Προς το περιεχόμενο

Φεμινισμός στο Gaming και Social Justice Warriors


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν το 2014 έσκασε το gamergate, δεν ασχολιόμουν ιδιαίτερα με παιχνίδια, και ούτε είχα πάρει πρέφα τις επικίνδυνες φεμινίστριες και τους social justice warriors που έχοντας φανταστική επιρροή στα media, καταφέρνουν να αλλάζουν παιχνίδια σύμφωνα με τις προτιμήσεις τους και να επιβάλουν την Politically Correct κουλτούρα τους.

Τώρα, έχω τρελαθεί με αυτά που βλέπω γύρω μου. Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα, για να ποστάρουμε κανά άρθρο, βιντεάκι, με το θέμα του τίτλου, και να γίνει κουβεντούλα πάνω στο θέμα.

Αν δεν αντιδράσουμε φοβάμαι θα μας καπελώσουν άσχημα.

 

Μου αρέσει γιατί βλέπω πολλούς anti-sjw και δίνουν πολύ respect στους gamers για το πως χειρίστηκαν το gamergate και δεν υπέκυψαν στις λαλαριές των φεμινιστριών.

 

Θα ξεκινήσω με ένα ωραίο αρθράκι που λέει για κάποια παιχνίδια και πως επιρεάστηκαν από sjw's καθώς και μια καλή εξήγηση για τον έλεγχο που έχουν στα media και γιατί υποκύπτουν τελικά οι εταιρείες στις χαζές τους απαιτήσεις.

 

Επίσης, το twitter του δημιουργού του minecraft είναι ενδιαφέρον. Είναι anti-sjw τύπος και χώνει που και που κάτι καλά...

Επεξ/σία από Jastonas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν υπαρχει χειροτερη φαρα απο sjw. Η χειροτερη κατηγορια gamers μακραν. Προσφατο παραδειγμα ο "σαλος" σε ενα Microsoft event οπου "τολμησαν" οι διοργανωτες να βαλουν σεξυ χορευτριες.Απλα λολ.

 

μονο απτις φατσες μερικων στα twitter να δεις,θα καταλαβεις περι τινος ατομα προκειται

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει χειροτερη φαρα απο sjw. Η χειροτερη κατηγορια gamers μακραν. Προσφατο παραδειγμα ο "σαλος" σε ενα Microsoft event οπου "τολμησαν" οι διοργανωτες να βαλουν σεξυ χορευτριες.Απλα λολ.

 

μονο απτις φατσες μερικων στα twitter να δεις,θα καταλαβεις περι τινος ατομα προκειται

Δεν το είχε πάρει το μάτι μου... ωραίος...

 

Πω ξεφτίλα. Και η Microsoft άρχισε τις συγγνώμες για να μην πληγώσει τα συναισθήματά τους μωρέ... και αρχίσανε να απολογούνται και για diversity κτλ.... Ουφ. Πονάω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειραζει να πανε να καμαρωσουνε τις ξενες streamer οι περισσοτερες απο τις οποιες εχουμε δει πως βγαινουν στις καμερες των stream τους...Οτι θυμαται χερεται ο καθενας..

 

Καλα εδω και σε αλλο παιχνιδι το Overwatch επεσε κλαμα για μια ποζα(ή οποια φενεται μονο στο τελος και αν κερδισεις κιολας το παιχνιδι)για φανταστικο χαρακτηρα,ποσο μαλλον τα παραπανω που υποτιθεται ειναι και για πραγματικα γεγονοτα

http://www.polygon.com/2016/4/6/11376814/overwatch-tracer-pose-butt-replacement

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον αυτά τα παιχνίδια απλά επηρεάστηκαν. Εδώ έχουμε πλέον παιχνιδια που είναι κατα βάση φτιαγμένα για τους SJW, όπως το Dreamfall: Chapters, το Mass effect 3 ή το Gone Home.

 

Αυτό μαζί με άλλες κακοήθειες στο PC gaming (DLC, Early access, casualisation κπλ) με κάνουν να αναρωτιέμαι αν τα παιχνίδια έχουν πάρει την κάτω βόλτα αυτή την δεκαετία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειραζει να πανε να καμαρωσουνε τις ξενες streamer οι περισσοτερες απο τις οποιες εχουμε δει πως βγαινουν στις καμερες των stream τους...Οτι θυμαται χερεται ο καθενας..

 

Καλα εδω και σε αλλο παιχνιδι το Overwatch επεσε κλαμα για μια ποζα(ή οποια φενεται μονο στο τελος και αν κερδισεις κιολας το παιχνιδι)για φανταστικο χαρακτηρα,ποσο μαλλον τα παραπανω που υποτιθεται ειναι και για πραγματικα γεγονοτα

http://www.polygon.com/2016/4/6/11376814/overwatch-tracer-pose-butt-replacement

 

https://www.youtube.com/watch?v=aQ8qGGKQApo

 

Τουλάχιστον αυτά τα παιχνίδια απλά επηρεάστηκαν. Εδώ έχουμε πλέον παιχνιδια που είναι κατα βάση φτιαγμένα για τους SJW, όπως το Dreamfall: Chapters, το Mass effect 3 ή το Gone Home.

 

Αυτό μαζί με άλλες κακοήθειες στο PC gaming (DLC, Early access, casualisation κπλ) με κάνουν να αναρωτιέμαι αν τα παιχνίδια έχουν πάρει την κάτω βόλτα αυτή την δεκαετία.

 

Το Mass Effect 3 θυμάμαι πόσο προσπαθούσε να περάσει προοδευτισμό για LGBTQWERTY κτλ... αλλά μέχρι εκεί. Δεν είδα άλλα σημάδια φεμινισμού. Το Dreamfall και το Gone Home τι έχουν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου την σπάει τρελα το rating στο entertainment τελευταία που επηρεάζεται περισσότερο βάση "sex" αντί από βία και ναρκωτικά...δηλαδή seriously το μονο που χρειάζεται είναι να δεις τι έχεις στο βρακί σου...

 

Περί θέματος πάντως tbh δεν μου αρέσει το ανούσιο sex σε gaming, το W3 για παράδειγμα έχει ακριβώς όσο πρέπει και φυσικά κολλάει στο όλο game, στο MGS5 για παράδειγμα ο τρόπος που παρουσιάζεται η Quiet είναι απαράδεχτος και στην εποχή που ζούμε και ο καθένας απλά μπορεί να ανοίξει ένα browser και να δει τσόντες,so δεν νομίζω ότι χρειάζεται τόσο sex in our face, ακόμα και για άτομα κάτω από 18.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από το 2000 που άρχισα να παίζω FPS, δεν έχω δει ποτέ γυναίκα σε πολεμικό. Είτε είναι ΜοΗ (που χάθηκε αυτή η ψυχή  :huh: ), είτε CoD, είτε BF, ή άλλα. 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Medal_of_Honor:_Underground

 

<- fps gaming απο το '98 με το goldeneye  γατακι :P   

 

bonus vid 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέμε την αλήθεια πολλά παιχνίδια παρουσιάζουν υπερβολικά αντρικά και γυναικεία στερεότυπα.

 

Ειδικά στα παιδικά παιχνίδια δεν υπάρχει μη σιλικονάτη γυναίκα με κοντό φουστάνι ή άντρας χωρίς στεροειδή.

 

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι οι σχεδιαστές παιχνιδιών δεν έχουν φαντασία και αναλώνονται σε φθηνά σεξουαλικά τρικ για να προσελκύσουν αγοραστές, και λιγότερο κάποιες feminazi.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://en.wikipedia.org/wiki/Medal_of_Honor:_Underground

 

<- fps gaming απο το '98 με το goldeneye  γατακι :P   

Πρώτο μου ήταν αυτό στο PS1 το 2000. Οκ, τι να κάνουμε είμαι γατάκι και νιάτο :D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν πειραζει να πανε να καμαρωσουνε τις ξενες streamer οι περισσοτερες απο τις οποιες εχουμε δει πως βγαινουν στις καμερες των stream τους...Οτι θυμαται χερεται ο καθενας..

 

Καλα εδω και σε αλλο παιχνιδι το Overwatch επεσε κλαμα για μια ποζα(ή οποια φενεται μονο στο τελος και αν κερδισεις κιολας το παιχνιδι)για φανταστικο χαρακτηρα,ποσο μαλλον τα παραπανω που υποτιθεται ειναι και για πραγματικα γεγονοτα

http://www.polygon.com/2016/4/6/11376814/overwatch-tracer-pose-butt-replacement

 

Fulgore, το Polygon είναι φωλιά, δεν παίζει να πας στο site και να μην φας με κουβάδες το political correctness στα μούτρα. Και το kotaku έχει τέτοια στοιχεία αλλά σε πολύ λιγότερο βαθμό. To polygon πραγματικά όμως...

 

 

Επειδή αναφέρθηκε το gone home, μεγαλύτερη φίρα δεν υπάρχει :P δεν είχα ιδέα μέχρι που το έδωσε PS+ τον προηγούμενο μήνα και meh. είναι μέσα στην λίστα άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει fb μπαίνει στο "Ναι είσαι μισογύνης" και ξερναει ελεύθερα.Με έχουν μπαναρει εκεί επειδή εμπαινα και τρολαρα.Βεβαια και κανονικά να πεις την άποψή σου πάλι ban θα φας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν έχει τίποτα άλλο να κάμει, ή/και το έχει σαν επάγγελμα, ασχολείται με τις ***,που δεν τον αφορούν κιόλας.
Βέβαια επειδή στριγγλίζουν αριστερά και δεξιά τους παίρνουν στα σοβαρά.
 
Από εκεί και πέρα αυτό είναι κυριολεκτικά πταίσμα,σε ότι αφορά στο πως κατάντησε η βιομηχανία την τελευταία 15ετια.
Εάν τσίριζαν και για τα DLC,day-one patch,ελάχιστο content και paywalls τώρα θα έκαναν κάτι ουσιαστικό για το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...