Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ιδιοκτητη σπιτιου


eleana84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοβαρά ρώτησες τον ίδιο τι ανάγκες έχει, ή βλέπεις μόνο την αλληλεγγύη προς εσένα? Και δε λέω συγκεκριμένα για τον δικό σου ιδιοκτήτη, γιατί μπορεί να έχεις δίκιο και να είναι παράλογος. Αλλά λέω για τη νοοτροπία σου που είναι του στυλ "δεν έχω μία, άρα δε πληρώνω, και ας αφήσω ζημιές απλήρωτες, και ας χρεώσω τον ιδιοκτήτη". Αυτή η νοοτροπία είναι 100% βέβαιο πως θα σου δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον, σε όποιου είδους συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σοβαρά ρώτησες τον ίδιο τι ανάγκες έχει, ή βλέπεις μόνο την αλληλεγγύη προς εσένα? Και δε λέω συγκεκριμένα για τον δικό σου ιδιοκτήτη, γιατί μπορεί να έχεις δίκιο και να είναι παράλογος. Αλλά λέω για τη νοοτροπία σου που είναι του στυλ "δεν έχω μία, άρα δε πληρώνω, και ας αφήσω ζημιές απλήρωτες, και ας χρεώσω τον ιδιοκτήτη". Αυτή η νοοτροπία είναι 100% βέβαιο πως θα σου δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον, σε όποιου είδους συναλλαγή.

Μην κρινεις έναν άνθρωπο χωρίς να τον γνωρίζεις προσωπικά ούτε την νοοτροπία του απο ένα θέμα που προέκυψε!!! (φιλικά πάντα!) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι κορόιδο . Χωρίς να σε γνωρίζω αλλά απ τα γραφόμενα σου μόνο λαμογιο δεν μου φαίνεσαι .τα λαμογια θα έφευγαν και θα χρωστούσαν και ενοίκια και δεν θα είχαν το άγχος ( που διακρίνω σε σένα να είσαι σωστή ) και να ρωτούν για το θέμα .Για 3-4 μικρό ζημιές δεν θα σε κυνηγήσει κανείς .... Δεν τον συμφέρει. Απλά αυτός ίσως επειδή είσαι γυναίκα κοιτάζει να επωφεληθεί . Χρήματα στο χέρι δεν θα του έδινα απλά θα του έλεγα να βάλω εγώ άνθρωπο να επισκευάσει τις φθορές ,αν δεν θέλει "άντε γεια" . Ειδικά τώρα που έχεις φύγει απ το σπίτι ξέρει και αυτός ότι " πιασ Τ αυγό και κουρευτο " . Ναι να μην αφήνουμε ζημιές και να κάνουμε τον κινέζο εννοείται αλλά μην μας πιάνουν και κοτσους !

Τα πάντα είναι θέμα συννενόησης και καλής πρόθεσης . Αν δεν την έχει ο ιδιοκτήτης για να τα βρείτε κάπου στη μέση και να είστε και οι δύο ικανοποιημένοι αυτός χάνει ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι κορόιδο . Χωρίς να σε γνωρίζω αλλά απ τα γραφόμενα σου μόνο λαμογιο δεν μου φαίνεσαι .τα λαμογια θα έφευγαν και θα χρωστούσαν και ενοίκια και δεν θα είχαν το άγχος ( που διακρίνω σε σένα να είσαι σωστή ) και να ρωτούν για το θέμα .Για 3-4 μικρό ζημιές δεν θα σε κυνηγήσει κανείς .... Δεν τον συμφέρει. Απλά αυτός ίσως επειδή είσαι γυναίκα κοιτάζει να επωφεληθεί . Χρήματα στο χέρι δεν θα του έδινα απλά θα του έλεγα να βάλω εγώ άνθρωπο να επισκευάσει τις φθορές ,αν δεν θέλει "άντε γεια" . Ειδικά τώρα που έχεις φύγει απ το σπίτι ξέρει και αυτός ότι " πιασ Τ αυγό και κουρευτο " . Ναι να μην αφήνουμε ζημιές και να κάνουμε τον κινέζο εννοείται αλλά μην μας πιάνουν και κοτσους !

Τα πάντα είναι θέμα συννενόησης και καλής πρόθεσης . Αν δεν την έχει ο ιδιοκτήτης για να τα βρείτε κάπου στη μέση και να είστε και οι δύο ικανοποιημένοι αυτός χάνει ...

Θα μπορούσα να φύγω και απλά να μην με εβρισκε...αλλά δεν ξέρω αν διάβασες οτι ο συζηξ είναι της δουλειάς ή το πολύ -πολύ να βάζαμε δικο μας άνθρωπο να φτιάξει την ΄΄οποια ζημιά αλλά αυτός έφερε δικό του άνθρωπο να βγάλει κοστολόγιο.Δεν συμφωνήσαμε και δωσαμε τα κλειδιά και φύγαμε!!! (σημειώνω ότι επειδή ο ιδιοκτήτης δεν ζει εκεί θα μπορούσα απλά να κρύψω το κλειδί κάτω απο το χαλί και να φυγω χωρίς να κάτσω να σκάσω - αυτό προς απάντηση οτι κοιτάω το συμφέρον μου - )

 

πάντως ούτε φωνή ούτε ακρόαση ουτε απο τον ίδιον ούτε απο τον δικηγόρο του!!! (μπορεί να μην έχουν γυρίσει απο τις διακοπές!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε τον ιδιοκτήτη δεν τον ενδιαφέρει να επιδιορθώσει τις ζημιές αλλά να τσεπωσει αυτός και ο άνθρωπος του ή ακόμα να επωφεληθεί και να βάλει καινούρια / ακριβότερα και να τα χρεώσει σε σένα !

Ξέρει καλά ότι νομικά να σε παει δεν θα τα πάρει ποτέ και θα χρεωθεί κιόλας ...και χάρη του κάνεις που προσφερεσαι να τα φτιάξεις εσύ και δεν έχεις εξαφανιστεί ;-)

Δεν θα σε ενοχλήσει κανείς πιστεύω ....ειδικά αν έχει βρει άλλον ενοικιαστή ....

Μετά την απομάκρυνση απ το ταμείο ...ουδέν λάθος αναγνωρίζεται :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Να ρωτησω κάτι ρε παιδια ... ο δικος μου ιδιοκτητης μου ειπε οτι αν χρησιμοποιώ το τζάκι για 2η χρονιά θα πρεπει να το καθαρισω του εξηγησα οτι καθαρισμένο δεν το παρέλαβα οποτε δεν βαραινει εμενα η δαπάνη και εκει διαφωνησαμε γιατι ο ανθρωπος ψάχνει για κορόιδα.

 

Τεσπα το τι ψάχνει αυτος δεν με ενδιαφερει εκεινο που με ενδιαφερει ομως ειναι αν εγω κάνω ενα εγγραφο και επικυρωθει στην αστυνομια οτι το τζάκι δεν ειναι καθαρισμένο και σε περιπτωση πυρκαγιάς εσωτερικά της καμινάδας δεν φέρω καμια ευθυνη μια και τον εχω προειδοποιήσει καλύπτομαι νομικα? ή θα μου ζητάει τιποτα αποζημιώσεις και τα σχετικα?

 

δευτερον αν το συμβολαιο λεει για 2 χρονια μπορω να κάτσω για 3 χωρις να περιμένω να βγει αποφαση δικαστηριου θελω να πω στα 2 χρονια + 1 μέρα μπορει να με πετάξει εξω αυτος? γιατι εχω ακουσει οτι μπορει καποιος να κατσει 3 έτη.Αλλα επειδη ειναι γνωμοδοτηση του Α.Π μηπως θέλει αποφαση?

 

ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

 

ΥΓ Το τζάκι εχει χρησιμοποιηθεί ηδη ενα χρονο αλλα οπως καταλαβαινετε δεν ειναι λογικο να φορτωθώ εγω τον καθαρισμο που θα επρεπε να κάνουν ολοι οι προηγούμενοι οποτε απο το να με βάλει να καθαρισω αφου δεν μεριμνησε να το παραδώσει καθαρισμενο προτιμω να το αφησω έτσι και να το παραλαβει οπως το παρέλαβα και εγω, οταν θα φύγω. Αν το ειχε καθαρισει ηδη μια φορά θα το καθαριζα και εγω τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τζακι δεν γνωριζω να σου πω αλλα για το συμβολαιο ο νομος το αναγνωριζει για 3 χρονια, ασχετα αν εσεις εχετε συμφωνησει για 2. Επομενως εαν δεν περασουν 3 χρονια δεν μπορει να σου κανει τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τζακι δεν γνωριζω να σου πω αλλα για το συμβολαιο ο νομος το αναγνωριζει για 3 χρονια, ασχετα αν εσεις εχετε συμφωνησει για 2. Επομενως εαν δεν περασουν 3 χρονια δεν μπορει να σου κανει τιποτα.

 

Ευχαριστώ.

 

Θα ρωτησω σιγουρα και δικηγορο για να ειμαι καλυμένος γιατι τις προάλλες μου ειπε οτι θέλει το σπιτι για να μεινει έχει αλλα 2 βεβαια που θελει να πουλήσει οπως ειπε. Τεσπα ακομα αργει που θα συμπληρωθεί η 2ετια απλα το ψάχνω απο τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τζάκι κανονικά θέλει καθάρισμα κάθε χρόνο.Εσύ θα έπρεπε αφού το χρησιμοποιείς και να το καθαρίσεις.Λογικό δεν το βρίσκεις?Στην περίπτωση σου θα έπρεπε να κάνετε συμφωνία εξ αρχής μεταξύ σας (αφού δεν ήταν καθαρισμένο).

Έγγραφα στην αστυνομία επί τέτοιου θέματος και επικυρώσεις μην έχεις καμια αυταπάτη ότι θα πάρεις ποτέ.Είναι ασχετο εντελώς.Και ποιος είπε ότι καλύπτεσαι νομικά?

Οικονομική λύση με 10-15 ευρώ βούρτσα/κοντάρια  και το κάνεις μόνος σου.

Με 20-40 βρίσκεις άτομο και στο κάνει...με 40-100 συνεργείο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Αν το χρησιμοποιείς πολύ το τζάκι κάντο ή μοιραστείτε τα έξοδα με τον ιδιοκτήτη γιατί δεν είναι θέμα μόνο καταστροφής της περιουσίας (σε περίπτωση της κακιάς ώρας) αλλά και της υγείας του ενοίκου (εσένα δηλαδή).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τζάκι κανονικά θέλει καθάρισμα κάθε χρόνο.Εσύ θα έπρεπε αφού το χρησιμοποιείς και να το καθαρίσεις.Λογικό δεν το βρίσκεις?Στην περίπτωση σου θα έπρεπε να κάνετε συμφωνία εξ αρχής μεταξύ σας (αφού δεν ήταν καθαρισμένο).

Έγγραφα στην αστυνομία επί τέτοιου θέματος και επικυρώσεις μην έχεις καμια αυταπάτη ότι θα πάρεις ποτέ.Είναι ασχετο εντελώς.Και ποιος είπε ότι καλύπτεσαι νομικά?

Οικονομική λύση με 10-15 ευρώ βούρτσα/κοντάρια  και το κάνεις μόνος σου.

Με 20-40 βρίσκεις άτομο και στο κάνει...με 40-100 συνεργείο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Αν το χρησιμοποιείς πολύ το τζάκι κάντο ή μοιραστείτε τα έξοδα με τον ιδιοκτήτη γιατί δεν είναι θέμα μόνο καταστροφής της περιουσίας (σε περίπτωση της κακιάς ώρας) αλλά και της υγείας του ενοίκου (εσένα δηλαδή).

 

Εχει γινει κανονικά η συμφωνια και έχει υπογραψει οτι συντηρησεις του 1ου ετους τις επιβαρύνεται. Αλλα οπως καταλαβαινεις δεν ειναι λιγοι οι ασυνεπεις που δεν τηρουν αυτα που έχουν υπογράψει.

 

Οποτε τον αρχικο καθαρισμο του τζακιου τον επιβαρυνεται αυτος. Και το τζακι ειναι επειγον να καθαριστει αμα οι προηγουμενοι εψηναν αλλιως δεν υπάρχει επειγον θεμα νομιζω. Δικια του ειναι η δαπανη δεν υπάρχει μισά - μισα πολυ πολυ θα φερω μαστορα και θα του αφαιρεθουν απο το ενοικιο.

 

Θα το δουμε αυτο το θεμα , εντάξει παιδια καποιοι νομιζουν οτι εμεις θα συντηρούμε τα σπιτια τους δεν πάει ετσι. Εγω θα επωμιστω χρονια ολοκληρα που εχει να καθαριστει το τζακι? δεν το βρισκω λογικο οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κόστος μιλάμε;

 

Το προβλημα δεν ειναι τα λεφτά το ζητημα ειναι οτι δεν ειναι σωστό και δικαιο να πληρώσω εγω να καθαριστει κάτι που έχει να καθαριστει χρονια. Θα καθαριστει φέτος και τη τελευταια χρονια που θα φυγω θα το καθαρισω εγώ.

 

Αυτο το βρισκω λογικό.

Μην το καθαρισεις αν δεν το ξαναχρησιμοποιησεις.-

Ολα τα αλλα ειναι απλα επικινδυνα και τραγελαφικα.

 

Το πιο τραγελαφικο απο ολα ειναι οτι πρεπει να ειμαστε συνεχως με το "μαστιγιο" για να ειναι συνεπεις και τυπικοί κάποιοι γιατι μονο στη διαφημιση και τα λογια καλοι ειναι οταν ειναι να το αποδειξουν εμπρακτα εκει δυσκολεύονται. Ο συγκεκριμενος που λεω ενω παιρνει τοσα λεφτά καθε μηνα απο μένα και στην ώρα τους τρέμει το χέρι του να φτιάξει μια δαπάνη των 20 ευρώ και πρεπει καθε φορά να γινονται φασαριες , να απειλούμε οτι δεν θα δώσουμε κοινοχρηστα οτι θα αφαιρεσουμε απο το ενοικιο κτλπ κτλπ εχει καταντησει ξεφτιλα πλεον.

 

Τα λεφτά για μια συντηρηση βασικη που επρεπε να κανει του τα πηρα λεγοντας του οτι δεν θα πάρει φραγκο απο κοινοχρηστα αλλιως θα μου τα καλάριζε και αυτα. Λες και θα τα πάρει μαζι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια απορία έχω σχετικά με την συντήρηση των κλιματιστικών.. Ειδικά αν είναι καινούργια και για να έχει ισχύ η εγγύηση πρέπει να γίνει ανά τακτά διαστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...