Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ξερω αν το διαβασατε αλλα τα capital controls θα σταματησουν στο μεσο της επομενης χρονιας,ηταν να γινει στο τελος του τρεχοντος χρονου(2015),αλλα μαλλον θα σταματησουν τον ιουλιο του 2016.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εθνικη matercard... αλλα δεν εχει σημασια η τραπεζα....

δοκιμασε να βρεις το αντικειμενο που θες απο πολλους πωλητες και δοκιμασε εναν εναν να πληρωσεις... θα δεις που σε καποιον θα περασει η πληρωμη.... ειναι αναλογα πως εχει δηλωσε το προιον ο πωλητης...

καταστρεφεις τον rating σου σαν buyer βεβαια, αμα πατας παντου αγορα και οταν πας να πληρωσεις απλα δεν πληρωνεις. Οι απεξω δεν γνωριζουν οτι εχεις περιορισμο capital control

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν το διαβασατε αλλα τα capital controls θα σταματησουν στο μεσο της επομενης χρονιας,ηταν να γινει στο τελος του χρονου αλλα μαλλον θα σταματησουν τον ιουλιο του 2016.

Τον αυγουστο ειπαν τελος του 15 αρχες 16 . Τον σεπτεμβριο ειπαν 1 τριμηνο του 16 τωρα λενε ιουλιο του 16 . Στην Κυπρο κρατησαν 2 χρονια και ηταν σε καλυτερα μοιρα απο εμας οι τραπεζες τους ,ειλικρινα πιστευετε οτι το 2016 θα γινει αρση του capital control? Μακαρι αλλα εγω το θεωρω δυσκολο εως αδυνατο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα στις 19/10 έμβασμα για Paypal και ολοκληρώθηκε επιτυχώς σήμερα.
Παρακάτω σας έχω τα βήματα για να κάνετε έμβασμα προς Paypal μέσω Eurobank.

 

 

 

post-90460-0-82228200-1445427131_thumb.png

 
post-90460-0-73179100-1445427132_thumb.png
 

post-90460-0-71026500-1445427277_thumb.png

 
Σημειώσεις:
1) Το Paypal μου έλεγε εάν δεν είναι ίδιο το όνομα μου στην τράπεζα με το όνομα που έχω δώσει στο paypal να μιλήσω με contact support να το αλλάξουμε στο paypal. Η διαφορά είναι ότι στο paypal το όνομα μου το έχω σε λατινικά ενώ στην eurobank στα ελληνικα. Δεν ζήτησα την αλλαγή και το ρίσκαρα, αλλά έπαιξε το έμβασμα χωρίς καθυστέρηση
2) ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΕΜΒΑΣΜΑ, εάν δεν έχετε δει στο paypal σας ότι είναι επιτυχώς συνδεδεμένος ο τραπεζικός λογαριασμός που θα χρησιμοποιήσετε στο έμβασμα.

3) Σαν στοιχεία τραπέζης βάζετε αυτά που σας δίνει το PAYPAL στο TopUP δεν εγγυούμαι ότι είναι ίδια τα στοιχεία για όλους!

 

 


 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω των πολλων επιλογων σε καρτες (Skrill, revolut κλπ) θα βολευε ΑΝ γνωριζει καποιος να παραθεσει τα εξοδα (προμηθειες) για την χρηση της καθε καρτας ωστε να βγει η πιο οικονομικη και ετσι να μπορει να βγαλει ο καθενας την δικια του σχεση εξυπηρετησης /  τιμης ή να επιλεξει ποια θα χρησιμοποιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα το κολπο με το δευτερο λογαριασμο paypal αλλα το ποσο που μεταφερθηκε λεει οτι μπορω να το χρησιμοποιήσω μετα από 21 ημέρες γιατι δεν εχω κανει πολλες συναλλαγες

"Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days".

 Τι μπορω να κάνω?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα το κολπο με το δευτερο λογαριασμο paypal αλλα το ποσο που μεταφερθηκε λεει οτι μπορω να το χρησιμοποιήσω μετα από 21 ημέρες γιατι δεν εχω κανει πολλες συναλλαγες

"Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days".

 Τι μπορω να κάνω?  

Λογικα υπομονη 21 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω μια ερωτηση σχετικα με τον λογαριασμο που εκανα add στο παυπαλ.Εγω ειμαι συνδικαιουχος στον τραπεζικο λογαριασμο και το paypal φυσικα στο ονομα μου.Υπαρχει κανενα θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω μια ερώτηση σχετικά με το Paypal, είτε τώρα εν μέσω CC είτε γενικά.

Έχω κάποια χρήματα στο Paypal (γύρω στα 700-800ευρώ) και θα ήθελα να τα στείλω στον συνδεδεμένο λογαριασμό μου στην Ελλάδα. Η ερώτησή μου είναι τι παίζει σχετικά με τη δηλωσή τους στη φορολογική και γενικά αν είμαι υποχρεωμένος να τα δηλώσω κάπου και ως τι.

Είχα ξανά κάνει στο παρελθόν μεταφορά χρημάτων από Paypal σε Ελλάδα και τα έβγαλα από την τράπεζα, χωρίς να κάνω κάτι παραπάνω. Γενικά αναρωτιέμαι αν το κράτος ασχολείται με αυτά τα χρήματα και πως τα αντιμετωπίζει. Εδώ κάποτε λέγανε να φορολογήσουν καταθέσεις, με αυτά τι γίνεται;

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω μια ερωτηση σχετικα με τον λογαριασμο που εκανα add στο παυπαλ.Εγω ειμαι συνδικαιουχος στον τραπεζικο λογαριασμο και το paypal φυσικα στο ονομα μου.Υπαρχει κανενα θεμα?

 

Μπορείς να μιλήσεις με το support του paypal, να σε ενημερώσουν ή τροποποιήσουν αντίστοιχα το paypal σου για να παίξει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω των πολλων επιλογων σε καρτες (Skrill, revolut κλπ) θα βολευε ΑΝ γνωριζει καποιος να παραθεσει τα εξοδα (προμηθειες) για την χρηση της καθε καρτας ωστε να βγει η πιο οικονομικη και ετσι να μπορει να βγαλει ο καθενας την δικια του σχεση εξυπηρετησης /  τιμης ή να επιλεξει ποια θα χρησιμοποιει.

Όλοι βέβαια έχουμε τις ερωτήσεις μας αλλά μπορούμε σε κάποια πράγματα να κάνουμε ενα search...όλα αναφέρονται παρακάτω

 

https://revolut.com/faq

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα το κολπο με το δευτερο λογαριασμο paypal αλλα το ποσο που μεταφερθηκε λεει οτι μπορω να το χρησιμοποιήσω μετα από 21 ημέρες γιατι δεν εχω κανει πολλες συναλλαγες

"Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days".

 Τι μπορω να κάνω?  

Λογικά έκανες reguest money ε?Γνώμη μου μην το κάνετε αυτό.Επιλέγετε send money από τον λογαριασμό που έχετε συνδεδεμένη κάρτα και στέλνετε τα χρήματα στον δεύτερο λογαριασμό.Μπαίνουν κατευθείαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...