Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Αγορά δεν γίνεται με κάρτα από Ελληνικές τράπεζες.Μόνο με κάρτα εξωτερικού. Για το aliexpess μιλάω..... Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις ελάχιστες που μετά από επικοινωνία με τον πωλητή δέχονται paypal.

Καλησπέρα. Αγορά δεν γίνεται με κάρτα από Ελληνικές τράπεζες.Μόνο με κάρτα εξωτερικού. Για το aliexpess μιλάω..... Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις ελάχιστες που μετά από επικοινωνία με τον πωλητή δέχονται paypal.

Με κάρτα εξωτερικού? Δηλαδη? Μπορώ να βγάλω τέτοια κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με κάρτα εξωτερικού? Δηλαδη? Μπορώ να βγάλω τέτοια κάρτα?

Βεβαίως. Η μια είναι μια που λένε πιο πάνω τα παιδιά με εμβάσμα στο εξωτερικό και η άλλη είναι η moneysafe card.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται το verify στο revolut. Σε οποια απο τις 3 επιλογες(διπλωμα, ταυτοτητα διαβατηριο)στο επομενο βημα σου εμφανιζει την καμερα σου. Τι πρεπει να κανω; Τοποθετω την ταυτοτητα μπροστα στην καμερα και προσπαθει να σκαναρει να υποθεσω; Τι πρεπει να κανω; Ευχαριστώ.

Κέντραρε τις άκρες του διπλώματος μέσα στα επιτρεπτά όρια που σου ορίζει η εφαρμογή μέχρι να μη σου βγάζει κόκκινα δεξια, αριστερά , πάνω ή δεξια. Οταν λοκάρει σωστά βγάζει τη φώτο μόνο του. Μετά το δίπλωμα θα ζητήσει selfie. Κάνε το πιο καλό duckface και έτοιμος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως. Η μια είναι μια που λένε πιο πάνω τα παιδιά με εμβάσμα στο εξωτερικό και η άλλη είναι η moneysafe card.

Μπορώ δηλαδή να βγάλω κάρτα revolut και να στείλω μέσω εμβάσματος εκεί λεφτα? Το έμβασμα μπορώ να το στείλω από λογαριασμό κανονικά? Δηλαδη, να στείλω από έναν απλό λογαριασμό της εθνικής που έχω, έμβασμα στην revolut. Αυτό είναι όλο σε πρώτη φάση? Κσι μετά να συνδέσω την revolut σε paypal και να κάνω αγορές χωρις κανένα πρόβλημα αν έχω καταλάβει σωστα.

Ποια από τις δύο προτείνετε? Moneysafe ή revolut? Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, τα στοιχεία της κάρτας εξωτερικού θα πρέπει να είναι τα ίδια με αυτά του paypal λογαριασμού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επιβεβαιώνω μπήκαν τα χρήματα μόλις τώρα στο Revolute μετά από ακριβώς 2 μέρες και χωρίς να κάνω verification.

 

Πίστεψέ με είναι ποιο εύκολο να κάνεις απλά έμβασμα στο Paypal ή στο Revolut (αν θέλεις πρόσβαση και σε άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα) παρά να βάλεις μεσάζοντα. Τώρα ότι βολεύει τον καθένα.

Φιλε μου σε στελνουν καποιο email επιβεβαιωσης αυτοι.

Σε ρωταω γιατι εκανα όλη την διαδικασια  σήμερα,αλλα δεν εφυγαν λεφτα απο τον λογαριασμο μου και ουτε μου ήρθε κάποιο μύνημα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κέντραρε τις άκρες του διπλώματος μέσα στα επιτρεπτά όρια που σου ορίζει η εφαρμογή μέχρι να μη σου βγάζει κόκκινα δεξια, αριστερά , πάνω ή δεξια. Οταν λοκάρει σωστά βγάζει τη φώτο μόνο του. Μετά το δίπλωμα θα ζητήσει selfie. Κάνε το πιο καλό duckface και έτοιμος

 

 

Αυτο κανω αλλα δεν γινεται τιποτα. Ακομα και οταν οι πλευρες γινονται ολες μπλε δηλαδη δειχνει να λοκαρει δεν βγαζει τιποτα . Μηπως γιατι δουλευω την εφαρμογη απο blueStacks;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   

 

Αυτο κανω αλλα δεν γινεται τιποτα. Ακομα και οταν οι πλευρες γινονται ολες μπλε δηλαδη δειχνει να λοκαρει δεν βγαζει τιποτα . Μηπως γιατι δουλευω την εφαρμογη απο blueStacks;

Προσπαθείς δηλαδή τόση ώρα να διαβάσεις το δίπλωμα μέσα απο το pc σου; με τι, με webcam; Κατα πρώτον δεν μπορεί να ξέρει κανείς απο εδω μέσα τι κάμερα χρησιμοποιείς και πως (σε αντίθεση με ενα android όπου το application της revolut έχει φτιαχτεί για να δουλεύει με αυτό και όλα γίνονται αυτόματα) και κατα δεύτερον το bluestacks δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάτι τέτοιο. Είναι ενα app player για να μπορείς να τρέχεις android apps καγκούρικα στον υπολογιστή σου. Ψάξε βρες καμιά αναβαθμισμένη android συσκευή να κάνεις τη δουλειά σου. Τουλάχιστον εγω -προσωπική πάντα γνώμη- με τα verifications δεν θάπαιζα μ αυτόν τον τρόπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρόπος με τον οποίο έστειλα έμβασμα στο Revolut μέσω e-banking της Τράπεζας Πειραιώς (winbank)

REVOLUT_PIREAUS-CUT.jpg

To reference number το βαζεις εκει που λεει "πληροφοριες για τον δικιούχο"?

Εκει που λέει "sepa"το αφήνεις κενό?

Τα χρ'ηματα 'εφθγαν απο τον λογαριασμό σου?Γιατι και εγω το ιδιο 'εκανα αλλα δεν εφυγαν κάποια χρήματα.

Σου ήρθε καποιο email επιβεβαιωσης?

Προσπαθείς δηλαδή τόση ώρα να διαβάσεις το δίπλωμα μέσα απο το pc σου; με τι, με webcam; Κατα πρώτον δεν μπορεί να ξέρει κανείς απο εδω μέσα τι κάμερα χρησιμοποιείς και πως (σε αντίθεση με ενα android όπου το application της revolut έχει φτιαχτεί για να δουλεύει με αυτό και όλα γίνονται αυτόματα) και κατα δεύτερον το bluestacks δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάτι τέτοιο. Είναι ενα app player για να μπορείς να τρέχεις android apps με καγκούρικο τρόπο-που δεν θα μπορούσες με "φυσιολογικό" τρόπο. Ψάξε βρες καμιά αναβαθμισμένη android συσκευή να κάνεις τη δουλειά σου. Τουλάχιστον εγω -προσωπική πάντα γνώμη- με τα verifications δεν θάπαιζα μ αυτόν τον τρόπο.

Εμένα και με android το ίδιο με κάνει .

Προσπαθω απο χθες αλλα τίποτα. :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Λοιπόν το reference το έβαλα εκεί που λέει "Πληροφορίες για τον Δικαιούχο" (νόμιζα ότι είναι εμφανές).

2. Το SEPA το άφησα κενό
3. Τα χρήματα δεν έφτασαν γιατί τα εμβάσματα εκτελούνται μέχρι τις 16:00, τα μεταγενέστερα πάνε στην επόμενη μέρα (το βγάζει ειδοποίηση στο Winbank ότι η συναλλαγή θα γίνει αύριο).
4. Λόγω του "3" δεν ήρθε καμιά ειδοποίηση και -προφανώς- δεν φύγαν καν τα λεφτά από το λογαριασμό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ δηλαδή να βγάλω κάρτα revolut και να στείλω μέσω εμβάσματος εκεί λεφτα? Το έμβασμα μπορώ να το στείλω από λογαριασμό κανονικά? Δηλαδη, να στείλω από έναν απλό λογαριασμό της εθνικής που έχω, έμβασμα στην revolut. Αυτό είναι όλο σε πρώτη φάση? Κσι μετά να συνδέσω την revolut σε paypal και να κάνω αγορές χωρις κανένα πρόβλημα αν έχω καταλάβει σωστα.

Ποια από τις δύο προτείνετε? Moneysafe ή revolut? Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, τα στοιχεία της κάρτας εξωτερικού θα πρέπει να είναι τα ίδια με αυτά του paypal λογαριασμού?

Σου προτείνω Revolut γιατί δεν έχει άσκοπες χρεώσεις και απλά δεν σε κλέβει όπως η moneysafe.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Eurobank υπάρχει ένα tooltip που αφήνει να εννοηθεί ότι το "Reference number" που δίνει το Revolut πρέπει να το συμπληρώνουμε στο πεδίο κωδικού αναφοράς/ταυτοποίησης/αιτιολογίας/SEPA:

 

.

post-43041-0-49587300-1445452848_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Λοιπόν το reference το έβαλα εκεί που λέει "Πληροφορίες για τον Δικαιούχο" (νόμιζα ότι είναι εμφανές).

2. Το SEPA το άφησα κενό

3. Τα χρήματα δεν έφτασαν γιατί τα εμβάσματα εκτελούνται μέχρι τις 16:00, τα μεταγενέστερα πάνε στην επόμενη μέρα (το βγάζει ειδοποίηση στο Winbank ότι η συναλλαγή θα γίνει αύριο).

4. Λόγω του "3" δεν ήρθε καμιά ειδοποίηση και -προφανώς- δεν φύγαν καν τα λεφτά από το λογαριασμό μου.

Eυχαριστώ φίλος! :-)

Οποτε περιμενουμε να δουμε π'ως θα πάει.

Παω να αναψω κανα κεράκι μπας και γίνει ΄τιποτα :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Eurobank υπάρχει ένα tooltip που αφήνει να εννοηθεί ότι το "Reference number" που δίνει το Revolut πρέπει να το συμπληρώνουμε στο πεδίο κωδικού αναφοράς/ταυτοποίησης/αιτιολογίας/SEPA:

 

.

εκει το εβαλα στο πρωτο εμβασμα και μου ειπαν απο to support του revolut οτι ηταν λαθος και αναγκαστηκα να φαω μιση μερα αλληλογραφιας και εν τέλει να τους στείλω το pdf του εμβασματος για να πιστωθεί το ποσό με αρκετή καθυστέρηση (4 ημέρες)

 

Σε νέο έμβασμα που έκανα σήμερα έβαλα το reference n. και στο ''πληροφορίες δικαιούχου'' και στο πεδίο ταυτοποίησης για να μην ξαναμπλέκω.

 

Μάλιστα δεν έβαλα σκέτο τον αριθμο αλλα έγραψα ''reference: **********  ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...