Προς το περιεχόμενο

H Samsung φέρνει 14nm FinFET SoCs στα mid-range κινητά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Samsung ανακοίνωσε ότι τα θα φέρει Exynos chips κατασκευασμένα με μέθοδο 14nm FinFET σε οικονομικότερα smartphones.

Πρόκειται για μία τεχνολογία που με την βοήθεια της μπορεί να κατασκευάζει μικρότερου μεγέθους chips, που είναι περισσότερο αποδοτικά αλλά και ισχυρότερα σε σχέση με το παρελθόν.

 

Σύμφωνα με την Samsung, ο νέος Exynos 7 Octa 7870 καταναλώνει 30% λιγότερη ενέργεια σε σχέση με τα mobile SoCs που κατασκευάζονται χρησιμοποιώντας την μέθοδο 28nm High-K Metal Gate, στο ίδιο επίπεδο απόδοσης.

 

Η κατασκευαστική μέθοδος μάλιστα χρησιμοποιείται και σε chips του ανταγωνισμού (π.χ Qualcomm). Μέχρι σήμερα, η Samsung χρησιμοποιούσε τα κατασκευασμένα με την τεχνική 14nm FinFET chips (3D-structured) μόνο στα καλύτερα και περισσότερο ακριβά smartphones της, ωστόσο αυτό αναμένεται να αλλάξει.

 

Ο νέος Exynos 7 Octa 7870 που διαθέτει επεξεργαστή με οκτώ πυρήνες Cortex-A53 χρονισμένους στο 1,6GHz και ενσωματώνει 4G LTE modem (LTE Cat.6 2CA) προσφέρει αρκετή ισχύ για αναπαραγωγή video ανάλυσης Full HD στα 60fps και μπορεί να οδηγήσει έως και δύο αισθητήρες 16 Megapixels. Το chip αναμένεται να εισέλθει σε φάση παραγωγής τους ερχόμενους μήνες και θα τον δούμε σε οικονομικά smartphones μέσα στο δεύτερο μισό του 2016.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ το διαβάζω "έξυπνος?".

 

Σε κάθε περίπτωση ακόμα θυμάμαι τον εαυτό μου πόσο είχα χαρεί όταν κούμπωνα τον 1ο CPU που έσπασε το φράγμα του 1GHZ (AMD Duron).

Και τώρα έχω στην τσέπη μου 8πύρηνο στα 1.6GHZ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωί πρωί θα βλασφημισω!!!!!

Άσε μας ρε Samsung θα δώσω 799 για να πάρω Galaxy s7 και μέσα σε δυο μήνες θα βγάλεις midrange κινητό και θα μας πεις οτι έχει μικρότερο επεξεργαστή και τα ίδια χαρακτηριστικά!!! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ το διαβάζω "έξυπνος?".

 

Σε κάθε περίπτωση ακόμα θυμάμαι τον εαυτό μου πόσο είχα χαρεί όταν κούμπωνα τον 1ο CPU που έσπασε το φράγμα του 1GHZ (AMD Duron).

Και τώρα έχω στην τσέπη μου 8πύρηνο στα 1.6GHZ...

Εγώ τι να πω που έχω  στην τσέπη μου 8πύρηνο στα 2,2GHZ , με ελάχιστα χρήματα ;; (Redmi note 2 prime)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ πισω εισαι ρε samy στην midrage κατηγορια αυτο το soc επρεπε να το βγαλεις περσι και οχι φετος, παραμενω στο octa core 1.7ghz lenovo k3 note με ανδροιδ 6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"θα τον δούμε σε οικονομικά smartphones μέσα στο δεύτερο μισό του 2016."

...Θα το δούμε?

Κατα τ'άλλα, εμένα μου θυμίζει συνομιλία τύπου:
- Να σου φέρω και σένα?
- Εεεε!!!???
- Έξυνος και ξερός!
:D
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωί πρωί θα βλασφημισω!!!!! Άσε μας ρε Samsung θα δώσω 799 για να πάρω Galaxy s7 και μέσα σε δυο μήνες θα βγάλεις midrange κινητό και θα μας πεις οτι έχει μικρότερο επεξεργαστή και τα ίδια χαρακτηριστικά!!! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!

Προσπάθησε να είσαι από αυτούς που περιμένουν 2 μήνες και παίρνουν το midrange με τα ίδια χαρακτηριστικά τότε! Είδες; PROBLEM SOLVED!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ το διαβάζω "έξυπνος?".

 

Το όνομα προέρχεται από τα EXY(pnos) και (prasi)NOS

 

Και όμως η Samsung χρησιμοποίησε ελληνικές λέξεις για τον επεξεργαστή της κύριοι :)

 

Πηγή: http://www.phonearena.com/news/Samsungs-Orion-dual-core-chip-has-new-name-Exynos_id16644

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τι να πω που έχω  στην τσέπη μου 8πύρηνο στα 2,2GHZ , με ελάχιστα χρήματα ;; (Redmi note 2 prime)

 

Τα πάντα είναι σχετικά βέβαια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

einai apateones oloi

edw agorasa lumia 640 me thn yposxesi oti tha parei windows 10 kai akoma perimenw thn anabathmisi

milame tha alaksw kinhto se ligo kai akoma na tinbgaloun

 

Τι σχέση έχουν τα windows 10 σε μια είδηση για επεξεργαστή της Samsung στα 14 nm;;; τερμάτησες το offtopic

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...