Προς το περιεχόμενο

ΘΕΣ Γάλα: Τα μόνα ATM που έχουν "ουρά" στην Ελλάδα


Χάρης Μυλωνίδης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με όσους είπαν για την ποιότητα, το ΘεςΓάλα δεν συγκρίνεται καν με αυτά των κλασσικών γνωστών εταιρειών που αγοράζουμε από τα super market, για το γάλα από lidl το αφήνω απλά ασχολίαστο..... 

Επίσης όποιος θεωρεί οτι έχουν τοποθετήσει παράνομα τα μηχανήματά τους μπορεί να το ψάξει και μετά να κάνει μια καταγγελία στον δήμο. Ή μάλλον ξέχασα (που να τρέχω εγώ τώρα ας κάνει καταγγελία άλλος εγώ αγοράζω το γαλατάκι μου από το πρατήριο του μπαρμπαμήτσου παραδίπλα και έχω την ησυχία μου). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λόγω παιδιων (γαλα πρωί μεσημερι βράδυ) η καταναλωση είναι μεγάλη. Εχω 7 γυαλινα μπουκαλια και στο flashακι και κανω την δουλεια μου. Εκτός από την ποιοτητα που είναι πολύ καλη, δεν βλέπω λόγο να στηθώ στην ουρα ενός σουπερ μαρκετ για αν παρω δελτα με 1.17€ ενω εκεί τελειωνω σε 2 λεπτα και 1€/μπουκαλι. Πέρα από αυτό όμως συνήθως πηγαινω βράδυ μετα τις 10 (μου εχει τυχει να παω και στις 3:00) οποτε η εναλακτική θα ήταν κανενας ξεχασμένος φούρνος .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eντομεταξυ χθες συζήταγα το θέμα με μια φιλη, με αφορμη το τοπικ και μου λέει

-Πλάκα μου κάνεις? Εγω παίρνω λεωφορείο 3 στάσεις για να φθάσω και να πάρω γάλα, 3 ευρω,3 μπουκάλια.

Οκ η κοπέλα ειναι άνεργη πλέον και έχει και 2 παιδιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dynamics είπε

φιλε τα γαλατα που λες ουτε και για τσαμπα δεν αξιζουν...απο το λιντλ αξιζει αυτο που ειναι σε πλαστικο μπουκαλι..το αλλο ειναι για γελια!Πλεον μενω επαρχια και αναγκαζομαι να αγοραζω λογο τιμης ποιοτητας το εκλεκτες γευσεις το οποιο φτιαχνετε απο την κουκακη δεν ξερω αν ειναι ιδιο αλλα σιγουρα για τα 1,15 αξιζει τα λεφτα και οτι καλυτερο εδω που ειμαι...αν ημουν Αθηνα παλι θες γαλα θα επαιρνα 

Εάν ψάξετε στο ίντερνετ θα δείτε ότι το αγελαδινό γάλα φεύγει από τον παραγωγό για τις εταιρείες στην τιμή των 38 έως 41 λεπτό το λίτρο.Άρα υπάρχουν αρκετά περιθώρια για πολιτική τιμών από αυτές αρκεί να γίνεται σωστή διαχείριση σε όλους τους κύκλους διάθεσης να μην μένει απούλητο και πάει για πέταμα.Κάτι τέτοιο αυξάνει τις ζημιές άρα αυξάνει και την τιμή πώλησης. 

Πολλές εταιρείες έχουν αυξημένες τιμές όχι γιατί η ποιότητά τους είναι ανώτερη των άλλων αλλά γιατί έχουν πολλά έξοδα.Υπάρχουν εταιρείες που κάνουν διανομή με μικρά φορτηγάκια από μαγαζί σε μαγαζί από ψιλικατζίδικο σε ψιλικατζίδιοκο και από φούρνο σε φούρνο.Σε μικρά μαγαζιά αφήνουν 15 λίτρα γάλα και παίρνουν πίσω τα 5 γιατί έχουν λήξει.Φανταστείτε  πόσο πρέπει να πουλήσουν για να ανταπεξέλθουν στα έξοδα.

Καλός ο συνεταιρισμός του ΘΕΣΓΑΛΑ αλλά όλοι ξέρουμε τι γίνεται με τους συνεταιρισμούς.Σκεφτείτε μόνο τη ΔΩΔΩΝΗ  που ήταν πως κατάντησε και που έφτασε.Μακάρι αυτοί να λειτουργήσουν πιο σωστά και πιο έξυπνα και να μην βασίσουν τη λειτουργία τους σε συνεχόμενα δάνεια από τράπεζες γιατί πλέον η πτωχευμένη Ελλάδα δεν δίνει και πολλές ευκαιρίες σε νέους επενδυτές που βασίζονται σε μοντέλα ανάπτυξης προηγούμενων 10ετιών. 

Ήμουνα από αυτούς που τους στήριξα από την αρχή πιστεύω ότι τα προϊόντα τους είναι ανώτερης ποιότητας αλλά έρχονται στιγμές που δεν μπορούμε να έχουμε αυτό που θέλουμε αλλά αυτό που μπορούμε να έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Lilmztrouble said:

Παιδιά το αποφάσισα δεν θα πάω. Μου έτυχε καλύτερη δουλειά.. :-D

Να μετονομαστει το θρεντ σε 'ΔΕΝ θελω πια γαλα'. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εάν ψάξετε στο ίντερνετ θα δείτε ότι το αγελαδινό γάλα φεύγει από τον παραγωγό για τις εταιρείες στην τιμή των 38 έως 41 λεπτό το λίτρο.Άρα υπάρχουν αρκετά περιθώρια για πολιτική τιμών από αυτές αρκεί να γίνεται σωστή διαχείριση σε όλους τους κύκλους διάθεσης να μην μένει απούλητο και πάει για πέταμα.Κάτι τέτοιο αυξάνει τις ζημιές άρα αυξάνει και την τιμή πώλησης. 

 

Καλός ο συνεταιρισμός του ΘΕΣΓΑΛΑ αλλά όλοι ξέρουμε τι γίνεται με τους συνεταιρισμούς.Σκεφτείτε μόνο τη ΔΩΔΩΝΗ  που ήταν πως κατάντησε και που έφτασε.Μακάρι αυτοί να λειτουργήσουν πιο σωστά και πιο έξυπνα και να μην βασίσουν τη λειτουργία τους σε συνεχόμενα δάνεια από τράπεζες γιατί πλέον η πτωχευμένη Ελλάδα δεν δίνει και πολλές ευκαιρίες σε νέους επενδυτές που βασίζονται σε μοντέλα ανάπτυξης προηγούμενων 10ετιών. 

 

38 λεπτά το κιλό , όχι το λίτρο (1 Λίτρο Γάλα x ειδικό βάρος Γάλατος (1.03 – 1.2)                 = 1.030 – 1.2 Κ ) ανάλογα τα λιπαρά 

Η Δωδώνη σαν συνεταιριστική ήταν σε πολύ καλή κατάσταση παρ’ όλες τις τρικλοποδιές που της έβαζαν οι τοπικοί πολιτικοί   και κομματάρχες  όλων των κομμάτων .

Η πώλησή της είναι ένα από τα μεγάλα σκάνδαλα  που δυστυχώς δεν θα διερευνηθεί ποτέ .

Για να καταλάβετε η Δωδώνη πλήρωνε το πρόβειο γάλα 1,05 το κιλό όταν σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα πλήρωναν  0,85 .

Σήμερα σαν ιδιωτική εταιρία πληρώνει (αν έμαθα σωστά) 0,85 το κιλό.

Δυστυχώς ΔΕΝ είναι συνεταιρισμός σήμερα και έχει παρασύρει   όλη   την  αγορά γάλατος της Ηπείρου σε χαμηλές τιμές.

Ναι υπάρχουν απατεώνες σε συνεταιρισμούς αλλά δεν είναι ο κανόνας , το αντίθετο μάλλον , αλλά στα κανάλια ακούγετε ωραία το απατεώνες φάγαν τα λεφτά .

 

Επεξ/σία από siracos
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Τελος και αυτοι, απληρωτοι εργαζομενοι και γαλα οχι και τοσο φθηνο..

https://www.tromaktiko.gr/75325/i-elliniki-eteria-fenomeno-epiviose-mono-24-mines-i-pio-kenotoma-elliniki-epichirisi-ena-vima-prin-to-gkremo/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω γενικα αυτη η μορφη επιχειρησης δεν πολυ "ταιριαζει" στην κουλτουρα του ελληνα...

δεν εχω δει καν το μαγαζι ουτε εχω παρει γαλα αλλα νομιζω ειναι πιο "ευρωπαικη" νορμα ολο αυτο..

φυσικα και δεν αποτελουμε ευρωπη εμεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τραγικό άρθρο... ,"με το σύστημα δύσκολα τα βάζει κανείς", "η πιο καινοτόμα ελληνική επιχείρηση". Σιγά μην θεραπεύουν και τον καρκίνο, έλεος, γάλα πουλάνε.

Είναι μια ιδέα που την πήραν από το εξωτερικό και την εφάρμοσαν πρώτοι στην Ελλάδα.

Γράφει βέβαια και κάτι σημαντικό, ότι το 90% της παραγωγής, το πουλούσαν σε ξένο συνεργάτη. Οπότε τα μηχανήματα ήταν απλά βιτρίνα, ίσως να μην είχαν καν κέρδος. Με το που σταμάτησε η συνεργασία, πήγε για φούντο η επιχείρηση. Απλά έκαναν κακές επιλογές, ούτε το σύστημα φταίει ούτε ο καπιταλισμός.

Για να πιάσει μια τέτοια επιχείρηση πρέπει είτε να ανοίξει σε περιοχή που δεν έχει άλλες επιλογές ο πελάτης, είτε να βάλεις μικρά μηχανήματα σε κάθε γειτονια.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Τραγικό άρθρο... ,"με το σύστημα δύσκολα τα βάζει κανείς", "η πιο καινοτόμα ελληνική επιχείρηση". Σιγά μην θεραπεύουν και τον καρκίνο, έλεος, γάλα πουλάνε.

Είναι μια ιδέα που την πήραν από το εξωτερικό και την εφάρμοσαν πρώτοι στην Ελλάδα.

Γράφει βέβαια και κάτι σημαντικό, ότι το 90% της παραγωγής, το πουλούσαν σε ξένο συνεργάτη. Με το που σταμάτησε η συνεργασία, πήγε για φούντο η επιχείρηση. Απλά έκαναν κακές επιλογές, ούτε το σύστημα φταίει ούτε ο καπιταλισμός.

Για να πιάσει μια τέτοια επιχείρηση πρέπει είτε να ανοίξει σε περιοχή που δεν έχει άλλες επιλογές ο πελάτης, είτε να βάλεις μικρά μηχανήματα σε κάθε γειτονια.

αυτοι μπηκαν στην αγορα με καλες τιμες και στην αρχη πηγαν καλα. οταν ομως η μεβγαλ η εβγα η δελτα κλπ κατεβασαν και αυτες τιμες απλα τους διελυσαν. Μετα ανοιξαν και μαγαζια και τωρα κανουν και ντιλιβερι!! μεγαλη αποτυχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πάντως στην Β. Ελλάδα είχαμε ήδη και άλλες εταιρείες με χαμηλές τιμές (Σεργαλ-Νεογαλ). Αν και προτιμώ περισσότερο το Μεβγαλ.

ΕΒΓΑ-ΔΕΛΤΑ κλπ δεν πολυκυκλοφορούν εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...