Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλημέρα παιδιά,

 

Εβγαλα και εγώ κάρτα revolut. Οι ερωτήσεις που έχω είναι:

 

1) είχα διαβάσει ότι εκαναν σύνδεση της κάρτας revolut με paypal account. Μπήκα στο PayPal πηγα να προσθέσω την κάρτα revolut αλλά μου εμφάνιζε μήνυμα ότι δεν είναι δυνατή ή προσθήκη. Μετά Μίλησα με το support της revolut και με ενημέρωσαν ότι δεν συνεργάζονται με PayPal. Μήπως δεν κατάλαβα κάτι καλα με τις αναρτήσεις που διάβασα εδώ?

 

2) μετά σκέφτηκα να προσθέσω στο balance χρηματα μέσω της revolut... Πάλι από το support της revolut μου είπαν ότι δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο.

 

Εσείς πως το κάνατε? Θα με ενδιέφερε να κάνω αγορές μέσω PayPal και όχι μέσω revolut γιατί με PayPal υπάρχει δυνατότητα να ζητήσεις τα χρήματα σου εάν δεν παραλάβεις αυτό που αγορασες.

 

Εάν μπορείτε να μου πείτε αναλυτικά οδηγίες....

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Καλημερες

Πρεπει να φορτωσεις την καρτα με εμβασμα φιλε για να εχει λεφτα, για να μπορεσει το paypal να τραβηξει την χρεωση την γνωστη για να προσθεσεις την καρτα.

Με το που προστεθει, η χρεωση θα σκασει αμεσως στο κινητο σου μαζι με τον κωδικο που θελει το paypal για το confirm της καρτας

Οκ σε ευχαριστώ... Έστειλα εμβασμα προχθες λογικά θα φανεί σήμερα αύριο. Και μετά θα πάω να κάνω προσθήκη μέσω PayPalSent from my HUAWEI P7-L10 using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους,

 

Επιβεβαιώνω και εγώ την Revolut Card  μέθοδο.

Την Παρασκευή εγκατέστησα την κάρτα στο tablet, έστειλα και με Πειραιώς WinBank 20 Ευρώ και σήμερα το πρωί φάνηκαν στο Revolut.

Σύνδεσα την κάρτα στο Paypal και έκανα αγορά από Εbay μόλις τώρα...

 

:-D  :-)

Σε τι πεδίο γράφεις το reference στην Πειραιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα να κανω το γνωστο κολπο με eprepaid visa της eurobank και δε γινεται.Ξερει κανεις το λογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ θα την φορτωσω την revolut με χρήματα και μετά θα πάω να την προσθέσω στο PayPal?

 

Λίγο χαζό μου ακούγεται στον τροπο που το εφτιαξαν και επίσης δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο στο support της revolut. Μου είπαν για την ακρίβεια ότι δεν συνεργάζονται με PayPal προς το παρόν!!!

 

Γίνεται μετά την φόρτωση της revolut να μου επιστρέψουν τα χρήματα?

 

Sent from my HUAWEI P7-L10 using Insomnia

 

Τι χαζό, δεν σε υποχρεώνει να την συνδέσεις με paypal αλλά αφού έτσι λειτουργεί το paypal, με σύνδεση κάποιας οποιασδήποτε κάρτας. Απ την στιγμή που αυτή η κάρτα είναι mastercard την χρησιμοποιείς όπως θες και μια εκ των χρήσεων μπορεί να είναι το paypal.

 

Υπάρχει κάποιο post που να έχει μαζεμένες τις πληροφορίες για την revolut ή θα πρέπει να διαβάσουμε όλες τις σελίδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι έξοδα σου χρέωσε η Eurobank ? εμένα μου βγάζει να πληρώσω 19 ευρώ !

Να επιλέξεις το SHA. Οχι το OUR

Επεξ/σία από satrianius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα το έμβασμα προχθές και ακόμα να εμφανιστούν τα χρήματα στο Revolute. Από όσο ξέρω τα εμβάσματα θέλουν 2 μέρες. Λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Το έμβασμα το έκανα με το winbank της Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έκανα το έμβασμα προχθές και ακόμα να εμφανιστούν τα χρήματα στο Revolute. Από όσο ξέρω τα εμβάσματα θέλουν 2 μέρες. Λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Το έμβασμα το έκανα με το winbank της Πειραιώς.

 

Τί έξοδα είχε το έμβασμα από winbank Πειραιώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί έξοδα είχε το έμβασμα από winbank Πειραιώς?

 

Εγώ επέλεξα SHA και η προμήθεια ήταν μόνο ένα ευρώ.

Σε εμένα απο Δευτέρα αργά μπήκαν Παρασκευή μεσημέρι.

 

Μα γιατί τόσο πολύ?

Υποτίθεται ότι θέλει 2 μέρες. Άσε που είναι έμβασμα εντός Ε.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!!

Προσπαθω να κανω Revolut.

Exω κάνει εγγραφη κανονικά ,μολις παω να βάλω χρήματα  απο χρεωστικη visa ΠΕΙΡΑΙΩΣμου βγάζει error.

Yπεθεσα οτι θα θέλει να κάνω verified τον λογαριασμο.

Παταω εκει που ζητάει φώτο απο διαβατήριο,δίπλωμα ή ταυτότητα,επιλέγω ταυτοτητα καθως το διπλωμα δεν το αναγνωρίζει και 

διαβατήριο δεν έχω και δεν γίνεται τίποτα.

Εχει δοκιμασει καποιος με Ελληνικη ταυτοτητα,κανω κάτι λάθος?(αν και δεν το νομιζω γιατι τοα εκανα προσεκτικά πολλες φορές)

Πρεπει να γινει αναγκαστικα αυτη η ταυτοποίηση για να δεκτει την κάρτα ή δεν δεχεται ακομα κάρτες χρεωστικες ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Αν κάποιος μποριε να με απαντήσει θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!!

Προσπαθω να κανω Revolut.

Exω κάνει εγγραφη κανονικά ,μολις παω να βάλω χρήματα  απο χρεωστικη visa ΠΕΙΡΑΙΩΣμου βγάζει error.

Yπεθεσα οτι θα θέλει να κάνω verified τον λογαριασμο.

Παταω εκει που ζητάει φώτο απο διαβατήριο,δίπλωμα ή ταυτότητα,επιλέγω ταυτοτητα καθως το διπλωμα δεν το αναγνωρίζει και 

διαβατήριο δεν έχω και δεν γίνεται τίποτα.

Εχει δοκιμασει καποιος με Ελληνικη ταυτοτητα,κανω κάτι λάθος?(αν και δεν το νομιζω γιατι τοα εκανα προσεκτικά πολλες φορές)

Πρεπει να γινει αναγκαστικα αυτη η ταυτοποίηση για να δεκτει την κάρτα ή δεν δεχεται ακομα κάρτες χρεωστικες ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Αν κάποιος μποριε να με απαντήσει θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ!

 

Αυτό που κάνεις λάθος είναι ότι προσπαθείς να φορτώσεις την χρεωστική της Revolut με την χρεωστική της Πειραιώς (που λόγο cc δεν γίνεται). Αν μπορούσες να το κάνεις αυτό δεν θα έμπαινες καν στην διαδικασία του Revolut απλά θα έκανες τις αγορές σου κανονικά. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι έμβασμα. Όσον αφορά για το verification του Revolut δεν είμαι το κατάλληλο άτομο να σου πει γιατί έμενα η εφαρμογή κρασαρει με το που πατάω verification.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!!

Προσπαθω να κανω Revolut.

Exω κάνει εγγραφη κανονικά ,μολις παω να βάλω χρήματα απο χρεωστικη visa ΠΕΙΡΑΙΩΣμου βγάζει error.

Yπεθεσα οτι θα θέλει να κάνω verified τον λογαριασμο.

Παταω εκει που ζητάει φώτο απο διαβατήριο,δίπλωμα ή ταυτότητα,επιλέγω ταυτοτητα καθως το διπλωμα δεν το αναγνωρίζει και

διαβατήριο δεν έχω και δεν γίνεται τίποτα.

Εχει δοκιμασει καποιος με Ελληνικη ταυτοτητα,κανω κάτι λάθος?(αν και δεν το νομιζω γιατι τοα εκανα προσεκτικά πολλες φορές)

Πρεπει να γινει αναγκαστικα αυτη η ταυτοποίηση για να δεκτει την κάρτα ή δεν δεχεται ακομα κάρτες χρεωστικες ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Αν κάποιος μποριε να με απαντήσει θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ!

 

Από κάρτα δεν δέχεται λογο CC.

Οσο αφορά την πιστοποίηση της ταυτότητας το έκανα και εγώ από την εφαρμογή και μετά απο κάποιες ωρεςμου έστειλαν μαιλ που έλεγε οτι δεν φαινόταν το νούμερο της ταυτότητας και να ξαναστειλω απο το μαιλ πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνεις λάθος είναι ότι προσπαθείς να φορτώσεις την χρεωστική της Revolut με την χρεωστική της Πειραιώς (που λόγο cc δεν γίνεται). Αν μπορούσες να το κάνεις αυτό δεν θα έμπαινες καν στην διαδικασία του Revolut απλά θα έκανες τις αγορές σου κανονικά. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι έμβασμα. 

Σωστός!!

Δηλ.απο τον λογαριασμο της Πειραιως να στειλω εμβασμα στην REVOLUT?

Πως θα στειλω έμβασμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός!!

Δηλ.απο τον λογαριασμο της Πειραιως να στειλω εμβασμα στην REVOLUT?

Πως θα στειλω έμβασμα?

 

Είτε στο κατάστημα της Τράπεζας το οποίο δεν το προτείνω γιατί από ότι μου έχουν πει έχει μεγαλύτερες χρεώσεις. 

 

Είτε από το Winbank της Τράπεζας Πειραιώς (μιας και έχεις χρεωστική στην Πειραιώς οπότε και λογαριασμό) το οποίο χρεώνει μόνο 1€. 

 

Τις Πληροφορίες για το έμβασμα θα τις δεις από την εφαρμογή (top up - via transfer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνεις λάθος είναι ότι προσπαθείς να φορτώσεις την χρεωστική της Revolut με την χρεωστική της Πειραιώς (που λόγο cc δεν γίνεται). Αν μπορούσες να το κάνεις αυτό δεν θα έμπαινες καν στην διαδικασία του Revolut απλά θα έκανες τις αγορές σου κανονικά. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι έμβασμα. Όσον αφορά για το verification του Revolut δεν είμαι το κατάλληλο άτομο να σου πει γιατί έμενα η εφαρμογή κρασαρει με το που πατάω verification.   

 

Μπορώ να στείλω δηλαδή έμβασμα σε κάποιον φίλο στο εξωτερικό και να μου βάλει τα λεφτά στο paypal με μεταφορά απ το δικό του paypal για να μην μπαίνω σε όλη αυτή την διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...