Προς το περιεχόμενο

Τρεξιμο


George b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Somebody κανε squats, ειναι πολυ ευκολο, δε χρειαζεται εξοπλισμο κλπ. Εχει και ενα squat challenge αν θυμαμαι καλα, ψαξτο στο google αν θες στοχο/προγραμμα.

 

George b αμα θες δες και το c25k (googlαρε το). Θα μπορουσες να το τροποποιησεις αμα σου φανει δυσκολο καποια στιγμη, και να το ακολουθεις με οποιο τροπο βλεπεις οτι την παλευεις. Ακομα καλυτερα να εκανες οπως σου ειπαν για ενα διαστημα γρηγορο περπατημα πρωτα. Βασικα αυτο που ειπε ο Σπεκτ ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις. "ξεκινα χαλαρα. Οταν δεις οτι κουραζεσαι ριχνεις ρυθμο ή περπατας και συνεχιζεις οταν νοιωσεις ξανα ενταξει. Βαλε στοχο πχ να τρεχεις/περπατας για 20λεπτα/3χλμ την φορα".

Α βγαλε απ'το μυαλο σου και οτι θα χασεις κιλα επειδη θα τρεχεις, για να χασεις κιλα πρεπει να προσεξεις να τρως κατω απ'τις θερμιδες συντηρησης. Αυτο που θα κανει το τρεξιμο ειναι οτι θα βελτιωσει το καρδιαγγειακο/αναπνευστικο σου και τη γενικοτερη υγεια του σωματος (καλυτερη αιματωση των ιστων, κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

ο καλυτερος και γρηγοροτερος τροπος για χασιμο κιλων και λιπους ειναι συνδυασμος φαγητο/βαρη/αεροβιο! και το αεροβιο ποτε πριν απο τα βαρη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αλλοι δυο βοηθανε πολυ. Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι μπορει να αρχισει να τρεχει και να βλεπει οτι αντι να χανει κιλα, παιρνει. Πρεπει να καταλαβει οτι δε θα χασει αν δεν προσεξει αυτο που ειπα. Γιατι εχει τυχει να μου πουν καμποσες φορες φιλοι μου "τρεχω και δε χανω κιλα". Αμα τρως πανω απ'τις θερμιδες συντηρησης φυσικα και δε θα χανεις. Θα παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αυτο που λες συμβαινει γιατι νομιζουν οτι εχουν επειδη ετρεξαν μπορουν να φανε παραπανω και οδηγουντε στο να τρωνε περισσοτερο απο οτι ετρωγαν πριν. κλασσικο λαθος αρχαριων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις... Με βοήθησαν αρκετά ώστε να καταλάβω τι θα κάνω... Τρέξιμο κυρίως δεν το θέλω για να χάσω βάρος αλλά για να δω και πως θα αισθάνομαι μετά από λίγο καιρό με το σώμα μου.. Προβλήματα με το σώμα δεν έχω. Δόξα τον Θεό είμαι υγιέστατος.. Και από βάρος είμαι 20 χρονών 80 κιλά 1.80 ύψος. Δηλαδη από ότι κατάλαβα ο πρώτες εβδομάδες περπάτημα και στις επόμενες τρέξιμο στην αρχή 500m και στην συνέχεια 1 χιλιόμετρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις... Με βοήθησαν αρκετά ώστε να καταλάβω τι θα κάνω... Τρέξιμο κυρίως δεν το θέλω για να χάσω βάρος αλλά για να δω και πως θα αισθάνομαι μετά από λίγο καιρό με το σώμα μου.. Προβλήματα με το σώμα δεν έχω. Δόξα τον Θεό είμαι υγιέστατος.. Και από βάρος είμαι 20 χρονών 80 κιλά 1.80 ύψος. Δηλαδη από ότι κατάλαβα ο πρώτες εβδομάδες περπάτημα και στις επόμενες τρέξιμο στην αρχή 500m και στην συνέχεια 1 χιλιόμετρο?

 

 

Κανε οσο μπορέσεις μωρε. Ξεκινα χαλαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ξεκινη οπως μπορεις. αν μπορεις να κανεις χαλαρο τρεξιμο ξεκινα ετσι αν δεν μπορεις και μπορεις γρηγορο περπατημα κανε περπατημα. μην πας με τη λογικη θα κανω 1000 τρεξιμο 500περπατημα. πες θα βγαλω 3χλμ/20λεπτα οτι απο τα δυο θες

τωρα η αναλογα τρεξιμο/περπατημα θα σου βγει εκεινη τη στιγμη. μεχρι που καποια στιγμη θα μπορεις να το τρεχεις ολο και θα ξεκινησεις ειτε να ανεβαζεις ρυθμο ειτε αποσταση.

 

τα νουμερα ειναι τυχαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι ξεκίνησα κ εγώ στα 23. Σε γήπεδο με χωμάτινο στίβο, οπότε ήταν σχετικά οκ για τα γόνατα. Ξεκινάς τον πρώτο καιρό υπολογίζοντας 15 με 20 λεπτά. Κάθε μέρα όμως. Μετά όσο βλέπεις ότι αντέχεις κι άλλο, ανεβαίνεις στα 30 λεπτά, μετά 40 κ.ο.κ.

Θα υπάρχουν μέρες που θα χεις αντοχή να κάνεις παραπάνω ή πιο γρήγορα, - Μην το κάνεις. Πήγαινε στο ρυθμό σου και στο χρόνο που έχεις προγραμματίσει. Δεν υπάρχει κανένας λόγος και κανένα όφελος να ζορίσεις τον οργανισμό σου πολύ.

 

Ούτε βαράκια ούτε κορσέδες ούτε τίποτα δε χρειάζεται που βάζουν μερικοί. Τουλάχιστον όχι σε αυτή την ηλικία...

 

Παπούτσια μαλακά για τρέξιμο ν απορροφούν τους κραδασμούς. MP3 με ρυθμική μουσική - πχ. μπιτάκια - για να σε κρατάει σε εγρήγορση. Ή ό,τι σου αρέσει τέλος πάντων.

 

Και δυο συμβουλές από "βετεράνο" που γνώρισα στο γήπεδο, που έκανε 3-4ωρα συνεχόμενα και έπαιρνε μέρος σε μαραθωνίους, ο άνθρωπος 62 χρονώ και άντεχε απίστευτα...

 

• Είναι καλό να κάνεις διατάσεις στα πόδια πριν και μετά το τρέξιμο.

• Όσο τρέχεις, πίσω οι ώμοι, δεν καμπουριάζουμε, φροντίζουμε τα χέρια να κάνουν τη φυσική τους κίνηση μπρος-πίσω καθώς τρέχουμε γιατί βοηθάει στην ορμή. Θέλει λίγο συγκέντρωση, αλλά βοηθάει.

• Προσπαθείς να παίρνεις πλήρεις αναπνοές και στο ρυθμό του τρεξίματος. Πχ αν σπριντάρεις παίρνεις κοφτές. Δε μιλάς στο κινητο, δε χασκογελάς κλπ.

• Στο τέλος δε σταματάς αμέσως, κάνεις λίγο περπάτημα για να επανέλθεις.

 

Τώρα όλα αυτά δε σημαίνει ότι κι εγώ τα τηρούσα κατά γράμμα, μη φανταστείς, αλλά βλέπεις διαφορά στο σώμα σου μετά. Μεγαλύτερη αντοχή, καλύτερη ισορροπία, χάνεις και κιλά γιατί είναι αεροβική άσκηση, αλλά όχι αν σαβουριάζεις... Αυτά! Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Somebody κανε squats, ειναι πολυ ευκολο, δε χρειαζεται εξοπλισμο κλπ. Εχει και ενα squat challenge αν θυμαμαι καλα, ψαξτο στο google αν θες στοχο/προγραμμα.

 

πολυ καλο φαινεται θα το αρχισω!! αν και επετρεψε μου να κραταω μικρο καλαθι γιατι τετοια δραματικη διαφορα σε 1 μονο μηνα δυσκολο :blink:

 

• Είναι καλό να κάνεις διατάσεις στα πόδια πριν και μετά το τρέξιμο.

το πιο σημαντικο και  κανεις μας δε το σκεφτηκε πιο πριν!! :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α βγαλε απ'το μυαλο σου και οτι θα χασεις κιλα επειδη θα τρεχεις, για να χασεις κιλα πρεπει να προσεξεις να τρως κατω απ'τις θερμιδες συντηρησης. Αυτο που θα κανει το τρεξιμο ειναι οτι θα βελτιωσει το καρδιαγγειακο/αναπνευστικο σου και τη γενικοτερη υγεια του σωματος (καλυτερη αιματωση των ιστων, κλπ)

Ό,τι ποιο σωστό ειπώθηκε.Δεν πρέπει να τρέχουμε όταν μας πιάνει η  απελπισία από τα κιλά και μόνο γι αυτό!

 

το πιο σημαντικο και  κανεις μας δε το σκεφτηκε πιο πριν!! :whistle:

Αυτά εννοούνται!!Σε επαγγελματικό επίπεδο μιλάμε.... Ζέσταμα πρώτα...κομμένα τσιγαρα,ποτά...τηγανητά,λίπη...

Άντε ώρα για σφίξιμο!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...