Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική φορολογική δήλωση για όλους , τι παίζει;


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι; 

Η μαμά μου θα με δηλώσει σαν προστατευόμενο μέλος επειδή δεν δουλεύω και σπουδάζω. 

Πρέπει να κάνω και εγώ φορολογική; :/ 

 

Δεν έχεις κάτι στο όνομά σου? Όχι δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ πάντως. Δεν είναι υποχρεωτικό τουλάχιστον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι; 

Η μαμά μου θα με δηλώσει σαν προστατευόμενο μέλος επειδή δεν δουλεύω και σπουδάζω. 

Πρέπει να κάνω και εγώ φορολογική; :/ 

 

Στο post #10, στην 1η σελίδα, αναφέρονται αναλυτικά οι προϋποθέσεις για την υποβολή φορολογικής δήλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις κάτι στο όνομά σου? Όχι δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ πάντως. Δεν είναι υποχρεωτικό τουλάχιστον..

δεν έχω, όχι. απλά κάτι είχα ακούσει ότι όσοι έχουν λογαριασμούς στην τράπεζα θα είναι υποχρεωμένοι να κάνουν. ισχύει κάτι τέτοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω, όχι. απλά κάτι είχα ακούσει ότι όσοι έχουν λογαριασμούς στην τράπεζα θα είναι υποχρεωμένοι να κάνουν. ισχύει κάτι τέτοιο; 

 

Όχι δεν ισχύει. Πράγματι είχε ακουστεί κάτι τέτοιο.. Αλλά τελικά δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι πρέπει να κάνουν δήλωση, θα δηλώσουν και τους τόκους απο τραπεζικούς λκογαριασμούς, αν είναι πάνω από 250 ευρώ, όχι, όμως, το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς που δηλώνεται η παρακράτηση που έγινε πέρσι στους μισθωτούς;

Συγκεκριμένα είχα μια κράτηση (φόρος) γύρω στα 80 κάθε μήνα και άλλα 10 φόρος εκτ. εισφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειχα εισοδημα ποτε,δηλωση ποτε δεν εκανα,δεν εχω τιποτα στο ονομα μου,μενω με τη μανα μου μονο και ειμαι πανω απο 25...δηλωση πρεπει να κανω λογικα ε? θα πληρωσω φορο? θελω να την κανω μονος τη δηλωση,θα ειναι ευκολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς την εισφορά αλληλεγγύης, στο κουτάκι 333.

 

 

 

Όπως έγραψα παραπάνω είχα 2 κρατήσεις στην μηνιαία βεβαίωση αποδοχών. Η μία λέει απλά Φόρος και αντιστοιχεί σε 80 ευρώ κάθε μήνα και η άλλη λέει Φόρος έκτακτης εισφοράς και αντιστοιχεί σε 10 ευρώ το μήνα.

 

Το πρώτο είναι λογικά ΦΜΥ και το 2ο η εισφορά αλληλεγύης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειχα εισοδημα ποτε,δηλωση ποτε δεν εκανα,δεν εχω τιποτα στο ονομα μου,μενω με τη μανα μου μονο και ειμαι πανω απο 25...δηλωση πρεπει να κανω λογικα ε? θα πληρωσω φορο? θελω να την κανω μονος τη δηλωση,θα ειναι ευκολο?

Δήλωση πρέπει να κάνεις..

Εφόσον δεν έχεις εισόδημα στην δήλωση θα βάλεις Μηδέν.

Ναι,μπορείς να την κάνεις και μόνος σου την δήλωση.Είναι εύκολο

 

..

Εγώ δεν έχω καταλάβει αν θα πρέπει να δηλώσουμε τις καταθέσεις που έχουμε στην τράπεζα,εκτός από τους τόκους.

Ξέρει κάποιος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα παραπάνω είχα 2 κρατήσεις στην μηνιαία βεβαίωση αποδοχών. Η μία λέει απλά Φόρος και αντιστοιχεί σε 80 ευρώ κάθε μήνα και η άλλη λέει Φόρος έκτακτης εισφοράς και αντιστοιχεί σε 10 ευρώ το μήνα

 

Μάλλον το ίδιο λέμε. Η έκτακτη εισφορά ήταν (και θα συνεχίσει να είναι τουλάχιστον μέχρι το 2016) η εισφορά αλληλεγγύης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δήλωση πρέπει να κάνεις..

Εφόσον δεν έχεις εισόδημα στην δήλωση θα βάλεις Μηδέν.

Ναι,μπορείς να την κάνεις και μόνος σου την δήλωση.Είναι εύκολο

πρεπει να προσεξω κατι? επειδη εχει πολλα μια δηλωση,κουτακια κλπ..βασικα σε ποια πρεπει να δωσω σημασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να προσεξω κατι? επειδη εχει πολλα μια δηλωση,κουτακια κλπ..βασικα σε ποια πρεπει να δωσω σημαα

 

Διάβασε το βιβλιαράκι που δίνουν για την συμπλήρωση της δήλωσης και είναι εύκολο..

Αν θυμάμαι καλά το εισόδημα το βάζεις στους κωδικούς 301-302 και μετά συμπληρώνεις που μένεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...