Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ιδιοκτητη σπιτιου


eleana84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν ο άλλος σου παραδίδει βαμμένο σπίτι (τυχαίο παράδειγμα) θα του παραδώσεις βαμμένο σπίτι. Όταν το ντουλάπι είναι σε άριστη κατάσταση, θα του παραδώσεις ντουλάπι σε άριστη κατάσταση. Αυτές είναι ζημιές που οφείλονται στη φυσιολογική χρήση του σπιτιού αλλά οφείλεις να καλύψεις.

Η ελληνική νομοθεσία έχει άλλη άποψη:

 

http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=336516

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διάβασες το κείμενο που μου έστειλες?
 

 

Χαρακτηριστικά αναφέρεται στην απόφαση ότι στο κτίριο προσερχόντουσαν επί 24ώρου βάσεως και επί 36 έτη πάρα πολλοί άνθρωποι όπως είναι αστυνομικοί, επισκέπτες, κρατούμενοι, δικηγόροι, με συνέπεια να υπάρχουν φθορές.

Ακόμη, δεν κάλυψαν οι δικαστές τις δαπάνες για την αποκατάσταση των υδραυλικών και ηλεκτρικών εγκαταστάσεων, καθώς η συντήρησή τους ήταν ευθύνη των ιδιοκτητών σύμφωνα με το μισθωτήριο συμβόλαιο.

Στην συνήθη χρήση και στην μεγάλη διάρκεια της μίσθωσης οφείλονται, κατά την απόφαση, οι φθορές στην θέρμανση, στα σώματα καλοριφέρ, στους θερμοσίφωνες, στους ηλεκτρολογικούς πίνακες και στις ηλεκτρικές πρίζες.

 

 

Παράλληλα, δέχτηκε ο Αρειος Πάγος ότι οι ιδιοκτήτες δικαιούνται ένα μίσθωμα επιπλέον, για τον χρόνο που θα απαιτηθεί προς αποκατάσταση των ζημιών που είχαν υποστεί τα δάπεδα λόγω της τοποθέτησης μεταλλικών κατασκευών κ.λπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασες το κείμενο που μου έστειλες?

Φυσικά και το διάβασα, ολόκληρο, εσύ από ότι φαίνεται κράτησες μόνο τις άχρηστες λεπτομέρειες και παρέλειψες τα ουσιώδη:

 

Οι ενοικιαστές δεν οφείλουν να αποζημιώνουν τους ιδιοκτήτες για φυσιολογικές φθορές που δημιουργούνται λόγω της χρήσης του ακινήτου, έκρινε ο Αρειος Πάγος.

Η δικαστική απόφαση επικαλούμενη τις διατάξεις του Αστικού Κώδικα αναφέρει ότι «ο μισθωτής είναι υποχρεωμένος να αποζημιώσει τον εκμισθωτή για τις φθορές και μεταβολές που προκλήθηκαν στο μίσθιο, κατά την διάρκεια της μίσθωσης, εξαιρουμένων εκείνων που οφείλονται στην συμφωνημένη χρήση».

Τα παραπάνω είναι η ουσία του δημοσιεύματος, η εφαρμογή του άρθρου 592 του αστικού κώδικα:

 

http://www.pasype.gr/arthra-tou-astikou-kodika-schetika-me-tis-misthoseis

 

http://www.old.tetravivlos.com/?option=com_k2&view=item&id=605:592

 

592. - ΦΘΟΡΕΣ Ή ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ.

Ο μισθωτής δεν ευθύνεται για φθορές ή μεταβολές που οφείλονται στη συμφωνημένη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, όταν κάνεις 36 χρόνια συμβόλαιο, μπορείς να το επικαλεστείς. Εν προκειμένω, αυτό που παραθέτεις, σε νομιμοποιεί νομίζεις να κάνεις φθορές σε πλακάκια, δάπεδα, ντουλάπες και να φύγεις "κύριος", χωρίς να επανορθώσεις τις ζημιές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, όταν κάνεις 36 χρόνια συμβόλαιο, μπορείς να το επικαλεστείς.

Και σε 3 χρόνια μίσθωση(όπως του νηματοθέτη) υπάρχουν φυσιολογικές φθορές, απλά είναι μικρότερες, το 1 δωδέκατο των φθορών που γίνονται σε 36 έτη μίσθωσης. Άσε που κατά κανόνα τα σπίτια που νοικιάζονται ΔΕΝ είναι καινούργια, έχουν ήδη φθορές.

 

Εν προκειμένω, αυτό που παραθέτεις, σε νομιμοποιεί νομίζεις να κάνεις φθορές σε πλακάκια, δάπεδα, ντουλάπες και να φύγεις "κύριος", χωρίς να επανορθώσεις τις ζημιές?

Ανάλογα τις φθορές/ζημιές, αν προήλθαν από την συμφωνημένη και φυσιολογική χρήση ναι, φεύγεις κύριος.

 

Αν προήλθαν από κακή χρήση ή χρήση που δεν είχε συμφωνηθεί, τότε όχι, πρέπει να τις αποκαταστήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τελικά λες αυτό που λέω κι εγώ; Ότι το να χαράξεις μια πόρτα ή να σπασεις το δάπεδο δεν είναι φυσιολογική φθορά σε διάστημα τριών ετων;

 

Επειδή το κουρασαμε πολύ το θέμα, ή νηματοθετης όφειλε να αφήσει το σπίτι στην κατάσταση που το παρέλαβε πλην φθορών για τις οποίες δεν ευθύνεται η ιδια π.χ. στον ηλιακό, διαρροές σε υδραυλικά ζημιες απο υγρασια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, όταν κάνεις 36 χρόνια συμβόλαιο, μπορείς να το επικαλεστείς. Εν προκειμένω, αυτό που παραθέτεις, σε νομιμοποιεί νομίζεις να κάνεις φθορές σε πλακάκια, δάπεδα, ντουλάπες και να φύγεις "κύριος", χωρίς να επανορθώσεις τις ζημιές?

 

Προφανώς από αυτά που γράφεις είτε δεν νοικιάζεις ούτε έχεις νοικιάσει για να δεις τι φθορές γίνονται σε ένα σπίτι. Άκου εκει 36 χρόνια συμβόλαιο. Φθορές γίνονται άνετα και σε 3 χρόνια όσο και να προσέχεις σε κάποια πράγματα. Το δάπεδο ειδικά αν είναι ξύλινο, μόνο και μόνο που θα πατήσεις με το παπούτσι σου φθείρεται, μπορεί να μην φαίνεται με το μάτι αλλά φθείρεται, θα τοποθετήσεις τα έπιπλά σου θα τα σύρεις λίγο και κάποιες φορές κάτι θα γίνει, μπορεί να έχεις παιδιά που τρέχουν και παίζουν. Τα μεν μαρμάρινα δάπεδα κιτρινίζουν είτε λόγω καθαριστικών και θέλουν τρίψιμο με μηχάνημα μετά για να ασπρίσουν. Για τους τοίχους του σπιτιού πάλι ένα θα σου πω, κάτσε να έχει κρεμάσει ο άλλος κάδρα στους τοίχους και να καπνίζει ή να ανάβει το τζάκι και δες πως θα φαίνονται όταν θα αφαιρέσουν τα κάδρα μετά από 3 χρόνια. Το ταβάνι του μπάνιου μαυρίζει λίγο από την υγρασία που έρχεται από τα μπάνια μετά από 3-4 χρόνια φαίνεται και αυτό. Μπορεί να υπάρχουν βρύσες νερού που τις κλείνεις και τρέχουν. Αυτά όλα είναι φθορές λόγω συνηθούς χρήσης του ακινήτου. Οι γρατζουνιές στα ντουλάπια δικαιολογούνται αλλά εξαρτάται πόσο πολλές είναι και τι μέγεθος έχουν, αν είναι πολλές και έντονες προσωπικά δεν τις δικαιολογώ.

 

Τώρα αν μιλάμε για άλλες καταστροφές, σπασμένα πλακάκια σε τοίχο, θραυσμένα κομμάτια μαρμάρινου ή ξύλινου δαπέδου, μπρίζες και διακόπτες που έχουν αποκολληθεί, ρωγμές ή σπασμένα τζάμια, εκεί προφανώς δεν είναι λόγω συνηθούς χρήσης και πρέπει να τις πληρώσει ο ενοικιαστής. Αν μένεις σε σπίτι 36 χρόνια που λες μετά πρέπει να του κάνεις ολική ανακαίνηση με εξαίρεση τον φέροντα οργανισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δε καταλαβες γιατί αναφέρω τα 36 χρόνια. Ξανά διάβασε τη συζήτηση πιο πίσω.

 

Μαρμάρινα δάπεδα και παρκέ αν έχεις βάλει σε σπίτι που προορίζεται για ενοικίαση είσαι χαζός και φυσικά θα έχεις φθορές. Οπότε θα τα λουστεις σαν ιδιοκτήτης.

 

Για την υγρασία και τις γρατσουνιές τα ίδια λέμε. Δε δικαιολογούνται μεγάλες ορατές γρατσουνιές.

 

Διαφωνω για το κάπνισμα. Όταν νοικιαζω σπίτι απαιτω να είναι φρεσκοβαμμενο και εννοείται το βαφω πριν φυγω. Και τούμπαλιν, όταν ψάχνω ενοικιαστή.

 

Και φυσικά ποτέ δεν είπα να συμπεριφέρεται ο ενοικιαστής σα φοβισμένος για να μη χαλάσει κάτι. Να ζει και να χαρεί το σπίτι που νοικιάζει. Αλλά όχι να φύγει αφήνοντας σπίτι μπαρουτοκαπνισμενο, ενώ το πήρε στην πέννα ή ραγισμένα ντουλάπια σε κουζίνα που μπορεί εμένα να μου κόστισε τρεις μισθούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τελικά λες αυτό που λέω κι εγώ; Ότι το να χαράξεις μια πόρτα ή να σπασεις το δάπεδο δεν είναι φυσιολογική φθορά σε διάστημα τριών ετων;

Όχι δεν λέμε το ίδιο, εσύ ισχυρίστηκες πως εφόσον ο ενοικιαστής μπει σε φρεσκοβαμμένο σπίτι πρέπει να το παραδώσει επίσης φρεσκοβαμμένο όταν το αφήσει μετά από 3 χρόνια, εγώ ισχυρίζομαι το αντίθετο. Αλίμονο αν θα έπρεπε μετά από 3 χρόνια ο ενοικιαστής να πρέπει να το ξαναβάψει επειδή το είχε παραλάβει φρεσκοβαμμένο, να του βάλει νέο θερμοσίφωνα επειδή όταν το παρέλαβε είχε καινούργιο κτλ.

 

Αν νοικιάσω μακροχρόνια ένα αυτοκίνητο(leasing), θα πρέπει πριν το παραδώσω να του βάλω πχ νέα λάστιχα επειδή όταν το παρέλαβα είχε καινούργια πάνω? Όχι βέβαια, ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις το σύνηθες είναι να μου αλλάζουν τα λάστιχα κάθε 40.000km ή 3 έτη λόγω φυσιολογικής φθοράς. Μόνο στην περίπτωση που σκίσω κάποιο ή φθαρεί πιο γρήγορα από το φυσιολογικό θα πρέπει να το πληρώσω εγώ.

 

Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη, "Ο μισθωτής δεν ευθύνεται για φθορές ή μεταβολές που οφείλονται στη συμφωνημένη χρήση.". Τώρα το που ακριβώς τελειώνουν τα όρια της φυσιολογικής φθοράς και που αρχίζουν τα όρια της κακής χρήσης, παίζεται. Ίσως να υπάρχουν όρια σε minimum microns για το βάθος γρατσουνιών στα ντουλάπια κουζίνας :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ιδιοκτήτης σας κάνει τον τζαμπα μάγκα. Κάποιες μικροζημιές που προκύπτουν θα πρέπει να τις ανεχθεί, αλλιώς ας μην το νοικιαζε σε κανένα. Δεν υπάρχει καμιά διαδικασία "διακοπης ενοικίου" στην εφορία... δεν έχετε κανένα φόβο γύρω απο αυτό. Αν για ζημιες των 100-200 ευρώ θελει να μπει σε νομική διαμάχη... αφήστε τον να μπει. Θα βγει χαμένος. Πολλά χρόνια και πολύ χρήμα χαμένο.

 

Και σε μένα κάποτε ο νοικιάρης μια ωραία μέρα εφυγε ξαφνικά και μου άφησε και μια εσωτερικη πόρτα σπασμένη (κλωτσια). Δεν έκατσα να ασχοληθώ. Δε με συνέφερε να ασχοληθώ. Αν ήταν τιποτα σοβαρότερο, να πάει στα κομμάτια... για μια κωλοπόρτα... klein.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λογική "επίτηδες". Όποιος καταστρέφει επίτηδες ξενη περιουσία, πρέπει να μηνύεται.

 

Ποιός σου είπε πως δεν οφείλεις να καλύψεις ζημιές που προέρχονται απο τη χρήση του σπιτιού?

 

Όταν ο άλλος σου παραδίδει βαμμένο σπίτι (τυχαίο παράδειγμα) θα του παραδώσεις βαμμένο σπίτι. Όταν το ντουλάπι είναι σε άριστη κατάσταση, θα του παραδώσεις ντουλάπι σε άριστη κατάσταση. Αυτές είναι ζημιές που οφείλονται στη φυσιολογική χρήση του σπιτιού αλλά οφείλεις να καλύψεις.

 

Βρίσκεις εσύ δηλαδή λογικό να έχεις χαράξει μια πόρτα και να μην αποκαταστήσεις τη ζημιά? Να σπάσεις "κατά λάθος" πλακάκια και να μην τα πληρώσεις? Να χαλάσουν πρίζες και να μην τις αντικαταστήσεις?

 

Σε χαρακτήρισα πως έχεις μένος, επειδή προσάπτεις στον ιδιοκτήτη πως θέλει να τα αρπάξει, ενώ στην ουσία σε καλεί να επαναφέρεις την ιδιοκτησία του στην κατάσταση που την νοίκιασες. Αν αυτός σου βγάζει ένα κοστολόγιο που εσύ το βρίσκεις υπερβολικό, μπορείς πολύ απλά να αποκαταστήσεις με δικά σου μέσα τις ζημιές.

 

Σε κάθε περίπτωση, το να φύγεις χωρίς να λύσεις το θέμα και χωρίς να κάνεις τίποτα απο την πλευρά σου για να αποκαταστήσεις τυχόν ζημιές, είναι ηθικά απαράδεκτο. Ενδεχομένως, και νομικά κολάσιμο.

Ξενη περιουσια αναφερεις....τοτε να μην το νοικιαζε αν δεν ηθελε να υποστει μικροζημιες (και το εννοω μικροζημιες διοτι ετσι ειναι,...δεν ειμαι χαζη να καταλαβω την διαφορα με ενα σπιτι κατεστραμενο ετσι??)

οταν νοικιαζεις ενα σπιτι και εισαι ενταξει στην αποδοση του μισθιου τοτε αυτο το σπιτι θεωρειτε "δικο σου " για οσο καιρο το νοικιαζεις.

 

εχω αναφερει τι ζημιες εχει το σπιτι...και δεν εχω λογο να πω ψεματα!

ουτε σας ξερω ουτε με ξερετε..δεν υπαρχει νοημα!

Και εγώ τώρα ξενοίκιασα το σπίτι. Έβαλα ένα τζάμι που είχα σπάσει , μια πρίζα που είχε χαλάσει (λόγω παλαιότητας-πήγα να βγάλω το καλώδιο του πλυντηρίου και έσπασε όλο το μπροστινο της πρίζας - χιλια κομμάτια λόγω υγρασίας )

 

Γενικά πάντως το σπίτι ήταν αφημένο όταν το νοίκιασα. Μόνο βάψιμο είχε γίνει . Σε καμία εσωτερική πόρτα εκτός του μπάνιου δεν δούλευε η γλώσσα καλά και δεν έκλεινε. Στο παιδικό δωμάτιο ήταν σπασμένος ο σύρτης της μπαλκονόπορτας που ασφαλίζει πάνω κάτω, ο νεροχύτης της κουζίνας όταν πήγα ήταν βουλωμένος μέχρι τα μπούνια (3 χρόνια είχαν ξεραθεί όλα αυτά που πεταγε ο προηγούμενος μέσα - λάδια - φαγητά) . 3 μέρες πάλευα να ξεβουλώσω τους σωλήνες και έδωσα και 10 ευρώ τότε να πάρω κάτι ανταλλακτικά γιατί έχανε νερά από παντού)

Η αποχετευση του κλιματιστικού ήταν ξεραμένη, την ακουμπούσες ελαφρά και γινόταν κομμάτια.

 

Κρατάει τώρα την εγγύηση φυσικά η ιδιοκτήτρια αλλά αν πάει να ζητήσει κάτι παραπάνω εννοείται πως δεν της δίνω τίποτα. Ότι φθορά είχα κάνει την έφτιαξα .Και έφτιαξα και φθορές που υπήρχαν από πριν πάω

 

Τώρα σχετικά με το παρόν thread αν κατάλαβα καλα μενεις μόνη σου με 2 παιδιά. Αυτό και μόνο φανερώνει ότι ο ιδιοκτήτης προσπαθεί να βγάλει φλέβα χρυσού. Αν ήταν στην θέση σου κανάς νταγλαράς θα του έλεγε τα ίδια?

και στο σπιτι που νοικιαζω τωρα υπηρχαν θεματα τα οποια φτιαξαμε και επισης βαψαμε και το σπιτι.(εγινε συμφωνια να μην του δωσουμε ενα ενοικιο για ολα αυτα)

δηλ. τι πρεπει να κανει αυτος ο ιδιοκτητης?να μου ζητησει να του το ξαναβαψω οταν φυγω??

 

ναι με δυο παιδια (το μικροτερο 10μηνων)

τι να σου πω..."τα καλυτερα παιδια" οσο διναμε τα ενοικια μας και δεν αντιδρουσαμε σε πολλες απαιτησεις τους και ξαφνικα "τα λαμογια" που τολμάμε να φυγουμε και τους "ξεκρεμαμε " ετσι

Εντάξει, όταν κάνεις 36 χρόνια συμβόλαιο, μπορείς να το επικαλεστείς. Εν προκειμένω, αυτό που παραθέτεις, σε νομιμοποιεί νομίζεις να κάνεις φθορές σε πλακάκια, δάπεδα, ντουλάπες και να φύγεις "κύριος", χωρίς να επανορθώσεις τις ζημιές?

Καμια σχεση με την δικη μου περιπτωση.

Μήπως τελικά λες αυτό που λέω κι εγώ; Ότι το να χαράξεις μια πόρτα ή να σπασεις το δάπεδο δεν είναι φυσιολογική φθορά σε διάστημα τριών ετων;

 

Επειδή το κουρασαμε πολύ το θέμα, ή νηματοθετης όφειλε να αφήσει το σπίτι στην κατάσταση που το παρέλαβε πλην φθορών για τις οποίες δεν ευθύνεται η ιδια π.χ. στον ηλιακό, διαρροές σε υδραυλικά ζημιες απο υγρασια κτλ.

xgol...  οχι, δεν ειναι μονο αυτες οι ζημιες που ευθυνεται ο ιδιοκτητης..(τουλαχιστον απ'οτι λεει η ελληνικη νομοθεσια)ευχαριστω που ασχοληθηκες με το δικο μου θεμα....αλλα αν κουραστηκες μπορεις απλα να μην συμμετεχεις και ασε με εμενα να βγαλω το φιδι απο την τρυπα.

Προφανώς από αυτά που γράφεις είτε δεν νοικιάζεις ούτε έχεις νοικιάσει για να δεις τι φθορές γίνονται σε ένα σπίτι. Άκου εκει 36 χρόνια συμβόλαιο. Φθορές γίνονται άνετα και σε 3 χρόνια όσο και να προσέχεις σε κάποια πράγματα. Το δάπεδο ειδικά αν είναι ξύλινο, μόνο και μόνο που θα πατήσεις με το παπούτσι σου φθείρεται, μπορεί να μην φαίνεται με το μάτι αλλά φθείρεται, θα τοποθετήσεις τα έπιπλά σου θα τα σύρεις λίγο και κάποιες φορές κάτι θα γίνει, μπορεί να έχεις παιδιά που τρέχουν και παίζουν. Τα μεν μαρμάρινα δάπεδα κιτρινίζουν είτε λόγω καθαριστικών και θέλουν τρίψιμο με μηχάνημα μετά για να ασπρίσουν. Για τους τοίχους του σπιτιού πάλι ένα θα σου πω, κάτσε να έχει κρεμάσει ο άλλος κάδρα στους τοίχους και να καπνίζει ή να ανάβει το τζάκι και δες πως θα φαίνονται όταν θα αφαιρέσουν τα κάδρα μετά από 3 χρόνια. Το ταβάνι του μπάνιου μαυρίζει λίγο από την υγρασία που έρχεται από τα μπάνια μετά από 3-4 χρόνια φαίνεται και αυτό. Μπορεί να υπάρχουν βρύσες νερού που τις κλείνεις και τρέχουν. Αυτά όλα είναι φθορές λόγω συνηθούς χρήσης του ακινήτου. Οι γρατζουνιές στα ντουλάπια δικαιολογούνται αλλά εξαρτάται πόσο πολλές είναι και τι μέγεθος έχουν, αν είναι πολλές και έντονες προσωπικά δεν τις δικαιολογώ.

 

Τώρα αν μιλάμε για άλλες καταστροφές, σπασμένα πλακάκια σε τοίχο, θραυσμένα κομμάτια μαρμάρινου ή ξύλινου δαπέδου, μπρίζες και διακόπτες που έχουν αποκολληθεί, ρωγμές ή σπασμένα τζάμια, εκεί προφανώς δεν είναι λόγω συνηθούς χρήσης και πρέπει να τις πληρώσει ο ενοικιαστής. Αν μένεις σε σπίτι 36 χρόνια που λες μετά πρέπει να του κάνεις ολική ανακαίνηση με εξαίρεση τον φέροντα οργανισμό.

κοιτα, τα ντουλαπια (και στις δυο κρεβατοκαμερες) έχουν απο ΜΙΑ ΜΟΝΟ γκρατζουνια...την οποια και ευχαριστως να εφτιαχνα αν δεν υπηρχε η απαιτηση του για καινουργια φυλλα ντουλαπας χωρις ουτε καν να δει αν φτιαχνεται η ζημια.(και αν το παρουμε ετσι ναι ειναι κατασκευαστικο λαθος της ντουλαπας η ζημια,και μια μονο απροσεξια επεφερε και την ζημια )

λογικο αν υπαρχει καταστροφη του ακινητου να καλειται να πληρωσει ο ενοικιαστης.

αλλα δεν δικαιολογειται να υπαρχει απαιτηση για παραδωση του σπιτιου ανακαινισμενο επειδη ετσι του καπνισε του ιδιοκτητη και ψαχνει κοροιδα.δεν το ανεχομαι αυτο γιατι σε ολα ημουν ενταξει απεναντι του

Μάλλον δε καταλαβες γιατί αναφέρω τα 36 χρόνια. Ξανά διάβασε τη συζήτηση πιο πίσω.

 

Μαρμάρινα δάπεδα και παρκέ αν έχεις βάλει σε σπίτι που προορίζεται για ενοικίαση είσαι χαζός και φυσικά θα έχεις φθορές. Οπότε θα τα λουστεις σαν ιδιοκτήτης.

 

Για την υγρασία και τις γρατσουνιές τα ίδια λέμε. Δε δικαιολογούνται μεγάλες ορατές γρατσουνιές.

 

Διαφωνω για το κάπνισμα. Όταν νοικιαζω σπίτι απαιτω να είναι φρεσκοβαμμενο και εννοείται το βαφω πριν φυγω. Και τούμπαλιν, όταν ψάχνω ενοικιαστή.

 

Και φυσικά ποτέ δεν είπα να συμπεριφέρεται ο ενοικιαστής σα φοβισμένος για να μη χαλάσει κάτι. Να ζει και να χαρεί το σπίτι που νοικιάζει. Αλλά όχι να φύγει αφήνοντας σπίτι μπαρουτοκαπνισμενο, ενώ το πήρε στην πέννα ή ραγισμένα ντουλάπια σε κουζίνα που μπορεί εμένα να μου κόστισε τρεις μισθούς..

θα ηθελες δηλ. να καθομουν στο σπιτι σου χωρις να σου αποδωσω το ενοικιο λογο οικονομικου προβληματος?

γιατι θα μπορουσα να κανω και αυτο και μεχρι αυτος να μου κανει εξωση θα ειχα μαζεψει και καποια λευτα και θα εφευγα κυρια χωρις να πληρωσω ουτε ζημιες ουτε τπτ!!

το θεωρεις λογικο αυτο?

εχω αναφερει τι ζημιες εχει το σπιτι....καμια σχεση με αυτα που εχεις στο μυαλο σου και φερνεις παραδειγματα.

o ιδιοκτήτης σας κάνει τον τζαμπα μάγκα. Κάποιες μικροζημιές που προκύπτουν θα πρέπει να τις ανεχθεί, αλλιώς ας μην το νοικιαζε σε κανένα. Δεν υπάρχει καμιά διαδικασία "διακοπης ενοικίου" στην εφορία... δεν έχετε κανένα φόβο γύρω απο αυτό. Αν για ζημιες των 100-200 ευρώ θελει να μπει σε νομική διαμάχη... αφήστε τον να μπει. Θα βγει χαμένος. Πολλά χρόνια και πολύ χρήμα χαμένο.

 

Και σε μένα κάποτε ο νοικιάρης μια ωραία μέρα εφυγε ξαφνικά και μου άφησε και μια εσωτερικη πόρτα σπασμένη (κλωτσια). Δεν έκατσα να ασχοληθώ. Δε με συνέφερε να ασχοληθώ. Αν ήταν τιποτα σοβαρότερο, να πάει στα κομμάτια... για μια κωλοπόρτα... klein

οσο για την διακοπη πηγα και ρωτησα στην εφορία.δεν χρειάζεται καποια ενέργεια απο μέρους μου απλώς οταν υπογραφεί το καινούργιο συμβόλαιο να πάω στο μητρώο για την αλλαγή διεύθυνσης.

με προβλημάτισε αυτή η υπεύθυνη δήλωση που ανέφερε ότι δεν θα μου δώσει που λέει οτι του παρέδωσα το σπιτι και τα κλειδιά και λέω μην φανεί οτι παραμένω ακομα στο σπιτι και δεν του επιτρέπω να εισέλεθει στην οικία του!!! :confused:  :confused:

Τι να πω...πότε δεν ξέρεις τι έχει στο μυαλό του ο άλλος...μπορεί να γλυκαθεί οτι κάποια στιγμή μπορεί να τον αποζημειώσω για το "σπασιμο του συμβολαίου" και πάρει τους 9 μήνες που υπολείπονται.(το δευτερο συμβόλαιο έχει ισχύ απο 1/5/2014 εως 1/5/2016)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω ακουσει ποτε μα ποτε καποιον να εχει πληρωσει το υπολοιπο των μηνων  του συμβολαιου σε κανεναν ιδιοκτητη.Δωστου 1-2 μηνιατικα για τις φθορες που λεει οτι εχει το σπιτι και δινοντας του να τους πεις καλης θελησεως στα δινω και αν σου λεει π...ς πες του να κινηθει νομικα και θα απαντησει στον δικηγορο του ο δικηγορος σου.

 

Πλεον καθε μηνυση ειναι 300 ευρω εφαπαξ αν δεν κανω λαθος ,ισως και παραπανω και κανα 1000 ο δικηγορος προ δικης .Αν πιστευει οτι τον συμφερει ας το κανει και μιλας μετα με δικηγορο  εχοντας στο χερι χαρτι μηνυσης και οχι αερα.

 

Απο τον ιδιο δεν χρειαζεσαι τιποτα ,στην εφορια δηλωνεις τα λεφτα που εχεις πληρωσει στα νοικια και τερμα.Αυτος αν θελει να δηλωσει περισσοτερα λεφτα απο οτι εχει παρει ας κανει οτι θελει.

 

φανταζομαι οτι το ρευμα ειναι στο ονομα σου.Με την διακοπη ρευματος φαινεται πολυ ευκολα ποτε εφυγες απο το σπιτι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω ακουσει ποτε μα ποτε καποιον να εχει πληρωσει το υπολοιπο των μηνων  του συμβολαιου σε κανεναν ιδιοκτητη.Δωστου 1-2 μηνιατικα για τις φθορες που λεει οτι εχει το σπιτι και δινοντας του να τους πεις καλης θελησεως στα δινω και αν σου λεει π...ς πες του να κινηθει νομικα και θα απαντησει στον δικηγορο του ο δικηγορος σου.

 

Πλεον καθε μηνυση ειναι 300 ευρω εφαπαξ αν δεν κανω λαθος ,ισως και παραπανω και κανα 1000 ο δικηγορος προ δικης .Αν πιστευει οτι τον συμφερει ας το κανει και μιλας μετα με δικηγορο  εχοντας στο χερι χαρτι μηνυσης και οχι αερα.

 

Απο τον ιδιο δεν χρειαζεσαι τιποτα ,στην εφορια δηλωνεις τα λεφτα που εχεις πληρωσει στα νοικια και τερμα.Αυτος αν θελει να δηλωσει περισσοτερα λεφτα απο οτι εχει παρει ας κανει οτι θελει.

 

φανταζομαι οτι το ρευμα ειναι στο ονομα σου.Με την διακοπη ρευματος φαινεται πολυ ευκολα ποτε εφυγες απο το σπιτι .

Να του δωσω ενα-δυο μηνιατικα δεν παιζει διοτι δεν εχω μια!

ηταν να κανω εγω τις ζημιες που ημουν υποχρεωμενη ,δεν συμφωνησε-ηθελε παραπανω -εδωσα τα κλειδια και εφυγα!

ααυτο θα κανω ..θα περιμενω (αν κανει) την μηνυση!και βλεπουμε...

 

ναι στο ονομά μου ήταν και εχω κανει ηδη την διακοπή.δεν το ειχα σκευτεί αυτο....τελεια!

ευχαριστώ πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταίει αυτός που εσύ δεν έχεις μία?

Οχι δεν φταίει αυτός,ο αναδρομος ερμής φταίει αλλα δεν βαριέσαι...καποια στιγμή θα μπει στον σωστό δρομο!!!

(ούτε εγώ όμως να πληρώσω τις μ...κιες του επειδή έτσι του...ήρθε!)

αλληλεγγύη έχεις ακουστά?υποτίθεται είχαμε και μια alpha σχεση(τρια χρονια συνεργασία)....όταν βλέπεις οτι καποιος ζορίζεται δεν σπρώχνεις το μαχαίρι πιο βαθια!!!!(τουλαχιστον ετσι λειτουργώ εγω...)

xgol...ευχομαι να μην βρεθεις σε τετοια κατασταση(γιατι βλεπω οτι δεν εχεις βρεθει και ποτε!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...