Προς το περιεχόμενο

Πώς τη βγάζετε οι άνεργοι;


giorgarello

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε παλεύεται η ανεργία παίδες σε ρίχνει πολύ ψυχολογικά και αυτά τα σκλαβοπρογράμματα του ΟΑΕΔ είναι ημίμετρα καθώς οι επιχειρήσεις που έχουν την δυνατότητα να κάνουν μερικές προσλήψεις δεν το κάνουν περιμένοντας να πάρουν τον επόμενο τσάμπα πρακτικάριο.

 

 

Μεγάλη κουβέντα είπες εδώ...και γω από γνωστούς μου που έχουν μαγαζιά και χρειάζονται υπάλληλο..δεν μπορεί να λειτουργήσει δλδ το μαγαζί χωρίς έναν υπάλληλο...είτε λογιστικά γραφεία,είτε δικηγορικά,είτε προποτζίδικα,ανταλλακτικά αυτοκινήτων...την βγάζουν με τους πρακτικάριους από τα voucher που βγαίνουν κάθε χρόνο...προτιμούν να βολευτούν τζάμπα 5-6 μήνες έτσι και τους υπολοιπους να ζοριστούν μονοι τους..παρά να πάρουν έναν μόνιμα (έστω και από πρόγραμμα όταν τελειώσει το 6μηνο)

 

Έτσι αντί έχει μια σταθερή δουλειά ένας άνθρωπος π.χ κουτσοβολεύονται μέσα σε 3 χρόνια 4-5 με τα εξάμηνα αλλά ουσιαστικά δεν δουλεύει κανένας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 399
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εμπιστεύονται το ταμείο του προποτζίδικου σε κάποιον "άγνωστο";

 

Καλά δεν κάνει και άνοιγμα κλείσιμο...μέσα στην μέρα δουλεύει. Επίσης τι άγνωστο...θα σε κλέψει ο άλλος που έχεις όλα του τα στοιχεία σε χώρο με 5 κάμερες? Θα καταστρέψει ο άλλος την ζωή του για μερικά κατοστάευρα?Τι θα τα κάνει θα φύγει στην βραζιλία να φτιάξει την ζωή του?

 

Εννοείτε ότι στα μαγαζιά προπό πλέον τα χοντρά λεφτά πλέον τα κρατάει το αφεντικό πάνω του και αν κερδίσει κάνας πελάτης τον πληρώνει...σιγά μην αφήνει άνθρωπος μέσα στο ταμείο πάνω από 300-400 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Τελικά έστειλα e-mail και μου απάντησαν μέσα σε λίγη ώρα, ωστόσο μου είπαν ότι οι ανάγκες ήταν άμεσες και ήδη η διαδικασία έχει προχωρήσει. Γενικά πάντως η απάντηση ήταν σε θετικό τόνο και με πρότρεπε να συμμετάσχω σε μελλοντικά ανοίγματα, κατι που ήταν και ο ρεαλιστικός μου στόχος.

 

 

Με τηλέφωνο την έχω πατήσει άσχημα στο παρελθόν και είμαι επιφυλακτικός. Από εκεί έχω περάσει και πρέπει να έχεις ραντεβού για να μπεις. Η συγκεκριμμένη εταιρία είναι από αυτές που έχουν αναπτύξει το δικό τους σύστημα recruitment και είναι δύσκολο να το παρακάμψεις.

 

Έκανες λάθος που δεν κοίταξες το email σου πάντως ... εφοσον περιμενες απάντηση. 

 

Tι θα πει την έχεις πατησει? δεν καταλαβαινω ...

Το τηλέφωνο ειναι καλύτερο πιστευω απο ένα άψυχο email αλλα θα πρέπει να εισαι ψυχραιμος και να ξέρεις τι λές. Εγω οταν εψαχνα παλια δουλειά σε οσες αγγελιες ειχαν τηλεφωνο εκτος απο το βιογραφικο επαιρνα και τηλέφωνο να μιλήσω άμεσα σε μερικές μάλιστα πηγα ενα βημα παραπέρα και προτεινα ο ιδιος να περάσω για να μιλήσω με το αφεντικο αλλα μου έλεγαν συνηθως οτι θα δουν το βιογραφικο που έχω στειλει και θα με παρουν αν ειναι τηλεφωνο να κανονισουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν κάνει και άνοιγμα κλείσιμο...μέσα στην μέρα δουλεύει

 

Μπορεί να κάνει χιλιάδες ευρώ ζημιά βάζοντας στοιχήματα

 

Όχι ότι δεν ξέρω άτομα που έφαγαν και μερικά εκατοστάρικα μόνο χωρίς καν να φύγουν απτη γειτονιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να κάνει χιλιάδες ευρώ ζημιά βάζοντας στοιχήματα

 

Όχι ότι δεν ξέρω άτομα που έφαγαν και μερικά εκατοστάρικα μόνο χωρίς καν να φύγουν απτη γειτονιά

 

Τι να σου πω τόσα χρόνια δεν έχει συμβεί το παραμικρό στο φιλαράκι...επαρχιακή πόλη όλοι γνωρίζονται με όλους δύσκολα να σου τύχει τέτοιο χουνέρι...για Αθήνα θα συμφωνούσα μαζί σου ότι είναι αρκετό το ρίσκο.

 

Στην τελική την λαλακία που λες μπορεί να στην κάνει και υπάλληλος και που θα τον προσλάβεις κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα σας βρηκα δουλειά. Σε όλους όμως.

 

http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/a-loberdos-oi-ekpaideytikoi-na-didaskoyn-mauhmata-kai-peran-toys-gnvstikoy-toys-antikeimenoy-o-dialogos-me-toys-dieyuyntes-ekpaideyshs

 

Βάση της παραπάνω δήλωσης, αν ειναι καθηγητής στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση π.χ. φιλόλογος, μπορεις με ένα σεμιναριο να διδάξεις και γεωγραφία.

Ειμαι σίγουρος οτι πολλοί απο εσάς έχετε κάποιο πτυχίο. Αλλά και να μην έχετε δε πειράζει. Με ένα σεμινάριο μπορειτε πλέον να διδάξετε.

Το ειπε ο υπουργος . Οχι εγω.

Τρέχω να γυμναστώ στο γυμναστήριο. Απο αύριο θα κάνω αίτηση για γυμναστής σε σχολείο :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα σας βρηκα δουλειά. Σε όλους όμως.

 

http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/a-loberdos-oi-ekpaideytikoi-na-didaskoyn-mauhmata-kai-peran-toys-gnvstikoy-toys-antikeimenoy-o-dialogos-me-toys-dieyuyntes-ekpaideyshs

 

Βάση της παραπάνω δήλωσης, αν ειναι καθηγητής στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση π.χ. φιλόλογος, μπορεις με ένα σεμιναριο να διδάξεις και γεωγραφία.

Ειμαι σίγουρος οτι πολλοί απο εσάς έχετε κάποιο πτυχίο. Αλλά και να μην έχετε δε πειράζει. Με ένα σεμινάριο μπορειτε πλέον να διδάξετε.

Το ειπε ο υπουργος . Οχι εγω.

Τρέχω να γυμναστώ στο γυμναστήριο. Απο αύριο θα κάνω αίτηση για γυμναστής σε σχολείο :P :P

 

Δε βλέπω κάτι το παράλογο σε έναν φιλόλογο να διδάσκει Γεωγραφία.

 

Δηλαδή τι πτυχίο/ειδικότητα θα πρέπει να έχει κάποιος για να διδάξει Γεωγραφία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω κάτι το παράλογο σε έναν φιλόλογο να διδάσκει Γεωγραφία.

 

Δηλαδή τι πτυχίο/ειδικότητα θα πρέπει να έχει κάποιος για να διδάξει Γεωγραφία ?

Η Γεωγραφία-Γεωλογία (ένα μάθημα είναι) ειναι Α ανάθεση στους Γεωλόγους.Ειναι ο μόνος εξειδικευμένος στο μάθημα. Ελείψη καθηγητή Γεωλογίας, αναλαμβάνει ως Β ανάθεση κάποιος καθηγητής του κλάδου των ΠΕ04. Δηλαδή ένας χημικός, φυσικός ή Βιολόγος.

Το αντιστοιχο γινεται και αν δεν υπάρχει χημικός στο σχολείο. Μπορει να κάνει το μάθημά του ο Βιολόγος, Φυσικός κτλ.

 

Ο φιλόλογος δεν έχει καμία σχέση με το μάθημα. Ειναι σα να βάζεις τον Γεωλόγο να διδάξει Αρχαία.

Γενικά ο καθένας πρέπει να διδάσκει το μάθημά του. Οι Β αναθέσεις έχουν βγει για να μπορουν να συμπληρώνουν όλοι ωράριο και να μην προσλαμβάνουν άλλους αναπληρωτές.

Ε τωρα πετάνε την κορυφαία ατάκα, ωστε να παιρνουν ακομα λιγότερους. Ο κοινωνιολόγος να κάνει ένα σεμινάριο μαθηματικών και να το διδάσκει λόγου χάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σίγουρος οτι πολλοί απο εσάς έχετε κάποιο πτυχίο. Αλλά και να μην έχετε δε πειράζει. Με ένα σεμινάριο μπορειτε πλέον να διδάξετε.

Το ειπε ο υπουργος . Οχι εγω.

 

Με ενδιαφέρει, που γίνονται αυτά τα σεμινάρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Ξανανοιγω το θεμα να θεσω το εξης ζητημα που με απασχολει ( και μαλλον οχι μονο εμενα)

Εχεις παρει πτυχιο και καθεσαι ανεργος. Προκυπτει μια δουλεια σε ασχετο αντικειμενο (πωλητρια ας πουμε) με ο,τι να ναι ωραριο. Παραλληλα ψαχνεσαι να βρεις κατι στο αντικειμενο σου, ομως εχοντας εργασια και μηδεν προσωπικο χρονο το ψαξιμο δυσκολευει πολυ. Μια στις τοσες προκυπτει προθυμο αφεντικο να σε παρει στη θεση του αντικειμενου σου, με πολυ χαμηλο μισθο η voucher.Μενεις με γονεις.

Τι κανεις?

Καθεσαι στην πρωτη δουλεια που δινει μισθο για να παρεις το μισθο, ή γραφεσαι στον οαεδ ωστε να αρπαξεις την ευκαιρεια για voucher η για θεση πρακτικης ωστε να χτισεις προυπηρεσια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανανοιγω το θεμα να θεσω το εξης ζητημα που με απασχολει ( και μαλλον οχι μονο εμενα)

Εχεις παρει πτυχιο και καθεσαι ανεργος. Προκυπτει μια δουλεια σε ασχετο αντικειμενο (πωλητρια ας πουμε) με ο,τι να ναι ωραριο. Παραλληλα ψαχνεσαι να βρεις κατι στο αντικειμενο σου, ομως εχοντας εργασια και μηδεν προσωπικο χρονο το ψαξιμο δυσκολευει πολυ. Μια στις τοσες προκυπτει προθυμο αφεντικο να σε παρει στη θεση του αντικειμενου σου, με πολυ χαμηλο μισθο η voucher.Μενεις με γονεις.

Τι κανεις?

Καθεσαι στην πρωτη δουλεια που δινει μισθο για να παρεις το μισθο, ή γραφεσαι στον οαεδ ωστε να αρπαξεις την ευκαιρεια για voucher η για θεση πρακτικης ωστε να χτισεις προυπηρεσια?

Εγώ κάνω μια άλλη ερώτηση, αν πας στο voucher, είσαι σίγουρη ότι θα μπεις σε θέση της αρεσκείας σου; Από προσωπική εμπειρία, μιας και δεν μιλάμε για μόνιμους εργαζόμενους, συνήθως τα αφεντικά τους έχουν σε 2η μοίρα. Εγώ πέρσυ που δούλευα σε ένα πρόγραμμα είμασταν 10 άτομα σε διάφορες ειδικότητες και μας είχαν όλους για φωτοτυπίες, καφέδες και αγγαρείες. Ήταν ακόμη και μια κυρία σχετικά μεγάλη σε ηλικία με πολλά χρόνια σε προϋπηρεσία και το μόνο που έκανε ήταν να βγάζει φωτοτυπίες (δεν την έστελναν για καφέδες από σεβασμό επειδή ήταν μεγάλη). Εγώ είχα κάνει αίτηση για θέση πληροφορικής και δεν είχα ούτε υπολογιστή εκεί που με βάλανε, έπαιρνα τον δικό μου για να περνάω την ώρα μου όταν δεν με έστελναν να βγάλω φωτοτυπίες. όπως καταλαβαίνεις, κανείς δεν ασχολήθηκε πάνω στο αντικείμενό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω μια άλλη ερώτηση, αν πας στο voucher, είσαι σίγουρη ότι θα μπεις σε θέση της αρεσκείας σου; Από προσωπική εμπειρία, μιας και δεν μιλάμε για μόνιμους εργαζόμενους, συνήθως τα αφεντικά τους έχουν σε 2η μοίρα. Εγώ πέρσυ που δούλευα σε ένα πρόγραμμα είμασταν 10 άτομα σε διάφορες ειδικότητες και μας είχαν όλους για φωτοτυπίες, καφέδες και αγγαρείες. Ήταν ακόμη και μια κυρία σχετικά μεγάλη σε ηλικία με πολλά χρόνια σε προϋπηρεσία και το μόνο που έκανε ήταν να βγάζει φωτοτυπίες (δεν την έστελναν για καφέδες από σεβασμό επειδή ήταν μεγάλη). Εγώ είχα κάνει αίτηση για θέση πληροφορικής και δεν είχα ούτε υπολογιστή εκεί που με βάλανε, έπαιρνα τον δικό μου για να περνάω την ώρα μου όταν δεν με έστελναν να βγάλω φωτοτυπίες. όπως καταλαβαίνεις, κανείς δεν ασχολήθηκε πάνω στο αντικείμενό του.

Σιγουρη δεν ειμαι εκτος αν κανω απο πριν συμφωνια με καποιον εργοδοτη.αλλα τοτε θα παιξει ρολο και η τυχη γιατι θα πρεπει να αφησω τη δουλεια μου για να βγαλω καρτα ανεργιας κ αν με παρουν στο voucher.το ζητημα ειναι αν μενεις σε μια παλιο δουλεια απλα για τα λεφτα η αν κυνηγας την προυπηρεσια με αποτελεσμα να εισαι κακοπληρωμενος...γιατι αν εισαι σε μια ζορικη δουλεια δεν μενει χρονος ουτε για ζητω.εγω δουλευω σπαστο και εξαημερο, ρεπο εχω μονο κυριακη, δεν μπορω να λειψω ουτε για σεμιναρια ουτε για συνεντευξεις και ειμαι σπιτι δουλεια ολη μερα.ετσι ομως δεν βλεπω να προοδευω στη ζωη μου γιατι δεν εχω χρονο για τιποτα απολυτως.και αν στειλω βιογραφικο σε εταιρειες του ενδιαφεροντος μου τι προυπηρεσια θα δειξω? Αυτα σκεφτομαι και μου ρχεται να φυγω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρη δεν ειμαι εκτος αν κανω απο πριν συμφωνια με καποιον εργοδοτη.αλλα τοτε θα παιξει ρολο και η τυχη γιατι θα πρεπει να αφησω τη δουλεια μου για να βγαλω καρτα ανεργιας κ αν με παρουν στο voucher.το ζητημα ειναι αν μενεις σε μια παλιο δουλεια απλα για τα λεφτα η αν κυνηγας την προυπηρεσια με αποτελεσμα να εισαι κακοπληρωμενος...γιατι αν εισαι σε μια ζορικη δουλεια δεν μενει χρονος ουτε για ζητω.εγω δουλευω σπαστο και εξαημερο, ρεπο εχω μονο κυριακη, δεν μπορω να λειψω ουτε για σεμιναρια ουτε για συνεντευξεις και ειμαι σπιτι δουλεια ολη μερα.ετσι ομως δεν βλεπω να προοδευω στη ζωη μου γιατι δεν εχω χρονο για τιποτα απολυτως.και αν στειλω βιογραφικο σε εταιρειες του ενδιαφεροντος μου τι προυπηρεσια θα δειξω? Αυτα σκεφτομαι και μου ρχεται να φυγω ....

Θα πήγαινα στην πρώτη δουλειά που λες, την κανονική με τον κανονικό μισθό και βλέπουμε...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανανοιγω το θεμα να θεσω το εξης ζητημα που με απασχολει ( και μαλλον οχι μονο εμενα)

Εχεις παρει πτυχιο και καθεσαι ανεργος. Προκυπτει μια δουλεια σε ασχετο αντικειμενο (πωλητρια ας πουμε) με ο,τι να ναι ωραριο. Παραλληλα ψαχνεσαι να βρεις κατι στο αντικειμενο σου, ομως εχοντας εργασια και μηδεν προσωπικο χρονο το ψαξιμο δυσκολευει πολυ. Μια στις τοσες προκυπτει προθυμο αφεντικο να σε παρει στη θεση του αντικειμενου σου, με πολυ χαμηλο μισθο η voucher.Μενεις με γονεις.

Τι κανεις?

Καθεσαι στην πρωτη δουλεια που δινει μισθο για να παρεις το μισθο, ή γραφεσαι στον οαεδ ωστε να αρπαξεις την ευκαιρεια για voucher η για θεση πρακτικης ωστε να χτισεις προυπηρεσια?

 

όπως λένε και οι οικονομολόγοι ... it depends ...

 

 

Στο υποθετικό σενάριο ενός μηχανικού (για να μιλήσω για το χώρο μου) που για τον Χ,Υ λόγω έπιασε δουλειά σε ένα στα goodies ή στο πλαίσιο σαν ταμείας/πωλητής και του δίνεται η επιλογή να πάει μεσω voucher σε μια τεχνική εταιρεία θα του πρότεινα να πάει στην τεχνική εταιρεία έστω και για τους 5 μήνες εαν ξέρει ότι θα κάνει δουλειά και θα μάθει. Όχι τόσο για να "πάρει προύπηρεσία", μερικές γραμμές στο βιογραφικό του δηλαδή (που και αυτό δεν είναι λίγο), αλλά για να "πάρει μπρος", να μάθει 5 πράγματα να μπορεί να σταθεί καλύτερα στην επόμενη συνεντευξή του ως μηχανικός. Το ερώτημα είναι αν εταιρείες και δουλειές που μαθαίνεις βλέπεις πράγματα ώστε να το κάνεις αυτό υπάρχουν σαν voucher ... μου φαίνεται δύσκολο μια μεγάλη εταιρεία για τέτοιες δουλειές να μπει στη φασαρία του voucher.

 

 

κάθε απόφαση έχει ρίσκα, + και - βέβαια

 

 

....

 

 

μάλλον εσύ όμως εννοείς να παραιτηθείς πρώτα και να ΕΛΠΙΣΕΙΣ να βρεθεί η άλλη επιλογή. Σε αυτή τη περίπτωση δε θα το πρότεινα τόσο ευκολα, θα πρότεινα απλά να συνεχίσεις το ψάξιμο άσχετα με το θέμα χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...