Προς το περιεχόμενο

Integral P Series 120GB SSD ~32.34 ευρώ @MyMemory


plpapadopoulos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τα αγγλικα μου δεν ειναι κ τα καλυτερα,οποιος θελει τροποποιει βελτιωνει κλπ ,γνωμη μου ειναι οτι κ μονο με την αποστολη θα αποζημιωθειτε χωρις πολλα πολλα
 
To whom it may concern
 
Dear Sirs
 
We recently bought the Integral 120GB P Series 4 SATA III 2.5" SSD Drive from mymemory.com and lots of us payped using our Amazon account, we chose this particular drive due to it's cheap price and the clearly stated at Integral's website, MLC memories used known for their endurance at writes and as result durability over time.
To our surprice and while we were awaiting for our orders to arrive, we noticed that the MLC memories statement was removed from Integral's website and from all retailers websites. Been alarmed by this outcome and when our drives arrived we opened them only to discover that memories been used are TT58G51ARA 15nm TLC from Toshiba although the sticker on the drive itself still states MLC drive (see attached photos).
We strongly protest for this illegal and misleading practice used by the manufacturer and we are willing to use our law rights and anything else at our disposal including inform major retailers and IT world forums.
 
Regards
 
Integral 120GB P Series 4 SATA III 2.5" SSD product page at mymemory.com
 
Integral 120GB P Series 4 SATA III 2.5" SSD manufacturers original specifications we aknowledged during orders
 
Integral 120GB P Series 4 SATA III 2.5" SSD manufacturers altered specifications after we placed orders

 

 

 

Θέλει κάποιες μικρούλες διορθώσεις, ορθογραφικές, συντακτικές και γραμματικές (όχι κάτι το τραγικό).

 

Το memories το κάνεις Memory (ή MLC Nand-Flash Memory).

Αντίστοιχα αναφέρεσαι στον ενικό για το term memory και το it's γίνεται its (κι εγώ it's το έβαζα παλιά αλλά είναι λάθος τελικά η χρήση αποστρόφου όταν στην προκειμένη).

 

Το surprice, γίνεται surprise.

 

Θα το δω και πάλι πιο μετά ώς σύνολο πιο συγκεντρωμένα.

 

 

Ωστόσο, το term "illegal" δε θα το χρησιμοποιούσα στην παρούσα φάση τουλάχιστον (θα βρούμε συνώνυμο να κοτσάρουμε πριν το misleading αν είναι).

 

Αυτό γιατί μιλάμε για Αγγλικό δίκαιο, τους έχω φάει με το κουτάλι πλέον και ξέρω πολύ καλά το σύστημά τους και το πώς θέλουν να ελίσσονται, οπότε ενώ έχεις δίκιο, με τον τρόπο που το ζητάς θα βγείς και μπλεγμένος. Ναί, τέτοια τρέλα πουλάνε εδώ και το παίζουν και ευαίσθητοι (μή χέσω) και θιγμένοι και σε κυνηγάνε εσένα μετά.

 

Οπότε, το misleading μένει, το illegal βγαίνει και το αντικαθιστούμε με κάτι όπως "non-accidental misrepresentation of goods" ¨ή σκέτο "misrepresentation of goods", που στοχεύει ξεκάθαρα στο τί έγινε και το αναφέρει χωρίς να προσβάλλει μεν, αλλά με μεγάλη βαρύτητα στον τρόπο που έγινε, δε.

 

 

Τέλος, "we reserve every legal right κλπ κλπ" θα ήταν σωστό να γραφεί (αντί του "willing to use our law rights".

 

Παρόλα αυτά ο τόνος όλος στην πρόταση, φαίνεται λιγάκι σαν εκβιαστικός κι απειλητικός.

Οτι δηλαδή θα κάνουμε και θα ράνουμε και και και, χωρίς ακόμα να έχει απαντήσει η εταιρία.

 

Θα το άφηνα σε δεύτερο μέρος κλπ σε δεύτερο email αφού έρθει η επίσημη απάντηση της εταιρίας.

Τα ξέρουν τα δικαιώματά του καταναλωτή, δεν είναι χαζοί. Θα τους τα θυμήσει όμως κάποιος αν προσποιηθούν κάτι αντίθετο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όποιος θέλει να τον επιστρέψει έχει δικαίωμα υπαναχώρησης βάση νόμου να καλυφθεί και για shipping back costs λόγω παραπλάνησης.

 

Επίσης αν υπάρχουν παρτίδες MLC σε στόκ ακόμη (κι αν υποθέσουμε ότι ποτέ υπήρξαν MLC), η εταιρία υποχρεούται να αντικαταστήσει (εφόσον αυτό ζητηθεί) με δικά της έξοδα πάντα, το δίσκο με αυτόν που είχε διαφημιστεί κατά τη στιγμή της αγοράς.

 

Κάτι ήξερε το Amazon που δεν είχε το order ως Fulfilled By Amazon ενώ το MyMemory και η Integral είναι καιρό στο Amazon Marketplace... (Εξού και δεν αγόρασα, το ανέφερα σε προηγούενο πόστ μου, αλλά ποτέ δε μπόρεσα να φανταστώ το φιάσκο που θα ακολουθούσε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ξεβιδωνετε τον δισκο και ζητανε αντικατασταση ή refund?Δεν ειναι λιγο ακυρο αφου αυτοματως χανει την εγγυηση του?

 

Οποιος εχει αμφιβολια να τον στειλει πισω και να παρει τα χρηματα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι ακριβώς.

 

1) Γιατί από τη στιγμή που δεν υπάρχει ταινία ασφαλείας, δεν είναι υπάρχει ένδειξη ότι κάποιος το παραβίασε και μπορεί να χάσει την εγγύηση και το δικαίωμα επιστροφής.

 

2) Γιατί από τη στιγμή που υπάρχει παραπλάνηση και εξαπάτηση καταναλωτή, ακόμαι και ταινία ασφαλείας να υπήρχε, αν το θέμα φτάσει μαζικά σε δικαστική διαμάχη, η Integral θα φάει τέτοιο πρόστιμο και θα κληθεί να αλλάξει και τους SSDs που δε τη συμφέρει να το παίξει μάγκας για δικό τους "λάθος".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως θα βγαλω ενα βιντεακι την ωρα του λυσιματος.

απο μια χαζομαρα τους,για να ξεστοκαρουν τα παλια κομματια,μπορει τωρα να τους βγει ξινο,αντι να τα βαλουν 10 ευρω πιο κατω και να τα διωξουν ολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορίστε και φωτογραφίες από τον δικό μου "mlc"...
 
Εαν εξ'αρχής γνώριζα ότι ήταν tlc δεν είχα προχωρήσει στην αγορά του.
 
ΑΠΑΤΗ κανονική ανεξάρτητα αν αξίζει στα χρήματα αυτά ή αν οι επιδόσεις του είναι καλές.

 

 

IMG_20160427_165837.jpg IMG_20160427_165852.jpg IMG_20160428_201322.jpg

 

Επεξ/σία από kob6931
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια μας την εκανε η integral με το mymemory τωρα εμπρος στην αντεπιθεση ,παρελαβα και εγω με mlc αλλα δεν θα τον ανοιξω ,οπως και να χει θα το κυνηγησω γιατι με αλλα 12 ευρω εβρισκα αληθινο mlc τοτε απο αμαζον deals

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα καταληξουμε?

τσαμπα γραψανε το γραμμα τα παιδια ? :P

αντε γτ πρεπει να τους χρησιμοποιησουμε η να τους στειλουμε πισω !!

 

Εγώ δεν αγόρασα οπότε δε με απασχολεί.

 

Όσοι αγοράσατε, καλό θα είναι να σκεφτείτε τί θέλετε πρώτα.

 

1) Αν τον πήρατε ώς τον πιο φτηνό SSD για να αναστηθεί το παλιό λάπτοπ σας, υποχρεωτικά κάνετε μόκο (αποδεχόμενοι την όποια παρατυπία/εξαπάτηση από την εταιρία) αν δε θέλετε να βάλετε το χέρι πιο βαθιά στην τσέπη ή να περιμένετε για να πάρετε άλλον.

 

2) Αν όσοι τον πήρατε τον πήρατε επειδή ήταν MLC, τότε νομίζω είναι προφανές το τί θα κάνετε. Εκτός κι αν εμπίπτετε στην πρώτη κατηγορία.

 

Αν προσωπικά (και υποθετικά) αγόραζα, θα άνηκα στην κατηγορία 2.

 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται και πολύ σκέψη και για να μην υπάρχει τόση μαζική συσπείρωση, μάλλον οι περισσότεροι αγόρασαν με κριτίριο το 1.

 

Απλό είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...