Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ιδιοκτητη σπιτιου


eleana84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φυσιολογικες φθορες ειναι μεσα και οι τρυπες απο τα καδρα...και ναι ειχαμε κλεισει και τις τρυπες για τις κουρτινες και οποια αλλη τρυπα ειχαμε ανοιξει.(δεν εμεινε καμια ανοιχτη).οχι δεν ειναι γδαρμενο τιποτα...σημαδια απλα που εχουν οταν τα ακουμπας...ή την "διαφορα χρωματος" (αν το λεω και σωστα)...και συμφωνω δεν ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα οχι να μου πει "ανακαινιση ολοκληρου του σπιτιου" επειδη "ειμαι αναγασμενη ...

γιαυτο και ρωταω εδω να ενημερωθω (σημ. ξανα οτι εφερε ΔΙΚΟ ΤΟΥ ανθρωπο να βγαλει κοστολογιο)

χωρις να μας ρωτησει (λογω καλης συνεργασιας "τι μπορειτε και τι οχι παιδια???)

Τα καρφιά από τα κάδρα ΔΕΝ είναι φυσιολογικές φθορές, παρόλα αυτά εφόσον τα έχεις επιδιορθώσει όλα αυτά και έχεις κλείσει όλες τις τρύπες, δεν υπάρχει θέμα.

 

Ας έφερε δικό του άνθωπο να βγάλει κοστολόγια, το τι θα γίνει στο τέλος δεν έχει σχέση.

 

και οσον αφορα την παραδωση σπιτιου?εννοω τωρα με την ηλεκτρονικη μορφη μηπως πρεπει να κανω καποια ενεργεια για να φυγει απο πανω μου το παλιο σπιτι? (αυτος ειπε οτι χρειαζομαι υπευθυνη δηλωση δικη του οτι του παρεδωσα τα κλειδια πραγμα που δεν θα κανει)

:/

ξερει καποιος να μου πει πανω σε αυτο?(μην βρεθει και πει οτι δεν του εχω δωσει κλειδια και παρεμποδιζω την ελευση του στην κατοικια του!!!ξερω και γω..ολα τα περιμενω πια!!!!)

ρε που μπλεξαμε...

Εφόσον δεν έχει περάσει η τριετία, και η μίσθωση λύνεται με κοινή συναίνεση, τότε υπογράφετε και οι δύο από μια υπεύθυνη δήλωση και την δίνετε ο ένας στον άλλον. Αν απλά εσύ σηκωθείς και φύγεις χωρίς να συμφωνήσει αυτός, τότε δεν φτιάχνετε τίποτα και αυτός διατηρεί το δικαίωμα να σε κυνηγήσει για τα υπόλοιπα ενοίκια.

 

Από ότι κατάλαβα, από τη στιγμή που φτιάξατε νέο συμβόλαιο έμεινες μέσα 14 μήνες, οπότε μπορεί στο μέλλον να απαιτήσει τα ενοίκια των υπόλοιπων 22 μηνών της τριετίας. Για να γίνει αυτό όμως πρέπει πρώτα να περάσει η τριετία, και να αποδείξει στο μεταξύ έκανε προσπάθειες για να το ενοικιάσει χωρίς επιτυχία. Και πάλι δεν θα έχει σίγουρο αποτέλεσμα, κατά τη γνώμη μου δεν θα κάνει τίποτα τέτοιο.

 

Όσο για τα κλειδιά, φρόντισε να είναι μπροστά πχ κάποιος γείτονας όταν του τα παραδώσεις. Αν αρνηθεί να τα παραλάβει ο μόνος τρόπος είναι να του τα παραδώσει δικαστικός επιμελητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να μην μιλάμε στον αέρα μπορείς να αριθμήσεις ακριβώς σου ζητάει για επιδιόρθωση; Γιατί για να λες βγαίνει το κόστος δύο ενοίκια, δηλαδή 700€ είναι μεγάλες ζημιές και σίγουρα δεν είναι μόνο το βάψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καρφιά από τα κάδρα ΔΕΝ είναι φυσιολογικές φθορές, παρόλα αυτά εφόσον τα έχεις επιδιορθώσει όλα αυτά και έχεις κλείσει όλες τις τρύπες, δεν υπάρχει θέμα.

 

Ας έφερε δικό του άνθωπο να βγάλει κοστολόγια, το τι θα γίνει στο τέλος δεν έχει σχέση.

 

 

Εφόσον δεν έχει περάσει η τριετία, και η μίσθωση λύνεται με κοινή συναίνεση, τότε υπογράφετε και οι δύο από μια υπεύθυνη δήλωση και την δίνετε ο ένας στον άλλον. Αν απλά εσύ σηκωθείς και φύγεις χωρίς να συμφωνήσει αυτός, τότε δεν φτιάχνετε τίποτα και αυτός διατηρεί το δικαίωμα να σε κυνηγήσει για τα υπόλοιπα ενοίκια.

 

Από ότι κατάλαβα, από τη στιγμή που φτιάξατε νέο συμβόλαιο έμεινες μέσα 14 μήνες, οπότε μπορεί στο μέλλον να απαιτήσει τα ενοίκια των υπόλοιπων 22 μηνών της τριετίας. Για να γίνει αυτό όμως πρέπει πρώτα να περάσει η τριετία, και να αποδείξει στο μεταξύ έκανε προσπάθειες για να το ενοικιάσει χωρίς επιτυχία. Και πάλι δεν θα έχει σίγουρο αποτέλεσμα, κατά τη γνώμη μου δεν θα κάνει τίποτα τέτοιο.

 

Όσο για τα κλειδιά, φρόντισε να είναι μπροστά πχ κάποιος γείτονας όταν του τα παραδώσεις. Αν αρνηθεί να τα παραλάβει ο μόνος τρόπος είναι να του τα παραδώσει δικαστικός επιμελητής.

 

όολες οι τρυπες καλυμένες!!!έχω βγάλει φωτο...όπως επισης και άλλη σημεια του σπιτιου!δικο του ανθρωπο να βγαλει κοστολογιο τον εφερε για να μας πει οτι τοσο κανει το σπιτι και να πληρωσουμε (τις ζημιες)

οχι, δεν φευγω με την συνεναιση του (αλοιμονο, ποιος θα δεχοταν να του φυγουν απο τα χερια σιγουρα λευτα?350ευρω καθε μηνα και παντα στην ωρα τους!) εξου και το "δεν σου δινω τπτ για να αποδειξει οτι παρεδωσα τα κλειδια!)

τα κλειδια τα αφησα στο σπιτι του (και τα δυο ζευγαρια και κακως απ'οτι διαβαζω χωρις καποιον επιπλεον παρον-ηταν μονο αυτος που ειχε φερει εκεινος για το κοστολογιο-να σημειωσω οτι δεν ηθελε και τα δυο ζευγαρια και τα αφησα με δικη μου ευθυνη διοτι θεωρησα εφοσον φευγω -ξενοικιαζω-δεν εχω καμια δουλεια να κρατησω κλειδια ξενου σπιτιου!!!!) με λιγα λογια δεν εχω μαρτυρες...

 

Αδυνατω να πιστεψω οτι υπαρχει δικαστηριο που να με αναγκαζει με την οικονομικη-ανθρωπιστικη κριση να με βαλει να πληρωσω μεχρι την ληξη του συμβολαιου!!

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!

οι ανθρωποι δνε εχουν να φανε....αλλα εκει, να τους παταμε να πανε πιο κατω....να εξαφανιστουν αν γινεται!

 

 

Για να μην μιλάμε στον αέρα μπορείς να αριθμήσεις ακριβώς σου ζητάει για επιδιόρθωση; Γιατί για να λες βγαίνει το κόστος δύο ενοίκια, δηλαδή 700€ είναι μεγάλες ζημιές και σίγουρα δεν είναι μόνο το βάψιμο.

οχι δεν εβγαινε τοσο ...εγω το ειπα αυτο διοτι δεν συμφωνησα ποτε να φερει δικο του ατομο να κοστολογισει τις "οποιες " ζημιες.....οταν θα μπορουσαμε καλλιστα να το αναλαβουμε εμεις!!!

ανεφερα...γδαρσιμο πορτας ντουλαπιου ( απαιτουσε καινουργιο ντουλαπι οταν ειλικρινα (οση ειλικρινια υπαρχει σε ενα απροσωπο χωρο) ενα γδαρσιμο το οποιο φτιαχνεται οπως ειπε και ενα μελος με μικρο κοστος! (απο που και ως που ζηταει καινουργια ντουλαπια???!!!)

και το βαψιμο επισης θα το καναμε(αφου ειχαμε κλεισει και τις τρυπες αρα η προεργασια ειχε γινει)..

τα 700 το ειπα εγω γιατι δεν περιμενα να πει και κανενα ποσο μικρο οταν αρχισε να μας υπαριθμει "αυτο εκεινο το αλλο και το αλλο...)

ωπα....φρενο δηλ.!!!

και στο κατω κατω ρε παιδια ... στο συμβολαιο του σπιτιου αν το παρουμε ετσι δεν αναφερει τιποτα περα του οτι απαγορευεται να το υπενοικιασω εγω σε τριτους!!

με ποιο δικαιωμα δηλ. τα ζηταει αυτα οταν του δηλωνω ρητα οτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΦΕΥΓΩ!

θα προτιμουσε δηλ. να μεινω στο σπιτι και να μην πληρωσω....(θα μου ηταν πολυ πιο ευκολο!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες οτι αφησες τα κλειδια και εφυγες,

αν ο τυπος τωρα παει και σπασει ολο το σπιτι και πει οτι το εκανες εσυ, πως θα δικαιολογηθεις;;;;;;;;

βλακεια το ξερω αλλα τι αλλο να εκανα??? (εβγαλα φωτο.....γλιτωνω τπτ??η μπαα??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φωτο εβγαλες πριν τα σπασεις ;) και μετα τσουπ, οριστε κυριε, στα αφησα οπως φαινεται στη φωτο που τραβηξα.

ιδιοκτητης: κυριε προεδρε, μπηκα σπιτι και δε το αναγνωρισα

προεδρος: ενοχη!

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όταν λες "φυσιολογικές φθορές", τι ακριβώς εννοείς? Αν το σπίτι χρειάζεται απλά ένα φρεσκάρισμα επειδή τελευταία φορά βάφτηκε πριν χρόνια, τότε είναι φυσιολογική φθορά. Αν οι τοίχοι είναι γεμάτοι με δαχτυλιές και μπογιές επειδή έπαιζαν τα παιδιά, αν είναι γδαρμένοι από μετακινήσεις επίπλων, αν είναι γεμάτοι καρφιά από κάδρα, αν έχουν ανοιχτές τρύπες από κλιματιστικά που ξηλώθηκαν, όλα αυτά δεν είναι φυσιολογική φθορά.

 

Οι "ζημιές" που αναφέρεις πάντως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, πχ η σκουριά στο πλακάκι πχ θα φύγει με rupido και ελάχιστο τρίψιμο.

 

Φυσιολογική φθορά σημαίνει δύο πράγματα:

 

- Συμφωνημένη (στο μισθωτήριο) φθορά

- Συνήθης φθορά (αν δεν έχουν συμφωνηθεί φυσιολογικές φθορές στο μισθωτήριο)

 

Οι τρύπες από τα κάδρα ή οι τρύπες από κλιματιστικό, μια χαρά φυσιολογική φθορά θεωρούνται, υπό την έννοια ότι συνηθίζεται να διακοσμείται με κάδρα το σπίτι ή συνηθίζεται να έχουν κλιματιστικά τα σπίτια εν έτει 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φωτο εβγαλες πριν τα σπασεις ;) και μετα τσουπ, οριστε κυριε, στα αφησα οπως φαινεται στη φωτο που τραβηξα.

ιδιοκτητης: κυριε προεδρε, μπηκα σπιτι και δε το αναγνωρισα

προεδρος: ενοχη!

 

:-D

χα χα..καλο!!

αλλα οχι...

εβγαλα την γραντζουνια που κατηγορουμαι..τις τρυπες (καλυμμενες) ..το πλακακι στο μπαλκονι ...και γενικως το σπιτι!!!!

τωρα τι να πω.....

ευελπιστω να μη  ειναι τοσο χαζος ετσι ωστε να προκαλεσει ζημια στο ιδιο του το σπιτι που θα πρεπει να νοικιασει (και συνεπως να τα φτιαξει απο την τσεπη του για να μπορεσει να το νοικιασει) και να περιμενει απο μενα την αποζημειωση του αγιου....τετοιου!!!

Φυσιολογική φθορά σημαίνει δύο πράγματα:

 

- Συμφωνημένη (στο μισθωτήριο) φθορά

- Συνήθης φθορά (αν δεν έχουν συμφωνηθεί φυσιολογικές φθορές στο μισθωτήριο)

 

Οι τρύπες από τα κάδρα ή οι τρύπες από κλιματιστικό, μια χαρά φυσιολογική φθορά θεωρούνται, υπό την έννοια ότι συνηθίζεται να διακοσμείται με κάδρα το σπίτι ή συνηθίζεται να έχουν κλιματιστικά τα σπίτια εν έτει 2015.

δεν ειχε ουτε καν τις τρυπες για τα κουρτινοξυλα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι όμως δεν είπες τι ζητάει να επιδιορθωθεί εκτός από το ντουλάπι και το πλακάκι. Μήπως ζητάει να αλλαχτούν χαλασμένες βρύσες πχ, μεντεσέδες στις πόρτες/παντζούρια, διακόπτες, πολύφωτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι όμως δεν είπες τι ζητάει να επιδιορθωθεί εκτός από το ντουλάπι και το πλακάκι. Μήπως ζητάει να αλλαχτούν χαλασμένες βρύσες πχ, μεντεσέδες στις πόρτες/παντζούρια, διακόπτες, πολύφωτα

Ντουλάπι, πλακακι (ή πλακακια 2-3 δεν ξερω) βαψιμο ολοκληρου του σπιτιου,κουζινα που με συνενεση του και οκ απο κεινον κοψαμε το κατω μερος εκει που μπαινει η κουζινα (ηταν εντοιχιζομενη ενω η δικια μας δεν ηταν...οκ απο κεινον και ελεγχο καποια στιγμη αργοτερα οταν ηρθε καποια στιγμη για καποιο ασχετο θεμα - αυτο εγινε απο την πρωτη μερα που μπηκαμε μεσα ) και τωρα δεν το αναγνωριζει και λεει οτι το καναμε απο μονοι μας του κεφαλιου μας...(!!!!!) εμ τι αλλο....δεν θυμαμαι1 συγχιστικα.....και ο τσαμπουκας του και με τον τουπε που ειχε (λες και μιλουσε σε δουλους) εε...σηκωθηκαμε και φυγαμε!!! ουτε καν ολοκληρωσα τον καθαρισμο (σκουπισμα σφουγαρισμα που ειχα ξεκινησει!)

τι να πω.... με το σεις και με το σας ημασταν οσο πληρωναμε...τωρα που δεν εχουμε να μας παρει και να μας σηκωσει!

δηλ. θα προτιμουσε να καθομασταν μεσα και να μην του αποδιδαμε ενοικιο!!! (χμ..μαλλον αυτο επρεπε να κανουμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογική φθορά σημαίνει δύο πράγματα:

 

- Συμφωνημένη (στο μισθωτήριο) φθορά

- Συνήθης φθορά (αν δεν έχουν συμφωνηθεί φυσιολογικές φθορές στο μισθωτήριο)

Πως προκύπτουν αυτά?

Φυσιολογική φθορά είναι η φθορά που προκύπτει από φυσιολογική/συνήθη χρήση, και μη φυσιολογική φθορά είναι η φθορά που προκύπτει από κακή χρήση.

 

Οι τρύπες από τα κάδρα ή οι τρύπες από κλιματιστικό, μια χαρά φυσιολογική φθορά θεωρούνται, υπό την έννοια ότι συνηθίζεται να διακοσμείται με κάδρα το σπίτι ή συνηθίζεται να έχουν κλιματιστικά τα σπίτια εν έτει 2015.

Αυτό είναι αποκλειστικά και μόνο δική σου ερμηνεία. Με την ίδια λογική οι ιδιοκτήτες μπορούν να νοικιάζουν τα σπίτια τους γεμάτα τρύπες μια και συνηθίζεται να έχουν κλιματιστικά τα σπίτια εν έτει 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογική φθορά είναι να σπάσει ένας σωλήνας ή να τρυπήσει ο θερμοσίφωνας. Αν όμως χαλάσει η βάνα της βρύσης δε νομίζω να θεωρείται φυσιολογική φθορά αλλά κακή χρήση. Τρύπες στον τοίχο σε λογικά πλαίσια δε νομίζω να θεωρούνται φθορά. Αν ανοίξεις μια κουφάλα όμως για να περάσεις τους σωλήνες του κλιματιστικού μετά το λογικό είναι να τη μπαλώσεις. Όσον αφορά ντουλάπια και τέτοια μικρογρατζουνιές πρέπει να είναι ανεκτές από τον ιδιοκτήτη. Γενικά είναι και σε τι άτομο θα πέσεις τόσο από πλευράς ενοικιαστή όσο και από πλευράς ιδιοκτήτη.

Σαν φοιτητής που νοίκιαζα μια γκαρσονιέρα, ο προηγούμενος την είχε αφήσει σε μαύρο χάλι, μέχρι και τον καθρέπτη του μπάνιου πήρε φεύγοντας ενώ στο σανίδι είχε σημάδια από τσιγάρο. Βρύσες εννοείται διαλυμένες και μου τις άλλαξε ο ιδιοκτήτης. Όταν έφυγα το άφησα όπως το πήρα, ούτε το βαψα μιας και δεν μου το ζήτησαν ούτε τίποτα.

Σαν δόκιμος που νοίκιασα για 9μηνο επίσης όπως το πήρα έτσι το άφησα, ούτε βαψιματα ούτε τίποτα. Αντιθέτως όταν αφήσαμε το πρώτο οικογενειακό σπίτι όντας τρελοκομεία τα αδέρφια μου όταν ήταν μικρά, το βάψαμε, αλλάξαμε κλειδαριές σε όλες τις πόρτες γιατί τις είχαν σπάσει, βρύσες, καζανάκι και κάτι άλλες μικρολεπτομέριες. Αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να το παραδώσεις όπως το πήρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πως προκύπτουν αυτά?

Φυσιολογική φθορά είναι η φθορά που προκύπτει από φυσιολογική/συνήθη χρήση, και μη φυσιολογική φθορά είναι η φθορά που προκύπτει από κακή χρήση.

 

Προκύπτουν από την ετυμολογία της λέξης. Εν τω μεταξύ το ίδιο πράγμα λέμε. Φυσιολογική φθορά είναι η φθορά που προκύπτει από τη συνήθη χρήση, αυτό είπα εγώ, αυτό λες κι εσύ.

 

Κατά την άποψή σου, το να κρεμάσει κάποιος κάδρα ή το να κάνει τρύπα για να βάλει κλιματιστικό αποτελούν ζημιές που εμπίπτουν στο ορισμό της κακής χρήσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη λογική αν δε σ αρέσει ένας τοίχος να τον γκρεμίσεις και να βάλεις μια κουρτίνα για διαχωριστικό ας πούμε, δε το λες κακή χρήση... Γενικά σε λογικά πλαίσια το να κρεμάς κάδρα και να ανοίγεις τρύπες δεν είναι κακό, το να κάνεις σουρωτήρι όμως όλο το σπίτι επειδή δε σου άρεσε η αρχική τοποθέτηση του εκάστοτε κάδρου και του αλλάζεις συνέχεια θέση σίγουρα είναι κακή χρήση.

Επίσης όσον αφορά τρύπα κλιματιστικού οφείλεις να τη μπαλώσεις. Αν ήμουν ιδιοκτήτης θα το ζητούσα, αν ήμουν ενοικιαστής θα ρωτούσα τον ιδιοκτήτη τι θέλει να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκύπτουν από την ετυμολογία της λέξης. Εν τω μεταξύ το ίδιο πράγμα λέμε. Φυσιολογική φθορά είναι η φθορά που προκύπτει από τη συνήθη χρήση, αυτό είπα εγώ, αυτό λες κι εσύ.

Άλλο είπες πριν, πως η φυσιολογική φθορά έχει να κάνει με το τι γράφει το μισθωτήριο, εκεί στάθηκα εγώ. Επίσης από την ετυμολογία ποιας ακριβώς λέξης προκύπτουν οι όροι του μισθωτηρίου, από το "φυσιολογική" ή από το "φθορά", και πως?

 

Κατά την άποψή σου, το να κρεμάσει κάποιος κάδρα ή το να κάνει τρύπα για να βάλει κλιματιστικό αποτελούν ζημιές που εμπίπτουν στο ορισμό της κακής χρήσης;

Όχι δεν είναι κακή χρήση, όμως οι τρύπες που θα μείνουν όταν όλα αυτά ξηλωθούν είναι ζημιές πέραν της φυσιολογικής χρήσης. Και για αυτό ο ενοικιαστής πρέπει να τις επισκευάσει, για να το παραδώσει στην κατάσταση που το παρέλαβε(χωρίς τρύπες).

 

Με λίγη καλή θέληση πάντως όλα λύνονται. Ο ιδιοκτήτης θα φρεσκάρει το χρώμα ούτως ή άλλως, δεν θα κάνει διαφορά στην τσέπη του το στοκάρισμα στα σημεία που έμειναν μικρές τρύπες από κάδρα κτλ. Και για τον ενοικιαστή δεν είναι κανένα τρομερό έξοδο το να βάλει κάποιον να κλείσει τις τρύπες που έμειναν με το ξήλωμα των κλιματιστικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...