Προς το περιεχόμενο

Πώς τη βγάζετε οι άνεργοι;


giorgarello

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τρωω τα λεφτά της γιαγιάς μου γιατι το προσδόκιμο ζωής των γυναικών στην  Ελλάδα σύμφωνα με το CIA World Factbook ειναι 82,93 και η γιαγιά μου ειναι 85 , άρα έπρεπε να έχει πεθάνει πριν δυο χρόνια , άρα θα πεθάνει σύντομα άρα δεν της χρειάζονται τα λεφτά , κανένας δε τα παίρνει μαζι του.

Ετσι ψάχνω για σταθερή δουλειά όσο δουλευω με προγραμματα του ΟΑΕΔ και βάζω στην άκρη εκείνα που παίρνω όταν θυμούνται και τα δίνουν για να ειμαι καλυμμένος.

Σκέφτομαι να πάω να ζήσω στο βουνό , να παντρευτώ και μια όμορφη βλάχα και να ζήσουμε εκει ψηλά μεσα στη φύση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 399
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το 2012 μόνο απ τη φορολογία (που δεν ηταν αυτο το ελλεινο πράγμα που υπάρχει τωρα...κάθε μηνα στην εφορία) και τις ασφαλιστικές εισφορές ήταν περίπου 70 δις.

 

Οι μισθοί των δ.υ και οι συντάξεις (ολων) ήταν γυρω στα 52 δις.

 

 

Το 2012 λοιπον εμεναν 18 δις για λειτουργικα εξοδα σχολειων, ΑΕΙ, νοσοκομειων, στρατου, δημοσιων υπηρεσιων και για να καλυφθει το χρεος. Σαν λιγα δεν ειναι?

 

 

Προφανως λοιπόν το χρήμα πάει αλλού όπως στους τόκους των δανείων, στην άμυνα (που προφανως υπάρχει συμφωνία για να φευγει χρημα εκει)

 

 

Τα τοκοχρεολυσια ειναι μειωμενα. Οσο για την αμυνα σοβαρη νεα αγορα εχει να γινει απο το 2006. Οκ πληρωνουμε αναδρομικα καποια χρεη απο οπλικα συστηματα που ειχαμε παρει απο παλια.

 

Quiz: Απο τα 18 δις που απομενουν για λειτουργικα εξοδα, δανεισμο κτλ κτλ τι μενει για δημοσιες επενδυσεις μπας και παρει μπροστα αυτη η ρημαδα η οικονομια....? Σχεδον τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και υπάρχουν πολλοί ειδήμονες στα εργασιακά εδώ πέρα, θα ζητήσω ένα χέρι βοηθείας. Είχα στείλει ένα βιογραφικό σε μία εταιρία, "πολυεθνική" για να μη μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες. Πριν 3 μέρες μου έστειλαν e-mail ότι το βιογραφικό μου αξιολογήθηκε θετικά και να περάσω χτες από εκεί για τεστ, αλλά εγώ μόλις τώρα το είδα. Έχει ένα e-mail ενός recruiter, όπου ανακοίνωνες το ενδιαφέρον να συμμετάσχεις στο τεστ. Να στείλω ένα e-mail ότι ήμουνα σε διακοπές και δεν το είδα εγκαίρως, ή δεν έχει νόημα, ή μήπως δεν πρέπει να αναφέρω διακοπές και τέτοια. Ο' γέγονε γέγονε, απλά είναι καλή εταιρία του κλάδου και δε θέλω να κλείσουν οι πόρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quiz: Απο τα 18 δις που απομενουν για λειτουργικα εξοδα, δανεισμο κτλ κτλ τι μενει για δημοσιες επενδυσεις μπας και παρει μπροστα αυτη η ρημαδα η οικονομια....? Σχεδον τιποτα...

 

Yποτίθεται οτι για αυτο παιρνουμε δάνεια...για να υπάρξει ανάπτυξη...χεχε

 

 

Μιας και υπάρχουν πολλοί ειδήμονες στα εργασιακά εδώ πέρα, θα ζητήσω ένα χέρι βοηθείας. Είχα στείλει ένα βιογραφικό σε μία εταιρία, "πολυεθνική" για να μη μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες. Πριν 3 μέρες μου έστειλαν e-mail ότι το βιογραφικό μου αξιολογήθηκε θετικά και να περάσω χτες από εκεί για τεστ, αλλά εγώ μόλις τώρα το είδα. Έχει ένα e-mail ενός recruiter, όπου ανακοίνωνες το ενδιαφέρον να συμμετάσχεις στο τεστ. Να στείλω ένα e-mail ότι ήμουνα σε διακοπές και δεν το είδα εγκαίρως, ή δεν έχει νόημα, ή μήπως δεν πρέπει να αναφέρω διακοπές και τέτοια. Ο' γέγονε γέγονε, απλά είναι καλή εταιρία του κλάδου και δε θέλω να κλείσουν οι πόρτες.

 

Απαντάς και λες οτι τώρα είδες το μειλ και ρωτάς αν μπορεις να συμμετάσχεις.

 

Υ.Γ- Οταν ψάχνετε εργασία κοιτάτε συχνά τα e-mail σας. Ειναι εντελως αντιεπαγγελματικό να μην τα βλέπετε. Ακόμα και αν δεν έχετε smartphone (κανεις δεν ειναι υποχρεωμένος να έχει εφόσον ειναι άνεργος) ζητήστε απο κάποιον φιλο, γνωστο να τσεκάρετε απλά τα μειλ σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη στείλεις e-mail. Πάρε τηλέφωνο αύριο πρωί για να μιλήσεις μαζί τους. Αν δεχτούν να περάσεις το τεστ κάποια άλλη μέρα έχει καλώς. Δεν έχεις κάτι να χάσεις. Το πολύ πολύ να σου πούνε όχι... οπότε είσαι πάλι από εκεί που ξεκίνησες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και υπάρχουν πολλοί ειδήμονες στα εργασιακά εδώ πέρα, θα ζητήσω ένα χέρι βοηθείας. Είχα στείλει ένα βιογραφικό σε μία εταιρία, "πολυεθνική" για να μη μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες. Πριν 3 μέρες μου έστειλαν e-mail ότι το βιογραφικό μου αξιολογήθηκε θετικά και να περάσω χτες από εκεί για τεστ, αλλά εγώ μόλις τώρα το είδα. Έχει ένα e-mail ενός recruiter, όπου ανακοίνωνες το ενδιαφέρον να συμμετάσχεις στο τεστ. Να στείλω ένα e-mail ότι ήμουνα σε διακοπές και δεν το είδα εγκαίρως, ή δεν έχει νόημα, ή μήπως δεν πρέπει να αναφέρω διακοπές και τέτοια. Ο' γέγονε γέγονε, απλά είναι καλή εταιρία του κλάδου και δε θέλω να κλείσουν οι πόρτες.

1) Συγχαρητήρια!

2) Εγώ θα απαντούσα στο εμαιλ ρωτώντας πότε πρέπει να κάνω το τεστ και αν δεν μου απαντούσαν μέσα σε μια μέρα θα έκανα και  τηλεφωνικά follow up.

3) Σιγά τις 3 μέρες και σιγά μην κλείσουν αμέσως οι πόρτες. Μην πτοείσαι και καλή τύχη/επιτυχία! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τη Sova αλλά και με τον Cossutius πιο πάνω. Κρίμα θα είναι να το χάσεις από μια τέτοια απροσεξία αλλά έπρεπε και να τσεκάρεις εφόσον περίμενες κάτι που μπορεί να είναι σημαντικό! Εδώ τσεκάρουμε στο άσχετο για να δούμε spam και newsletters! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.5 χρόνια άνεργος και συνεχίζω,λίγο ακόμα και ο αντρεας θα είναι γατί μπροστά μου :P

Ούτε σε προγράμματα των Δήμων μέσω εταιριών ιδιωτικού φορέα δε σε έχουν πάρει? Οκ συνήθως 3-4 μήνες αντέχουν αυτές οι εταιρίες (συνήθως κλείνουν...τι τυχαίο) αλλά από το τιποτε κάτι ειναι τα 480 που δίνουν το μήνα...

Τσέκαρε κανα τέτοιο. Ολα επιχορηγούμενα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη στείλεις e-mail. Πάρε τηλέφωνο αύριο πρωί για να μιλήσεις μαζί τους. Αν δεχτούν να περάσεις το τεστ κάποια άλλη μέρα έχει καλώς. Δεν έχεις κάτι να χάσεις. Το πολύ πολύ να σου πούνε όχι... οπότε είσαι πάλι από εκεί που ξεκίνησες.

 

Αυτό ακριβώς.

 

Με έμφαση στο κόκκινο.

 

Όχι email κλπ ... τηλέφωνο κατευθείαν, αν δεν ξέρεις τηλέφωνο, πας από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Τελικά έστειλα e-mail και μου απάντησαν μέσα σε λίγη ώρα, ωστόσο μου είπαν ότι οι ανάγκες ήταν άμεσες και ήδη η διαδικασία έχει προχωρήσει. Γενικά πάντως η απάντηση ήταν σε θετικό τόνο και με πρότρεπε να συμμετάσχω σε μελλοντικά ανοίγματα, κατι που ήταν και ο ρεαλιστικός μου στόχος.

 

 

Αυτό ακριβώς.

 

Με έμφαση στο κόκκινο.

 

Όχι email κλπ ... τηλέφωνο κατευθείαν, αν δεν ξέρεις τηλέφωνο, πας από εκεί.

Με τηλέφωνο την έχω πατήσει άσχημα στο παρελθόν και είμαι επιφυλακτικός. Από εκεί έχω περάσει και πρέπει να έχεις ραντεβού για να μπεις. Η συγκεκριμμένη εταιρία είναι από αυτές που έχουν αναπτύξει το δικό τους σύστημα recruitment και είναι δύσκολο να το παρακάμψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε σε προγράμματα των Δήμων μέσω εταιριών ιδιωτικού φορέα δε σε έχουν πάρει? Οκ συνήθως 3-4 μήνες αντέχουν αυτές οι εταιρίες (συνήθως κλείνουν...τι τυχαίο) αλλά από το τιποτε κάτι ειναι τα 480 που δίνουν το μήνα...

Τσέκαρε κανα τέτοιο. Ολα επιχορηγούμενα ειναι.

 

Ευτυχώς μεσολάβησε ένα 5μήνο voucher και περιμένω να πληρωθώ εδώ και 4μήνες!!! από τη στιγμή που τελείωσα αλλά τυπικά είμαι ακόμα άνεργος.(2,5 χρόνια κάρτα ανεργίας σε ισχύ).

 

Δε παλεύεται η ανεργία παίδες σε ρίχνει πολύ ψυχολογικά και αυτά τα σκλαβοπρογράμματα του ΟΑΕΔ είναι ημίμετρα καθώς οι επιχειρήσεις που έχουν την δυνατότητα να κάνουν μερικές προσλήψεις δεν το κάνουν περιμένοντας να πάρουν τον επόμενο τσάμπα πρακτικάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...