Προς το περιεχόμενο

Η Seagate ανακοίνωσε τον ταχύτερο enterprise-class σκληρό δίσκο για κρίσιμης σημασίας εφαρμογές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον ταχύτερο και υψηλότερης απόδοσης σκληρό δίσκο της ανακοίνωσε η εταιρεία Seagate Technology, και έχει την ονομασία Enterprise Performance 15K HDD v6.

Διαθέσιμος σε χωρητικότητες έως 900GB, ο νέος, επιχειρησιακής κλάσης σκληρός δίσκος της Seagate βελτιστοποιεί τα mission critical workloads προσφέροντας την υψηλότερη απόδοση στην βιομηχανία [ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων (sustained) έως και 315MB/s]. Πρόκειται για ένα σκληρό δίσκο με form factor 2,5” που σχεδιάστηκε για να προσφέρει εξαιρετική αποδοτικότητα σε κέντρα δεδομένων και που απαιτεί μικρά ποσά ενέργειας και να λειτουργεί σε ιδιαίτερα “πυκνοκατοικημένα” περιβάλλοντα διακομιστών.

 

Ο Enterprise Performance 15K.6 μπορεί με άνεση να καλύψει τις ανάγκες των επιχειρήσεων για μεγαλύτερη χωρητικότητα και για υψηλότερη απόδοση μέσω βελτιστοποιημένων τεχνικών caching (Enhanced Cache) κατά την εγγραφή και την ανάγνωση δεδομένων ενώ για μέγιστη ευελιξία αξιοποιεί και το χαρακτηριστικό FastFormat της Seagate (διαθέσιμος τόσο σε μοντέλα 512e όσο και σε 4Kn για τωρινά και μελλοντικά συστήματα).

 

Σύμφωνα με την κατασκευάστρια εταιρεία, ο Enterprise Performance 15K HDD v6 προσφέρει 2 εκατομμύρια ώρες MTBF (Mean Time Between Failures) και χαμηλό ετήσιο ποσοστό αστοχίας ίσο με 0,44%. Θα κυκλοφορήσει αυτό το τρίμηνο σε παγκόσμιο επίπεδο.

 

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η seagate αλλά οι περισσότερες αλλαγές σε HDD που έχω κάνει αφορούν δίσκους αυτής της εταιρείας. Για NAS είναι ότι πρέπει εφόσον έχει χαμηλό ποσοστό αστοχίας. Αν και οπαδός της WD θα τους έβαζα στο nas μου κρατώντας τους WD που έχω τώρα για backup.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>>> Η Seagate ανακοίνωσε τον ταχύτερο enterprise-class σκληρό δίσκο για κρίσιμης σημασίας εφαρμογές
>>>  για κρίσιμης σημασίας εφαρμογές
>>> κρίσιμης
>>> κρίσι
>>> "crysi"(s)

όπερ μεθερμηνευόμενον εστί: θα παίζει Crysis.

Forum Logic Saved.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η seagate αλλά οι περισσότερες αλλαγές σε HDD που έχω κάνει αφορούν δίσκους αυτής της εταιρείας. Για NAS είναι ότι πρέπει εφόσον έχει χαμηλό ποσοστό αστοχίας. Αν και οπαδός της WD θα τους έβαζα στο nas μου κρατώντας τους WD που έχω τώρα για backup.

Το αυτο και επαυξανω εις διπλουν....seagate μεχρι ωρας δεν εχω παρει και να μην τα εχει φτυσει προωρα αποτομα και ξαφνικα....αντιθετως , αλλων εταιριων παιζουν ακομα χωρις το παραμικρο ,εκτοτε ποτε ξανα seagate σε pc μου ,με πουλανε για χαβαλε !!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτο και επαυξανω εις διπλουν....seagate μεχρι ωρας δεν εχω παρει και να μην τα εχει φτυσει προωρα αποτομα και ξαφνικα....αντιθετως , αλλων εταιριων παιζουν ακομα χωρις το παραμικρο ,εκτοτε ποτε ξανα seagate σε pc μου ,με πουλανε για χαβαλε !!!

Μια ήταν η εταιρεία που έβγαζε αθάνατα. Quantum. Μέχρι που πουλήθηκε στην maxtor. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτο και επαυξανω εις διπλουν....seagate μεχρι ωρας δεν εχω παρει και να μην τα εχει φτυσει προωρα αποτομα και ξαφνικα....αντιθετως , αλλων εταιριων παιζουν ακομα χωρις το παραμικρο ,εκτοτε ποτε ξανα seagate σε pc μου ,με πουλανε για χαβαλε !!!

Και που να δείς τι έβγαζε η Maxtor. Ολοι οι Maxtor δίσκοι που είχα τα έφτυσαν. Μετά την αγόρασε η Seagate. Εγώ προσωπικά μόνο Toshiba-Hitachi-HGST άντε και κανά Western Digital εξωτερικό. Αυτό τα λέει όλα

 

drive-stats-2016-q1-failure-by-mfg.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>>> Η Seagate ανακοίνωσε τον ταχύτερο enterprise-class σκληρό δίσκο για κρίσιμης σημασίας εφαρμογές

>>>  για κρίσιμης σημασίας εφαρμογές

>>> κρίσιμης

>>> κρίσι

>>> "crysi"(s)

 

όπερ μεθερμηνευόμενον εστί: θα παίζει Crysis.

 

Forum Logic Saved.

Crysis 4 confirmed
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η seagate αλλά οι περισσότερες αλλαγές σε HDD που έχω κάνει αφορούν δίσκους αυτής της εταιρείας. Για NAS είναι ότι πρέπει εφόσον έχει χαμηλό ποσοστό αστοχίας. Αν και οπαδός της WD θα τους έβαζα στο nas μου κρατώντας τους WD που έχω τώρα για backup.

μήπως γιατί οι περισσότερες εταιρείες χρησιμοποιούν seagate;

Προσωπικά σπανία βλέπω άλλον δίσκο σε computer room

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως γιατί οι περισσότερες εταιρείες χρησιμοποιούν seagate;

Προσωπικά σπανία βλέπω άλλον δίσκο σε computer room

Πιθανόν να δίνει σε καλύτερες τιμές. Πρόσφατα μάλιστα μου φέραν Η/Υ ο οποίος είχε 2 seagate όπου και οι δύο ήθελαν αλλαγή. Home user. Σε εταιρικά περιβάλλοντα όπου υπάρχει ups και ο server δεν κλείνει ποτε εκεί ισως να είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί δεν έχει αυτό το άνοιξε κλείσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...