Προς το περιεχόμενο

ΘΕΣ Γάλα: Τα μόνα ATM που έχουν "ουρά" στην Ελλάδα


Χάρης Μυλωνίδης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, αυτοί χωρίς μεσάζοντες κατάφεραν να πουλήσουν το γάλα πιο ακριβά απ'όσο έχει κατά μέσο όρο σε ένα σουπερ μαρκετ ή κάτι χάνω;

 

Κάτι χάνεις στις τιμές μάλλον.

 

Το συγκεκριμένο γάλα είναι στην κατηγορία ΕΒΟΛ, Φάρμες της Δέλτα, Όλυμπος κλπ.

Οι αντίστοιχες τιμές για τα παραπάνω γάλατα είναι 1,64€ -1,52€ -1,51€. Συνεπώς φθηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βάζετε το Όλυμπος στα "καλά" γαλατα... Ήταν κάποτε από τα καλύτερα, αλλά από όταν το πήρε ο ιδιοκτήτης της Τυρας έχει πέσει πολύ. Ψάξτε λίγο κ θα βρείτε πολλά σκάνδαλα με σκόνες γάλακτος από εξωτερικό κ.α.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλεπω πριν μια βδομαδα κ λεω για να ρωτησω να δω τι παιζει κ μου η κοπελα το πως λειτουργει. Μετα ρωταω την τιμη κ μου απανταει 1,10 το λιτρο, περιμενα 80 αντε 90 λεπτα για να περιμενουν στην ουρα. Γευστικα ειναι οντως καλο δοκιμασα απο φιλο αλλα πιστευω μια φουσκα ειναι του χρονου θα κλεισουν τα μισα.

 

Sent from my U9200 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν πας οργανωμένος ειναι 1 ευρώ το λίτρο. Ειναι λίγο ακριβοτερο βεβαια από οτι θα έπρεπε.

 

Ναι, αν πας οργανωμένος με το μπουκαλάκι σου.

Δεκτό, αλλά δεν νομίζω πως η συσκευασία θεωρείται "μεσάζοντας".

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις κινήσεις που γίνονται για να λιγοστεύουν οι "μεσάζοντες", το πρόβλημά μου είναι πως, απ΄όσο καταλαβαίνω, εκμεταλλεύονται τον όρο μεσάζοντας που έχει γίνει δημοφιλής λόγω κάποιων κινημάτων που πράγματι καταργούν τους μεσάζοντες, για να στήσουν την επιχειρησούλα τους με τα atm, τις γλάστρες, τις έμμεσες (?) διαφημίσεις στα star channel και τα συναφή.

 

 

 

Κάτι χάνεις στις τιμές μάλλον.

 

Το συγκεκριμένο γάλα είναι στην κατηγορία ΕΒΟΛ, Φάρμες της Δέλτα, Όλυμπος κλπ.

Οι αντίστοιχες τιμές για τα παραπάνω γάλατα είναι 1,64€ -1,52€ -1,51€. Συνεπώς φθηνότερο.

 

Ενδεικτικά, 1 λίτρο Όλυμπος με ένα απλό search το βλέπω από 0,99 έως 1.40€.

Οπότε, κατά περίπτωση ακόμα και φθηνότερο, με τους μεσάζοντες μέσα, την συσκευασία του, και δώρο μια αρκούδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικά, 1 λίτρο Όλυμπος με ένα απλό search το βλέπω από 0,99 έως 1.40€.

Οπότε, κατά περίπτωση ακόμα και φθηνότερο, με τους μεσάζοντες μέσα, την συσκευασία του, και δώρο μια αρκούδα.

 

Όλα τα  σουπερμάρκετ Carrefour κάθε Δευτέρα και Τρίτη, εδώ και ένα χρόνο, από τον Οκτώβριο του 2012, προσφέρουν το φρέσκο γάλα σε τιμή κάτω του ενός ευρώ

 

Κάθε Δευτέρα και Τρίτη μόνο. Το 1,40€ δεν ισχύει, αγοράζω κάθε μέρα με 1,51€ αν θυμάμαι καλά. Σίγουρα όχι κάτω από 1,50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν πας οργανωμένος ειναι 1 ευρώ το λίτρο. Ειναι λίγο ακριβοτερο βεβαια από οτι θα έπρεπε.

 

Κι στο super market 1 ευρώ το παίρνω και

  • Συσκευασμένο σε TetraPak συσκευασία
  • Χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάω μπουκάλια
  • Με την ημερομηνία λήξης γραμμένη επάνω

Το δοκίμασα και εγώ και η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Αλλά δεν είδα πουθενά να αναφέρεται η ημερομηνία λήξης και ο τύπος του γάλακτος, δηλαδη εάν είναι φρέσκο, υψηλής παστερίωσης ή πολύ υψηλής παστερίωσης. Για αυτούς τους λόγους δεν πρόκειται να το ξαναπάρω. Μια χαρά βολεύει και το σουπερ μάρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Aν πας οργανωμένος ειναι 1 ευρώ το λίτρο. Ειναι λίγο ακριβοτερο βεβαια από οτι θα έπρεπε.

 

Κι στο super market 1 ευρώ το παίρνω και

  • Συσκευασμένο σε TetraPak συσκευασία
  • Χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάω μπουκάλια
  • Με την ημερομηνία λήξης γραμμένη επάνω
Το δοκίμασα και εγώ και η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε, χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Αλλά δεν είδα πουθενά να αναφέρεται η ημερομηνία λήξης και ο τύπος του γάλακτος, δηλαδη εάν είναι φρέσκο, υψηλής παστερίωσης ή πολύ υψηλής παστερίωσης. Για αυτούς τους λόγους δεν πρόκειται να το ξαναπάρω. Μια χαρά βολεύει και το σουπερ μάρκετ.
Το γάλα είναι φρέσκο και οχι υψηλης παστεριωσης διοτι το υψηλής δεν είναι ευρείας κατανάλωσης και οχι εμπορικό .Οπως επίσης τα υψηλής παστερίωσης στα 9 στα 10 των σουπερμαρκετ δεν αποθηκευονται στο ψυγείο διότι είναι περιττό (γάλα στείρο μικροοργανισμών που σημαίνει οτι σε συνθηκες θερμοκραςίας περιβάλλοντος δεν υφίσταται τις αλλοιώσεις που θα υφίσταται αντίστοιχα το φρέσκο)Επίσης τα μηχανήματα που βαζουν το γάλα εχουν ενα κουμπί που λέει "απόδειξη" . Πατάς και βγαίνει ενα χαρτι που γραφει λιπαρά,ημέρα παστερίωσης και λήξεως .
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο γευση τι λεει; προσωπικά, το καλυτερο που έχω δοκιμάσει ειναι το γαλα της αμερικανικης γεωργικής σχολής, αλλά ειναι πολύ πιο ακριβό από τα άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...