινακα?? γραφω το αφμ της μητερας μου μονο? διπλα λεει συγγενεια με υποχρεο,με συζυγο? θα γραψω γονεις?

α λεει εφόσον το ετήσιο εισόδημά τους δεν υπερβαίνει τα 2900 ευρώ,αρα πρεπει η μητερα μου να με γραψει στη δικη της? κι εγω που θα γραψω οτι ειμαι φιλοξενουμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω για αυτο ρωταω...! και οτι ειμαι φιλοξενουμενος το γραφω απο οτι εχω δει στο ε1 στο 9.2 πινακα?? γραφω το αφμ της μητερας μου μονο? διπλα λεει συγγενεια με υποχρεο,με συζυγο? θα γραψω γονεις?

αν κάνεις δήλωση, γράψε τα στοιχεία του ιδιοκτήτη,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...