Προς το περιεχόμενο

Τζιχαντιστές καταλαμβάνουν πόλεις του Ιράκ. Τόσο εύκολα;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Ανοίγω αυτό το θέμα επειδή μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση πως στα καλά καθούμενα, μια ομάδα μερικών χιλιάδων τζιχαντιστών καταλαμβάνει έτσι εύκολα πόλεις μιας χώρας, του Ιράκ συγκεκριμένα, και απειλούν με κατάληψη της ίδιας της πρωτεούουσας Βαγδάτης. Όχι μόνο αυτό, αλλά είναι υπό την κατοχή τους και το μεγαλύτερο πετρελαϊκό κοίτασμα της χώρας!

 

 

Έχουν καταλάβει επίσης και τις βορειο-ανατολικές περιοχές της Συρίας, στα σύνορα με το Ιράκ! Καλά ρε παιδιά, μα τόσο εύκολα; Πώς γίνεται αυτό; Δηλαδή με ένα "τσακ" μπορεί να δημιουργηθεί μακελειό και εμφυλοπολεμικές συνθήκες σε ένα κράτος; Μα δεν είναι παράλογο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "έχουν καταλάβει" είναι μεγάλη κουβέντα.

 

Το να περάσαν και να κάνανε "σαματα" , να κρατήσαν και 2-3 εγκαταστάσεις πετρελαίου ΝΑΙ, το να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ μια πόλη 2m είναι άλλη υπόθεση.

 

Παρόλα αυτά, και έτσι να είναι γιατί σου κάνει εντύπωση ?

 

Όλοι οι αφρικανο-πολέμαρχοι πόσους είχανε ? μερικές χιλιάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα τι ρωτας?Αν ειναι ευκολα εφικτο ή αν ειναι γενικως παραλογο?

 

Ευκολα εφικτο ναι...ολες οι παραστρατιωτικες ομαδες αυτες ειναι καλα οπλισμενες , ειναι πολυαριθμες , ανα πασα στιγμη μπορει να κανουν καποια επιχειρηση.

 

Θυμισου τους αλλους που δεν θυμαμαι σε ποια χωρα , που πηγαν και καψανε το σχολειο και απηγαγαν εκεινες τις μαθητριες..και τις επομενες μερες κανανε ντου σε ενα χωριο και σκοτωσανε καμμια σαρανταρα ατομα..

 

Ετσι τους ερχεται , ετσι το κανουν...φυσικα αναφωνοντας "Ο ΑΛΛΑΧ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ"..κλασικη ατακα...

 

Αν ειναι παραλογο ?Προφανως και ειναι , αλλα αν υπαρχει λογικη στην θρησκεια , και μαλιστα στην φανατισμενη (κομμενη και ραμμενη στα μετρα τους) ελα να μου το πεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το "έχουν καταλάβει" πιστεύω είναι οτι αποχώρησαν από εκεί οι επίσημες στρατιωτικές δυνάμεις του Ιράκ μετά από μάχες και την θέση τους πήρανε οι Ισλαμιστές.

 

Δεν με εντυπωσίασε το οτι κατάφεραν να ελέγξουν σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα τόσο μεγάλες εκτάσεις. Πιστεύω οτι σε χώρες όπως Ιράκ Πακιστάν Αφγανιστάν, ο τομέας της ασφάλειας πάσχει. Έχουνε στρατιώτες με όπλα για να λένε οτι τους έχουνε αλλά δεν έχουνε εκπαιδευτεί σωστά και δεν έχουν αποκτήσει την κατάλληλη ετοιμότητα και ικανότητα για να αποκρούσουν επιθέσεις διαφόρων που επίσης έχουνε μια υποτυπώδη εκπαίδευση. Πόσες και πόσες φορές είδαμε ταλιμπάν να εισέρχονται από τα κρισφύγετά τους στο Πακιστάν και να κάνουν επιθέσεις, τις προάλλες επιτέθηκαν στο αεροδρόμιο στο Καράτσι και σκοτώθηκαν αρκετά άτομα. Δεν μπορούν από αυτές τις χώρες να φέρουν στρατό να οργανώσουν σχεδιασμένες επιθέσεις και να εξαφανίσουν τους ταλιμπάν που είναι τρομοκράτες? Τι να πώ.

 

Πιστεύω οτι η κατάσταση θα χειροτερεύει συνεχώς και θα υπάρξει στρατιωτική επέμβαση είτε των ΗΠΑ είτε του ΝΑΤΟ και άλλων χωρών.

 

ΥΓ: Είχε βγεί στην δημοσιότητα και ένας χάρτης της ISIL που έδειχνε τις μελλοντικές βλέψεις που έχουν. Θέλουνε την μισή αφρική την ασία καθώς και την Ισπανία την Ελλάδα και τα μισά βαλκάνια να γίνουν ισλαμικά και να εφαρμοστεί η σαρία.

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Είχε βγεί στην δημοσιότητα και ένας χάρτης της ISIL που έδειχνε τις μελλοντικές βλέψεις που έχουν. Θέλουνε την μισή αφρική την ασία καθώς και την Ισπανία την Ελλάδα και τα μισά βαλκάνια να γίνουν ισλαμικά και να εφαρμοστεί η σαρία.

λολ νταξει...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το "έχουν καταλάβει" πιστεύω είναι οτι αποχώρησαν από εκεί οι επίσημες στρατιωτικές δυνάμεις του Ιράκ μετά από μάχες και την θέση τους πήρανε οι Ισλαμιστές.

 

ΥΓ:Είχε βγεί στην δημοσιότητα και ένας χάρτης της ISIL που έδειχνε τις μελλοντικές βλέψεις που έχουν. Θέλουνε την μισή αφρική την ασία καθώς και την Ισπανία την Ελλάδα και τα μισά βαλκάνια να γίνουν ισλαμικά και να εφαρμοστεί η σαρία.

Ουτε καν μαχες,αποχωρησαν πριν καν φτασουν.Οι  Ιρακινοι δεν εχουν την καταλληλη εκπαιδευση,οπλισμο για να αντιμετωπισουν ορδες εξτρεμιστων σουνιτων μουσουλμανων που καταφθανουν απο ολα τα γειτονικα κρατη και την Ευρωπη.Πολλοι απο αυτους πολεμουσαν μηνες στην Συρια,ειχαν πολεμησει στο Ιρακ και εχουν συγχρονο εξοπλισμο.

 

http://www.youtube.com/watch?v=g4uoVXAuzKY

 

Aυτους τους ανθρωπους  ηθελαν οι Αμερικανοι να βοηθησουν εναντιον του Ασαντ στην Συρια. :eek:

Επεξ/σία από Muchacho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "έχουν καταλάβει" πιστεύω είναι οτι αποχώρησαν από εκεί οι επίσημες στρατιωτικές δυνάμεις του Ιράκ μετά από μάχες και την θέση τους πήρανε οι Ισλαμιστές.

 

Δεν με εντυπωσίασε το οτι κατάφεραν να ελέγξουν σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα τόσο μεγάλες εκτάσεις. Πιστεύω οτι σε χώρες όπως Ιράκ Πακιστάν Αυγανιστάν...

 

ΥΓ: Είχε βγεί στην δημοσιότητα και ένας χάρτης της ISIL που έδειχνε τις μελλοντικές βλέψεις που έχουν. Θέλουνε την μισή αφρική την ασία καθώς και την Ισπανία την Ελλάδα και τα μισά βαλκάνια να γίνουν ισλαμικά και να εφαρμοστεί η σαρία.

 

 

my+eyes.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ: Είχε βγεί στην δημοσιότητα και ένας χάρτης της ISIL που έδειχνε τις μελλοντικές βλέψεις που έχουν. Θέλουνε την μισή αφρική την ασία καθώς και την Ισπανία την Ελλάδα και τα μισά βαλκάνια να γίνουν ισλαμικά και να εφαρμοστεί η σαρία.

Με τρομαζεις,τι να κανω πες μου να μπω στο πυρηνικο μου καταφυγιο ?Να αφησω ξανα το μουσι μου μεγαλο  μηπως με περασουν για τσιχαντιστη και την γλιτωσω?

Το ξερω ειμαι ανοητος τα εχει πει ο γεροντας αλλα...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τιποτα απο αυτα παραλογο...

Ξαφνικα ξεκινησαν σε ολες αυτες τις χωρες εμφυλιοι πολεμοι με πρωταγωνιστες φυσικα μουσουλμανους επαναστατημενους? 

Το χρημα της Αμερικης μπορει και κανονιζει τα παντα χωρις να επεμβει και πολυυ η ιδια,ουτε οπλισμο βρηκαν απο μονοι τους,ουτε ενα πρωι ξυπνησαν με αυτον τον σκοπο.

Εαν ολο αυτο γινοταν χωρις την υποστηριξη της αμερικης στο ιρακ,στην λιβυη,στην συρια κτλ  θα εβλεπες για ποτε θα εστελναν τον αμερικανικο στρατο να τους καθαρισει ολους.

Τωρα αφου υπαρχει ετοιμη η σπιθα,απλα την εβαλε.


Με τρομαζεις,τι να κανω πες μου να μπω στο πυρηνικο μου καταφυγιο ?Να αφησω ξανα το μουσι μου μεγαλο  μηπως με περασουν για τσιχαντιστη και την γλιτωσω?

Το ξερω ειμαι ανοητος τα εχει πει ο γεροντας αλλα...

Δεν ξερω αν το λες ειρωνικα..παντως εγω ετσι νομιζω,αλλα δεν ειναι κατι που εβγαλε καποιος απο το μυαλο του.

Οντως υπαρχει αυτος ο χαρτης οσο αστειο-πιθανο η απιθανο φαινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια ελπιδα ,νεοι ανθρωποι σε τεχνολογικο φορουμ  αποψεις νοικοκυρας αποφοιτης δημοτικου ..

Με το να σχολιαζεις κοροιδευοντας δειχνεις εσυ το επιπεδο σου.

Το να εχεις ανοιχτα τα ματια σου και να ξερεις τι σου γινεται δεν εχει σημασια εαν εχεις τελειωσει μονο το γυμνασιο η εαν εχεις κανει και 15 μεταπτυχιακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι "ισλαμιστές" ανέβασαν ένα χάρτη συνδυασμού των Οθωμανικών και αραβικών κτίσεων. Τίποτα παραπάνω.

 

Οι "τζιχαντιστες" είναι σουνιτες του κόμματος μπααθ. Αυτά που συμβαίνουν, είναι λογικά λόγω της ύπαρξης μαλικι και Περσών στο Ιράκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...