Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Με τις παραλαβές των αγορών σας είστε όλοι εντάξει; Δύο παραγγελίες που έχω κάνει από Αγγλία έχουν αργήσει ασυνήθιστα πολύ, περίμενα ότι λόγω capital controls και λιγότερων παραγγελιών από εξωτερικό, ότι θα είχαν λιγότερη δουλειά τα ελτα και θα έρχονταν πιο γρήγορα τα δέματα.

Εσάς σας έχουν αργήσει ή έρχονται κανονικά ή και νωρίτερα από ότι συνήθως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους,

Με τις παραλαβές των αγορών σας είστε όλοι εντάξει; Δύο παραγγελίες που έχω κάνει από Αγγλία έχουν αργήσει ασυνήθιστα πολύ, περίμενα ότι λόγω capital controls και λιγότερων παραγγελιών από εξωτερικό, ότι θα είχαν λιγότερη δουλειά τα ελτα και θα έρχονταν πιο γρήγορα τα δέματα.

Εσάς σας έχουν αργήσει ή έρχονται κανονικά ή και νωρίτερα από ότι συνήθως;

 

εξαρτάται. Κινητό από Κίνα μου έκανε μόλις 9 μέρες, ενώ ταμπλετ από Ουγγαρία έκανε 15. Τώρα για τα μικρούλια, το εικοσαήμερο το έχω ταρίφα, αλλά γενικά δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στον (μεγάλο ήδη) χρόνο παράδοσης. Από ότι έχω καταλάβει, η μεγαλύτερη καθυστέρηση γίνεται στα ελληνικά ταχυδρομεία, σχεδόν διπλασιάζουν την αναμονή. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για TopUp στο Paypal μέσω Alpha bank μου ζητάει διεύθυνση δικαιούχου. Τί βάλατε οι υπόλοιποι; Δεν έχω τέτοιο στοιχείο. Βρήκα μια διεύθυνση στη Γερμανία μέσω google, αλλά δεν ξερω αν μπορώ να βάλω αυτή ή θα τα μπλέξω χειρότερα.

 

Edit

Μήπως θέλει τη διεύθυνση της τράπεζας που μου βγάζει στη "Εμφάνιση στοιχείων τραπέζης"; Δηλαδή να βάλω "FRANKFURT AM MAIN DE";;;

Πήρα επίσημα επιβεβαίωση από Paypal ότι στη διεύθυνση βάζουμε "FRANKFURT AM MAIN DE". Το γράφω μήπως το χρειαστεί και κάποιος άλλος.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, θέλω τη βοήθειά σας γιατί πάω να τρελαθώ...

Θέλω να κάνω μία αγορά από την Blizzard 20€, και κάνω το κόλπο με τα 2 paypal, απλά το έκανα με send money και όχι request, τέλοσπαντων ο καινούριος λογαριασμός paypal αυτή τη στιγμή έχει τα 20€ που θέλω αλλά όταν προσπαθώ να κάνω την αγορά μου ζητάει να βάλω μία κάρτα η οποία λέει θα χρεωθέι μόνο σε περίπτωση που η συναλλαγή υπερβαίνει το balance. Πάω να βάλω την κάρτα μου και μου ρίχνει άκυρο, τι κάνω λάθος;  :shock:   :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τα 0.88 που τραβάει το paypal από το revolut, επιστρέφονται τελ

Διάβασε όλο το νήμα https://www.paypal-community.com/t5/Fees-Archive/Why-was-I-charged-1-dollar-by-Paypal/td-p/138465?profile.language=en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούργιος εδώ, οπότε συγνώμη αν η ερώτηση που θα κάνω έχει γίνει και απαντηθεί από άλλο χρήστη. Θέλω κι εγώ να κάνω αγορά από το aliexpres συγκεκριμένα. Δεν έχω ξανακάνει ποτέ. Παλιότερα είχα κάνει στο ebay για κάποιον άλλον. Έχω δηλαδή μια ιδέα για το πως γίνεται η όλη διαδικασία. Τι μπορώ να κάνω για να αγοράσω ως νέος χρήστης όμως; Το κόλπο με τον δεύτερο λογαριασμό paypal δεν μπορώ να το κάνω. Ποια άλλη δυνατότητα υπάρχει; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, θέλω τη βοήθειά σας γιατί πάω να τρελαθώ...

Θέλω να κάνω μία αγορά από την Blizzard 20€, και κάνω το κόλπο με τα 2 paypal, απλά το έκανα με send money και όχι request, τέλοσπαντων ο καινούριος λογαριασμός paypal αυτή τη στιγμή έχει τα 20€ που θέλω αλλά όταν προσπαθώ να κάνω την αγορά μου ζητάει να βάλω μία κάρτα η οποία λέει θα χρεωθέι μόνο σε περίπτωση που η συναλλαγή υπερβαίνει το balance. Πάω να βάλω την κάρτα μου και μου ρίχνει άκυρο, τι κάνω λάθος;  :shock:   :shock:

Οταν φτάνεις στην σελιδα του ππ για να πληρώσεις σε τι νομισμα ειναι η συναλλαγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι με το revolut έχασα 10 χρόνια απ τη ζωή μου μέχρι να δω τα χρήματα στον λογαριασμό.  Φανταστείτε οτι αφού τους έστειλα τις αποδείξεις της Eurobank με τα transactions και αφου φάνηκαν -το ξαναλέω- αφού τελικά φάνηκαν στην κάρτα τα χρήματα, έλαβα email από υπάλληλο της Revolut οτι τα χρήματα που τους έστειλα δεν τα βρίσκουν γιατί το BIC δεν ταιριάζει και οτι πρέπει να επικοινωνήσω με την τράπεζά μου να μου τα επιστρέψει!! Καταρχήν το BIC/swift όταν καταχωρείς το IBAN της κάρτας της Revolut στη eurobank (με ebanking) βγαίνει αυτόματα και ΔΕΝ είναι επεξεργάσιμο. Πως θα το ορίσω εγώ να είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που γράφει μέσα το application της revolut;;;

 

--------------------------------ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΟ EBANKING ΤΗΣ EUROBANK-----------------------------------------

 

Όταν συμπληρώνετε τη φόρμα για τη μεταφορά χρημάτων στο revolut και πληκτρολογείτε το IBAN, βγάζει αυτόματα το BIC/SWIFT το οποίο ΔΕΝ είναι ίδιο με το BIC/SWIFT της κάρτας σας REVOLUT!!! Πρέπει να πάτε στην επεξεργασία BIC στα δεξιά και να βρείτε το σωστό το οποίο είναι αυτό που θα δείτε ίδιο με εκείνο που φαίνεται στα στοιχεία σας στο app + ΧΧΧ (με τη βοήθεια του φίλου Dalamaidis)...

Επεξ/σία από satrianius
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούργιος εδώ, οπότε συγνώμη αν η ερώτηση που θα κάνω έχει γίνει και απαντηθεί από άλλο χρήστη. Θέλω κι εγώ να κάνω αγορά από το aliexpres συγκεκριμένα. Δεν έχω ξανακάνει ποτέ. Παλιότερα είχα κάνει στο ebay για κάποιον άλλον. Έχω δηλαδή μια ιδέα για το πως γίνεται η όλη διαδικασία. Τι μπορώ να κάνω για να αγοράσω ως νέος χρήστης όμως; Το κόλπο με τον δεύτερο λογαριασμό paypal δεν μπορώ να το κάνω. Ποια άλλη δυνατότητα υπάρχει; Ευχαριστώ

Καλησπέρα. Αγορά δεν γίνεται με κάρτα από Ελληνικές τράπεζες.Μόνο με κάρτα εξωτερικού. Για το aliexpess μιλάω..... Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις ελάχιστες που μετά από επικοινωνία με τον πωλητή δέχονται paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται το verify στο revolut. Σε οποια απο τις 3 επιλογες(διπλωμα, ταυτοτητα διαβατηριο)στο επομενο βημα σου εμφανιζει την καμερα σου. Τι πρεπει να κανω; Τοποθετω την ταυτοτητα μπροστα στην καμερα και προσπαθει να σκαναρει να υποθεσω; Τι πρεπει να κανω;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...