Προς το περιεχόμενο

Γόνατα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινω αυτο το θεμα, οχι για καποιο σοβαρό ή εντελώς συγκεκριμένο πρόβλημα με τα γόνατα, αλλά περισσότερο να προληπτικές ενέργειες, χρήσιμες συμβουλές, καταγραφή εμπειριών, και γενικά ότι θα μπορούσε να βοηθήσει εύκολα/άμεσα, για μείωση ενοχλήσεων στα γόνατα και αποφυγή μελλοντικών προβλημάτων, στο μέτρο του δυνατού πάντα.

Τους τελευταίους μήνες, έχω κάποιες μικροενοχλήσεις, όχι πάντα όμως. Δεν έχει αλλάξει κάτι ιδιαίτερο στη ζωή μου. Γενικά προσέχω, δεν σηκώνω βάρη κλπ.
Αλλα φυσικά, και σκάλες θα ανέβω (νορμαλ πράγματα), και ψώνια/πράγματα της καθημερινότητας θα μεταφέρω (αλλά σε πακέτα με λίγα κιλά τη φορά), και γενικα ελεγχόμενες καταστάσεις. Επίσης το βάρος μου ειναι το ‘σωστο’ για το υψος μου. Η διατροφή προσεγμένη. Όμως, ψιλοενοχλήσεις, είτε στο περπάτημα, είτε σε σκάλες, υπάρχουν.
Δεν θέλω να πιστέψω ότι έχω κάποιο πρόβλημα στην αρχή του, και θέλω να πιστεύω ότι είναι κάτι παροδικό.
Ίσως, με καποιες απλες συμβουλές, να δω να εξαλείφεται κιολας.
Ωστόσο, θα θελα να γινει μια σχετική συζήτηση πάνω στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μηπως κανεις καποιο ειδους αθλητισμου σε τσιμεντο ή σκληρο εδαφος?

 

Οχι, δεν αθλουμαι.

 

Περι παπουτσιων, μιας και εχουν καποια σχεση, στον ελευθερο χρονο μου φοραω σπορτεξ, ανετα-ελαφρα κλπ,

αλλα στη δουλεια φοραω παντα κατι πιο 'σοβαρο' σε παπουτσι, που οπως και να το κανεις δεν ειναι τοσο ελαφρυ και αερατο σαν τα αθλητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάρμακο για τα γόνατα είναι όσο το δυνατόν ποιο γυμνασμένοι τετρακέφαλοι. Είχα πάει σε 4-5 γιατρούς και μου έλγαν οτι έχω χονδροπάθεια. Πήγα τυχαία σε έναν φυσιοθεραπευτή, που με το που με είδε μου είπε οτι έχω ανελαστικούς τετρακεφαλους. Μου έκανε ασκήσεις να τεντώσουν σωστά και ενδυνάμωση μετά στο γυμναστήριο. Δεν έχω παραπονεθεί απο τότε ούτε μια στιγμή οτι με πονάνε ειδικά τώρα που τα ξεσκίζω στο ποδήλατο κι στο γυμναστήριο πρέσα.

 

Δοκίμασε να πας σε έναν και εσύ να πάρεις μια γνώμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ειμαι αρκετα χρονια μεσα στη γυμναστικη (δεν το εχω σπουδασει αλλα ασχολουμε πολλα χρονια) θα σου πω αυτα που ξερω

 

Αρχικα μακρια απο msm,γλυκοζαμινη και κολαγονο γιατι ειναι πεταμενα λεφτα. 

 

Στο θεμα των γονατων. Καλα παπουτσια. Οσο μπορεις αθλητικα (υπαρχουν ακομη και αθλητικο στυλ παπουτσι μαυρο δερματινο για πιο κυριλε περιπτωσεις).

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ, ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ , ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ. Δεν σου λεω να πας στο γυμναστηριο και να αρχισεις το bodybuillding αλλα ενας δυνατος τετρακεφαλος,ενας καλο μηριαιος δικεφαλος και μια σφιχτη γαμπα/κνημη παρεχει πολυ καλυτερη υποστηριξη στο γονατο οποτε "κουραζεται" λιγοτερο.

Επισης γλουτοι,ισχιακοι, μεση κτλ ολα συνδεονται! Το ενα επηρεαζει το αλλο. Οποτε αν κατι απο αυτα δεν δουλευει σωστα θα επηρεασει το αλλο και στο τελος συνηθως την πληρωνουν τα γονατα/μεση.

Στο κομματι της γυμναστικης εννοειται οτι βαζουμε και διατασεις κτλ για την ελαστυκοτητα των μυων! Οσο πιο ευλιγιστος ενας μυς τοσο λιγοτερους τραυματισμους.

Τελος αν και γενικα ειμαι κατα των γιατρων/φαρμακων οσο εχει να κανει με γονατα/μεση να τα κοιτας γιατι ειναι δυο σημεια που δεν θες να παιξεις. Πηγαινε σε ενα ορθοπαιδικο και πες του τι εχεις και παρε μια γνωμη. Μπορει πχ να εχεις προινησμο και το στραβο πατημα να σου προκαλει πονο στο γονατο το οποιο με ενα πατο διορθωνεται σε αντιθεση με το αν σου βγαλει κατι χειροτερο που μετα θα τρεχεις!

Το ιδιο ισχυει και για σενα Χασαν! πηγαινε σε γιατρο! Το γονατο ειναι ο πιο περιπλοκος μηχανισμος στο ανθρωπινο σωμα δεν μπορει να σου πει κανεις γιατι σε ποναει και να κανεις

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Spect τα είπε όλα.Διατάσεις και ισορροπημένη άσκηση συνήθως είναι η λύση για το 80% των προβλημάτων. Τώρα, ποιος θα σας τα παρέχει αυτά είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάρμακο για τα γόνατα είναι όσο το δυνατόν ποιο γυμνασμένοι τετρακέφαλοι.

 

Σε τι βοηθάει? Τραβάνε το βάρος ξέρω γω? και δεν επιβαρύνονται τα γόνατα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι βοηθάει? Τραβάνε το βάρος ξέρω γω? και δεν επιβαρύνονται τα γόνατα?

Σκεψου τον τετρακεφαλο σαν ενα σκοινακι που συγκρατει την επιγονατιδα. Αν ειναι σφιχτος/γυμνασμενος, μπορει κ τη κρατα στη σωστη θεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πριν 25 μέρες εγχείρηση για ρήξη χιαστού. Μεγαλύτερο παλούκι πιστεύω δεν έχω περάσει.

 

Υπάρχει κάποιος "συνάδελφος" να ρωτήσω 2-3 χαζομάρες που ντρέπομαι να ρωτήσω τον γιατρό...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι συνεχώς ότι μπορεί να τραυματίσω-κόψω το μόσχευμα σε μια απότομη κίνηση ή στραβοπατημα . Δε ξέρω γιατί μου έχει καρφωθεί αυτή ιδέα....

 

Επίσης είναι φυσιολογικό να έχω πόνους 25 μέρες μετά το χειρουργείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα, τι πόνους έχεις. είναι φυσιολογικό να έχεις κάποιους πόνους μετά από 25 μέρες, και παραπάνω ακόμα.

 

Αν γίνει σωστή δουλειά και σωστή αποκατάσταση, το να τραυματίσεις το μόσχευμα με ένα στραβοπάτημα είναι πάνω-κάτω τόσο πιθανό, όσο πιθανό είναι να τραυματίσεις και τον χιαστό στο άλλο σου πόδι.

 

χαζομάρα δεν είναι αυτό που θες να ρωτήσεις, χαζομάρα είναι να το ρωτάς εδώ και όχι στον γιατρό που σε χειρούργησε. Πάρε ένα μπλοκάκι και γράφε ότι απορία σου έρχεται, όσο χαζή κι αν σου φαίνεται. Στην επόμενη επανεξέταση, ρώτησέ τα όλα όσα έχεις γράψει. Αν κάτι θεωρείς ότι πρέπει να απαντηθεί τώρα, πάρε τηλέφωνο τον γιατρό τώρα. Μάλλον, όχι τώρα. ΤΩΡΑ. Αν δεν σου απαντήσει βρίσε ελεύθερα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και ειναι φυσιολογικα να εχεις πονους... Και φυσικα να προσεχεις να μην κανεις αποτομες κινησεις. Πρεπει να εχεις υπομονη και να το πας ομαλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...