Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ιδιοκτητη σπιτιου


eleana84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eγώ μαζί σου είμαι

Απλά είμαι περίεργος για ποιό ποσό διακινδυνεύετε και οι 2 να πάρει φωτιά οι καμινάδα :P

 

παιζει να ειμαστε τραγικοι και οι 2 δεν διαφωνώ. Αλλα πιο τραγικος απο τους 2 ειναι ο συγκεκριμενος. Γιατι κάθε φορά πραγματα που κανονικα πρέπει να τα κανει αυτος και με βάση το συμβολαιο δημιουργει προβληματα.Αυτος τα υπέγραψε , αυτος παρακαλουσε εκεινη τη μέρα να κανουμε τα συμβολαια , αυτος με κάλεσε και του τα εχω πει ολα αυτά. Αν απο την αρχη μου έδειχνε τέτοιες διαφωνιες εγω θα έφευγα και δεν θα έκανα συμβόλαια. Θα πηγαινα να βρω αλλού.

 

Αμα πάρει φωτια η καμιναδα εμενα δεν με ενδιαφερει , μονο εγω μην κινδυνεψω απο μεσα πρεπει να ρωτησω και για αυτο τωρα. Μπλεξαμε να πουμε ρωταμε δικηγορους , πυροσβεστες , μαστορους επειδη μπλέξαμε με τον τον τύπο.

 

Ειναι μέχρι να τα πάρω στο κρανιο να φέρνω δικους μου μαστορους να φτιάχνουν τις ελλειψεις και να κανω τις οριζοντιες μειώσεις απο το ενοικιο. Και ας πάει μετά να βάζει δικηγορους να με βγάλουν έξω.

3 χρόνια είναι η ελάχιστη διάρκεια της μίσθωσης, άσχετα αν στο συμφωνητικό έχει γραφτεί λιγότερο.

 

Ωραια. Αρα αν εγω θελω να μεινω δεν μπορει να με βγάλει με τιποτα έξω. Καλώς.

 

Γιατι μου έλεγε οτι θέλει το σπιτι για να μεινει και τι με ενδιαφέρει εμενα? ας μου πληρωσει την μετακομιση και βλέπουμε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθαρισμός τζακιού πάει απο 25-50€.

 

Εφόσον πρέπει να καθαρίζεται κάθε χρόνο, τον κάνεις εσύ. Μόλις έρθει η ώρα και φύγεις, δεν το καθαρίζεις. Ουσιαστικά το παραδίδεις ακαθάριστο, όπως το παρέλαβες δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι υποχρεωτικά καθαριζεται καθε χρονο ενα τζάκι? αμα αυτο πχ ηταν ακαθαριστο τοσα χρονια και έψηναν οι προηγουμενοι θα κάτσω να το καθαρισω εγω? ας φέρει αποδειξη οτι το τζάκι εχει καθαριστει μέσα στην 5ετια και βλέπουμε. Γιατι κατι μου λεει οτι εμπαιναν εψηνα το χρησιμοποιούσαν και δεν το καθαριζε κανεις.

 

Και κοιταξε να δεις ο συγκεκριμενος δεν έχει φερθει καλά χωρις να του κάνω τιποτα το σοβαρο έχει πιάσει τον διευθυντη της δουλειάς μου. Ηρθε στην εταιρεια και έπιασε τον διευθυντη για να ασχοληθει ο διευθυντης με τι τωρα? με μαλακιες. Η πλακα στο τελος ειναι πως ο διευθυντης μου ειπε οτι ξέρει ποιος ειμαι και περι τινος προκειται και οτι έμπλεξα με τρελο ιδιοκτητη. Του κανω αυτος εμπλεξε οχι εγώ και γελουσε. :cry:

 

Θα πάει ως το τέλος αυτη η ιστορια. Δεν συνεργαζομαι σε τιποτα. Τον ειχα προειδοποιησει να ειναι τυπικος σε αυτα που υπέγραψε και να μην κινηθει εκβιαστικά και σε χώρους που ειναι άσχετοι με δικές μας προσωπικές αστικές διαφορές αλλα δεν με ακουσε ορισμένοι νομιζουν οτι παιζουμε και οτι οι υπγραφές μπαινουν έτσι.

 

Στη τελική αμα νομιζει πως αδικειται εχει ολη την δυνατοτητα να κινηθει δικαστικά εναντιον μου οπως τον έχω παρακινησει αλλα δεν το έχει κανει ως τωρα. Προτιμησε το ύπουλο κτυπημα κατω απο την μέση στη δουλεια μου νομιζοντας οτι θα καταφερει κάτι τιποτα δεν καταφερε και με νευριασε κιολας.

 

Οτι δαπάνη υπάρχει και δεν την δέχεται θα φτιαχτει και θα αφαιρεθει απο το ενοικιο χωρις πολλα πολλα απο ενα σημειο και μετά. Και ας πάει να βάλει δικηγορο να με βγάλει εξω.Του ειχα πει εξαρχης οτι δεν ειμαι τυπος που παιζει ειναι εντάξει στις υποχρεωσεις του αλλα θα ειναι και η αντιθετη πλευρα γιατι θα αρχισουν τα προβληματα.

 

Aς μου τα ελεγε εξαρχης να μην κανουμε συμβολαια. Θα έφευγα. Εμενα ο λογος μου και η υπογραφη μου ειναι εγγυηση δεν υπαναχωρώ μετά.

 

ΥΓ Το πιο κορυφαιο ηταν οτι ο διευθυντης ηταν ατσιδα και του ειπε πως δεν μπορει να ακουσει τιποτα γιατι έχει πολυ σοβαρή δουλειά και βιάζεται και αν θελει να κάνει γραπτή καταγγελια για κάτι να πάει στην αστυνομια! Στην αστυνομια αμα πάει να κάνει καταγγελια και βάλει υπογραφη θα παω να ζητησω αντιγραφο για τα περαιτερω. Πχ μηνυση για δυσφημηση.

Επεξ/σία από DDevil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σκατά ιδιοκτήτες παίζουν δεν μπορώ να καταλάβω... Εγω ενα σπιτάκι που νοικιάζουμε καλλιθέα μολις εφυγε ο ανθρωπος που ηταν μέσα 7 χρονια και κάθε μηνα με πληρωνε στην ώρα του το εβαψα το καθάρισα το επιδιόρθωσα και δεν του ζητασα φράγκο. Προφανώς και θα είχε ζημιές 7 χρονια ηταν ανθρωπος μεσα αλλα δεν υπήρχε τιποτα παράλλογο. Ουτε τοιχος ειχε πέσει ουτε πορτα ειχε σπασει ουτε το μπαλκόνι ελειπε!

 

Ολα τα παραπάνω μου φαίνονται εντελώς παράλογα ειδικα αν αναλογιστει κανεις ποσο στοιχιζει να τραβηχτείς νομικά και πως η ουρα στα δικαστηρια ειναι μεχρι το 2030 κατι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σκατά ιδιοκτήτες παίζουν δεν μπορώ να καταλάβω... Εγω ενα σπιτάκι που νοικιάζουμε καλλιθέα μολις εφυγε ο ανθρωπος που ηταν μέσα 7 χρονια και κάθε μηνα με πληρωνε στην ώρα του το εβαψα το καθάρισα το επιδιόρθωσα και δεν του ζητασα φράγκο. Προφανώς και θα είχε ζημιές 7 χρονια ηταν ανθρωπος μεσα αλλα δεν υπήρχε τιποτα παράλλογο. Ουτε τοιχος ειχε πέσει ουτε πορτα ειχε σπασει ουτε το μπαλκόνι ελειπε!

 

Ολα τα παραπάνω μου φαίνονται εντελώς παράλογα ειδικα αν αναλογιστει κανεις ποσο στοιχιζει να τραβηχτείς νομικά και πως η ουρα στα δικαστηρια ειναι μεχρι το 2030 κατι...

 

Δυστυχως ειχα μεγάλη ατυχια με τον ιδιοκτητη ο οποιος βεβαια στην αρχη μου έκανε τον καλο και τον ευγενικό. Μολις αρχισα να του λεω για κάποιες επισκευές που ουτως ή αλλως εχει υπογράψει οτι θα πρέπει να κανει. Τοτε μου ειπε οτι αφησε με ησυχο και δεν κανω χάρες. Λες και του ζητησε κανεις χάρη. Να τηρησει αυτα που υπέγραψε του ζητηθηκε.

 

Ακολουθησαν αρκετοι τσακωμοι, απειλές και κράξιμο εκατέρωθεν μαλιστα απειλησε οτι θα με πετάξει εκτος επειδη θα πει οτι θελει να μεινει μέσα και εγω του απαντησα οτι θα υπάρξει δικαστική διαμαχη διοτι εγω απο το σπιτι δεν φευγω εκτος και αν μου δώσει αποζημιωση. Εγω προσωπικά προβλημα να δωσω λεφτά δεν εχω σε αυτον τρέμουν τα χέρια του. Πριν μπω κιολας το έβαψα εγω ο ιδιος με 180 ευρώ κοστος. Φυσικα και δεν ηθελε να βάψει το σπιτι με τιποτα και οταν του ειπα οτι θα το βάψω εγω γιατι μυριζει μου λεει τελικα το θές ή οχι? αφου ειχε τσιμπησει την εγγυησουλα και το 1ο ενοικιο και ειχαν πέσει οι υπογραφές. Του κανω τωρα με κοροιδευεις? ετσι χυμα του μιλουσα εξαρχης δεν υποκρινομαι εγώ.

 

Δεν ειμαι μπαλάκι εγω να σηκωνομαι να φευγω οποτε γουστάρει ο καθένας.Πηγε στη δουλειά μου νομιζοντας οτι θα ψαρώσω και οτι ειμαι απο τους τύπους που φοβουνται. Τελικα κάποιες δαπάνες τις έκανε αλλα δεν μου εκανε καμια χάρη αυτα εχουν υπογραφεί και εκκρεμεί τωρα μονο το τζάκι.

 

Το ενοικιο ποτε δεν εχει καθυστερησει απο μεριάς μου οπως και τα κοινοχρηστα. Το σπιτι του ειναι οπως ακριβως το παρέδωσε και του εχει προταθει να μπει να το επιθεωρήσει (με εναν μηχανικο φυσικα) ή οποιον μάστορα θέλει οποτε θέλει αρκει να με ενημερώσει 2 μέρες πριν.

 

ΥΓ Προφανως και οτι ζημιά υπάρξει στο τελος θα την αποκαταστησω που προήλθε απο μένα ομως οταν ξηγιέται ετσι δεν βοηθάει την κατασταση.

 

ΥΓ2 Εσενα σου φαινονται παραλογα γιατι εισαι συνενοησιμος και σοβαρος τυπος δεν ειναι ολοι έτσι ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ετσι οπως μου τα περιγράφεις αρχιζω να σκεφτομαι αν φερόμαι παραπάνω απο καλα στους τωρινους νοικάρηδες μου :-( . Πριν το ξανανοικιάσω τους το έδειξα και τους ζήτησα να μου υποδείξουν πιθανές ζημιές που θα ηθελαν να φτιαχτούν για να ειναι και αυτοί εντάξει... Πχ στην κουζίνα χρειαζόταν ενα μικρο θερμοσιφωνάκι οπότε του λέω πέρασέ τον εσυ και κράτα τα από το ενοικιο. Αυτό του το έχω πει γενικά πως αν κατι θελει επιδιόρθωση μου το λέει ψάχνουμε για τιμές και κρατάει την διαφορά από το ενοικιο. Δεν ξέρω εκτιμω πολύ το γεγονός πως δεν εχει καθυστερήσει ποτέ το ενοικιο, ειδικά αφού όλο φεύγει για να πληρωθούν αυτά που μας βγάζει η εφορία κάθε χρόνο και επίσης προσπαθώ να φέρομαι οπως θα ηθελα και εγώ να μου φέρονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ετσι οπως μου τα περιγράφεις αρχιζω να σκεφτομαι αν φερόμαι παραπάνω απο καλα στους τωρινους νοικάρηδες μου :-( . Πριν το ξανανοικιάσω τους το έδειξα και τους ζήτησα να μου υποδείξουν πιθανές ζημιές που θα ηθελαν να φτιαχτούν για να ειναι και αυτοί εντάξει... Πχ στην κουζίνα χρειαζόταν ενα μικρο θερμοσιφωνάκι οπότε του λέω πέρασέ τον εσυ και κράτα τα από το ενοικιο. Αυτό του το έχω πει γενικά πως αν κατι θελει επιδιόρθωση μου το λέει ψάχνουμε για τιμές και κρατάει την διαφορά από το ενοικιο. Δεν ξέρω εκτιμω πολύ το γεγονός πως δεν εχει καθυστερήσει ποτέ το ενοικιο, ειδικά αφού όλο φεύγει για να πληρωθούν αυτά που μας βγάζει η εφορία κάθε χρόνο και επίσης προσπαθώ να φέρομαι οπως θα ηθελα και εγώ να μου φέρονται.

 

χαχαχα ρε φιλε εδω αναγκαστηκα να τον απειλησω (βασικα θα το εκανα) οτι δεν θα πάρει φραγκο απο τα κοινοχρηστα αν δεν μου δωσει τα χρηματα της δαπάνης που έπρεπε. Και η δαπανη ηταν οτι έπρεπε να γινει μια συντηρηση γιατι δεν αναβε το θερμοσιφωνο, το ενοικιο εχει πει δεν θελει να πειραχθει γιατι θα με πετάξει εξω. Ετσι ειπε.

 

Ασε φιλε εσυ εισαι η μερα με την νυχτα δεν συγκρινεσαι με αυτον που εμπλεξα εγω εδω ο τύπος μολις ειδε οτι θα τον βαζω να τις φτιάχνει τις επισκευες που πρεπει και δεν ειμαι ο χαζος που δεν θα μιλάει αποφασισε να με διωξει απο μέσα βασικα αποφασισε οτι ηθελε να με διώξει γιατι να με διώξει δεν μπορει.Ο καθενας σε αυτη τη ζωη μπορει να θελει οτι του ερθει στο κεφάλι αλλα υπάρχουν συμβολαια και νομοι. Αν μπορουσε ο συγκεκριμενος θα το ειχε κανει ηδη.Σου λεω επεσα σε περιπτωση.Αλλα και αυτος έμπλεξε με άνθρωπο που δεν δέχεται να τον αδικούν οποτε ειχαμε πολλες φασαριες και συγκρουσεις.

 

Το ενοικιο βεβαια εσυ το εκτιμας οτι μπαινει στην ωρα του αυτος δεν το εκτιμάει γιατι ποτε δεν το έχω καθυστερησει. Τωρα που ξενοικιαζεται ενα σπιτι και θα του μεινει γιατι οσοι ερχονται και καταλαβαινουν φευγουν αμεσως θα καταλαβει (γιατι στα λογια δεν καταλαβαινουν) τι σημαινει οτι πρεπει να σεβεσαι αυτον που σου δινει το ενοικιο 1η του μηνα και δεν σε ενοχλει γενικοτερα ουτε σου κανει ζημιές ωστοσο απαιτει οι επισκευες που δεν οφειλονται σε αυτον να τακτοποιηθούν.

 

Αυτος παντως για να νοικιάσει σπιτι θα πρεπει να ξανακανει τον καλο και τον ευγενικο οπως και σε μενα αλλιως με τέτοιες εξηγησεις δεν υπάρχει καμια περιπτωση. Και εγω αμα ηξερα οτι ειναι ετσι θα εφευγα απευθειας σιγα μη καθομαι να ασχολουμαι με τον καθε περιεργο και για αυτονοητα πραγματα.

 

Καλα κανεις που εισαι σωστος γιατι φευγοντας ο παλιος θα σε συστησει σιγουρα σε οσους ξέρει οτι θέλουν να νοικιασουν ενα σπιτι συγκεκριμενα θα πει "Ειχα εναν πολυ καλο ιδιοκτητη πηγαιντε εκει θα περάσετε καλα και δεν θα έχετε φασαριες.Ειναι σωστος και συνενοήσιμος ανθρωπος." Και φυσικά μαυρο σε εκεινους που δεν ηταν σωστοι οσοι μου λενε πως πέρασες εκει που ησουν θα τους λεω -> ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΛΑΡΓΑ. Μακρυάααα μαύρο δαγκωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αλλο το καταπληκτικο εγινε οταν εψαχνα εγω σπιτι. Ειχα βρει ενα με ενοικιο 530€ το οποιο ενω ηταν ακριβο μου αρεσε και ημουν διατεθημένος να τα δίνω. Του λεω λοιπόν κάντο 500€ και ειμαστε οκ. Οχι μου λεει η τιμή ειναι αυτη ακατεβατη....

Σκέψου το εξής, αν σου μείνει ανοικίαστο ενα μηνα θα χρειαστείς 530/30 = 17 μήνες για να κάνεις απόσβεση τα 30 ευρω που δεν μου κόβεις... Δεν κατάλαβε καν τι του ειπα. Μετά από 3 μήνες φυσικά ακόμα δεν είχε μπει κανενας πράγμα που σημαίνει πως μάλλον δεν θα παρει ποτε τα λεφτά που έχασε με 3 μηνες αδειο το διαμέρισμα απο τον υπάρχοντα νοικάρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αλλο το καταπληκτικο εγινε οταν εψαχνα εγω σπιτι. Ειχα βρει ενα με ενοικιο 530€ το οποιο ενω ηταν ακριβο μου αρεσε και ημουν διατεθημένος να τα δίνω. Του λεω λοιπόν κάντο 500€ και ειμαστε οκ. Οχι μου λεει η τιμή ειναι αυτη ακατεβατη....

Σκέψου το εξής, αν σου μείνει ανοικίαστο ενα μηνα θα χρειαστείς 530/30 = 17 μήνες για να κάνεις απόσβεση τα 30 ευρω που δεν μου κόβεις... Δεν κατάλαβε καν τι του ειπα. Μετά από 3 μήνες φυσικά ακόμα δεν είχε μπει κανενας πράγμα που σημαίνει πως μάλλον δεν θα παρει ποτε τα λεφτά που έχασε με 3 μηνες αδειο το διαμέρισμα απο τον υπάρχοντα νοικάρη.

 

 

Ηταν βαμένο? καινουργιο κτλπ? 530 ενοικιο? τι ηταν αυτο ποσο μεγαλο? στη γυρω περιοχή τι τιμές επαιζαν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν σε αριστη κατασταση καμια 130αρια τετραγωνικα. Το ειχε για ιδιοκατοικηση αλλα επειδη δεν του εκατσε με την κριση και ετσι αναγκαστηκε να το νοικιασει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κ εγώ μια ερώτηση μιας και τώρα αφήνω το φοιτητικό μου σπίτι.

Όταν πρωτομπήκα είχα ενημερώσει τον ιδιοκτήτη ότι λόγω μη ύπαρξης καμπίνας στο ντουζ τα νερά θα πιτσιλάνε δεξιά και αριστερά επειδή το μπάνιο είναι πολύ μικρό. Σαν αποτέλεσμα τον πρώτο χρόνο(μέχρι που φιλοτιμήθηκε να μου βάλει καμπίνα) από τα νερά η κάσα της πόρτας στο κάτω μέρος αλλοιώθηκε. 

Τώρα αυτό ανήκει στις ζημιές που έχω εγώ ευθύνη να διορθώσω ή στις ζημιές που ανήκουν στη φθορά του χρόνου?(το νερό ήταν η κύρια αιτία και όχι η επιθετική μου συμπεριφορά με σφυρί στο κάτω μέρος της πόρτας :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κ εγώ μια ερώτηση μιας και τώρα αφήνω το φοιτητικό μου σπίτι.

Όταν πρωτομπήκα είχα ενημερώσει τον ιδιοκτήτη ότι λόγω μη ύπαρξης καμπίνας στο ντουζ τα νερά θα πιτσιλάνε δεξιά και αριστερά επειδή το μπάνιο είναι πολύ μικρό. Σαν αποτέλεσμα τον πρώτο χρόνο(μέχρι που φιλοτιμήθηκε να μου βάλει καμπίνα) από τα νερά η κάσα της πόρτας στο κάτω μέρος αλλοιώθηκε. 

Τώρα αυτό ανήκει στις ζημιές που έχω εγώ ευθύνη να διορθώσω ή στις ζημιές που ανήκουν στη φθορά του χρόνου?(το νερό ήταν η κύρια αιτία και όχι η επιθετική μου συμπεριφορά με σφυρί στο κάτω μέρος της πόρτας :P).

Φυσιολογικη φθορα απο τη χρηση, ειναι αυταποδεικτο και πρεπει ναναι αρκετα χαζος ο αλλος για να σου πει οτι το χαλασες εσυ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...