Προς το περιεχόμενο

Τρεξιμο


George b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελος παντων θα στερηθουμε τα σουβλακια,τα μπριζολακια και τις τηγανιτες πατατες.

αλλα η ΚΡΕΠΑ ( :wub: )!! δεν θεωρειται τηγανιτο η κρεπα ετσι???

*τελικα το τηγανιτο με ι γραφεται :P

 

 

Μπορεις μπριτζολακι αγελαδινο που και που. Απο χοιρινο μονο φιλετακια και ψαρονεφρι(που ειναι και πολυ φτηνα αλλωστε...)

Τηγανητες πατατες τρωω μια-δυο φορες το μηνα αλλα σε λαδι καινουργιο. Η κρεπα ειναι γλυκο. Τα γλυκα ολα κομμενα μαχαιρι!

 

Το τηγανητο με "η", η τηγανιτα με "ι" ;)

 

Σημερα πρωι: κουάκερ με ταχινι γάλα μαυρη σοκολατα λιωμενη

 

 

Πως την ελιωσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σημερα πρωι: κουάκερ με ταχινι γάλα μαυρη σοκολατα λιωμενη και λιγο μέλι 

ταχινι? κουακερ? τι να πρωτο σχολιασω!! :eek:  χαχαχα σορρυ αλλα δεν ειναι για μενα αυτα!! :P  καταρχην εγω τετοια ωρα που ξυπναω τρωω κατευθειαν μεσημεριανο :P

 Τα γλυκα ολα κομμενα μαχαιρι!

 

πως ζεις? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

rus πολυ πιθανο κατι σε στυλ μπεν μαρι (ενα μπολ μεσα σε μια κατσαρολα/μπρικι με ζεστο νερο

 

σομεμποντι το θεμα ειναι εσυ πως ζεις τρωγοντας γλυκα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rus πολυ πιθανο κατι σε στυλ μπεν μαρι (ενα μπολ μεσα σε μια κατσαρολα/μπρικι με ζεστο νερο

 

 

Δηλαδη δε τη λιωνεις εσυ, την αγοραζεις ετσι? Απο που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rus πολυ πιθανο κατι σε στυλ μπεν μαρι (ενα μπολ μεσα σε μια κατσαρολα/μπρικι με ζεστο νερο

 

σομεμποντι το θεμα ειναι εσυ πως ζεις τρωγοντας γλυκα?

 

Απλά ζέστανα λιγο νεράκι και το εριξα στην σοκολάτα ή το ριχνεις και μεσα στο κουακερ οπως ειναι αν και θελει λιγο γιαουρτι εκει ή γαλα γιατι αλλιως σκετο ειναι τιγκα στους υδατάνθρακες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

George b μην ακους τις υπερβολες οσον αφορα την διατροφη που ακουστηκαν.

 

Εισαι 20 χρονων απο οτι ειδα με υψος 1,80 και 80 κιλα. Με αλλα λογια εισαι σουπερ.

 

Καταρχην σαβουριασε οτι θες αρκει να μην το παραχεζεις.

 

Δευτερον ασε τα περπατηματα κλπ που ακουστηκαν. Εισαι 20 χρονων και καθολου υπερβαρος. Δεν θα πας περπατωντας μαζι με τις γιαγιαδες... Ουτε καν για αρχη. Δεν προκειται να σου προσφερει τιποτα και δεν το εχεις αναγκη στην ηλικια και τα κιλα που εισαι.

 

Επειδη δεν εισαι μαθημενος ξεκινα τρεξιμο οσο πιο χαλαρο γινεται, αλλα τρεξιμο. Πρωτος σου στοχος να ανεβεις σε αντοχη. Πηγαινε οσο σιγα θες αλλα τρεχοντας (καταλαβαινεις τι εννοω νομιζω).

Επειδη στην αρχη θα κουραζεσαι γρηγορα κανε το εξης.

Τρεξε στο χαλαρο οσο πιο πολυ μπορεις και μετα περπατα για λιγο και ξεκινα τρεξιμο διαλλειματικο μετα.

Αν τρεχεις σε γηπεδο κανε το εξης π.χ.

5 γυρους χαλαρο τρεξιμο συνεχομενους (στοχος σου να βγαλεις οσο το δυνατον περισαοτερους γυρους και οχι η ταχυτητα το ξανατονιζω. Αλλα παντα τρεχοντας!)

1 γυρος περπατημα.

5 γυρους τρεξιμο τα 3/4 του γηπεδου και περπατημα το ενα ημικυκλιο (εδω μπορεις να αυξησεις λιγο ταχυτητα οταν τρεχεις)

 

Δεν ξερω αν θα το βγαλεις εξαρχης το συγκεκριμενο. Προσαρμοσε το αναλογα ποσο αντεχεις και οσο περναει ο καιρος ανεβαινεις και σε γυρους και σε ταχυτητα. Για τις πρωτες μερες π.χ. πιστευω 3 συνεχομενους, 1 περπατημα και 3 διαλλειματικους μπορεις να τους βγαλεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταχινι? κουακερ? τι να πρωτο σχολιασω!! :eek:  χαχαχα σορρυ αλλα δεν ειναι για μενα αυτα!! :P  καταρχην εγω τετοια ωρα που ξυπναω τρωω κατευθειαν μεσημεριανο :P

πως ζεις? :P

 

Ταχινι και κουάκερ ειναι νοστιμότατα αρκει να ξέρεις να τα συνδυάσεις. Η σωστη διατροφη μαζι με την γυμναστικη ειναι κλειδι για να αποφυγεις αρκετες παθησεις στο μέλλον και να μπλεξεις οσο γινεται λιγοτερο με τους γιατρους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

George b από άποψη ρούχων φρόντισε να βάλεις ότι πιο άνετο μπορείς δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο. Και από παπούτσια αν έχεις κάποιο ζευγάρι αθλητικά που να την παλεύει ξεκίνα με αυτό. Δες αν θα σου αρέσει, προσπάθησε να το συνεχίσεις για κανέναν μήνα και μετά μπες στην λογική να δώσεις χρήματα για εξοπλισμό.
Άποψη μου ξεκίνα χαλαρό τρέξιμο, (ενα κλικ πάνω από το γρήγορο περπάτημα δλδ) 3 φορές την βδομάδα. Μπορέις να ξεκινήσεις με έναν ρυθμό 6:30-7 λεπτά το χιλιόμετρο που είναι πολύ εύκολο να το πιάσεις βάσει ηλικίας και κιλών νομίζω και στη συνέχεια βλέπεις πόσο κατεβαίνεις, αλλά πάντα με μέτρο και όχι απότομα.
Επίσης, αν έχεις κάποιο κινητό android, πιστεύω θα σε βοηθήσει πάρα πολύ ένα πρόγραμμα runkeeper, endomondo κτλ που θα σου μετράει τις διαδρομές σου και θα σου μιλάει για τον ρυθμό σου και τα σχετικά. Άσε που το κινητό το φορτώνεις και mp3 και έλυσες και αυτό το θέμα σου.
Τέλος από προσωπική εμπειρία, θα σου έλεγα να έψαχνες αν υπάρχει κάποιος άλλος να τρέχετε παρέα, γιατί στην αρχή είναι εύκολο να πεις, "γ@μα το μωρέ, θα αραξω σήμερα πάω αύριο". Και το αύριο γίνεται εύκολα μήνας, πίστεψε με. Τουλάχιστον αν είστε 2 θα παρακινεί ο ένας τον άλλον.
Αυτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 7 λεπτα το χιλιομετρο ειναι ενα κλικ πανω απο το γρηγορο τρέξιμο? :P

 

αυτο ειναι περπάτημα !!! 

 

Το γρηγορο τρεξιμο και το ενα κλικ πανω απο το γρηγορο τρεξιμο σημαινει να κάνεις το 1000αρι σε 4 λεπτά.

Πειτε του οτι εννοειται τζοκιν να καταλάβει. 

 

 

EDIT: Α το διορθωσες οκ. Ενα κλικ πανω απο το γρηγορο περπατημα = χαλαρο τζοκιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το γρηγορο ειναι σχετικο. γρηγορο για ποιον? για μενα?για σενα? για αυτον?

πηγαινε βγαλε ημιμαραθωνιο στα 4λεπτα το 1000 και ελα να μου το πεις! :)

και οι περισσοτεροι εδω μεσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γρηγορο ειναι σχετικο. γρηγορο για ποιον? για μενα?για σενα? για αυτον?

πηγαινε βγαλε ημιμαραθωνιο στα 4λεπτα το 1000 και ελα να μου το πεις! :)

και οι περισσοτεροι εδω μεσα

 

Ημιμαραθώνιο δεν έχω πάει ποτε... το 1000άρι το έχω βγάλει και στα 3:50 αλλα ζοριστηκα αρκετά ήμουν χώμα μετά και μου ερχόταν να τα βγάλω ολα. Ειναι πολυ καλος χρονος απο 4 ως 4:30 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και γω εχω κανει 1000 στα 3.40 αλλα δεν λεει και πολλα. Αλλο το 1χλμ και αλλο τα 21.

εγω ειχα κανει τα 21 με 4.29 περιπου το 1000!το ρυθμο τον μετρας στο τεμπο οχι στα ανοιγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω εχω κανει 1000 στα 3.40 αλλα δεν λεει και πολλα. Αλλο το 1χλμ και αλλο τα 21.

εγω ειχα κανει τα 21 με 4.29 περιπου το 1000!το ρυθμο τον μετρας στο τεμπο οχι στα ανοιγματα 

 

Γιατι να μην λέει? δειχνει την φυσικη κατασταση και κατα ποσο μπορεις να τρέξεις δυνατα μεσα σε ενα λογικο διαστημα χρονου.Οι μαραθωνιοι δεν μου αρέσουν γιατι σε βάζουν σε ένα τρυπακι ταλαιπωριας για μεγαααλο χρονικο διάστημα. Εχουν βγει και ερευνες που λενε οτι οι μεγαλες αποστάσεις δεν βοηθουν στην υγεια της καρδιας και μπορει να εμφανισουν βλάβες και αρρυθμιες. Θεωρω πως ειναι υπερβολη τοσο μεγαλη αποσταση. Περιπου 50 γυροι σε γηπεδο ολυμπιακων διαστάσεων. 

 

Ειναι μεγάλο το χρονικο διάστημα που ζοριζεις τον οργανισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...